PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικο φιλτρο Fluval 203 με προβλημα ροης.


mikenuke
17-05-03, 20:00
Εχω ενα εξωτερικο φιλτρο , Fluval 203, το οποιο κατι εχει και υπολειτουργει. Η ροη του νερου δεν ειναι καθολου καλη σαν να κολλαει ο ροτορας στο μοτερακι του και δεν τραβαει νερο.

Ομως μερικες φορες οταν το κανω μερικες αποτομες κινησεις κατι παθαινει και ξεκινα να δουλευει κανονικα.

Τωρα παλι που το εβγαλα απο την πριζα εχω τρομαξει να το κανω να δουλευει και δεν καταφερα τιποτα.

Γι'αυτο και αγανακτισμενος ειπα να ψαξω λυση σε σας!

Τι λετε να συμβαινει πως μπορω να το λυσω το προβλημα?

Αν πω να το πουλησω ποσο πιανει, μιλαμε βεβαια χωρις να λαβουμε υπ'οψιν το προβλημα του.

Ενα αντιστοιχο τι τιμες εχει?

Τhanks.

johnny98130
17-05-03, 21:09
Καλως ήρθες κατ αρχήν.

Μην απογοητεύεσε τόσο ευκολα από το φίλτρο σου. Δεν χαλανε και τόσο εύκολα. Καθάρισε τον καδο μην τυχον και εχει πιασει βρώμα απο το ενυδρείο. Δες επισης αν εχουν μπουκώσει οι εξόδος και η είσοδος. Στην τελικη καθάρισε και την φτερωτη τουν φίλτρου σου μην τυχόν και εχει πιασει βρωμα.

Αυτα και καλή αρχη

newfish
17-05-03, 23:45
Καλως ήρθες κατ αρχήν.
καθάρισε και την φτερωτη τουν φίλτρου σου μην τυχόν και εχει πιασει βρωμα.


Το να έχει πιάσει κάτι η φτερωτή του φίλτρου σου είναι το πιο λογικό και το πιο εύκολο να διαπιστωθεί.

Πόσο καιρό το έχεις το φίλτρο σου, τι υλικά έχεις βάλει μέσα και κάθε πότε το καθαρίζεις;

mikenuke
18-05-03, 00:26
Το φιλτρο ειναι δευτερο χερι και δε ξερω ποσο καιρο το χρησιμοποιουσαν.

Ομως νομιζω οτι τελικα βρηκα πιο ειναι το προβλημα.

Ανοιξα το καπακι και εβγαλα εξω το ροτορα, και τελικα ανακαλυψα οτι το αξονακι του ηταν πρα πολυ φαγωμενο. (οπως βλεπετε και στη φωτο).

http://users.auth.gr/mikenuke/dpgr/aksonaki.jpg

Ευτυχως που εχουμε μηχανουργειο και το ανταλλακτικο υπηρχε αφθονο, ετσι πηρα ενα ζουμπαδακι και το αντικατεστισα.

Το αποτελεσμα ηταν καλο. το φιλτρο αρχισε να τραβαει κατευθειαν μολις το κουμπωσα και το βαλα στην πριζα χωρις να του κανω κανενα παιχνιδι με κουνηματα και χτυπηματα. Αν και μου φανηκε οτι δεν επιασε τελικη ταχυτητα το νερο που βγαινει.

Επιπλεον?... μειωθηκε δραματικα ο θορυβος του μοτερ!!!!

Το μονο κακο ειναι οτι το νεο πυρακι σκουριαζει και πρεπει να αντικατασταθει συντομα με ενα ανοξειδωτο.

Ξερετε αν θα μπορεσω να βρω ανταλλακτικο στην αγορα?

Αληθεια ποιας χρονιας μοντελο ειναι το φιλτρο μου?

VAGELIS
18-05-03, 00:40
για ανταλακτικο δεν ξερω αλλα μπορεις να βρεις ανοξειδοτο συρμα
σε ολα τα μεγεθοι στην αγορα

Takis
18-05-03, 00:52
Υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά της Fluval. Θα βρεις σίγουρα...

George-A
18-05-03, 04:02
Το μονο κακο ειναι οτι το νεο πυρακι σκουριαζει και πρεπει να αντικατασταθει συντομα με ενα ανοξειδωτο.
Φαντάζομαι ξέρεις ότι η σκουριά δεν ειναι ότι το καλύτερο για την υγεία των ψαριών.....

chris
18-05-03, 12:18
Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό υπάρχει σην Αθήνα.Αν δεν το βρεις θα μπορέσω να σε βοηθήσω εγώ και να στο στείλω.

mikenuke
19-05-03, 17:45
OK...! :)

Σημερα κατεβηκα στην αγγελακη και βρηκα, διαλεξα αυτο το μαγαζι γιατι ειναι παλιο και σιγουρα θα ειχε κανα στοκ απο παλια ανταλλακτικα, οπως και ειχε... βεβαια ενα τελευταιο αξονακι υπηρχε αλλα παλι καλα μου το δωσε σε καλη τιμη. Να ναι καλα ο ανθρωπος.

Απο οτι ειδα ενα καινουριο μοτερακι με την φτερωτη θα κοστιζε γυρω στα 15€. οποτε ημουν πολυ τυχερος.

Και τωρα το φιλτρο δουλευει κανονικα και αθορυβα.

Το προσωρινο που ειχα βαλει ειχε αρχισει να σκουριαζει κιολας μεσα σε 2 μερες λειτουργιας.

Και απο οτι μου ειπε η σειρα Hyp 203 κλπ ειναι του '90.

mikenuke
26-05-03, 15:04
Για οσους εχουν το ιδιο φιλτρο η και αλλα της Fluval σ' αυτη τη σελιδα θα βρουνε τα manuals τους...

http://www.hagen.com/uk/aquatic/manuals/fluve01.cfm