PDA

Επιστροφή στο Forum : έλλειψη κερατόφυλλο?


kesanis
31-01-11, 17:50
Καλησπέρα παιδιά.

Αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, σήμερα γράφω για πρώτη φορά. Ομολογώ ότι είναι τεράστια πηγή γνώσης και όλες οι απορίες μου έχουν απαντηθεί, μέσα από τα ποστ των φίλων εδώ. Συγχαριτήρια λοιπόν σε όλα τα παιδιά για την βοήθεια που προσφέρουν.

Φτάνει όμως με το σλρουρπ, σλουρπ!! :grin:

Να πω λοιπόν και τα δικά μου. Ξεκινόντας από ένα 30λιτρο με 4 πλάτυ και έναν πλέκο, είχα πρόσφατα γεννητούργια. 5 πιτσιρίκια πλάτυ άρχησαν να κόβουν βόλτες μέσα στο ενυδρείο. :smt041
Έτσι προχώρησα σε αγορά ενός Elite 120lt και αφού έφτιαξα βυθό και νερό, πέρνοντας μπόλι από το μικρό ενυδρείο, έβαλα μέσα τα 4 πλάτυ και μέσα στο μικρό άφησα τα 4 πλέον μικρά και τον πλέκο να καθαρίζει.
Το πρόβλημά μου είναι ότι στο μικρό είχα ψεύτικα φυτά, ενώ τώρα στο μεγάλο προφανώς θέλω αληθινά. Ε λοιπόν, έχει πέσει περονόσπορος!!! Δεν βρίσκω ποικιλία φυτών για να αγοράσω. Όλοι μου λένε "ΘΑ παραλάβω!" (σε 2 μέρες? σε 3μέρες? κ.ο.κ!!! ).

Εδώ έρχεται η παράκλησή μου! Αν κάποιος φίλος έχει τίποτα κλαδέματα από κερατόφυλλο (που ψάχνω εδώ και 1 εβδομάδα και δεν βρίσκω πουθενά !!!!), αν μπορεί να μου τα δώσει. Η περιοχή μου είναι Αιγάλεω, αλλά δεν υπάρχει θέμα να πάω εγώ σε όποια περιοχή στην Αθήνα βρίσκεται για να μου τα δώσει. Θα του είμουν ευγνώμων, αφού τα ψαράκια είναι ήδη 4η μέρα μέσα στο σχεδόν γυμνό ενυδρείο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, όποιον μπορεί να βοηθήσει, τουλάχιστον να βάλω μέσα το κερατόφυλλο για τα νιτρικά και να δω μετά σιγά σιγά για τα άλλα φυτά, όταν τα φέρουν όπως λένε.

scooby14
31-01-11, 18:04
αν θες καποια στιγμη μες την βδομαδα που θα εχει λεοφορεια να σου φερω κερατοφυλλο hygrophila polysperma και egeria densa.μονο επειδη εχω λιγες αλγες θελουν λιγο καθαρισμα πριν τα ριξεις μεσα. αν δεν σε πειραζει να σου φερω!!

vptheo
31-01-11, 20:01
και εγω εχω κερατοφυλλο και κανα δυο ακομα..αλλα τα εχω περιστερι...

kesanis
01-02-11, 00:15
αν θες καποια στιγμη μες την βδομαδα που θα εχει λεοφορεια να σου φερω κερατοφυλλο hygrophila polysperma και egeria densa.μονο επειδη εχω λιγες αλγες θελουν λιγο καθαρισμα πριν τα ριξεις μεσα. αν δεν σε πειραζει να σου φερω!!

και εγω εχω κερατοφυλλο και κανα δυο ακομα..αλλα τα εχω περιστερι...


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σας παιδιά. Να 'στε καλά. Έχετε ΠΜ. :smt023

thanasisg
01-02-11, 10:52
Έχω και εγώ κερατόφυλλο να σου δώσω και ίσως και κανά δύο ακόμα κλαδέματα. Κινούμαι καθημερινά από Γέρακα μέχρι Παγκράτι με Μετρο (όταν φυσικά δεν απεργούν). Αν σε βολεύει να βρεθούμε στο Μετρό ή σε φέρνει ο δρόμος σου από Γέρακα με χαρά να σου δώσω φυτά!!

kesanis
01-02-11, 21:53
Έχω και εγώ κερατόφυλλο να σου δώσω και ίσως και κανά δύο ακόμα κλαδέματα. Κινούμαι καθημερινά από Γέρακα μέχρι Παγκράτι με Μετρο (όταν φυσικά δεν απεργούν). Αν σε βολεύει να βρεθούμε στο Μετρό ή σε φέρνει ο δρόμος σου από Γέρακα με χαρά να σου δώσω φυτά!!


Έχεις ΠΜ φίλε μου. Ευχαριστώ πολύ!΄



-------------------------


PS: Παιδιά, υπερμαγγανικό κάλιο που βρίσκουμε? Πήγα σε 3-4 φαρμακία σήμερα και με κοιτάγανε λες και ήμουν εξωγήινος!

Μήπως κάτω Ομόνοια, σε κανένα μεγάλο?