PDA

Επιστροφή στο Forum : Απωρία


sonic
29-01-11, 14:41
Το Βρήκα εδω http://www.cichlid-forum.com/articles/t_duboisi.php

For example, males tend to have a turned-up nose while females tend to have a greater slope and rounded nose. Males will also grow at a faster rate (generally) and display their adult colors sooner. Males' coloration is also often more bold than females' because they like to show it off when courting females. Adult males will also tend to have a deeper body, whereas females appear more slim and streamline. While these characteristics may help an experienced hobbyist, venting is the only sure way to determine gender with Tropheus.

Τα λέει σωστα???
Κανένας να ξέρει???

Κλεόβουλος
29-01-11, 15:33
Όλα αυτά είναι για έμπειρα μάτια.
Εγώ πάντως αν δεν δω συμπεριφορές δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω :D

sonic
29-01-11, 15:40
Σιγουρα κλεο αλλα εχω 2 που μεγαλωνουν πολυ περισσοτερο απο τα αλλα τα εχω ενα μηνα σχεδον και εχουν γινει 2πλασια απο τα αλλα και ειπα να ρωτησω ευχαριστω παντως

domresvanis
30-01-11, 01:24
O Κλεοβουλος εχει δικιο.Ειναι αρκετα δυσκολο.Ενα επιπλεον στοιχειο που ισχυει συνηθως τουλαχιστον για τα Βlack ειναι οι βουλες που εχουν στο πισω κατω πτερυγιο.Τα θυληκα εχουν 2-3 και τα αρσενικα 4-5 χωρις ομως να ειναι απολυτο.Θα πρεπει να τα εχεις μεγαλωσει απο μικρα μαζι γιατι παιζει ρολο και η ποιοτητα της τροφης στο ποσες βουλες θα εχει το καθε ψαρι.
Γενικα τα αρσενικα στο προσωπο ειναι πιο αγρια και ασχημα αν μπορεις να το πεις αυτο..

milion
02-02-11, 17:16
Είναι λίγο δύσκολος ο διαχωρισμός έτσι. Ποιο σίγουρα είναι πιάσιμο ένα-ένα και κοίταγμα με μεγεθυντικό φακό.

Τσεκαρε και εδώ http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm

sonic
02-02-11, 19:33
Ναι το εχω διαβάσει πολες φορες αλλα το φοβαμαι δεν το επιχειρω

Πάνος
11-02-11, 14:55
Γενικα τα αρσενικα στο προσωπο ειναι πιο αγρια και ασχημα αν μπορεις να το πεις αυτο..
σε αυτο συμφωνω! εχω παρατηρησει οτι τα αρσενικα ειναι πιο "κεφαλαδες" :D
τα θηλυκα εχουν πιο "κομψα" κεφαλια.
αυτο βεβαια ειναι γνωρισμα που παρατηρειται και σε αλλα ζωντανα (θηλαστικα και πουλια)