PDA

Επιστροφή στο Forum : Firemouth Cichlid - ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ


vagos1
07-05-03, 17:49
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ FIREMOUTH ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ ΕΚΑΤΟ ΑΥΓΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΠΛΕΥΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΥΛΛΟ ΜΙΑΣ ANUBIA.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΟΣΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ (ΤΑ ΦΥΛΑΝΕ Η ΤΑ ΜΑΣΑΝΕ
), ΚΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΙ ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ;
ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΓΕΝΝΕΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :D

Giorgos
07-05-03, 22:08
Τα μωρά βγαίνουν μετά από 48 ώρες περίπου. Θα τους πάρει και 4-5 μέρες μέχρι να μπορούν να κολυμπούν ελεύθερα. Καλύτερα να αφήσεις τα μωρά με τους γονείς. Θα τα προστατέψουν με τρόπο που θα ζήλευαν ακόμα και οι άνθρωποι! Μην ξαφνιαστείς αν δεις τους γονείς να τα παίρνουν στο στόμα τους... απλώς τα μεταφέρουν σε ασφαλέστερα σημεία του ενυδρείου (συνήθως λακούβες που σκάβουν στο χαλίκι).
Μόλις τα μωρά αρχίσουν να κολυμπούν μπορείς να τα ταϊζεις τροφή για νεογέννητα (ωοτόκα) ψάρια, baby brine shrimp, πολύ ψιλό flake food κ.α.

Θα ήταν καλό να μας πεις και μερικά πράγματα για το ενυδρείο που βρίσκονται όπως τι μέγεθος έχει, πόσα λίτρα είναι, τι και πόσα άλλα ψάρια έχεις μαζί τους, ποιες ήταν οι τελευταίες μετρήσεις σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH).

ΥΓ. Σου ψιλο-άλλαξα τον τίτλο.
ΥΓ2. Αν γίνεται σε παρακαλώ να μην γράγεις με κεφαλαία (Caps Lock) γιατί φαίνεται πως φωνάζεις...

vagos1
08-05-03, 16:51
Λοιπόν Γιώργο ,τα αυγά έχω 65 ώρες περίπου που τα έχω δει και τώρα είδα πως λείπουν τα μισά περίπου και δίπλα τους έχουν πέσει κάτι πέτρες που υπήρχαν οπότε πρέπει να έγινε κάποια μάχη,
Το θηλυκό συνεχίζει να προστατεύει την περιοχή με τα αυγά κάνοντας επιθέσεις σε ότι πλησιάζει.
Τα ψαρια που υπαρχουν είναι:
2 πλακοστομους 3 εκ.
3 γατοψαρα2εκ.
1 labeo 6εκ.
1clown 4,5εκ.
2 ξιφοφοροι 3,5 εκ.
2 ramirezi 3 εκ.
4 firemouth (2*3,5 εκ.- 1*4,5 εκ.(το θηλυκό που γέννησε)-1*5,5εκ αρσενικό)

Το νερό έχει : 7.3 ph – 14 σκληρότητα

Γιώργο υπάρχει περίπτωση να μην εμφανισθεί γόνος από τα αυγά;

vagos1
08-05-03, 17:10
Συγνώμη φίλε Γιώργο, όντως τα αυγά που έγραψα πριν ότι λείπουν δεν χάθηκαν απλός εγώ δεν έβλεπα τον γόνο που είναι μικροσκοπικός και το θηλυκό τα έχει μαζέψει σε μια λακκούβα κάτω από ένα ξύλο , και όταν κάποιο παει να απομακρυνθεί το μαζεύει με το στόμα της .
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω τροφή και μάλλον στην πόλη μου δεν θα έχουν , μήπως έχεις καμία ιδέα για το τι θα μπορούσα να ταΐσω ;
Τους έριξα βέβαια παρά πολύ τριμμένη τροφή flakes σε μορφη σκονης.

polleni
08-05-03, 18:17
Αυτό κάνει. Ούτως ή άλλως αυτό περιέχουν και οι περισσότερες τροφές για "μωρά". Αφού αποκλείεται να βάλεις τώρα καλλιέργειες artemia κ.λ.π., πάρε και ένα Tetra bits (Discus bits), τρίφτο σε γουδί να γίνει πούδρα και ανάμειξέ το με τα τριμμένα flakes. Ρίχνε από το μείγμα .. 3-4 φορές την μέρα (όχι με τον τόννο - αν μπορείς παραπάνω φορές ακόμη καλύτερα) και κάνε αλλαγές νερού (περίπου 20%) κάθε δεύτερη μέρα για μία - δύο εβδομάδες (και για να πάρουν κάπως γρηγορότερα αρχικό μέγεθος και για να συνηθίσει το βιολογικό σου φίλτρο την παραπάνω τροφή).

vagos1
25-05-03, 23:45
Φίλοι βοήθεια κάτι περίεργο παίζεται , η συνέχεια της ιστορίας και της απορίας μου έχει ως εξής :
Τα αυγά μετά από 3 μέρες εξαφανίστηκαν , υπέθεσα ότι είχαν βγει ψαράκια γόνος γιατί το θηλυκό δεν άφηνε να πλησιάσει τίποτε μια τρυπά κάτω από ένα ξύλο , την επόμενη μέρα η ιστορία είχε αλλάξει η θυληκια ήταν κρυμμένη μαζί με τις άλλες 2 πιο μικρές θηλυκές πίσω από μερικά φυτά όπου κρύβονται πάντα από τον αρσενικό που τις κυνηγάει και δεν τις αφήνει να ξεμυτίσουν τότε υπέθεσα ότι ο γόνος είχε φαγωθεί και η θυληκια τα παράτησε.
Πριν 4 μέρες ξανάδα καμιά 200 αυγά και το ζευγάρι να τρομοκρατεί τους πάντες που πλησίαζαν , σήμερα το πρωί η θυληκια χωρίς αυγά να προστατεύει μια τρύπα κάτω από μια πέτρα και στο τέλος της ημέρας να είναι πάλι κρυμμένη και δαρμένη από τον αρσενικό .
Μπορεί κάποιος που να γνωρίζει να μου εξηγήσει τι γίνεται με το ζευγάρι και τι γίνεται με τα αυγά αν έχει ξανασυμβεί σε κάποιον η έχει διαβάσει κάποιος κάτι σχετικό.
Ευχαριστώ.

