PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβουλεψτε για τι νεους κατοικους να βαλω στο ενυδρειο μου.


mikenuke
18-05-03, 00:01
Ειμαι νεος στο hobby και εχω ενα 160αρι ενυδρειο.Στο ενυδρειο εχω

3 Νεον
1 ζευγος Μολι
2 αρσενικους ξιφοφορους ενα πρασινο κι ενα κοκκινο
1 πλακοστομο γλυφτη
1 αρσενικο Γκαπι

Ειναι λιγα επειδη μολις αναβαθμιστηκα με το 160αρι...το παλιο μου ηταν 40λιτρα.

Φυτα δεν εχω μεσα, και δεν βλεπω να βαζω για αρκετο καιρο.

Συμφωνα με τα πιο πανω ατομα του ενυδρειου μου τι μου προτεινεται να βαλω?

Εγω σκεφτομαι να βαλω σιγουρα 3 Νεον ακομη και καποια συντροφια για τα αρσενικα μου.

Ποσα θυληκα για καθε αρσενικο να βαλω?

Επισης ηθελα να σας ρωτησω αν ταιριαζουν τα Γκαπυ με τα Μολυ και Ξιφοφορους. Αν ταιριαζουν θελω να παρω και μερικα θυληκα για να μην ειναι μονο.

Εκτος αυτων τι αλλο θα ταν καλο να συνδιασω?

Μονομαχο μπορω να βαλω? :?:

lasal
19-05-03, 09:37
Πρόσθεσε μερικά αρσενικά και θυλικά guppie μέσα
και είσαι εντάξει για αρχή.
Σε αναλογία 2 αρσενικά ένα θυλικό.
(Να έχεις και γενετούργια) :)
Φρόντισε να έχεις σμήνη ψαριών και όχι μερικά απο κάθε είδος.
Τα guppie ειναι αφρόψαρα.
Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και Harlequin
(Rasbora heteromorpha - Harlequin)
http://www.aquazoo.co.uk/page.cfm/Type=Fish/ID=98
http://www.pbase.com/aquascaping/rasbora_heteromorpha

Τα Νέον και τα Harlequin κολυμπάνε στην μεσαία περιοχή.

Μονομάχο καλύτερα μην βάλεις γιατί μπορεί να έχεις κάποιο ατύχημα..... μπορεί και όχι. :)

Giorgos
19-05-03, 19:09
Η σωστή αναλογία αρσενικών / θηλυκών στα guppies είναι 2-3 θηλυκά για κάθε αρσενικό.

halvas69
19-05-03, 21:28
Η σωστή αναλογία αρσενικών / θηλυκών στα guppies είναι 2-3 θηλυκά για κάθε αρσενικό.

Πολύ καλά τα λες, αλλά θα πρότεινα κάτι σαν αυτό που είπε ο lasal.
Δηλαδή 2 αρσενικά προς 1 θυληκό.........
για να μην γεμίσει το ενυδρείο από χιλιάδες μικρούλια σε 2-3 μήνες.

Κάτι ξέρω και εγώ χα,χα,χα
ΥΓ σας τα είπα ? τα ξεφορτώθηκα :D ας είναι καλά ο Takis και η λίμνη του.

Takis
19-05-03, 23:25
Το Φθινόπωρο όμως θα σου επιστρέψω μερικές χιλιάδες γιατί άρχισαν ήδη και γεννάνε σαν κουνέλια!!!! :lol:

mikenuke
20-05-03, 10:20
Θα βαλω καμια τετραδα Νεον λοιπον και κανα 2 θυληκα Γκαπι.

