PDA

Επιστροφή στο Forum : προσποαθουν να ζευγαρωσουν???


manos_samos
23-01-11, 21:57
εχω δυο corydoras aeneus εδω και λιγο καιρο και τις τελευταιες δυο μερες βλεπω οτι το ενα κυνηγαει καπως το αλλο και αναρωτιεμαι αν προσπαθουν να ζευγαρωσουν...(???)
και τα δυο ειναι γυρο στα 4 εκατοστα..

beat89
23-01-11, 23:50
Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα.
Ειδικα αυτες τις μερες που βρεχει.
Θες να τα αναπαραγεις?

manos_samos
24-01-11, 00:38
λογικα αυτο ειναι.. το κυνηγητο αρχισε απο χθες το πρωι που εκανα αλαγη νερου και ηεβρεχε καταρακτοδως...
μου αρεσει η ιδεα της αναπαραγωγης αλλα δεν εχω καταλληλο ενυδρειο... αν κανουν αυγα θα τα αφησω και αν γεννηθουν βλεπουμε...

mixalis p
24-01-11, 00:44
για να μην ανοιξω αλλο θεμα! εγω εχω 3 corydoras albino κ η θυληκια εχει πριστει. σημερα την εβαλα σε 50λτ μαζι με τα 2 αρσενικα. υπαρχει πιθανοτητα να γινει αναπαραγωγη μεταξυ τους? τι αλλο πρεπει να κανω? το θυληκο το εχω 5 χρονια κ τα αρσενικα 3,5 κ 3 χρονια. ολα αυτα τα χρονια ομως δεν ειχα καμια αναπαραγωγη.:smt120

manos_samos
24-01-11, 00:56
νομιζω οτι το πρηξιμο δεν οφειλεται σε εγκυμοσυνη.. απ οσο ξερω γαναε κατευθεια τα αυγα τους.. θα σου πουν και οι ποιο εξιδικευμενοι..

beat89
24-01-11, 01:11
λογικα αυτο ειναι.. το κυνηγητο αρχισε απο χθες το πρωι που εκανα αλαγη νερου και ηεβρεχε καταρακτοδως...
μου αρεσει η ιδεα της αναπαραγωγης αλλα δεν εχω καταλληλο ενυδρειο... αν κανουν αυγα θα τα αφησω και αν γεννηθουν βλεπουμε...
Σε τι ενυδρειο τα εχεις κ με τι ψαρια?

για να μην ανοιξω αλλο θεμα! εγω εχω 3 corydoras albino κ η θυληκια εχει πριστει. σημερα την εβαλα σε 50λτ μαζι με τα 2 αρσενικα. υπαρχει πιθανοτητα να γινει αναπαραγωγη μεταξυ τους? τι αλλο πρεπει να κανω? το θυληκο το εχω 5 χρονια κ τα αρσενικα 3,5 κ 3 χρονια. ολα αυτα τα χρονια ομως δεν ειχα καμια αναπαραγωγη.:smt120
Αν ειναι φουσκωμενη μπορει να εχει αυγα στην κοιλια της.
Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ταιζεις τροφη υψηλη σε πρωτεινες (bloodworms) κ να κανεις αλλαγες νερου με λιγο πιο κρυο κ μαλακο νερο.Τωρα που βρεχει κιολας εχεις πολλες πιθανοτητες.;)

mixalis p
24-01-11, 01:19
Σε τι ενυδρειο τα εχεις κ με τι ψαρια?


Αν ειναι φουσκωμενη μπορει να εχει αυγα στην κοιλια της.
Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ταιζεις τροφη υψηλη σε πρωτεινες (bloodworms) κ να κανεις αλλαγες νερου με λιγο πιο κρυο κ μαλακο νερο.Τωρα που βρεχει κιολας εχεις πολλες πιθανοτητες.;)
ok ευχαριστω! θα δουμε τις επομενες μερες τι θα γινει!