PDA

Επιστροφή στο Forum : γνωμεσ για φιλτρανση


scooby14
28-01-11, 19:42
μια και τα ψαρια εχουν ψιλο αποφασιστει και θα εχω ενα βιοτοπικο νοτιου αμερικης ετοιμαζω την φιλτρανση και θελω την γνωμη σας εχω 3 επιλογες. το ενυδρειο ειναι 100*40*50 200λιτρα
1 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2174
2 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265
3 εσωτερικο sump στην μια πλευρα 8 ποντους που θα κοψει 15 περιπου λιτρα ειναι το ποιο φτηνο ομως(και κριβει και ολο τον εξοπλισμο)
ακουω αποψεις το budget ειναι χαμηλο γιατι ειμαι και φοιτητης οποιος μπορει ας μου πει και τι υλικα εξτρα χρειαζεται το καθενα!!

zapatas
28-01-11, 19:45
παιρνεις το 1. το γεμιζεισ και με 20 ευρω 3 λιτρα σιποραξ και καθαρισες!
αντε βρε, καλοριζικος;);)

scooby14
28-01-11, 20:07
το fluval χρειαζεται siporax εξτρα?? για το εσωτερικο sump θελω να ακουσω γνωμες που θα μου βγει ποιο οικονομικα αξιζει?? χρονο και ορεξη για diy εχω το θεμα ειναι αν αξιζει !
-------------------------
μηπως ξερεται ποτε θα φερει siporax το petcumulus??

Κλεόβουλος
28-01-11, 20:12
[QUOTE=scooby14;545724 για το εσωτερικο sump θελω να ακουσω γνωμες που θα μου βγει ποιο οικονομικα αξιζει?? χρονο και ορεξη για diy εχω το θεμα ειναι αν αξιζει !
[/QUOTE]

Μια χαρά κάνει τη δουλειά απλά θα σου αφαιρέσει πολύτιμο χώρο (αν είχες μεγαλύτερο μήκος θα στο συνιστούσα ανεπιφύλακτα)

scooby14
28-01-11, 20:27
αν το κανω πισω ας πουμε στην μια ακρη σαν biobox ωστε να μην κοψει μηκος μονο το πλατοσ σε ενα κομματι του ενυδρειου.Η να παρω τον κινεζο να τελειωνω??/

bokostas
28-01-11, 22:03
αν το κανω πισω ας πουμε στην μια ακρη σαν biobox ωστε να μην κοψει μηκος μονο το πλατοσ σε ενα κομματι του ενυδρειου.Η να παρω τον κινεζο να τελειωνω??/
Και οι 2 λύσεις είναι καλές, αν πιάνουν τα χέρια σου κι έχεις όρεξη και μεράκι, κάνε το σαμπ, αλλιώς ο Κινέζος είναι η εύκολη λύση.

Κλεόβουλος
28-01-11, 22:15
Στη περίπτωση σου (αφού δεν μπορείς να διαθέσεις για ένα eheim :D) θα έπαιρνα τον κινέζο.

A_S_T_R_O
28-01-11, 23:14
Ο κινεζος 40 ευρω + 20 περιπου το siporax = 60 ευρω ----- κ εχεις 3 λιτρα βιολογικο υλικο - καταναλωση 18watt - κ made in china

To fluval εχει 73 ευρω ----- κ εχεις 4,6 λιτρα βιολογικο υλικο --- καταναλωση 10 watt κ ενα απο τα ποιο αξιοπιστα φιτρα


ΕΣΥ αποφασιζεις! :)

delta66
29-01-11, 00:08
Το φλουβαλ ειναι μικρο για το ενυδρειο
Το κινεζικο δεν ξερω.

