PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγη pseudomugil gertrudae


kotsos83
25-01-11, 17:44
Σαν νεος κατοχος των εκπληκτικων αυτων ψαριων θα ηθελα να προσπαθησω για την αναπαραγωγη τους,εχω μια ομαδα σε 54λιτρο φουλ φυτεμενο,το φλερτ παει κι ερχεται συνεχεια,ψαχνω για αυγα μα ματεα καθως συγκατοικουνε με γαριδες.Εχω προσεξει πως καποιες θυλικες ειναι παραφουσκωμενες οποτε σκεφτηκα τη μεταφορα σε ενα μικρο 25λιτρο που εχω.Θα ηθελα απο τους πιο εμπειρους σαυτα τα ψαρια να με συμβουλεψουν τι ακριβως να κανω.Να μεταφερω τη θυλικια και 1 οπιοδηποτε αρσενικο η να βρω το αρσενικο που τη φλερταρει?Το νερο στη γεννηστρα να ειναι το ιδιο με το κυριως ενυδρειο(θερμοκρασια,ph,kh,κτλ.),χαλικι και φυτα να βαλω?,η σκετο μονο με κανα ξυλο και μος?Τα φωτα σας:smt120:smt120:smt120

j.p.
25-01-11, 17:58
αυτά τα ψαράκια κάνουν λίγα αυγά κάθε μέρα. ένα ενυδρειακι στρωμένο με μοσ και μια ομάδα από αυτά τα ψάρια(1m+3f)με μια εβδομάδα μόνα στο ενυδρείο θα σου έδιναν αρκετά αυγά. διάλεξε τα πιο όμορφα και υγιή ψάρια.

προτείνω μόνο γυάλα, μος, αερόφιλτρο. νερο από το ενυδρείο και θερμ. 25-26.

Dimis
25-01-11, 18:19
O σιγουρος τροπος για να δεις μωρα ειναι να βαλεις 2 κυριαρχους αρσενικους και 4 θηλυκες σε ενα ενυδρειο με πολλα φυτα και μος (καλυτερα η μος να ειναι απο ωριμο ενυδρειο ωστε να εχει ινφουσορια ωστε να τραφουν τα μωρα) η σταθμη του νερου να ειναι χαμηλη ωστε η μος να ειναι οσο πιο κοντα στην επιφανεια γινεται,ταιζε τα καθημερινα ζωντανη η κατεψυγμενη τροφη 2-3 φορες την ημερα και μικρες αλλαγες νερου ανα 2 μερες,το αεροφιλτρο ιδανικη επιλογη οπως ειπε ο j.p.,θερμοκρασια 25 c και νερο απο το κυριο ενυδρειο.
Aφησε τα εκει μεσα 7-10 μερες και μετα βγαλτα ολα και τοποθετησε τα παλι στο κυριο ενυδρειο,ασε τα τρεχει το ενυδρειο γεννηστρα και λογικα σε 5-8 μερες θα δεις μωρα στην επιφανεια.Η διατροφη τους δεν ειναι ενα ευκολο κομματι,οταν φτασεις εκει θα τα ξαναπουμε.

kotsos83
25-01-11, 19:47
ok σας ευχαριστω και τους δυο.χαλικι με φυτα να βαλω Δημητρη η σκετο μος σε ενα πλαστικο πλεγμα?

Dimis
25-01-11, 22:50
Καλυτερα οχι χαλικι για να μπορεις οταν μεγαλωσουν λιγακι και αφαιρεσεις την μος να κανεις ευκολα σκουπα βυθου και επισης το γυμνο ενυδρειο ειναι ενας καλος δεικτης να δεις καθε ποτε χρειαζεται καθαρισμα απο περίσσια τροφης και περιττώματα.

kotsos83
26-01-11, 10:38
Καλημερα,και κατι ακομα στο αεροφιλτρο να βαλω βιολογικο υλικο απο το κυριως ενυδρειο η μονο 1 σφουγγαρακι αρκει?