Giorgos
10-06-03, 20:14
Αν και καθυστερημένα...

Μήπως κάποιο από τα άλλα ψάρια τρυπώνει μέσα στην κρυψώνα και τρώει τα αυγά;
Ακόμα υπάρχει και η περίπτωση τα αυγά να μην είχαν γονιμοποιηθεί με αποτέλεσμα να τα φάει η θηλυκιά.
Μπορεί και να είναι ακόμα άπειρα τα ψάρια σου (μικρά σε ηλικία) και γι'αυτό δεν έχουν καταφέρει ακόμη να προχωρήσουν μέχρι τη γέννα.
Αυτά είναι όλα υποθέσεις βέβαια.

Τελικά τι έγινε; Κατάφερες να πάρεις γέννα;

vagos1
13-06-03, 16:54
Όχι φίλε Γιώργο, τώρα περιμένω να ξαναγεννήσει το ζευγάρι.
Έχω απομακρύνει 2 plecostomus 1 clown 1 labeo και εχω αφησει 4 firemouth εκ των οποιων τα 2 είναι το ζευγαρι 3 γατοψαρα και 2 ξιφοφορους ζευγαρι.
Ελπιζω αυτην την φορα να εχω καλυτερα αποτελεσματα

vagos1
07-07-03, 16:50
Λοιπόν γέννησε 150 αυγά περίπου και μετά από 70 ώρες περίπου είχα γόνο τον οποίο τοποθέτησαν κάτω από μια πέτρα και μετά από 3 μέρες έχω περίπου 100 πιτσιρίκια σε 1 τρύπα ,που φυσικά δεν τα πλησιάζει τίποτα εκτός του ζευγαριού

vagos1
30-09-03, 22:48
:D Μετα τοσο καιρο να συνεχισω για οπιον ενδιαφερεται απο αυτα τα πιτσιρικια εχω 34, τα οποια τρωνε stick που ριχνω και στα μεγαλα και ειναι υγιεστατα απο την γεννηση τους, σκληρα τα πιτσιρικια ε?
Εαν θελει κανεις στα Iωαννινα ας γραψη παιδια, δεν ξερω εαν ειναι κανεις απο Iωαννινα, δεν μπορω παντως να ξεχωρισω ακομα αρσενικα και θυληκα.
Και υπ’οψιν μου κανανε ξανα αυγα σημερα , μαλλον θα το γυρισω σε εκτροφεας.

vagos1
08-10-03, 19:10
:arrow:

Obelix(Reifen)
08-10-03, 19:46
Δεν βλέπω άλγη ,τα μικρά είναι γλυκά …ένα έχω να πω.
ΑΨΟΓΟΣ

-+9

Giorgos
09-10-03, 22:50
Μπράβο σου vagos!!!

polleni
10-10-03, 03:12
Πραγματικά μπράβο vagos !! Από τα λίγα είδη που ποτέ δεν μου έκατσαν (για ζευγάρωμα ούτε κουβέντα) !!

Γιώργο παιδί μου εσύ δεν θα πάρεις μερικά ; Εχω και κάτι convicts εδώ πέρα.. (για την ακρίβεια ΠΟΛΛΑ convicts).. Μήπως θες και από αυτά ;; Πάντως βρε Μάνθο, πρώτης ποιότητας τα μωρά που μούδωσες.. !! Και γόνιμα οφείλω να προσθέσω ! Μα πολύ γόνιμα !!

ASCCO1
10-10-03, 21:12
ειναι καλοθρεμενα γιαυτο :o :)

vagos1
10-10-03, 22:51
www.pbase.com/vagos1/inbox

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

ASCCO1
10-10-03, 22:55
ωραιος :D


ερωτηση κρισεως; τα φυτα πως και δεν τα εχουν ξυλωσει ακομα??

vagos1
11-10-03, 17:42
ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΕΚΣΚΑΦΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ.
ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΦΥΛΛΑ ANUBIAS.

Giorgos
11-10-03, 21:59
Τα C. meeki είναι από τις λίγες Αμερικάνικες κιχλίδες που δεν πειράζουν τα φυτά.

Γιώργο μου μακάρι να είχα χρόνο να έπαιρνα μερικά (αν και σκέφτομαι να το δοκιμάσω... vagos ετοιμάσου) από τα μωρά του Βάγγου. Και τα convicts ωραία είναι αλλά άντε να τα ξεφορτωθείς..... καλή επιτυχία!

vagos1
12-10-03, 16:42
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ(ΝΑ ΧΑΡΙΣΩ ΕΤΣΙ)
ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥΣ ΕΛΤΑ ΚΛΠ.
ΕΧΩ 25 ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 150-200 5 ΗΜΕΡΩΝ
ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΜΑ.

vagos1
26-06-04, 19:40
ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ....
ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΩΝ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ 5 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΟΒΟΛΑΝΕ ΔΙΑΡΚΩΣ ,
ΕΛΕΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ,ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΩ.