PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει τίποτα που να ζει καλά σε 40 λίτρα πέραν του μονομάχου??


OlgaM
04-02-11, 10:25
Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω καθότι "ξέμεινα" με ένα 40 λιτρο αν υπάρχει κανένα ψαράκι πέραν του μονομάχου που να ζει καλά σε αυτά τα λίτρα. Μάλλον σε μονομάχο προσανατολίζομαι, αλλά θέλω να ερευνήσω όλες τις δυνατές επιλογές. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου γαριδάδικο, σαλιγκάρια και συναφή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :p

lion
04-02-11, 10:31
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=482612&postcount=67

OlgaM
04-02-11, 10:50
Ευχαριστώ, η επιλογή που θα εξερευνούσα είναι το χαρέμι guppies, αλλά από πόσα άτομα υποτίθεται ότι πρέπει να αποτελείται ένα χαρέμι??? !! Επίσης, κάπου διάβασα ότι χρειάζονται τα guppies τουλάχιστον 80 λίτρα νερό, να υποθέσω ότι αφού κάποιος από εδώ μέσα που γνωρίζει καλά τα προτείνει για 40 λίτρα, η ως άνω πληροφορία είναι εσφαλμένη?

beat89
04-02-11, 10:54
Χαρεμι είναι 1 αρσενικό ,3 θυληκα.
Μπορούν να ζήσουν κ σε 40 αλλά επειδή γεννούν συχνά θα πρέπει να δίνεις αρκετά μικρα για να μην υπάρξει υπερπληθυσμός.

tsoum
04-02-11, 13:52
Εγώ θα σου έλεγα να δεις τα cherry barbs. Είναι πολύ ωραιά ψαράκια!

delta66
04-02-11, 16:10
Επίσης, κάπου διάβασα ότι χρειάζονται τα guppies τουλάχιστον 80 λίτρα νερό, να υποθέσω ότι αφού κάποιος από εδώ μέσα που γνωρίζει καλά τα προτείνει για 40 λίτρα, η ως άνω πληροφορία είναι εσφαλμένη?
Οχι.
Θα μπορουσε να την θεωρησει ασφαλη οδηγια (ιδιως για νεους για αποφυγη προβληματων που θα μπορουσε να αντιμετωπισει ευκολα ενας πιο εμπειρος) και με πιο πολυ ενδιαφερον στο θεαμα (αφου στην ουσια αυτο ενδιαφερει ενας νεο χομπιστα και οχι απλα η ασφαλης διατηρηση του ειδους).
Οι ουσιαστικες διαφορες (μεγεθος, ρουτινες, εξοπλισμος, κοστος αγορας και συντηρησης) ενος ενυδρειου 40 λιτρων και ενος 80 ειναι μηδαμινες.

OlgaM
04-02-11, 19:17
Οχι.
Θα μπορουσε να την θεωρησει ασφαλη οδηγια (ιδιως για νεους για αποφυγη προβληματων που θα μπορουσε να αντιμετωπισει ευκολα ενας πιο εμπειρος) και με πιο πολυ ενδιαφερον στο θεαμα (αφου στην ουσια αυτο ενδιαφερει ενας νεο χομπιστα και οχι απλα η ασφαλης διατηρηση του ειδους).
Οι ουσιαστικες διαφορες (μεγεθος, ρουτινες, εξοπλισμος, κοστος αγορας και συντηρησης) ενος ενυδρειου 40 λιτρων και ενος 80 ειναι μηδαμινες.

Αφού δεν τίθεται θέμα απαγορευτικών λίτρων για ένα χαρέμι guppies, τότε οκ. :p

eimaste aR21rwstoi
04-02-11, 19:26
Αφού δεν τίθεται θέμα απαγορευτικών λίτρων για ένα χαρέμι guppies, τότε οκ. :p
μπορεις να βαλεις εντλερ και γαριδες!!!

να κανω και εγω μια ερωτηση ανσιστρους μπαινει σε 30 λιτρο?

delta66
04-02-11, 19:30
να κανω και εγω μια ερωτηση ανσιστρους μπαινει σε 30 λιτρο?
To παρατραβας :D

OlgaM
04-02-11, 19:32
μπορεις να βαλεις εντλερ και γαριδες!!!

να κανω και εγω μια ερωτηση ανσιστρους μπαινει σε 30 λιτρο?

Χωρίς παρεξήγηση, δεν μπορώ να έχω για pet ένα ζωντανό που τρώω ενίοτε.... ( γαρίδες ):confused:

delta66
04-02-11, 19:37
Χωρίς παρεξήγηση, δεν μπορώ να έχω για pet ένα ζωντανό που τρώω ενίοτε.... ( γαρίδες ):confused:

Τις γαριδες που τρως (ατλαντικου) ειναι λιγο δυσκολο να τις διατηρησεις σε ενυδρειο :D

eimaste aR21rwstoi
04-02-11, 20:23
To παρατραβας :D
σπυρο μου αρεσει το χιουμορ σου

ειδικα το ανκδοτο με τον βρασιδα:D:D
-------------------------
Χωρίς παρεξήγηση, δεν μπορώ να έχω για pet ένα ζωντανό που τρώω ενίοτε.... ( γαρίδες ):confused:
και ψαρια δεν τρως ολγα????

