PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέση αντίστροφης όσμωσης


magman
27-01-11, 14:59
Θα συνδέσω την είσοδο της Α/Ο στην βρύση της κουζίνας και απο εκεί θα ανέβει ο σωλήνας ψηλά. Κατόπιν οι δύο εξώδοι θα ακολουθήσουν μερικά μέτρα διαδρομή μέχρι να φτάσουν σε βαρέλι. Πιθανόν να ανέβουν οι σωλήνες πιο ψηλά απο την Α/Ο. Θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;

aiptek
27-01-11, 16:10
δεν νομοζω να εχεις προβλημα...
ετσι το εχω και εγω,μεχρι τωρα δεν ειδα κατι.

maneni
27-01-11, 18:52
οχι μονο δεν θα υπαρχει προβλημα αλλα πρεπει οι σωληνες να εκβαλλουν πιο ψηλα απο την Α/Ο για να μενει νερο στη μεμβρανη

delta66
28-01-11, 00:47
Θα συνδέσω την είσοδο της Α/Ο στην βρύση της κουζίνας και απο εκεί θα ανέβει ο σωλήνας ψηλά. Κατόπιν οι δύο εξώδοι θα ακολουθήσουν μερικά μέτρα διαδρομή μέχρι να φτάσουν σε βαρέλι. Πιθανόν να ανέβουν οι σωλήνες πιο ψηλά απο την Α/Ο. Θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;
Κανενα προβλημα και η δικη μου αποψη

magman
28-01-11, 11:30
Η οσμωση είναι Dennerle Professional 190 και έχει κάτι σπέσιαλ σωλήνες, πού μπορώ να βρώ τέτοιους που μου χρειάζονται αρκετά μέτρα; Εν τω μεταξύ όλο αυτό το ΄"βρώμικο" νερό τι το κάνετε ρε παιδιά;;;

zapatas
28-01-11, 11:39
; Εν τω μεταξύ όλο αυτό το ΄"βρώμικο" νερό τι το κάνετε ρε παιδιά;;;
μπορεις ανετα να ποστισεις τις γλαστρες σου, η να πλυνεις τα ποδια σου:smt044:smt044:smt044:smt044
η να στησεις και ενα νταμαρι που θελει τετοιο νερακι....:smt044:smt044:smt044
διαλεξε και παρε, εχεις πολλες επιλογες:D:D

magman
28-01-11, 11:58
μπορεις ανετα να ποστισεις τις γλαστρες σου, η να πλυνεις τα ποδια σου:smt044:smt044:smt044:smt044
η να στησεις και ενα νταμαρι που θελει τετοιο νερακι....:smt044:smt044:smt044
διαλεξε και παρε, εχεις πολλες επιλογες:D:D

Μπορώ επίσης να γεμίζω την πισίνα μου η να το πουλάω στο πλησιέστερο σπά. Σάς παρακλαλώ κ.Ζαπάτα, μην χαλάτε το πόστ μου :smt075

zapatas
28-01-11, 11:59
Μπορώ επίσης να γεμίζω την πισίνα μου η να το πουλάω στο πλησιέστερο σπά. Σάς παρακλαλώ κ.Ζαπάτα, μην χαλάτε το πόστ μου :smt075
συγχωρεστε με αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω +-3+-3

delta66
28-01-11, 15:15
Δεν απεχει απο την πραγματικοτητα αυτο που σου εγραψε ομως :D

Τι "σπεσιαλ" σωληνες εχει η οσμωση σου δλδ?
Σωληνακια χρωματιστα για ΑΟ δεν ειναι?

magman
28-01-11, 15:26
ΟΧΙ!!! Τα σωληνάκια της όσμωσής ΜΟΥ είναι ΣΠΕΣΙΑΛ!!!! :p:p:p:p:p

Πέραν της πλάκας θα χρησιμοποιήσω τελικά της εξαγωγής για εισαγωγή επειδή είναι πιο μακρύ και θα βάλω στις εξώδους καθαρού και βρώμικου σωλήνα αεραντλίας.

delta66
28-01-11, 15:30
Γραψε κι αλλα, γραψε κι αλλα :grin:

ΥΓ Μη του απαντησει κανεις ακομα. Γιατι κανει κινησεις χωρις να διαβαζει ή να ρωταει. Να παρει πληροφοριες πληρωνοντας με αιμα για τιμωρια. :D

ΥΓ2 βαλε φωτο απο τα σωληνακια να δουμε τι σπεσιαλ ειναι?

magman
28-01-11, 15:52
Γραψε κι αλλα, γραψε κι αλλα :grin:

ΥΓ Μη του απαντησει κανεις ακομα. Γιατι κανει κινησεις χωρις να διαβαζει ή να ρωταει. Να παρει πληροφοριες πληρωνοντας με αιμα για τιμωρια. :D

ΥΓ2 βαλε φωτο απο τα σωληνακια να δουμε τι σπεσιαλ ειναι?

Μουχαχαχαχα μα γιατίιιιιιιι, πείτε μου σας λέω!!!! :))))))))


Τα σωληνάκια είναι αυτά της όσμωσης που έχει απο το εργοστάσιο ένα πράμα ( τα σπέσιαλ δηλαδή :D:D:D:D). Επειδή έχω σκοπό σε 2 ώρες -+9να πάω να πάρω αρκετά μέτρα αεραντλιοσωλήνα.... μήπως να μου δώσετε.... πληροφορίες;;; :smt052
-------------------------
Και επειδή με προκαλέσατε κ.Δέλτα όποιος θέλει ας ακολουθήσει αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47489) το πόστ :smt027

delta66
28-01-11, 15:53
Για να εχει σπεσιαλ σωληνες (ιδιως στην εξοδο του καθαρου) μηπως χρειαζονται σπεσιαλ σωληνες για τη σωστη λειτουργια της ΑΟ? ;)
γραψτα ολα οσα που ειπες στο ΠΜ για αντλιες κλπ και μετα θα παρεις απαντησεις

magman
28-01-11, 15:55
Go on... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47489) :):)

delta66
28-01-11, 15:59
Σωληνες εδω http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=204
-------------------------
Το ταφ στο φιλτρο θα το βαλεις στην ΕΞΟΔΟ του.
Ποσο ψηλα θελεις να ανεβαζει το νερο η αντλια????
Απο βαρελι ετσι?
ή τη θελεις και για να βγαζει το νερο απο το ενυδρειο??

magman
28-01-11, 16:06
Σωληνες εδω http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=204
-------------------------
Το ταφ στο φιλτρο θα το βαλεις στην ΕΞΟΔΟ του.
Ποσο ψηλα θελεις να ανεβαζει το νερο η αντλια????
Απο βαρελι ετσι?
ή τη θελεις και για να βγαζει το νερο απο το ενυδρειο??

Απο το ταφ θα γίνεται μόνο εξαγωγή νερού. Εισαγωγή του νερού γίνεται αυτή τη στιγμή απο βαρέλι με τύρφη μέσω 12V αντλίας. Υπάρχει λόγος να μην γίνεται εξαγωγή του νερού απο την είσοδο του φίλτρου;;
Θέλω να το ανεβάσει max 3 μέτρα
Όχι. Θα ανοίγω τη βάνα του τάφ και μετά θα τρέχω την αντλία για να πετάξει το νερό μέχρι την κουζίνα.

delta66
28-01-11, 23:48
Απο το ταφ θα γίνεται μόνο εξαγωγή νερού. Εισαγωγή του νερού γίνεται αυτή τη στιγμή απο βαρέλι με τύρφη μέσω 12V αντλίας. Υπάρχει λόγος να μην γίνεται εξαγωγή του νερού απο την είσοδο του φίλτρου;;
Θέλω να το ανεβάσει max 3 μέτρα
Όχι. Θα ανοίγω τη βάνα του τάφ και μετά θα τρέχω την αντλία για να πετάξει το νερό μέχρι την κουζίνα.
1. Και μονο εξαγωγη να γινεται, παλι βολευει να συνδεθει στην εξοδο γιατι βοηθαει και η αντλια του φιλτρου στην εξαγωγη.
Απλο? ;)
Αν γινοταν και εισαγωγη, δεν πρεπει το φρεσκο νερο να μπαινει κατευεθειαν στο φιλτρο πριν αναμιχθει πρωτα με το νερο του ενυδρειου.

2. Ειναι ψηλα τα 3 μετρα. Θελεις πανακριβη αντλια και παλι θα εχεις ροη τσουρ τσουρ
Καλυτερα να κανει τον κυκλο το λαστιχο και να πηγαινει στην κουζινα ή στην τουαλλετα καλυτερα αν ειναι και πιο κοντα. (μη ανακατευεις καλυτερα κουζινες με το νερο του ενυδρειου)

3. Αν δεν σηκωνεται ψηλα το νερο πιθανως και να φτανει (με λιγη υπομονη) η αντλια του φιλτρου για την εξαγωγη του (αν το εχεις συνδεσει το ταφ στην εξοδο)

4. Με τη 12βολτη δεν κανεις δουλεια για την εισαγωγη του?

Καλα αστο με την αντλια ειναι ασχετο με το θεμα
Συζητιεται στο αλλο σου θεμα
Για σωληνακια σου ειπα.
Μπορεις να τη βαλεις οπου θελεις την ΑΟ. Δεν παιζει ρολο το υψος των σωληνων σε αυτη
-------------------------
Αα καλα που το θυμηθηκα.
Ειπες οτι την αγορασες μεταχειρισμενη 6 μηνες την ΑΟ.
Ξερεις ποτε πρεπει να αλλαξεις προφιλτρα?
Ποσο tds εχει το νερο η ΑΟ και ποσο η βρυση ?

magman
30-01-11, 13:00
Τα προφίλτρα λένε απάνω οτι αλάζονται κάθε χρόνο
TDS δεν έχω τρόπο να μετρήσω :(

Οι μετρήσεις που έκανα ήταν οι εξής
Νερό βρύσης : pH 7.6 kH 9
A/O Καθαρό: pH 6.8(ξερω είναι άσχετο) kH 3
A/O βρόμικο: pH 7,6 kH 11

Ανακατέβοντας Α/Ο με βρύσης (δεν είχα βάλει αντιχλώριο) το πιο χαμηλό pH που πέτυχα ήταν 6,9.

pH μετράω με pHμετρο ηλεκτρονικό και kH με τεστ της Api (φρέσκο μπουκάλι)

delta66
30-01-11, 17:21
Τα προφίλτρα λένε απάνω οτι αλάζονται κάθε χρόνο
TDS δεν έχω τρόπο να μετρήσω :(

Οι μετρήσεις που έκανα ήταν οι εξής
Νερό βρύσης : pH 7.6 kH 9
A/O Καθαρό: pH 6.8(ξερω είναι άσχετο) kH 3
A/O βρόμικο: pH 7,6 kH 11

Ανακατέβοντας Α/Ο με βρύσης (δεν είχα βάλει αντιχλώριο) το πιο χαμηλό pH που πέτυχα ήταν 6,9.

pH μετράω με pHμετρο ηλεκτρονικό και kH με τεστ της Api (φρέσκο μπουκάλι)
- Αποκλειεται να γραφουν κατι τετοιο τα προφιλτρα, γιατι η αλλαγη του δεν εξαρταται απο το χρονο και θα ηταν λαθος κατι τετοιο. Εξαρταται απο τα λιτρα που θα μπουν στην εισοδο τους.
- Χωρις μετρηση tds δεν ξερεις αν το νερο που βγαινει ειναι σωστο οπως και το ποτε θα θελει αλλγη η μεμβρανη.
- Το kH που βγαζει η ΑΟ ειναι λαθος. Θα επρεπε να ηταν μηδεν
- Πεχα μη μετρας στη μιξη. Αυτο θα το τσεκαρεις αρκετα μετα αφου μπει το νερο στο ενυδρειο
- Το νερο που βγαινει απο την ΑΟ ειναι αποχλωριωμενο. Της βρυσης οχι. (αν το αφηνεις ομως καποιες ωρες τουλαχοστον και προετοιμαζεται, το χλωριο εξατμιζεται (πιο γρηγορα μαλιστα με αναταραξη του νερου). Παραυτα καποιο αντιχλωριο ειναι χρησιμο και ετσι, αφου βοηθαει και σε αλλα θεματα εκτος της αποχλωριωσης)