1. Οταν λεει "καταλληλο μεχρι 200 λιτρα" μη το παιρνεις τοις μετρητοις.
Το "μεχρι" μπορει να σημαινει, για ενυδρειο 200 λιτρα ... χωρις ψαρια ;)

2. Η ροη που γραφουν για τις αντλιες ειναι ονομαστικη ροη για την αντλια με λειτουργια σε μηδενικο υψος και χωρις εμποδια (δλδ υλικα και ενιοτε στουμπωμενα ή/και βρωμικα υλικα)
Αναλογα την ποιοτητα της αντλιας και το μανομετρικο της, η πραγματικη ροη μπορει να ειναι απο 30-60% της ονομαστικης

bokostas
29-01-11, 00:24
Ο κινεζος 40 ευρω + 20 περιπου το siporax = 60 ευρω ----- κ εχεις 3 λιτρα βιολογικο υλικο - καταναλωση 18watt - κ made in china

To fluval εχει 73 ευρω ----- κ εχεις 4,6 λιτρα βιολογικο υλικο --- καταναλωση 10 watt κ ενα απο τα ποιο αξιοπιστα φιτρα

ΕΣΥ αποφασιζεις! :)
Και το φλουβάλ 3 λίτρα βιολογικό υλικό παίρνει, μπορεί και λιγότερο, το υπόλοιπο είναι το σφουγγάρι που μπαίνει σε άλλο χώρο, κάθετα στον κάδο.
Και η μικρότερη κατανάλωση οφείλεται στο ότι η αντλία του γυρνάει λιγότερα λίτρα/ώρα κι απευθύνεται σε μικρότερα ενυδρεία.

Το φλουβαλ ειναι μικρο για το ενυδρειο
Το κινεζικο δεν ξερω.

1. Οταν λεει "καταλληλο μεχρι 200 λιτρα" μη το παιρνεις τοις μετρητοις.
Το "μεχρι" μπορει να σημαινει, για ενυδρειο 200 λιτρα ... χωρις ψαρια ;)

2. Η ροη που γραφουν για τις αντλιες ειναι ονομαστικη ροη για την αντλια με λειτουργια σε μηδενικο υψος και χωρις εμποδια (δλδ υλικα και ενιοτε στουμπωμενα ή/και βρωμικα υλικα)
Αναλογα την ποιοτητα της αντλιας και το μανομετρικο της, η πραγματικη ροη μπορει να ειναι απο 30-60% της ονομαστικης
Σωστά, αν θέλεις το αντίστοιχο του Κινέζου σε φλουβάλ, πάρε το 305.

scooby14
29-01-11, 03:40
για τα ψαρακια που σκεφτομαι να βαλω θα με καλυψει ο κινεζος. για το fluval πρεπει να παω στο 305. τι κυκλοφορια πρεπει να εχω αν παω σε εσωτερικο σαμπ??
τα ψαρακια ειναι αυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=545771#post545771

bokostas
29-01-11, 05:04
...τι κυκλοφορια πρεπει να εχω αν παω σε εσωτερικο σαμπ??

με 1.000 λίτρα/ώρα: http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=684&category_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el νομίζω θα είσαι καλά για τα συγκεκριμένα ψάρια,
αφού θα σου γυρνάει 5 φορές την ώρα το νερό σου, αν και υπάρχουν και μικρότεροι με 800 λίτρα/ώρα
(για οικονομία στο ρεύμα) και μεγαλύτεροι με 1.400 λίτρα/ώρα (για πιο ρυπογόνα ψάρια, όπως πχ κιχλίδες).

maneni
29-01-11, 20:17
ποτε μην υπολογιζεται στην ονομαστικη παροχη. Τις περισσοτερες φορες ειναι η μεγιστη δηλ. μανομετρικο =0.
Το σαμπ αν γνωριζω καλα ειναι ανοικτη δεξαμενη οποτε μιλαμε για μανομετρικο πανω απο 2μ. η συγκεκριμενη αντλια μαλλον δεν θα βγαζει τιποτα.

