PDA

Επιστροφή στο Forum : utricularia graminifolia


vptheo
25-01-11, 03:15
ξερει κανενας αν το δενεις σε πετρα αυτο?

chemical mac
25-01-11, 11:14
μπορεί να δεθεί αλλά βασικά είναι για φύτεμα

vptheo
25-01-11, 15:30
μπορεί να δεθεί αλλά βασικά είναι για φύτεμα
οπως το Moss δηλ?

vptheo
27-01-11, 01:01
καποιος που να το εχει κανει????

Raven
27-01-11, 01:25
Χρονια στο κουρμπετι και στα ξενα φορουμ ακομα, δεν εχω δει ποτε καποιον να δενει την Urticularia σε πετρα ή ξυλο. Ξερω ομως και εχω δει οτι αν ειναι φυτεμενη και αρχισει να ερπει τοτε πιανει και πανω σε πετρες/ξυλα.

Κανε την πρωτα να σου επιζησει φυτεμενη και μετα το συζηταμε για δεσιμο...σιγουρα ειναι απο τα πιο δυσκολα γρασιδια και ειναι προκληση ακομα και να την καταφερεις να μην λιωσει απο τις πρωτες μερες.

Τσιόνογλου Σταύρος
27-01-11, 23:43
Κανε την πρωτα να σου επιζησει φυτεμενη και μετα το συζηταμε για δεσιμο...σιγουρα ειναι απο τα πιο δυσκολα γρασιδια και ειναι προκληση ακομα και να την καταφερεις να μην λιωσει απο τις πρωτες μερες.
:smt023

vptheo
28-01-11, 04:49
τρομοκρατηθηκα!!την εδεσα τωρα οτι βρεξει ας κατεβασει..

maikl
28-01-11, 06:39
Δες και εδω μια συζητηση
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plant-id/27439-utricularia-graminifolia.html

chemical mac
28-01-11, 10:55
Λοιπόν οι μονολεκτικές απαντήσεις δεν είναι σωστές και πολλές φορές οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Επίσης το αυτονόητο είναι ότι ΔΕΝ είναι όλοι εξοικειωμένοι με το αντικείμενο, οπότε όταν μιλάμε θα πρέπει να είμαστε σαφείς ώστε να καταλαβαίνει κι ο απέναντι μας. Όλος αυτός ο πρόλογος αφορά την προηγούμενη απάντηση μου στο θέμα και τις αντιδράσεις κάποιων πιο έμπειρων μποστανάδων.

Η Untricularia είναι ένα πολύ ιδιαίτερο φυτό. Όσο όμορφη δείχνει στις φωτογραφίες, στρωμένη ως χαλί σε κάποιο ενυδρείο, άλλο τόσο μπελάς είναι για την ανάπτυξη της.

Πριν δυο χρόνια, προχωρήσαμε σε παραγγελία από την tropica μαζί με τον Τσόνογλου, μια και τα φυτά που θέλαμε δεν τα βρίσκαμε πουθενά. Σε αυτή την παραγγελία είχα λοιπόν 15 γλαστράκια utricularia graminifolia. Τα φυτά παρελήφθησαν αμέσως μόλις τα παρέλαβε και το κατάστημα, σε άψογη κατάσταση. Μέσα στην επόμενη ώρα είχαν φυτευτεί στο ενυδρείο.

Στις επόμενες 10 μέρες, τα 12 από τα 15 γλαστράκια είχαν "καεί", και 2 από αυτά απλά επιβίωναν. Το ένα γλαστράκι είχα μια ιδέα να το φυτέψω κάπως διαφορετικά. Πήρα μια μικρή ρίζα από μοπάνι που είχα, και έβαλα υπόστρωμα (χαλαζιακό χαλίκι πολύ μικρού διαμετρήματος) σε μια κοιλότητα που υπήρχε από την κάτω πλευρά. Εκεί μέσα φύτεψα το φυτό. Ήταν το μοναδικό γλαστράκι που είχε ανάπτυξη. Σε 30 μέρες είχε "ξεχειλίσει" από την κοιλότητα και "κολυμπούσε" ελεύθερο από παντού. Τα σημεία λοιπόν του φυτού που ήταν ελεύθερα τα έδεσα πολύ προσεκτικά (είναι πολύ ευαίσθητο φυτό και σπάει εύκολα) με πετονιά πάνω στη ρίζα, και συνέχισε να αναπτύσσεται κανονικά. Μετά από 2,5 μήνες ενώ είχαν χαλάσει όλα τα υπόλοιπα γλαστράκια, ήταν το μοναδικό που συνέχιζε να αναπτύσσεται χωρίς κανένα πρόβλημα και με πολύ όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα. Χάλασε αργότερα όταν αποφάσισα να βάλω τη ρίζα σε άλλο ενυδρείο.

Αυτό λοιπόν εννοούσα όταν έλεγα ότι δένεται. Οπότε φίλε μου vptheo καλύτερα να την φυτέψεις όπως πρέπει, κι εφόσον σου πάει καλά, παίξε με δεσίματα κτλ. Συγνώμη για την σύγχυση που σου προκάλεσα με τις μη ολοκληρωμένες πληροφορίες που σου έδωσα.

vptheo
28-01-11, 16:19
ευχαριστω ολους παιδια!την εδεσα σε ενα crusta cave που πηρα για το γαριδαδικο...εβαλα λιγο και σε μια ριζα στο 60λιτρο lowteck που εχω..τωρα να το ξηλωσω..θα τα κανω σκ@*α ...λετε να παει για πεταμα???:confused::confused:

tsilojohn
28-01-11, 16:35
Το συγκεκριμενο φυτο ειναι πολυ απαιτητικο και σε φωτισμο αλλα και σε διοξειδιο-λιπασματα.Επισης τα παει πολυ καλυτερα σε χαμηλο ph.
Επειδη τα ενυδρεια σου οπως λες ειναι Low-tech και η πιθανοτητα να σου χαλασει ειναι μεγαλη θα σου προτεινα να βαλεις μια μικρη ποσοτητα emersed.

vptheo
28-01-11, 17:05
Το συγκεκριμενο φυτο ειναι πολυ απαιτητικο και σε φωτισμο αλλα και σε διοξειδιο-λιπασματα.Επισης τα παει πολυ καλυτερα σε χαμηλο ph.
Επειδη τα ενυδρεια σου οπως λες ειναι Low-tech και η πιθανοτητα να σου χαλασει ειναι μεγαλη θα σου προτεινα να βαλεις μια μικρη ποσοτητα emersed.

να σου πω και εγω το σκεφτηκα...το μικρο εχει 1,5 w/l περιπου...2 μπουκαλια diy ...