PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασχημα Συμπτωματα Melanochromis johanni - Bloat?


Discos
12-05-03, 13:07
Αντε παιδια καλο καλοκαιρι πια και αρχιζουν τα δυσκολα για εμενα και τις θερμοκρασιες των ενυδρειων μου.Σε λιγοτερο απ 1 μηνα απο 25 c βαρανε 28,5 c περιπου με τα καπακια ανοικτα και τις λαμπες λιγοτερη ωρα ανοικτες.Φαντασου στις ζεστες τις μεγαλες.Βλεπω το air-condition να κανει υπερωριες...
Αυτο που θελω απο εσας ειναι να μου δωσετε τη γνωμη σας γιατι κατι δεν παει καλα στο ενα απο τα rift valley ενυδρεια μου.Ενα melanochromis johanni (male) αφου δεν εχει πολυ καιρο που ειναι ενηλικο και πηρε τα φουλ χρωματα του σταματησε πριν απο 5 μερες να τρωει και καθετε στο πισω μερες πανω απο τις πετρες και απλα χαζευει.Ισως και να αναπνεει λιγο ποιο γρηγορα αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρος.
Το εχω απο μικρο και η διατροφη τους ειναι σταθερη:
Tetra bits
Tetra phyls(green flakes)
Tetra min
Sera flora
Wardley colour flakes

Και το νερο τους ειναι:
ph 8,2
gh 14
kh 14
NH4 0
NO2 0
NO3 15

Αλλαγες νερου 30-35% ανα 15 ημερες

Σαν πρωτη εντυπωση μου φαινετε σαν malawi bloat :shock: αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Δεν το κυνηγαει κανεις και τα χρωματα του ειναι αψογα.
Τι μπορει να ειναι? :?: :?

stefanos.f
13-05-03, 00:11
Μπορει να ειναι χιλιαδυο πραγματα, τα οποια μπορει να κυμαινονται απο ενα δεν ειναι τιποτα και μην ανησυχεις εως τρεξε και παρε το ταδε φαρμακο η κανε αμεσως τοση αλλαγη κτλ κτλ... Θελουμε δηλαδη περισσοτερα στοιχεια! Αναπνεει το ψαρι πιο γρηγορα ναι η οχι; Εχει ασπρισει αισθητα γυρω απο το στομα; Η κοιλια του φαινεται να ειναι καπως πιο πρισμενη; Εισαι απολυτως σιγουρος οτι δεν τρωει καθολου; Μηπως το κυνηγαει καποιο αλλο ψαρι; Δοκιμασες να χαμηλωσεις την θερμοκρασια του νερου με αλλαγες νερου και να το ταισεις μετα; Δεν θα ταιζα ποτε τα Wardley Colour Flakes στις δικες μου Αφρικανικες Κιχλιδες :!: Αν ψαχνεις κατι που να βελτιωνει τα χρωματα των ψαριων σου, κανε συχνοτερες αλλαγες νερου και ταιζε που και που και τιποτα κατεψυγμενο :wink: Ακομη περισσοτερα στοιχεια = ακομη περισσοτερη βοηθεια (και σωστοτερη) :lol:

Discos
13-05-03, 12:28
Το ψαρι οντως αναπνεει λιγο ποιο γρηγορα,εχει ηρεμισει πολυ και εχει ασπρισει λιγο γυρω απο το στομα.Η κοιλια του δεν μου φαινεται ποιο πρισμενη και δεν τρωει τιποτα.
Μια φορα την εβδομαδα τα ταιζω και artemia.Τα haps μου 2 με 3 φορες την εβδομαδα.Επισης στην διατροφη τους τους βαζω και spiroulina της sera.Δεν μπορω να σκεφτω τωρα κατι αλλο να προσθεσω που ενδεχομενως θα βοηθουσε...

stefanos.f
13-05-03, 19:52
Λυπαμε αλλα με αυτα που μου λες μονο υποθεσεις μπορω να κανω! Η διατροφη ετσι οπως την περιγραφεις φαινεται μια χαρα οποτε δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο δεν τρωει το ψαρι σου! Δοκιμασες να κατεβασεις την θερμοκρασια του νερου κανοντας καποιες αλλαγες; Αλλα απο την αλλη αν οφειλονταν σε αυτο, δεν θα ετρωγαν και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου σου! Συνεχισε να το παρατηρεις συνεχως, πιστευω παντως πως δεν προκειτε για Bloat μια και προχωραει γρηγορα σαν ασθενεια και σε πεντε μερες θα ειχε εκδηλωθει αισθητα μην αφηνοντας σου περιθωρια για αμφιβολιες! Εγω δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω! :(