delta66
29-01-11, 20:33
ποτε μην υπολογιζεται στην ονομαστικη παροχη. Τις περισσοτερες φορες ειναι η μεγιστη δηλ. μανομετρικο =0.
Το σαμπ αν γνωριζω καλα ειναι ανοικτη δεξαμενη οποτε μιλαμε για μανομετρικο πανω απο 2μ. η συγκεκριμενη αντλια μαλλον δεν θα βγαζει τιποτα.
:smt023 ετσι.
Σε ριο 180 (160 λιτρα νερο) με tetras και με φιλτρο 950 λ/ω (ονομαστικη ροη) οταν περασε ο καιρος και γεμισαν τα υλικα μπιχλα, συνυπολογιζομενου και το υψος του ενυδρειου, ειχα την μινιμουμ ροη που θα ηθελα.
Για αφρικανες δεν θα ηταν αρκετη.2. Η ροη που γραφουν για τις αντλιες ειναι ονομαστικη ροη για την αντλια με λειτουργια σε μηδενικο υψος και χωρις εμποδια (δλδ υλικα και ενιοτε στουμπωμενα ή/και βρωμικα υλικα)
Αναλογα την ποιοτητα της αντλιας και το μανομετρικο της, η πραγματικη ροη μπορει να ειναι απο 30-60% της ονομαστικης

scooby14
30-01-11, 03:20
για εσωτερικο σαμπ μιλουσα αρα μανομετρικο=0. ο κινεζος υπαρχει περιπτωση να μην με καλυψει??

tsoum
30-01-11, 03:43
Κοίτα, το εσωτερικό σαμπ είναι πολυ value for money. Ειναι 40*50*8/1000=16 λιτρα. πες 3 για τα σφουγγάρια και τον χωρο της αντλίας και εχεις 13 λίτρα για βιολογία!!!

Το κόστος θα είναι για το πλεξι και την αντλία, που σίγουρα δεν είναι πανω απο 30€. Το μονο μειονεκτημα είναι οτι χανεις χωρο. Αμα το κανεις σαν biobox είναι η μεση λύση.

scooby14
30-01-11, 03:53
και εγω προς τα εκει κλινω ολα σε ενα νοικοκυρεμενα μεσα και θερμοστατες και μια χαρα και στο aquatlantis που εχω biobox ειμαι πολυ ικανοποιημενος. αλλα θελω να μου πειτε αν ο κινεζος με καλυψει πληρως και καλυτερα απο το εσωτερικο.ισως να το σκεφτω λιγο γιατι σκεφτομαι και τον χωρο

tsoum
30-01-11, 04:01
Καλυτερα απο το εσωτερικό δεν πιστευω, κυρίως λόγω του χωρου που σου προσφερει το εσωτερικό. Ομως, λογικα θα μπορεσει, αναλογα την ιχθυοφόρτωση που θα κανεις και τα υλικά που θα βάλεις. Ισως χρειαστείς μια επιπλέον αντλία, για να βοηθησει στην κυκλοφορία του νερου, αναλογα με το είδος που θα έχεις, αν δεις οτι δεν γυρναει ικανοποιητικά τα λίτρα σου.

Το αλλο που μπορεί να κάνεις είναι, όχι τετράγωνο σαν το biobox, αλλα ουτε και ολη η μια πλευρα.

Δηλ: 50*20*8 και εχεις 8 λίτρα χωρου, πες 5 (λογικα και παραπανω) για βιολογικό.

scooby14
30-01-11, 04:07
κατι τετοιο σκεφτομουνα και εγω κολλημενο στο πισω τζαμι στην μια απο της δυο γωνιες του ενυδρειου ωστε να μην μου κοβει καθολου μηκος. διαστασεις καπου εκει αν και εχει να πεσει μελετη πρωτα.τωρα μονο το αισθητικο σκεφτομαι αλλα πιστευω θα ναι πολυ διακριτικο

tsoum
30-01-11, 04:10
Μπορείς να το κάνεις απο γυαλί, ή διαφανές πλεξι, και μετά με χρήση σιλικόνης και αμμου ή κάποιο χαλικιου να το επενδυσεις ωστε να μην φαίνεται και πολύ. Μπορε να κολλήσεις και κανενα ξυλο επανω, και πανω στο ξύλο να δεσεις καμια ανούμπια ή microsorum!

scooby14
30-01-11, 04:13
ναι βαζεις και κανα φυτο καμια ριζα μπροστα μια χαρα!!!