PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάσιμο χρώματος ψαριών λόγω ύπνου;;;;


pavloukos
04-05-03, 12:47
Λοιπόν, εχθές το βράδυ μου συνέβη το εξής. Τα ψάρια κοιμόντουσταν ήδη κανένα δίωρο και ξαφνικά παρατηρώ ότι το φίλτρο γιοκ ... ανάβω το φως του ενυδρείου και οι καρδινάλιοι ήταν σαν να είχαν χάσει το χρώμα τους, τα guppies ήταν σαν ψόφια, ειδικά ένας αρσενικός είχε γυρίσει ανάποδα ... παθαίνω φρίκη στο λεπτό! Πρώτη φορά άνοιγα φώτα μετά που είχαν κοιμηθεί τα ψάρια και ίσως βέβαια να είναι φυσιολογική συμπεριφορά αλλά έλα που τα είδα όλα κολυώμενα!
Προσωπικά δεν ήξερα ότι όταν τα ψάρια κοιμούνται, του δίνουν και καταλαβαίνουν ... σήμερα είναι όλα φυσιολογικά ...

tasos
04-05-03, 23:15
Θα μας κουζουλάνεις pavlouko :wink: Έχεις δει τη φάτσα σου στον καθρέφτη όταν σηκώνεσαι το πρωί;Ναι,είναι απόλυτα φυσιολογικός ο αποχρωματισμός των ψαριών και μην σε ανησυχεί!

Giorgos
05-05-03, 19:12
Από την άλλη όμως υπάρχουν και μερικά είδη που κοιμούνται με τα πιο έντονα τους χρώματα.

mikenuke
25-11-03, 16:17
Λοιπον παιδια το σαββατο το βραδυ επαθα κι εγω την ιδια νυλα!

Επισκεφτηκα το γραφειο κατα τις 10 το βραδυ και ηθελα να βαλω κατι φυτα για να τα φυτεψω την δευτερα. οποτε αναβω ενα φως και βλεπω ενα νεον μου, να ειναι σχεδον διαφανο, ανοιγω και τα υπολοιπα φωτα και τι ναδω ολα τα νεον ξεθωρα!!!Τρελαθηκα, νομιζα εω κανα Neon disease και επειδη ειχα προσθεσει μερικες μερες 2 νεα ατομα στο κοπαδι τους λεω παει την αρπαξανε!

Βεβαια σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι και λογω υπνου αλλα μεχρι τηνδευτερα που ειδα οτι ολα ειναι καλα ειχα μεγαλή αγωνια. Και τωρα ειδα και το θεματακι και ησυχασα εντελως!

Θανάσης
01-04-07, 22:05
Όντος κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει σε πολλά ψάρια ,και τα δικά μου (τα αλμυρά) ξεθωριάζουν.....

mariah
01-04-07, 23:54
Εγω με τον μονομαχο επαθα το ιδιο.Μπηκα στο δωματιο ανοιγω τα φωτα και απο κοκκινος που ηταν τον βρηκα κατασπρο σαν το πανι.Αλλα τελικα ολα μια χαρα.

chris the trik
02-04-07, 01:10
Αφού ήρθε στην επικαιρότητα το ποστ αυτό που ήταν από το 2003 :) εγώ έχω να πω για τους ροδόστομους που όταν κοιμούνται ή είναι στρεσαρισμένοι (συνήθως από την μεταφορά τους από το μαγαζί που αγοράστηκαν) χάνουν το χρώμα τους

crazyio
03-04-07, 14:17
Μετά απο 4 χρόνια ένα ποστ πήρε ζωή...... :smt034

GhostShip
03-04-07, 16:32
Μια αφρικάνα που είχα στο παρελθόν το βράδυ από έντονο σκούρο μπλέ γινόταν κάτασπρη . . . :D

Carebean pirate
04-04-07, 09:21
Εγώ έπαθα το εξης..

Έκανα αλλαγή νερού εχτές τους δίσκους και όταν άνοιξα το φως μετά από 2 ώρες ήταν ξεθωριασμένα τα χρωματα τους... Τώρα είναι καλά όμως!!!:smt054

Θανάσης
04-04-07, 09:58
Μετά απο 4 χρόνια ένα ποστ πήρε ζωή...... :smt034

Ουπσσς δεν το είδα....:smt120:oops: ..αλλά και αυτές οι ημερομηνίες πολύ μικρές δεν τις προσέχεις.....:smt120

mikenuke
06-04-07, 21:45
Παντως δεν ειναι κακο να ζωντανευουν τα παλια ποστ, απο το να ανοιγουν δεκα νεα για το ιδιο θεμα, αυτο το θεωρω προτιμοτερο...