PDA

Επιστροφή στο Forum : που θα βρω sump;


λατσε τζενη
24-01-11, 13:51
Μπορει η ερωτησει μοθ να ειναι χαζη αλλα οπως λεει και ο τιτλος προβληματιζομαι με το sump.ρωταω στα μαγαζια αλλα δεν εχουν ετοιμο και δεν ξερω και που αλλου να ψαξω..αν ξερει καπιος ας με βοηθησει.

Ευχαριστω

Roussaks
24-01-11, 13:54
Απευθυνσου σε μαγαζια που φτιαχνουν ενυδρεια, δεν ειναι παρα ενα ενυδρειο στο 1/4 (συνηθως ) του ογκου του ενυδρειου !

Για ποσα λιτρα ;

λατσε τζενη
24-01-11, 14:01
180 λ. το σκευτομουν αλλα αν ξερετε καποια διεφντηση εδω στην αθηνα ας μου πει κανεις. ευχαριστω πολυ

Roussaks
24-01-11, 14:10
Θες ενα 50-60 δλδ.... αν δεν εχεις κατι πολυ απαιτητικο γνωμη μου οτι με ενα κινεζακι ή ενα 2213 θα εισαι οκ , συν το εσωτερικο ! Νομιζω οτι θα σου ανεβει πολυ παραπανω για να αγορασεις ενα , εκτος και αν το φτιαξεις εσυ ...τεσπα μην σου χαλαω το ποστ !!!

λατσε τζενη
24-01-11, 14:17
Θες ενα 50-60 δλδ.... αν δεν εχεις κατι πολυ απαιτητικο γνωμη μου οτι με ενα κινεζακι ή ενα 2213 θα εισαι οκ , συν το εσωτερικο ! Νομιζω οτι θα σου ανεβει πολυ παραπανω για να αγορασεις ενα , εκτος και αν το φτιαξεις εσυ ...τεσπα μην σου χαλαω το ποστ !!!

βασικα σκευτομαι και για κοραλια οποτε θα ηθελα κατι καλο.

ευχαριστω πολυ παντος

harris samos
24-01-11, 17:16
πμ ;)

λατσε τζενη
25-01-11, 11:50
ευχαριστω harris να'σε καλα.

harris samos
25-01-11, 12:09
το κανονισες ?

λατσε τζενη
25-01-11, 12:22
ναι, θα μου πει τιμη μεχρη αυριο,του ειπα οτι ειμαι απο εσενα απο το φορουμ και μου ειπε πως μεχρη αυριο θα ξερω μια προσφορα.θα δω αν με συμφερει και θα βαλω μπρωστα τη δουλεια

harris samos
25-01-11, 14:41
:D:D:D:D:D

logio
25-01-11, 15:08
μπορεις να φτιαξεις και μονος σου ενα sub ψαξε και ρωτα μεσα στο site καπου ειχα δει για κατασκευες ενιδρυων..

εγω ειχα φτιαξει ποιο παλι sub για εμενα μονος μου.. ειχα παρει ενα ενιδρυο λιγο μικροτερο και ειχα κολισει μεσα τζαμια

λατσε τζενη
27-01-11, 13:40
μπορεις να φτιαξεις και μονος σου ενα sub ψαξε και ρωτα μεσα στο site καπου ειχα δει για κατασκευες ενιδρυων..

εγω ειχα φτιαξει ποιο παλι sub για εμενα μονος μου.. ειχα παρει ενα ενιδρυο λιγο μικροτερο και ειχα κολισει μεσα τζαμια
το σκευτομουν και εγω αυτο αλλα ελεγα σε περιτοση που παει κατι στραβα τι κανω..οποτε ειπα να μην το ρισκαρω.

sps4ever(niktso)
27-01-11, 13:53
Τρύπα στο υπάρχων ενυδρείο πώς θα κάνεις;

harris samos
27-01-11, 16:58
Τρύπα στο υπάρχων ενυδρείο πώς θα κάνεις;
δε χρειαζεται να κανεις τρυπα καπου ;) βαζεις εξωτερικη υπερχείλιση και τελος

sps4ever(niktso)
28-01-11, 16:57
Ναι μπορείς αλλά δεν είναι ότι πιο ασφαλές. Καποια στιγμή όλες οι εξωτερικές "κολλάνε".

harris samos
28-01-11, 18:34
Ναι μπορείς αλλά δεν είναι ότι πιο ασφαλές. Καποια στιγμή όλες οι εξωτερικές "κολλάνε".οταν λες κολλανε ?:rolleyes:

sps4ever(niktso)
29-01-11, 12:19
Παίρνουν αέρα και χαλάει το σιφώνι.