Για τους Ξιφους μου ομως δεν ακουσα καμια γνωμη και στην κατηγορια Ζωοτοκα τα πιο πολλα θεματα ειναι για τα Γκαπι...μηπως τελικα ειστε οι πιο πολλοι φιλοι των Γκαπι?

mikenuke
20-05-03, 17:40
Ακριβως αυτο εκανα...
σημερα εφερα τους νεους κατοικους του ενυδρειου μου και τωρα εχω:

7 Νεον
1 ζευγος Μολι
2 αρσενικους ξιφοφορους ενα πρασινο κι ενα κοκκινο
1 πλακοστομο γλυφτη
3 Γκαπι, 1 αρσενικο και 2 θυληκα.

Σε μερικες μερες θα παρω και κανα 2 θυληκα Ξιφοφορους...τελικα ποσα θυληκα ανα αρσενικο να βαλω?

Tolis
21-05-03, 02:34
Σε ολα τα ζωοτοκα η αναλογια ειναι 2-3 θηλυκιες για καθε αρσενικο.
Και να υπαρχει ιδιαιτερη προτιμηση στα guppies, τα ιδια ισχυουν για ολα τα παραπανω ειδη , xiphos, platys, guppies, mollies - με τα τελευταια να προτιμουν και λιγο αλατι στο νερο τους, και περισσοτερη φυτικη τροφη.

ASCCO1
21-05-03, 15:42
ΚΑΙ εγω βεβαια ως αντιδραστικο ΣΤΟΙΧΕΙΟ<< ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ>>> ΘΑ ελεγα

το guppie που εχεις << αρσενικο>> καλυτερα να το βγαλεις και να μην του προσθεσεις θυληκα,
ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΓΚΑΠΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΥΛΗΚΑ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ < Η ΟΤΑΝ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΗ ΕΓΚΥΟΣ>> ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΥΒΡΙΔΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΖΩΗΣ.

καλυτερα να προσθεσεις μερικα θυληκα ξιφοφορους και κανα δυο μολυ(( στο χρωμα του αρσενικου ,που εχεις)) 8) 8)

mikenuke
21-05-03, 15:55
Oντως πρεπει να εχει δικιο...
κι αυτο γιατι οταν πριν καιρο προσθεσα ενα θυληκο ξιφοφορο πρατηρησα οτι το γκαπι το κορταριζε συνεχως και το ειχε σε πολυ στενο μαρκαρισμα. Μεχρι που το θυληκο Ξιφος μεταλλαχθηκε σε αρσενικο!

Τωρα ομως δεν υπαρχει κανενα θυληκο Ξιφος, και ηδη απο χθες αγορασα 2 θυληκα γκαπι .

Θα προσθεσω σε μερικες μερες μερικα θυληκα Μολυ και Ξιφους.

mikenuke
26-05-03, 17:51
Σημερα προσθεσα 2 θυληκους Ξιφοφορους και ενα Μαυρο αρσενικο Μολι.

Η συνθεση μου δηλαδη πλεον ειναι:

7 Νεον
1 ζευγος Μολι
1 Μαυρο Μολι αρσενικο
2 ζευγη ξιφοφορους ενα πρασινο κι ενα κοκκινο
1 πλακοστομο γλυφτη
3 Γκαπι, 1 αρσενικο και 2 θυληκα.

Οποτε σε μερικες μερες θα προσθεσω κανα 2 θυληκα μολι και τελος. Μετα θα περιμενω τα γεννητουρια!

Ελπιζω να μην ειναι ενοχλητικο που καθε λιγο γραφω το πως αλλαζει η συνθεση των ψαριων μου.

mikenuke
18-07-03, 17:48
Η τωρινη συνθεση του ενυδρειου εχει ως εξης:

