PDA

Επιστροφή στο Forum : 54 λιτρα με τι?????????


beat89
27-01-11, 00:06
Γεια σας.
Ειμαι στην σκεψη για αγορα ενος 54λιτρου ενυδρειου (αν δεν βρω συντομα μεγαλυτερο) κ ειμαι σε αναζητηση πιθανων κατοικων.
Η βασικη προυποθεση ειναι η εξης:
Να μην μπλεξω με μαλακωμα νερου,δηλαδη να ζουν σε νερο βρυσης (ph=7.6).
Επισης,θα ηθελα να βαλω μονο ενα ζευγαρι με σκοπο την αναπαραγωγη τους κ φυσικα να το κανω βιοτοπικο.;)

Μετα απο σχετικη ερευνα ειδα οτι εχω 2 επιλογες.
Τα kribensis που μου αρεσουν παρα πολυ κ τα tateurndina ocellicauda.
Φτανουν τα λιτρα για ενα ζευγαρι (φυσικα απο ενα ειδος) ή οχι?
Το νερο βρυσης κανει,σωστα?
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στα tateurndina δεν φαινεται το φυλο κ δεν μπορω να παρω πολλα για να φανει το ζευγαρι,μιας κ δεν θα εχω αλλο ενυδρειο.Επισης,οταν γεννησουν θα πρεπει να απομακρυνθει ο αρσενικος κατι που δεν μπορω να κανω.
Κ τωρα ερχομαι στα πανεμορφα kribensis.Απο οσο ξερω προσεχουν κ οι 2 γονεις τα μικρα.Φτανουν τα λιτρα ή θα εχω προβλημα μετα απο γεννα?
Υπαρχει κατι αλλο που δεν το εχω σκεφτει που μπορει να μου δημιουργησει προβλημα σχετικα με αυτες τις 2 επιλογες?
Εχετε καμια αλλη ιδεα σχετικα με τι μπορω να βαλω??(Εκτος απο multi κ σταπερσι).
Ευχαριστω...:D

andst87
28-01-11, 01:38
εγω θα σου προτεινα τα tateurndina.
τωρα για τα kribensis εχω δει σε αυτα τα λιτρα αλλα δεν νομιζω οτι
ειναι και το καλυτερο,ειδικα αμα αρχισουν και να γενανε θα ειναι
στριμωγμενα.

lion
28-01-11, 13:16
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=482612&postcount=67

beat89
28-01-11, 15:19
Τα εχω διαβάσει αυτα.Απλα επειδή όπως είπα θέλω να βάλω ζευγαρι,η απορία μου ουσιαστικά είναι αν μπορώ να βάλω ενα ζευγάρι κριμπενσις κ αν εχω πρόβλημα λόγω λίτρων αν γεννήσουν.

lion
28-01-11, 15:36
Τα κριμπένσις είναι μεγαλόσωμα ψάρια για τόσο μικρό ενυδρείο.

beat89
28-01-11, 15:56
Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 60x30x30.
Σε ίδιο ενυδρειο μπορούμε μα βάλουμε άπιστο που είναι στο ίδιο μέγεθος με τα κριμπενσις.Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα;

beat89
30-01-11, 14:22
Για πόσο καιρό μετά τη γεννα προστατεύουν τα κριμπενσις το γόνο;Μέχρι να φτάσει κάποιο συγκεκριμένο μέγεθος ή μέχρι να γεννήσουν πάλι;Μετά αντιμετωπιζουν σαν εχθρό την 1η γεννα;

Raven
30-01-11, 15:49
Kαλυτερα οχι kribensis, τα ειχα σε ακριβως ενα τετοιο ενυδρειο και στην πρωτη γεννα τους μεγαλωσαν 120 μικρα που παιδευτηκα πολυ να βρω να τα δωσω μετα. Αν και μου αρεσαν πολυ αυτα τα ψαρια δεν νομιζω οτι θα τα ξαναβαλω ποτε σε καποιο ενυδρειο μου μιας και θεωρω μπελα τις πολλες γεννες τους.

Τα tateurndina θα σε ευχαριστησουν πολυ περισσοτερο , μιας και ειναι πανεμορφα, ηρεμα και ημερα απο την φυση τους και μπορεις να βαλεις 3 ατομα (1αρσ-2 θηλ) στα λιτρα σου. Οταν γεννησουν ομως αν θες να κρατησεις το γονο θα πρεπει να βγαλεις απο μεσα τα ενηλικα γιατι τρωνε τα νεογεννητα. Το φυλο τους ξεχωριζει ευκολα ακομα και αν δεν εχει σχηματιστει το καρουμπαλο στον αρσενικο και ειναι εφηβα.... το θηλυκο εχει μαυρο τελειωμα στο κατω εδρικο πτερυγιο.

beat89
30-01-11, 17:09
Αυτό είναι το πρόβλημα μου με τα Tateurndina.Ότι τρώνε το γόνο.Άρα απορρίπτονται κ αυτα.
Ίσως κάποιο είδος killifish;Αν κ νομίζω ότι κ αυτα τρώνε το γόνο....
-------------------------
Μετα τη γεννα για ποσο καιρο φυλαγαν τα μικρα οι γονεις?
Μετα εγιναν επιθετικοι απεναντι τους?