PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακινησια γαριδων και νεκρη γαριδα..


pavlos1988
07-02-11, 21:11
Τα νιτρικα ειναι σχεδον 0.Με δυο ατομα που μιλησα σημερα,μου ειπαν πως στα γαριδοενυδρεια τους,εχουν 26 βαθμους θερμοκρασια και ολα βαινουν καλως!Εγω με το ζορι εχω 23 και παρατηρω ακινησια,ενω οι γαριδες δισταζουν να βγαινουν απο τις κρυψωνες τους.Δεν εχω αλλαξει κατι,ουτε εχω κανει προσθηκη.Οι οργανισμοι που ζουν μεσα,αναφερονται παραπανω και πραγματικα δεν μπορω να δωσω μια λογικη εξηγηση..Μηπως να φταει ο πληθυσμος που ειναι σχετικα μικρος?Σκοπευω αμεσα να παρω αλλες 10 red cherries μεγαλου μεγεθους,ενω παραλληλα θα παρω τον κλασσικο 50w της jager θερμοστατη,για να μπορω να ρυθμιζω την θερμοκρασια στους 25-26,γιατι αυτος που εχω τωρα της dennerle,ειναι ο,τι να ναι...
-------------------------
Παιδια,την βοηθεια σας!!Μολις βρηκα μια tiger νεκρη..Απο πανω ειχε και το κελυφος που μολις ειχε αλλαξει...Αμμωνια=0,Νιτρωδη=0,Νιτρικα=σχεδον 0,Θερμοκρασια 23,Ph=7,5.Tι να κανω???

kingrim
07-02-11, 21:33
το 23 ειναι στανταρ???

pavlos1988
07-02-11, 22:15
ναι..Εχω βαλει 2 θερμομετρα μεσα,το ενα δειχνει 23,το αλλο σχεδον 24..Βγαλε ακρη!!Πρεπει να ανεβει η θερμοκρασια για να "ξυπνησουν" οι γαριδες?Αυριο σκοπευω να παρω αλλο θερμοστατη,αν δεν πιστευεις πως φταιει η θερμοκρασια,τι αλλο μπορει να ειναι?Γιατι δεν εχω 25 euro για πεταμα...:(

QS-Plan
07-02-11, 22:51
Πόσο καιρό έτρεχε το ενυδρείο πριν τις βάλεις μέσα?

pavlos1988
07-02-11, 23:39
2μηνες..
-------------------------
Πειτε καμια ιδεα παρακαλω!:smt120

Γιώργος Κ
07-02-11, 23:43
Αν υπαρχουν ομαδικοι θανατοι γαριδων και δεν υπαρχει αμμωνια στο νερο τοτε κατι υπαρχει που τις δηλητηριαζει ... προσθεσες κατι προσφατα στο ενυδρειο? Βγαλτο! Κανε μια αλλαγη νερου και βαλε ανθρακα στο φιλτρο!

Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο!

Τι γαριδες εχεις? Τι εννοεις Μολις βρηκα μια tiger νεκρη.

Alex_Salonica
08-02-11, 00:03
Η θερμοκρασία είναι μια χαρά, κάτι άλλο πρέπει να φταίει.
Συμπλήρωσε την φόρμα για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες

pavlos1988
08-02-11, 00:04
Ομαδικοι δεν υπαρχουν,μερα παρα μερα,μπορει να βρω κανενα μωρο red cherry νεκρο.Δεν εχω προσθεσει τιποτα εδω και καιρο,πριν λιγο εβαλα λιγο καροτο,γιατι εχω ακουσει πως τους αρεσει.Εννοω πως βρηκα μια γαριδα tiger νεκρη,που εδω και μερες δεν την εβλεπα και πολυ καλα...Η θερμοκρασια στους 23 ειναι οκ?το ph στο 7,3?

mpoumpoula
08-02-11, 01:26
Είδες Παύλο;;; Πριν ακόμα ερθουν σε μένα ψοφανε... Μηπως αυτοκτονούν για να γλιτωσουν;;;:D

Και σοβαρα τωρα.... Πολυ με στενοχωρησε αυτο το θέμα σου... Εύχομαι να μην είναι κατι σοβαρό και να το ξεπερασεις σύντομα...

dizio
08-02-11, 01:32
μηπως κλαδεψες καμια αnubia?

Γιώργος Κ
08-02-11, 01:32
Σου εχει απαντησει ο Raven στο θεμα του ph ... αν και εκει δεν ανεφερες τις tiger! ;)

Βαλε ανθρακα στο φιλτρο σου αν υπαρχει κατι να τις πειραζει να το "μαζεψει", κανε συχνες αλλαγες νερου και αγορασε και ενα τεστακι για φωσφορικα -να μετρησεις και αυτα να ξερεις που βρισκεσαι!!