Dimis
26-01-11, 14:39
Μπολιασε το σφουγγαρι απο το ενυδρειο που τρεχει,το βιολογικο δεν ειναι απαραιτητο οταν μιλαμε μονο για γεννηστρα,εξαλλου οταν δεις μωρα και ξεκινησεις ταισμα καθε 2-3 μερες θα κανεις αλλαγες νερου.

kotsos83
26-01-11, 15:06
Ok το ετοιμασα,δε βρηκα αεροφιλτρο,εβαλα κανονικο με σφουγγαρι κ λιγο σιποραξ,συνδεσα κ το σωληνακι αερισμου να βγαζει φυσαλιδες.Η θερμοκρασια ειναι 25 σε λιγο θα κανω τη μεταφορα,νομιζω πως θελει και κανα φυτακι,αν βρω θα βαλω καμια ανουμπια η καρατοφυλλο.Διπλα ειναι το κυριως ενυδρειο.

kotsos83
29-01-11, 19:56
η μεταφορα εγινε,εβαλα 2 δυνατους αρσενικους και 3 μεγαλοσωμες θυλικες.Στην αρχη ηταν ολα καλα,τις φλερταραν συνεχως,τωρα ομως ο ενας απο τους αρσενικους κυνηγα ασταματητα τον αλλο αλλα και τις θυλικες οποτε τις συναντησει,εχει σαλταρει.τι κανω?

mikeruless
29-01-11, 21:06
Να σου πω την αληθεια εχω 2 παρατηρησεις..
1ον το φιλτρακι μπορει να σου ρουφηξει τα μικρα,και εγω ετσι εχασα μερικα,γι αυτο σου προτειναν αεροφιλτρο τα αλλα παιδια και
2ον βαλε και λιγο moss αν μπορεις κοντα στην επιφανεια του νερου για να εχουν να κρυβονται τα μικρα και να αναπτυχθει και ινφουσορια που θα χρειαστουν.
Κατα τα αλλα τα ψαρακια ειναι εγγυηση θα δεις και εσυ σε μια εβδομαδα αντε λιγο περισσοτερο θα δεις τα αποτελεσματα

kotsos83
29-01-11, 21:13
Ας δω μικρα και ολα θα γινουν

mikeruless
29-01-11, 21:14
Μικρα θα δεις,οι θυλικες μου στην προηγουμενη ζωη τους ηταν κουνελες.......σου μιλαω για εγγυηση

kotsos83
30-01-11, 21:17
η μεταφορα εγινε,εβαλα 2 δυνατους αρσενικους και 3 μεγαλοσωμες θυλικες.Στην αρχη ηταν ολα καλα,τις φλερταραν συνεχως,τωρα ομως ο ενας απο τους αρσενικους κυνηγα ασταματητα τον αλλο αλλα και τις θυλικες οποτε τις συναντησει,εχει σαλταρει.τι κανω?
Kαποιος???τι να κανω?να τον βγαλω?

Dimis
30-01-11, 22:26
Aσε τον κυριαρχο μονο...

kotsos83
30-01-11, 22:32
Aσε τον κυριαρχο μονο...
Αυτο εκανα αλλα παλι που και που κυνηγαει τα κοριτσια:D.

Dimis
30-01-11, 22:59
Γαι καλο σκοπο το κανει...;)

kotsos83
13-02-11, 21:00
εχουν περασει 10-12 μερες,τα ψαρακια στη γενηστρα ειναι μια χαρα,φλερταρουν συνεχως,ψαχνω για κανα αυγουλακι μα δε βλεπω τιποτε.Που τα εναποθετουν συνηθως στη μος η στο πατο του ενυδρειου??

Dimis
13-02-11, 22:34
Μπορει να ειναι παντου.Δεν ειναι ευκολο να τα δεις.
Κανε μια δοκιμη να τα βγαλεις και περιμενε μια εβδομαδα για μωρα.

kotsos83
14-02-11, 12:26
Μπορει να ειναι παντου.Δεν ειναι ευκολο να τα δεις.
Κανε μια δοκιμη να τα βγαλεις και περιμενε μια εβδομαδα για μωρα.
τοτε ισως εκανα και μ......κια,καθε 3 μερες εβαζα σκουπα στο πατο του ενυδρειου,και εχθες εβγαλα το φιλτρακι και εβαλα αεροφιλτρο.......λεω να τα κρατησω αλλη μια βδομαδα μεσα και να μη πιραξω τιποτε...

