PDA

Επιστροφή στο Forum : tetra ex 700


rawnerve
29-01-11, 16:14
αφτο ειναι το φηλτρο μου να προσθεσο κατι μεσα για καλυτερη βιολογια ??

Apollwnas
29-01-11, 16:19
Μια χαρα δουλευει και ετσι φιλε μου,το ειχα παλια και εγω,αν θες βεβαια βγαζεις το ενα μαυρο σφουγγαρι και απλωνεις σιποραξ στην θεση του.

dizio
29-01-11, 16:23
όπως και τον ανθρακα

dinos99
29-01-11, 16:28
το εχω και εγω το φιλτρο αυτο.απλα κρατας ενα μονο σφουγκαρι σε καθε καλαθακι και συμπληρωνεις με σιποραξ.το μηχανικο μακαρονι και τις βιομπαλες εξω και αυτες μιας και δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο απο αποψης βιολογιας...

dizio
29-01-11, 16:33
αν κατά πάσα πιθανότητα δεν θές να δώσεις επιπλέον χρήματα για σίποραξ και οι βιόμπαλες καλές είναι ;)

rawnerve
29-01-11, 16:43
δηλαδη βγαζω της βιο μπαλες?ηθελα να προσθαισο μονο κατι βιολογηκο δεν ξερω πως το λενε ειναι σαν χαλικη:)
-------------------------
δεν εχω ανθρακα τον εβγαλα κ εβαλα εκεινο τ ασπρο σαν βαμβακι!!απο τ 2 μαβρα ν αφερεσο τ ενα κ να βαλο αφτο σαν χαλικι ποθ ειναι??
εχω κ εσωτερηκο ποθ εχει μπλε σφουγκαρη μετα ασπρο μακαρονη μετα βιο σφαιρες μαβρεσ κ τελοσ παλη αντη ανθρακα εχω βαμβακη

dizio
30-01-11, 05:45
για βιολογικό υλικό θα βάλεις μακαρόνι πορώδες(siporax πχ) αλλά όπως σου είπα κα οι βιόμπαλες κάνουν καλή δουλειά. αν πάλι διατείθεσαι να δώσεις παραπάνω λεφτά για παραπάνω μακαρόνι, σαφώς το μακαρόνι είναι καλύτερο από τις βιόμπαλες ;)

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
30-01-11, 09:39
μεσα στον ιδιο καδο μπορουμε να εχουμε βιομπαλες και μακαρονι μαζι? δηλαδη οταν υπαρχουν οι βιομπαλες σταδιακα να τις βγαζουμε και να συμπληρωνουμε μακαρονι? για να μην χασουμε ολη την βιολογια?

rawnerve
30-01-11, 10:55
seachem matrix αφτο που το βαζουμε???

jimmis1974
30-01-11, 11:34
εγω οταν το χρησιμοποιουσα σε γλυκο ειχα μονο ενα σφουγγαρι στο κατω καλαθι exeim fix και ενα σφουγγαρι στο πανω και ολο το υπολοιπο γεματο σιποραξ. Δεν υπαρχει λογος να βαλεις ολα τα σφουγγαρια που εχει η συσκευασια μεσα φυλαξετα για ανταλακτικα αργοτερα.
Mπορεις στο κατω καλαθι να βαλεις λιγο απο eheim fix (http://thecustomaquariumstore.info/eheim-ehfifix-5-liter.cgi)το οποιο κανει τρομερη δουλεια και συγκρατη παρα πολλες βρωμιες να μην ανεβενουν προς τα πανω και γηνονται τα υλικα χαλια.