johnbaz
05-02-11, 02:22
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM
Χωρίς παρεξήγηση, δεν μπορώ να έχω για pet ένα ζωντανό που τρώω ενίοτε.... ( γαρίδες ) eimaste aR21rwstoi
και ψαρια δεν τρως ολγα???? πολυ καλη ερωτηση!!!χωρις παρεξηγηση Ολγα αλλα ο φιλος εχει απολυτο δικιο!κ γω τρωω ψαρια κ γαριδες,επισης ψαρευω ενιοτε αλλα τα ενυδρεια μου ειναι η τρελα μου!

tsoum
05-02-11, 02:46
To παρατραβας :D

Χωράνε οι lda-06. Αυτοί που έχω εγώ! http://r27.imgfast.net/users/2713/12/45/28/smiles/342974.gif

Αλλοι, κανουν αναπαραγωγές σε σαραντα λίτρα νερό. :smt020 (αυτο το είδος).

delta66
05-02-11, 02:58
Χωράνε οι lda-06. Αυτοί που έχω εγώ! http://r27.imgfast.net/users/2713/12/45/28/smiles/342974.gif

Αλλοι, κανουν αναπαραγωγές σε σαραντα λίτρα νερό. :smt020 (αυτο το είδος).
Αλλο ψαρι ο Hypancistrus L136.
Ειναι πιο μικρο και οι αναπαραγωγες γινονται σε 40λ species tank προφανως.

tsoum
05-02-11, 03:06
Μια διορθωση. Lda-08! Αυτά στο Planet Catfish λεει οτι γίνονται 7 εκατοστα, αλλα μου έχει πει γνωστός πως γνωστός του εχει ενηλικα 5 εκατοστών! Και τα 06 που τσεκαρα πάντως δεν γίνονται πολύ μεγάλα! :P

Το species εννοείται, οχι για καποιον αλλο λόγο, αλλα γιατί μπορεί να φαγωθουν τα μικρα. Εγώ 2 μήνες αναζητώ τι ψάρι μπορώ να βαλω για να είναι ασφαλή τα μικρά, οταν με το καλο, αλλα εχω καταλήξει σε αδιεξοδο!

Περα απο αυτά, 2 απο αυτά τα μικρά μαζι με μερικά γκαπυ σε 40 λίτρα δεν πιστευω να έχουν πρόβλημα.

delta66
05-02-11, 03:35
Περα απο αυτά, 2 απο αυτά τα μικρά μαζι με μερικά γκαπυ σε 40 λίτρα δεν πιστευω να έχουν πρόβλημα.
Πιστευεις οτι ειναι οτι καλυτερο να βαλεις με γκαπι ενα ψαρι που βρισκεται σε νερα της κεντρικης Βραζιλιας στο Rio Claro του Chapada dos Guimaraes (http://www.chapadadosguimaraes.com.br/rioclaro.htm)?

http://www.flickr.com/photos/novaorigem/5283101886/in/set-72157625652439406/

tsoum
05-02-11, 03:51
Καλύτερο απο τι;

Δηλαδη γιατι μπορουμε να βαζουμε τον cirrhosus; Ιδιες συνθηκες νερου θελουνε.

Υ.Γ. Πολυ ωραία φωτογραφία!
Υ.Γ.2. Μια ακόμη αναζήτηση μου που εφτασε σε αδιέξοδο. Rio Claro. Αμα βρεις καποια πληροφορία σχετικά με τα νερά, την βλάστηση κτλπ σφυριξε σε παρακαλώ! :D :p

OlgaM
05-02-11, 19:07
σπυρο μου αρεσει το χιουμορ σου

ειδικα το ανκδοτο με τον βρασιδα:D:D
-------------------------

και ψαρια δεν τρως ολγα????


Nαι, γι' αυτό και έχω σκαλάρια που δεν μοιάζουν και πολύ με αυτά που τρώω...:p Επίσης, μπορεί να ακουστεί παράλογο, αλλά από τότε που πήρα τα ψάρια έπιασα τον εαυτό μου να μην αγοράζει ολόκληρα ψάρια, αλλά φιλέτα που δεν μου θυμίζουν ότι τρώω αυτά τα ζωντανά....
-------------------------
Τις γαριδες που τρως (ατλαντικου) ειναι λιγο δυσκολο να τις διατηρησεις σε ενυδρειο :D


Προφανώς... πάντως και τα δύο είδη γαρίδες είναι!

eimaste aR21rwstoi
07-02-11, 13:09
Nαι, γι' αυτό και έχω σκαλάρια που δεν μοιάζουν και πολύ με αυτά που τρώω...:p Επίσης, μπορεί να ακουστεί παράλογο, αλλά από τότε που πήρα τα ψάρια έπιασα τον εαυτό μου να μην αγοράζει ολόκληρα ψάρια, αλλά φιλέτα που δεν μου θυμίζουν ότι τρώω αυτά τα ζωντανά....
-------------------------



Προφανώς... πάντως και τα δύο είδη γαρίδες είναι!
ενταξει εγω τα τρωω ολα κανονικοτατα...αν ηταν ετσι δεν θα τρωγαμε ουτε κοτοπουλα ουτε αρνι ουτε τιποτα....βεβαια εσεις οι γυναικες σκεφτεστε λιγο πιο ευαισθητα...

Γιαννης Μ5
07-02-11, 13:14
Ολγα κοιτα και τα dario dario...Ειναι πανεμορφα.

karrot
07-02-11, 15:38
και μία 6άδα cpd είναι ωραία