Dimis
14-02-11, 17:13
Σιγουρα εκανες...
Αστα μια εβδομαδα ακομα εντελως στην ησυχια τους και ταιζε τα μονο κατεψυγμενη η ζωντανη τροφη και μετα βγαλτα.

kotsos83
14-02-11, 18:22
Σιγουρα εκανες...
Αστα μια εβδομαδα ακομα εντελως στην ησυχια τους και ταιζε τα μονο κατεψυγμενη η ζωντανη τροφη και μετα βγαλτα.
Aυτο θα κανω,μονο νερακι θα αλλαζω απο την επιφανεια καθε 3 μερες.Το αεροφιλτρο να το δουλευω χαλαρα?Η αεραντλια ειναι αρκετα δυνατη και ριθμιζεται.

Dimis
14-02-11, 20:04
Και το νερο αλλαγη με προσοχη,μην ρουφηξεις κανα μωρο η κανα γονο.
Το αεροφιλτρο τρεξε το σε κανονικη ροη οταν εχεις μεσα το χαρεμι και στο χαμηλο οταν αφαιρεσεις το χαρεμι.

kotsos83
14-02-11, 20:33
καλα τοσο μικρα ειναι τα αυγα και δε θα τα δω?σε ευχαριστω,θα προσεχω...

kotsos83
08-03-11, 02:45
εδω και 12 μερες τα ψαρακια εχουν βγει απο τη γενηστρα,ο γονος αφαντος(αν υπαρχει δηλαδη).τι να πηγε στραβα?

Dimis
08-03-11, 22:54
Μπορει να βρηκαν ολα τα αυγα και να τα εξαφανισαν...Μπορει ο αρσενικος να ηταν τζουφιος,πραγμα εντελως σπανιο,πολλα μπορει.
Κανε ξανα την προσπαθεια με χαρεμι απο 2 αρσενικα και 3-4 θηλυκα,ταιζε καθημερινα πλουσια τροφη 2 φορες ημερησιως,θερμοκρασια 23 c νερο βρυσης,δωσε κρυψωνες ωστε οταν ζευγαρωνουν να μην σπευδουν οι "ματακηδες" να τρωνε τα αυγα,αυξησε τις μος αλλα και τα επιπλεοντα.
Αστα 2 εβδομαδες.

kotsos83
09-03-11, 11:02
Μπορει να βρηκαν ολα τα αυγα και να τα εξαφανισαν...Μπορει ο αρσενικος να ηταν τζουφιος,πραγμα εντελως σπανιο,πολλα μπορει.
Κανε ξανα την προσπαθεια με χαρεμι απο 2 αρσενικα και 3-4 θηλυκα,ταιζε καθημερινα πλουσια τροφη 2 φορες ημερησιως,θερμοκρασια 23 c νερο βρυσης,δωσε κρυψωνες ωστε οταν ζευγαρωνουν να μην σπευδουν οι "ματακηδες" να τρωνε τα αυγα,αυξησε τις μος αλλα και τα επιπλεοντα.
Αστα 2 εβδομαδες.
Εγω λεω μηπως το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο(20 λιτρα καθαρα) για τοσα ψαρια?Την προηγουμενη φορα που εβαλα 2 αρσενικους εγινε μακελιο,βεβαια τα ειχα σε σκετη γυαλα με μος χωρις κρυψωνες και φυτα.Λες να το στυσω κανονικα με χαλικακι,ξυλα και φυτα?

harilaos
09-03-11, 13:08
Δεν υπάρχει και η πιθανότητα να φάγανε τα ψάρια τα αυγά;

Dimis
09-03-11, 14:45
Φυσικα και υπαρχει,ειναι η μεγαλυτερη πιθανοτητα.
Μην βαλεις χαλικι,απλα πολυ μος και επιπλεοντα φυτα οπως πιστια-λιμνοβιουμ και κερατοφυλλο,ωστε οταν δεις μικρα και αρχισουν να τρωνε αρτεμια και λοιπες τροφες να αφαιρεσεις τα παντα και να αφησεις μονο την γυαλα ωστε να κανεις ευκολες αλλαγες και σκουπα βυθου.

