PDA

Επιστροφή στο Forum : τι παει με τα 3 τιγρακια μου?


andreas120
09-02-11, 22:14
γειά guys! είμαι καινούριος καί εδώ και στο χόμπι. έχω 3 τιγράκια 2 μικρά cory panda και ένα Gyrinocheilus aymonieri σε ένα 120λιτρα μετρου. με έυκολα φυτά ph 7,2 και Co2 DIY.μπορώ να βάλω κάποιο είδος κιχλίδας μαζί ίσως Pelvicachromispulcher η τι άλλο ψάρι μου προτείνετε που να ελπίζω να αναπαραχθεί?(οχι γκαπι). το Gyrinocheilus aymonieri όποιος θέλει το χαρίζω παρεπιπτόντως.. έμαθα ότι γίνεται 25cm.

Πάνος
15-02-11, 23:48
με τα 3 τιγρακια σου πανε πολυ καλα τα επιπλεον τιγρακια. ειναι σμηνοψαρα και πρεπει να τα εχεις σε κοπαδι για να ασχολουνται μεταξυ τους και οχι με τα αλλα ψαρια που πολυυυυυ συχνα τα πειραζουν. αργα η γρηγορα θα αντιμετωπισεις προβλημα και τα πτερυγια των panda μπορει να ειναι τα πρωτα θυματα.
αν θελεις αναπαραγωγες π.χ. απο kribs...να ξερεις οτι τα τιγρακια ειναι πολυ ικανοι θηρευτες του γονου.

dizio
15-02-11, 23:49
μια τιγρης. χαχαχαχα. πες το ολο μαζι, "μια τιγρης με τρια τριγακια" :)

tsoum
15-02-11, 23:55
με τα 3 τιγρακια σου πανε πολυ καλα τα επιπλεον τιγρακια. ειναι σμηνοψαρα και πρεπει να τα εχεις σε κοπαδι για να ασχολουντια μεταξυ τους και οχι με τα αλλα ψαρια

Επίσης τα ζεβρακια (zebra danio) αμα είναι καπως ανεπτυγμένα δεν θα αντιμετωπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα. (ισα ισα μερικές φορές τα κυνηγάνε κιολας)

Diskus fan
16-02-11, 01:40
Βάλε 5-6 τιγράκια ακόμα να φτιάξεις την ομάδα (όπως σου γράφτηκε πιο πάνω) και μείνε σε αυτά. Τα κόρυ μόνο 2 είναι λάθος .... κι' αυτά 5-6 τουλάχιστον (με πιθανά τα προβλήματα που σου γράφτηκαν πιο πάνω).-:cool:

andreas120
16-02-11, 16:26
thanks.! με τα τιγρακια και τα κορι εχω καμια ελπιδα να δω γονο μεσα στο ενυδρειο?

Σπύρος Μ
16-02-11, 17:55
γενικά μεγάλε,τα τιγράκια και απο προσωπική εμπειρία,είναι πολυ δραστήρια και νευρικά ψάρια.Δύσκολα θα βρείς γόνο (εκτός αν έχεις πολλές κρυψώνες).
Προσωπικα θα εδιωχνα την gyrinocheilus μιας και οσο μεγαλώνει γίνεται ακόμη πιο επιθετικός..
Αν κρατήσεις τα τιγράκια,φρόντισε να προσθέσεις τουλάχιστον 5.Μαζί με μερικα zebra danio ίσως και μερικά cuchli loach θα έχεις έναν ωραίο ασιατικό βιότοπο..
Ενώ αν κρατήσεις τα κορυ,πάλι πρόσθεσε περίπου 5 ,ενώ εδώ έχεις περισσότερες επιλογές στην ψαροσύνθεση,ενώ αν επιλέξεις σωστούς συγκατοίκους θα δεις γόνο,αφού τα κορυ έχουν ήπιο χαρακτήρα.;)