PDA

Επιστροφή στο Forum : sos


aquahobby
01-02-11, 15:11
παιδια απαντηστε μου γρηγορα γιατι δεν ξερω τι να κανω...λοιπον στην προσπαθεια μου να βρω ενα ψαρακι θεωρησα οτι ειναι μες στο φιλτρο(eheim 2215)κ αφου εβγαλα ολα τα υλικα κ τα ξαναβαλα το εβαλα μπρος(το ψαρι δεν το βρηκα)κ τοτε γεμισε ολο το ενυδρειο μπιχλα!ειναι πολυ θολο το νερο και τα ψαρια ανασαινουν και κινουνται πολυ γρηγορα....τι να κανω????

Sotiris7
01-02-11, 15:19
Τίποτα.......... προφανώς όλη αυτή η μπίχλα ήταν μέσα στο φίλτρο σου......... περίμενε και θα καθαρίσει μόνο του.......

Αλλά δεν θα πείραζε που και που να το καθαρίζεις.............

vptheo
01-02-11, 15:21
εγώ που το έχω πάθει το άφησα να κάτσει και μετά έκανα αλαγή νερου με σκούπισμα του βυθού...

johnbaz
01-02-11, 15:23
Κανε μια αλλαγη νερου 30%,κανε μετρησεις κ περιμενε μεχρι να το καθαρισει το νερο το φιλτρο σου.παρομοιο επαθε ο κουμπαρος μου με αφρικανες κ δεν υπηρξε κανενα προβλημα.ασε βεβαια το φιλτρο να δουλευει κανονικα.αν θες περιμενε κι αλλες γνωμες.προσεχε μονο την βιολογια μην χαλασεις.οχι πολυ μεγαλη αλλαγη.αυτα στα προτεινω απο την συγκεκριμενη εμπειρια

Sotiris7
01-02-11, 15:26
Μην κάνεις τίποτα.

Θα καθαρίσει μόνο του.

Η βιολογία δεν παθαίνει τίποτα καθώς ουσιαστικά δεν αλλάζει κατάσταση το νερό.

Όταν καθαρίσει (δεν θα πάρει και πολύ ώρα), αν θες, πάρε μετρήσεις από το νερό σου, και ανάλογα με τα αποτελέσματα των μετρήσεων, κάνεις αλλαγή νερού ή όχι.

Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού, πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο, και πότε καθάρισες το φίλτρο σου τελευταία φορά;;;;;

aquahobby
01-02-11, 15:32
το ενυδρειο τρεχει 2,5 μηνες,το φιλτρο δεν το εχω καθαρισει ποτε και κανω αλλαγες μια φορα την εβδομαδα 30%.παιρνω μετρησεις και θα σας πω σε λιγο...
Υ.Γ.οταν ανοιξα το φιλτρο εριξα ολα τα υλικα σε εναν κουβα με λιγο νερο που πηρα απ το ενυδρειο,δεν πιστευω να χαθηκε η βιολογια?

Sotiris7
01-02-11, 15:52
Δεν χάθηκε.......... αλλά μου κάνει εντύπωση ότι είχε τόση βρώμα μέσα στο φίλτρο.

Τέλος πάντων. Κάνε τις μετρήσεις σου και τα λέμε.

aquahobby
01-02-11, 16:02
λοιπον
μετραω 0.25ppm αμμωνια με νιτρωδη 0 και νιτρικα 10ppm

τα ψαρια δεν φαινονται και πολυ οκ αν και δεν εχω το εμπειρο το ματι

το φιλτρο μεσα δεν ειχε και πολυ μπιχλα.το θεμα ειναι γιατι περασε μεσα στο νερο.παντως δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το ποσο ''βρωμικο'' ειναι.

παντως απορω που ειναι το ψαρακι που εψαχνα απο το πρωι οεο..

Sotiris7
01-02-11, 16:05
Δεν είναι και άσχημες οι μετρήσεις σου. Η αμμωνία δε νομίζω ότι είναι θέμα της μπίχλας που βγήκε από το φίλτρο.

Τέλος πάντων.......... αν θες, κάνε και μια αλλαγή νερού και όλα θα είναι ΟΚ.

Όσο για το ψαράκι, μπας και ψόφησε και είναι αυτός ο λόγος που ανέβηκε και λίγο η αμμωνία;;;;;;;

aquahobby
01-02-11, 16:08
παντως το ψαρι αν εχει ψοφησει που μαλλον αυτο εγινε πρεπει να βγει γιατι θα ανεβει η αμμωνια αλλα που στον ***** ειναι
-------------------------
μαζι γραφαμε..αλλα που ειναι το ψαρι *****

Sotiris7
01-02-11, 16:23
Μπορεί να το φάγανε τα υπόλοιπα.......... :rolleyes:

Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο;;;;

aquahobby
01-02-11, 21:38
5 ψαρια ολα κι ολα..α ναι 4 τωρα

2 μολλυ και 3 πλατυ.
τωρα εγιναν 2 τα πλατυ
-------------------------
γι αυτο που εγινε απαιτω εξηγηση

βγηκα για μια ωρα εξω,γυρναω και βλεπω το ''χαμενο'' ψαρι
..........



...........

.............


...........ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

ρε μη με πειτε ουτε χαζο ουτε τρελο.ειχα ψαξει στο φιλτρο και σε ολο το ενυδρειο το ψαρι πουθενα και τα εκανα και μανταρα

Sotiris7
01-02-11, 21:40
Και προφανώς, το νερό έχει καθαρίσει μια χαρά.

Ρε μήπως σκέφτηκαν τα ψαράκια σου ότι μόνο έτσι θα καθάριζες το φίλτρο;;;;;;; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

OlgaM
01-02-11, 22:06
:) :) hahahaha, ωραία συζήτηση, πολύ γέλιο

aquahobby
02-02-11, 11:10
οντως ειμαι κωμωδια σκετη..
δεν σκεφτηκαν ομως οτι εχω εξεταστικη και μου φαγαν τρεις ωρες διαβασμα:confused:

ναι και το νερο εχει γινει τζι τζι
-------------------------
καλημερααα..

μετραω 0.50 ppm αμμωνια γαμωτο...

εκτος απο μια αλλαγη νερου τι αλλο μπορω να κανω.?λετε να χαθηκε η βιολογια?αν ναι η αμμωνια δεν θα ηταν στα υψη?
-------------------------
και οι υπολοιπες μετρησεις

νο2=0
νο3=10-20

aquahobby
03-02-11, 21:17
καλησπερα και παλι

μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι γινεται αυτο?
αφου καθαρισα το φιλτρο και ειχα ολα τα παραπανω προβληματα σημερα διαπιστωσα οτι ακουγεται θορυβος απο το eheim 2215.ειπα να το κουνησω μηπως εχει αερα μεσα και ναι μεν ελαττωθηκε ο θορυβος αλλα παλι απο την εξοδο του φιλτρου βγηκε μπιχλα και ''βρωμισε'' το νερο.Συνεχιζει ο θορυβος και προφανως εχει κι αλλο αερα μεσα αλλα φοβαμαι μηπως γεμισει βρωμα
εκτος αυτου μετρησα αμμωνια και ειμαι στα 0.50ppm:confused:
-------------------------
κανενας??:confused:
-------------------------
παντως εκανα μια αλλαγη νερου 50%