7 Νεον
2 Μολι
2 ζευγη ξιφοφορους ενα πρασινο κι ενα κοκκινο
1 πλακοστομο γλυφτη
6 Γκαπι

n1sarris
18-08-03, 17:55
Πολύ όμορφη η συνθεση στο ενυδρειο σου και σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να περασεις ωρες απολαμβανωντας το...
Δεν ειδα καθολου Corydoras μεσα. :?
Δοκιμασε τα και θα σε αποζημιωσουν ειτε με τα παιχνιδια τους κτλ :o ειτε με τη χρησιμοτητα τους μιας και ειναι ακουραστοι εργατες και θα σου τρωνε μεγαλο μερος απο την τροφη που θα καταληγει στον πυθμενα του ενυδρειου σου :wink: Δεν ξερω αν συμφωνουν κι οι υπολοιποι με μια τετοια επιλογη.
Σου προτεινω σχετικα μικροσωμες ρατσες, οπως:
Panda, Julie, Pygmy, Bronze
Καλυτερο θα ηταν να παρεις μεχρι δυο διαφορετικες ρατσες απο μια ομαδουλα των 4 ψαριων. Τους αρεσει πολυ η παρεα βλεπεις. :D

mikenuke
18-08-03, 18:08
Τολμω να πω οτι δεν ειναι και πολυ εντυπωσιακα απο εμφανιση ψαρια αλλα αν οπως λες η συμπεριφορα τους ανταμοιβει, θα ριξω μια ματια στα μαγαζια να δω τι θα βρω.

Ευχαριστω

n1sarris
19-08-03, 01:58
Κι εγω οφειλω να ομολογησω πως στην αρχη βλεποντας καποια πιο μεγαλοσωμα γατοψαρα απ αυτα δε τραλλαθηκα.
Στα πιο μικροσωμα ομως δεν ειναι και τοσο εντονως εμφανη καποια μορφολογικα ασχημα χαρακτηριστικα (για πολλους για παραδειγμα δεν τους αρεσουν οι μουρες με τα μουστακια τους) :?:
Απο την αλλη ομως ειναι πολυ ομορφα που τα βλεπεις να βρισκονται στο βυθο τριγυρνωντας για αναζητηση τροφης, οταν ξεκουραζονται απο την αλλη προτιμουν το ενα την παρεα του αλλου και οταν δε τρωνε, τους τη βαραει (ειδικα τα Julii και τα Panda) και αρχιζουν να κανουν κατι παλαβα! :shock: Του στυλ να περνουν φορα απο το βυθό και να κολυμπανε γρηγορα καθετα προς τα πανω και μολις αγγιξουν την επιφενεια, κανουν βοθτια προς τα κατω. Το ενα να συναγωνιζεται το αλλο συνηθως σε καποια γωνια του ενυδρειου. Εχουν πολυ φαση (και ειναι και χρησιμα απ'οσο ειπαμε και πριν)
Καλη τυχη

ΥΓ: καλυτερα μην παρεις Αλμπινο και Μπρονζε γιατι μεγαλωνουν πιο πολυ απο τα αλλα και ισως δε σου αρεσουν. Επεμεινε να περιμενεις καποια ισαγωγη απο Παντα, Τζουλι και Πυγμαιους.

BILAS
19-08-03, 13:08
τους τη βαραει (ειδικα τα Julii και τα Panda) και αρχιζουν να κανουν κατι παλαβα! :shock: Του στυλ να περνουν φορα απο το βυθό και να κολυμπανε γρηγορα καθετα προς τα πανω και μολις αγγιξουν την επιφενεια, κανουν βοθτια προς τα κατω. Το ενα να συναγωνιζεται το αλλο συνηθως σε καποια γωνια του ενυδρειου. Εχουν πολυ φαση (και ειναι και χρησιμα απ'οσο ειπαμε και πριν)

Αυτο το κανουν ολα τα cory και δεν το κανουν για πλακα αλλα για να παρουν αερα στο αντερακι τους και το χρησιμοποιουν για την πλευστοτητα τους :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

mikenuke
17-09-03, 00:40
Λοιπον σημερα αγορασα 3 Παντα Κορις.
Καλα δεν εκανα και πηρα κατευθειαν 3 μαζι?Μαλιστα ηταν τα 3 τελευταια.
Εμαθα μαλιστα οτι αν εισαι τυχερος και παρεις και θυληκα και αρσενικα δεν αποκλειεται να ζευγαρωσουν κι ολας.

polleni
17-09-03, 01:23
Στο 160άρι σου χωράνε τουλάχιστον 10 Corydoras ή και παραπάνω. Καλύτερα θα ήτανε αν έβρισκες από κάπου λιγα ακόμη C.panda να τα έβαζες. Σε εξάδες (ή παραπάνω) αισθάνονται καλύτερα. Οσο για το ζευγάρωμα, σχετικά μαλακό νερό και μεγάλες αλλαγές ή χαμήλωμα της θερμοκρασίας στους 22-24 βοηθάνε. Τα κολλάνε συνήθως σε μέρος με ροή (κοντά στο φίλτρο ή απέναντι από αυτό). Μέχρι εκεί φτάνω (έχουν σπάσει τα νεύρα μου με το που πάνε και τα κολλάνε). Περί εκκόλαψης.. άλλοι. Εγώ τα αφήνω και τα τρώνε.. (ελλείψει ενυδρείων..)

mikenuke
17-09-03, 01:46
10! Λαμβανομενων υποψιν και των υπολοιπων συγκατοικων? Υποθετω πως ναι αλλα καλυτερα να ειναι ξεκαθαρισμενο αυτο.

Αρα λοιπον σωστα αυτα που μου ειπε ο τυπος, για γεννες.Κι εγω τον ιδιο τροπο διαβασα και στο νετ που εψαξα για το ζευγαρωμα τους.

Πολυ θα ηθελα να βαλω κι αλλα, αλλα μου φανηκανε λιγο ακριβα, 6€ το κομματι τα πηρα. Καλα ειναι η τσιμπημενα? Αν εχει κανεις απο δικες του γεννες ευχαριστως θα επαιρνα μερικα.

Η συνθεση πλεον εχει ως εξης:

7 Νεον
2 Μολι
2 ζευγη ξιφοφορους ενα πρασινο κι ενα κοκκινο
1 πλακοστομο γλυφτη
6 Γκαπι
3 Κορι Παντα

n1sarris
17-09-03, 02:00
Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα αν βαλεις τουλαχιστον αλλα 4. Εχει δικιο ο πολενι που λεει οτι γουσταρουν παρεα.
Ειχα δικιο οτι ειναι πανεμορφα? Και να ξερεις οτι δεν τα βρισκεις παντα οταν τα θες, να τα αγορασεις. Οι τιμες τους κυμαινονται απο 4,5ευρω στην καλυτερη μεχρι και 6 ευρω.
Παρατηρωντας τη συνθεση του ενυδρειου σου, ειδα τα νεον. Πως τα πανε? Εχουν κανα προβλημα που εχεις τοσο λιγα?

ΥΓ: (ερωτηση προς ολους) τα γκαπι μηπως παρα-ειναι ευπαθη ψαρια? Ειναι αληθεια οτι αρρωσταινουν πολυ ευκολα και κινδυνευουν απο αυτα, και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου?

mikenuke
17-09-03, 02:12
Τελικα οχι μονο εχουν ομορφη συμπεριφορα αλλα εχουν και ομορφη εμφανιση!

Οσο για τα νεον σε παρακαλω φτυστα να μη τα ματιασουμε, μια χαρα τα πανε και γκρουπαρουν και το χρωμα τους ωραιο...φτου φτου φτου!

ΥΓ: (ερωτηση προς ολους) τα γκαπι μηπως παρα-ειναι ευπαθη ψαρια? Ειναι αληθεια οτι αρρωσταινουν πολυ ευκολα και κινδυνευουν απο αυτα, και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου?

Αν κρινω απο την εμπειρια που ειχα τελευταια μαλλον, οπως θα διαβασες στο θεμα που εγραψα σε αλλο σημειο.
Αλλα αυτο ειναι εντελως διαφορετικο θεμα και σιως να επρεπε να το ανοιξουμε στα "Ζωοτοκα".