kotsos83
09-03-11, 19:52
Φυσικα και υπαρχει,ειναι η μεγαλυτερη πιθανοτητα.
Μην βαλεις χαλικι,απλα πολυ μος και επιπλεοντα φυτα οπως πιστια-λιμνοβιουμ και κερατοφυλλο,ωστε οταν δεις μικρα και αρχισουν να τρωνε αρτεμια και λοιπες τροφες να αφαιρεσεις τα παντα και να αφησεις μονο την γυαλα ωστε να κανεις ευκολες αλλαγες και σκουπα βυθου.
Να τα πιασουμε απτην αρχη.Λοιπον μος εχω μπολικη,επιπλεοντα θα βρω,για κρυψωνες θα βαλω αν ειναι μερικα ξυλαρακια με καμια ανουμπια και καμια καρυδα.Τη θερμοκρασια την εχω 25(ετσι μου ειχες πει παλιοτερα) να τη χαμηλωσω στους 23?Το φιλτρο ειναι αερος με στρωμενο σιποραξ κ υαλοβαμβακα,η φωτοπεριοδος ειναι 10 ωρες,το νερο ειναι απο το κυριως ενυδρειο και αλλαγες καθε 3 μερες 7-8 λιτρα βρυσης.Οι τροφες που εχω ειναι κατεψυγμενη αρτεμια και κοκκινο σκουλικι 2 φορες τη μερα εναλαξ(χρειαζονται καπια αλλη τροφη?)Τελος λες να δοκιμασω παλι 2 αρσενικα με 3 θυλικα(και αν δω οτι τα αρσενικα σκοτωνωντε αφαιρω τον ητημενο?)Πιστευω πως σου τα αναλυσα ολα Δημητρη,για πες τωρα πως τα βλεπεις?

Dimis
10-03-11, 18:19
Να τα πιασουμε απτην αρχη.Λοιπον μος εχω μπολικη,επιπλεοντα θα βρω,για κρυψωνες θα βαλω αν ειναι μερικα ξυλαρακια με καμια ανουμπια και καμια καρυδα. Καρυδα οχι,πιανει χωρο και τα ψαρια αυτα δεν τα εξυπηρετει,λεπτα ορθια ξυλα με κανα φυτο πανω αρκουν.Τη θερμοκρασια την εχω 25(ετσι μου ειχες πει παλιοτερα) να τη χαμηλωσω στους 23? ας δοκιμασουμε 23 cΤο φιλτρο ειναι αερος με στρωμενο σιποραξ κ υαλοβαμβακα,η φωτοπεριοδος ειναι 10 ωρες Μειωσε την στις 8-9 ωρες,το νερο ειναι απο το κυριως ενυδρειο και αλλαγες καθε 3 μερες 7-8 λιτρα βρυσης.Οι τροφες που εχω ειναι κατεψυγμενη αρτεμια και κοκκινο σκουλικι 2 φορες τη μερα εναλαξ(χρειαζονται καπια αλλη τροφη?)Μια χαρα ειναι η τροφη,απλα καθε 2 μερες ριξε και κανα φυλλαρακι φυτικης προελευσης Τελος λες να δοκιμασω παλι 2 αρσενικα με 3 θυλικα(και αν δω οτι τα αρσενικα σκοτωνωντε αφαιρω τον ητημενο?) Mην αφαιρεσεις τον ηττημενο καθολου,αστον κι αυτον μεσα. Πιστευω πως σου τα αναλυσα ολα Δημητρη,για πες τωρα πως τα βλεπεις?

Που θα παει θα τα καταφερουμε...

kotsos83
10-03-11, 18:29
Που θα παει θα τα καταφερουμε...
φυτικης προελευσης εχω μικρα στικς για γαριδες της τροπικα με σπιρουλινα.Στο κυριως ενυδρειο τα τρυβω και τρελενονται.Πιστευω να κανει.Ευχαριστω