harris samos
29-01-11, 14:25
εχουν ενα σωλινακι στην κορυφη για αυτο

sps4ever(niktso)
29-01-11, 16:11
Δηλαδή λες ότι όλες οι εξωτερικές υπερχειλίσεις που έχουν σωληνάκι για διαφυγή του αέρα είναι 100% ασφαλείς και δεν χάνουν το σιφώνι ποτέ;

harris samos
29-01-11, 16:33
για κανενα πραγμα δεν ειμαι σιγουρος ποτε

εσυ πυστευεις οτι μια υπερχηληση με τρυπα στο τζαμι δεν θα εχει προβλημα ποτε ?

sps4ever(niktso)
29-01-11, 21:14
Μια υπερχείλιση που δουλεύει βαρυτικά έχει μόνο κίνδυνο αν βουλώσει ο σωλήνας. Αλλά τον ίδιο ακριβώς κίνδυνο έχει και η εξωτερική.
Εσύ έχεις υπόψη κάτι άλλο;

harris samos
29-01-11, 23:38
Μια υπερχείλιση που δουλεύει βαρυτικά έχει μόνο κίνδυνο αν βουλώσει ο σωλήνας. Αλλά τον ίδιο ακριβώς κίνδυνο έχει και η εξωτερική.
Εσύ έχεις υπόψη κάτι άλλο;αρα τι αλλαζει ?

sps4ever(niktso)
30-01-11, 21:51
Τι εννοείς τι αλλάζει; Εγώ θεωρώ ότι η εξωτερική αργά ή γρήγορα θα χάσει το σιφώνι.Η σωστά σχεδιασμένη εσωτερική δεν θα δημιουργήσει προβλήματα. Απλά δεν συμφωνούμε.

harris samos
30-01-11, 23:27
και οι δυο δεν θελουν να τισ κοιταμε που και που ?
αρα το ιδιο ειναι και η μια μπουλονει και η αλλη

ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
31-01-11, 11:09
Καλημέρα Νίκο εγώ έχω χρεισημοποιήσει την tunze και την shuran σε εξωτερικές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα από λίγο θόρυβο τις πρώτες μέρες μέχρι να βρει το νερό το δρόμο του και να βγάλει τη γλίτσα μέσα στις σωληνώσεις .

Τώρα για σαμπ που ρωτάς http://www.aquaplant.gr/main/

sps4ever(niktso)
31-01-11, 12:26
Καλημέρα Νίκο εγώ έχω χρεισημοποιήσει την tunze και την shuran σε εξωτερικές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα από λίγο θόρυβο τις πρώτες μέρες μέχρι να βρει το νερό το δρόμο του και να βγάλει τη γλίτσα μέσα στις σωληνώσεις .

Τώρα για σαμπ που ρωτάς http://www.aquaplant.gr/main/
Εχεις εξωτερικές σε ενυδρείο και δεν έχεις κάνει τρύπα; Πόσο καιρό τις δουλεύεις; Εχεις συνδέσει κάτι για να αφαιρεί αέρα από μέσα; Κάνεις κάποια τακτική συντήρηση;
Και τελικά.Μπορείς να πεις με σιγουριά ότι δεν θα διακοπεί ποτέ το σιφώνι;

Χάρη δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.Εγώ λέω ότι στην εξωτερική κάποια στιγμή και υπό κάποιες συνθήκες θα διακοπεί το σιφώνι. Εσύ μιλάς να βουλώσει ο σωλήνας που κατεβαίνει το νερό. Και φυσικά μπορεί να συμβεί αυτό.Αν ο σωλήνας είναι μικρός και δεν φροντίσεις να εμποδίσεις την είσοδο σαλιγκαριών μέσα θα έχεις πρόβλημα.Αλλά αυτό δεν είναι σχεδιαστικό λάθος αλλά λάθος εγκατάστασης.
Κάθε εξάρτημα χρειάζεται μια προγραμματισμένη συντήρηση. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να καθαρίζεις το σωληνα ώστε να είναι καθαρή η ροή. Αν τώρα ο σωλήνας εχει μεγάλη διατομή αυτό το διάστημα μεγαλώνει.
Αυτό όμως δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που υποστηρίζω. Απλά δεν πείθομαι ότι μια εξωτερική υπερχείλιση δεν θα κόψει το σιφώνι. Αν τώρα κάνεις διάφορες "πατέντες" για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα είναι άλλο.Το ότι οι εξωτερικές δουλεύουν δεν το αμφισβητεί κανένας.
Αν τώρα εσύ επιμένεις ότι εσωτερικές και εξωτερικές υπερχειλίσεις έχουν ακριβως τα ίδια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα δικαίωμά σου. Διατύπωσε την αντίθεσή σου όπως θέλεις αλλά σταμάτα να διαστρεβλώνεις αυτά που λέω.

ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
31-01-11, 13:05
[QUOTE=sps4ever(niktso);546822]Εχεις εξωτερικές σε ενυδρείο και δεν έχεις κάνει τρύπα; Πόσο καιρό τις δουλεύεις; Δεν έχω ,είχα στα προηγούμενα ενυδρεία.Η tunze ήταν άψογη αλλά λίγα λίτρα και δεν είχε μαζέψει αέρα ποτέ για διάστημα 8 μηνών που τη δούλευα,ενώ η shuran έπιανε κοραλίνες και άλγες στο επάνω σημείο που περνούσε το νερό και εμπόδιζε λίγο την κυκλοφορία. Εχεις συνδέσει κάτι για να αφαιρεί αέρα από μέσα;Όχι αλλά έχω ακούσει ότι κάποιοι συνδέουν maxi jet στο σωληνάκι εξαέρωσης για να παίρνουν τον αέρα αλλά εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Κάνεις κάποια τακτική συντήρηση;
Και τελικά.Μπορείς να πεις με σιγουριά ότι δεν θα διακοπεί ποτέ το σιφώνι;

harris samos
31-01-11, 14:09
Εχεις εξωτερικές σε ενυδρείο και δεν έχεις κάνει τρύπα; Πόσο καιρό τις δουλεύεις; Εχεις συνδέσει κάτι για να αφαιρεί αέρα από μέσα; Κάνεις κάποια τακτική συντήρηση;
Και τελικά.Μπορείς να πεις με σιγουριά ότι δεν θα διακοπεί ποτέ το σιφώνι;

Χάρη δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.Εγώ λέω ότι στην εξωτερική κάποια στιγμή και υπό κάποιες συνθήκες θα διακοπεί το σιφώνι. Εσύ μιλάς να βουλώσει ο σωλήνας που κατεβαίνει το νερό. Και φυσικά μπορεί να συμβεί αυτό.Αν ο σωλήνας είναι μικρός και δεν φροντίσεις να εμποδίσεις την είσοδο σαλιγκαριών μέσα θα έχεις πρόβλημα.Αλλά αυτό δεν είναι σχεδιαστικό λάθος αλλά λάθος εγκατάστασης.
Κάθε εξάρτημα χρειάζεται μια προγραμματισμένη συντήρηση. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να καθαρίζεις το σωληνα ώστε να είναι καθαρή η ροή. Αν τώρα ο σωλήνας εχει μεγάλη διατομή αυτό το διάστημα μεγαλώνει.
Αυτό όμως δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που υποστηρίζω. Απλά δεν πείθομαι ότι μια εξωτερική υπερχείλιση δεν θα κόψει το σιφώνι. Αν τώρα κάνεις διάφορες "πατέντες" για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα είναι άλλο.Το ότι οι εξωτερικές δουλεύουν δεν το αμφισβητεί κανένας.
Αν τώρα εσύ επιμένεις ότι εσωτερικές και εξωτερικές υπερχειλίσεις έχουν ακριβως τα ίδια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα δικαίωμά σου. Διατύπωσε την αντίθεσή σου όπως θέλεις αλλά σταμάτα να διαστρεβλώνεις αυτά που λέω.ακου να σου πω ειπα 5 πραμματα τωρα αμα δε μπορεις να τα δεχτεις προβλημα σου
δεν εχω ορεξη για καυγα
ολες οι μερες δεν ειναι ιδιες
μαθε να διαβαζεις τη σου γραφω και αμα τα καταλαβεις καλος αν οχι το ιδιο μου κανει
τελος ...

ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
31-01-11, 14:50
harris samo κοίτα εδώ σε αυτό το foroum είναι τιμή που γράφουν χομπίστες όπως τον sps4ever(niktso) και μην σηκώνεις τους τόνους.
Ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του και δεν αλλάζει.Εγώ έχω δουλέψει τις εξωτερικές υπερχειλίσεις και θα συνεχίσω να τις προτιμώ για ενυδρεία έτοιμα που δεν θα τρυπούσα με τίποτα.Αλλά σε ενυδρεία που κατασκευάζονται στα μέτρα μας θα έκανα σίγουρα και χωρίς συζήτηση εσωτερική με πύργο υπερχείλισης.