PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεια σας καινούργιος στην παρέα


tsoui
26-01-11, 17:38
Καταρχήν να χαιρετήσω όλο το forum μιας και ο ποιο καίνουργιος ,να δώσω και εγω με την σειρά μου τα συγχαρητήρια σε ολούς αλλα και (respect) σε ορισμένους οι οποιοι ξέρουν ποιοι είναι μιας και παρακολουθώ καιρό το forum και απλά δεν υπάρχουν τα παιδιά, εννοείτε θα σας πρήξω και εγώ με τις απορίες μου και ξεκινάω δυναμικά πόσες praecox σε 125λτ μικτά??οεο Πιθανοτητα και δεύτερου είδους μελανοταινίας υπάρχει?Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Πάνος
26-01-11, 18:14
καλως ηρθες!!! :p συντομα οι ουρανιο-τοξο-ειδικοι θα σου λυσουν τις αποριες σου...;)

Γιαννης Μ5
26-01-11, 18:16
Καλως ορισες στην παρεα μας.:smt039Σε 100 καθαρα λιτρα,μπορεις να βαλεις μεχρι 10 ατομα εφοσον εχεις και επαρκη βιολογια.Μπορεις να βαλεις 3 αρσενικες και 6-7 θυληκες.Πανεμορφα και δραστηρια ψαρια.Σιγουρα θα τα ευχαριστηθεις.Ειδικα αν τα εχεις σε 6,5 ph θα δεις και αναπαραγωγες.Καλυτερα να μπαινουν σε ενυδρεια με μηκος 1+ μετρο.

broson
26-01-11, 19:09
καλως ηρθες και απο μενα

QS-Plan
26-01-11, 19:10
καλώς ήλθες και από εμένα !!!

Franx
26-01-11, 19:33
Καλώς ήρθες :)

Γιώργος Κ
27-01-11, 03:35
Καλως ηρθες!!! :p

Καταρχας δωσε μεγαλυτερη βαση στο στρωσιμο του φιλτρου!!! ;)

tsoui
27-01-11, 17:43
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό , εννοείτε αυτό που μου επισημαίνεις και πολύ καλά κάνεις απλά προσπαθώ πάνω κάτω να κάνω ενα εικονικό <<set up>> στο πως θα είναι να υπολογίσω και πόσο ελεύθερο χώρο κολύμβησης να αφήσω σε αναλογία με τον πληθυσμό

eimaste aR21rwstoi
28-01-11, 13:35
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό , εννοείτε αυτό που μου επισημαίνεις και πολύ καλά κάνεις απλά προσπαθώ πάνω κάτω να κάνω ενα εικονικό <<set up>> στο πως θα είναι να υπολογίσω και πόσο ελεύθερο χώρο κολύμβησης να αφήσω σε αναλογία με τον πληθυσμό
καλως τον:p

po-pay
28-01-11, 13:50
Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας!!!

thanasisg
28-01-11, 14:11
Καλώς ήρθες!!!

Dimis
14-02-11, 17:16
Καλως ηρθες.
Για να σου απαντησουμε πες μας τις διαστασεις του ενυδρειου,την φιλτρανση του,αν θα βαλεις ζωντανα φυτα και αν θα βαλεις και αλλα ψαρια εκτος απο τις πρακοξ μεσα...

tsoui
14-02-11, 21:55
καλως σας βρηκα ολους λοιπον εχουμε και λεμε ηδη το εχω ξεκινησει με υποστρωμα και λιγα φυτα για ξεκινημα μιας και εχω ενα ψιλοπλανο στο μυαλο μου για το ποια φυτα θελω, μπολι απο φιλο μετρησεις ΝΟ2 <0,01 mg/l (ppm) υγρα jbl ph 7 στικακια esha το ενυδρειο εχει ξεκινησει 26-1 ειναι το juwel rio 125 και εχει φιλτρο εξωτερικο eheim 2215
με siporax και substrat ηδη εχει 5 praecox απο σημερα και 3 θυληκες boesmani μιας και νομιζα οτι παιρνω αρσενικες αυτα παθαινει οποιος δε διαβαζει πρωτα και 2 που νομιζα οτι ειναι θυληκες boesmani μιας και στο pet shop δεν ειχαν καμμια ιδεα αλλα τουλαχιστον το δηλωσαν οποτε ειναι δικια μου η πατατα πληρως ολα μικρα γενικα σε μεγεθος ηλικιακα τουλαχιστον

Dimis
15-02-11, 00:28
Στα 80 εκατοστα οι Boesemani πρεπει να φυγουν,ανω του μετρου ειναι καταλληλο ενυδρειο για αυτες.
Για το ενυδρειο σου μια δεκαδα praecox με οχι πανω απο 4 αρσενικα ειναι μια χαρα.Με αμμωνια στο 0 και το ph σου καλο ειναι να μην ξεπερναει το 7-7.2.
Τα 80 εκατοστα στο εμπρος μερος μην τους τα κλεισεις ουτε στο ελαχιστο,οσο πιο πολλα φυτα τοσο το καλυτερο.
Καλη αρχη...

tsoui
15-02-11, 21:44
Να σε καλα σε ευχαριστω αλλα με αυτα τα ψαρακια εχω παθει λολα τρελη δεν το περιμενα τοση κινηση ,ομορφια και χαρακτηρα σε αυτα τα ψαρια κριμα που δεν τα ειχα ανακαλυψει πιο νωρις και μπραβο σε ολους ,μιας και ειστε ο λογος που τα ανακαλυψα μιας και στα πετ απο τον φοβο τους ειναι συνηθως αχρωμα οποτε δε τραβανε το ματι στους αδαεις καλη ωρα.Οσο για τις boesmani δεν νομιζω οτι μπορω να τις αποχωριστω δυστηχως ειναι υπεροχες και ο τροπος που συμπεριφερονται με τις praecox ειναι πολυ ενδιαφερον παντως, αν η οταν δημιουργηθουν προβληματα να εισαι σιγουρος οτι θα δωθουν για να πανε σε καταληλο η καλυτερο περιβαλον.