PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα φωτογραφική μηχανή - Nikon D3100


Τηλέμαχος
20-01-11, 16:42
Χαιρετώ το φόρουμ! :D
Ήταν καιρός πια να αλλάξω την πολυαγαπημένη μου compact με μία υπέροχη D-SLR. Μετά από πολύ μπούρου-μπούρου με φωτογράφους σε καταστήματα και με τη συμβουλή του κύριου Raven (για την D5000 όμως) κατέληξα στην αγορά της Nikon D3100 με φακό 18-55mm, και πρώτα ο θεός, σε εύλογο χρονικό διάστημα θα πάρω έναν Nikkor 55-200mm Φακό.;)
Έχω ψάξει σε πολλά βίντεος και κριτικές και εντυπωσιάστηκα.
Είδα και το θέμα του κύριου leonm και είχα ακόμη ένα κίνητρο να ρωτήσω.
Φυσικά τη μηχανή την παρήγγειλα με τρίποδο. Τί τώρα παιζούμε;:D
Θα ήθελα οι κάτοχοί της να μου πουν γνώμες και συμβουλές για αυτή τη μηχανή, ώστε σε λίγους μήνες εντατικής ενασχόλησης να είμαι καλύτερος:smt041
Εδώ είναι σχετικά sites:
http://www.nikon.gr/el_GR/product/digital-cameras/slr/consumer/d3100
http://www.youtube.com/watch?v=gQzO0F_pA0Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e2Innx3puNI&feature=related

Ευχαριστώ:p

beat89
20-01-11, 17:15
Μπράβο Τηλεμαχε....Πολύ καλή επιλογή.
Πόσο κ από που την πήρες;
Όσο για τον ζουμ μην ψάχνεται από τώρα.
Μάθε πρώτα τη μηχανή κ εάν δεις ότι σου χρειάζεται πάρε τον.
Καλύτερα παρε κάποιον 70-300.

Τηλέμαχος
20-01-11, 17:18
Την πήρα από ένα μαγαζί στα Χανιά 549€ και με τρίποδο 30€. Την παίρνω τη Δευτέρα. Θα την "εξασκήσω" φωτογραφίζοντας την Αλεξάνδρα:D:D:D

diaton101
20-01-11, 17:44
Καλη επιλογη
Να ξερεις οτι τις καλυτερες φωτογραφιες (οξυτητα κλπ) ο zoom συνηθως τις παιρνει σε διαφραγματα απο 5.6 ως 11.

Τηλέμαχος
20-01-11, 17:54
Τί είναι το διάφραγμα:confused::D

diaton101
20-01-11, 18:04
Δυο παραμετροι της φωτογραφιας ειναι η ταχυτητα ληψης (ο χρονος που μενει ανοιχτο το διαφραγμα ωστε να περασει η εικονα και να αποτυπωθει στον αισθητηρα) και το διαφραγμα.
Το διαφραγμα ειναι η διαμετρος της οπης που σχηματιζεται μεσα στον φακο απο μεταλλικα ελασματα τα οποια κλεινουν (σχηματιζοντας οπες διαφορων διαμετρων) οταν παταμε το κουμπι για να βγαλουμε την φωτο.
Αν κοιταξεις τον φακο απο μπροστα δεν θα διαπιστωσεις καποια οπη... γιατι ο φακος ειναι πληρως ανοιχτος (διαφραγμα ανοιχτο). Τραβα ομως μια φωτο με μικρη ταχυτητα κλειστρου (πχ 1 sec) και θα δεις τα ελασματα να κινουνται κλεινοντας τον φακο και αφηνοντας μια μικρη η μεγαλη οπη αναλογα με το διαφραγμα που επελεξες εσυ χειροκινητα 'η η μηχανη αυτοματα.
Το διαφραγμα χοντρικα πετυχαινει οτι και η ταχυτητα, αν και υπαρχουν καποιες διαφορες. Μεγαλο διαφραγμα σημαινει περναει πολυ φως, μικρο διαφραγμα λιγο φως.

beat89
20-01-11, 18:22
Δυο παραμετροι της φωτογραφιας ειναι η ταχυτητα ληψης (ο χρονος που μενει ανοιχτο το διαφραγμα το κλειστρο εχει σχεση με το χρόνο όχι το διαφραγμα. ωστε να περασει η εικονα και να αποτυπωθει στον αισθητηρα) και το διαφραγμα.

Το διαφραγμα χοντρικα πετυχαινει οτι και η ταχυτητα, αν και υπαρχουν καποιες διαφορες.Πολύ χονδρικα. Μεγαλο διαφραγμα σημαινει περναει πολυ φως, μικρο διαφραγμα λιγο φως.

Τηλεμαχε ρώτησες σοβαρά;

Τηλέμαχος
20-01-11, 18:23
Εμμ Ναι :(
Δεν πειράζει.
Θα μάθω πολύ καλά τις οδηγίες χρήσης:D

diaton101
20-01-11, 18:34
Τηλεμαχε ρώτησες σοβαρά;

Σωστα beat.
Το κλειστρο ειναι η "κουρτινα" που ενεργοποιειται οταν παταμε το κουμπι για να βγει η φωτο. Αρα μιλαμε για ταχυτητα κλειστρου.
Το διορθωσα και πιο πανω

beat89
20-01-11, 18:39
Θα ήταν καλύτερα να διαβάσεις πρώτα μερικά πράγματα κ μετα να δώσεις 600 ευρώ.Τέλος πάντων.:smt084 Τουλάχιστον έχεις όρεξη..:p...
Γουγλαρε κλειστρο κ διαφραγμα κ ότι απορία άλλη έχεις έδω είμαστε....:rolleyes:

andreas213
20-01-11, 18:43
τηλεμαχε την αγορασα και εγω την μηχανη αυτη.μπορεις να δεις και φωτο στα θεματα μου στα τελευταια που φωτογραφιζω με αυτην.εγω ακομα βεβαια δεν αξιωθηκα να παρω τριποδο αλλα εκανες καλη επιλογη.τραβαει πολυ ωραια και το βιντεο της σε hd ειναι αρκετα καλο.καλο διαβασμα το manual.αυτο που θα εχει η μηχανη ειναι το μικρο.ενα που ειχα βρει ειναι 200 σελιδες περιπου.μεχρι να το διαβασεις και να εξασκηθεις με διαφραγματα και ταχυτητες εχει ψωμι ακομα οποτε ασε στην ακρη τον αλλο φακο για αρχη και καλες εξορμησεις.οτιδηποτε αν θες για τον χειρισμο της και κολλησεις καπου σφυρα ετσι;;

beat89
20-01-11, 18:43
Σωστα beat.
Το κλειστρο ειναι η "κουρτινα" που ενεργοποιειται οταν παταμε το κουμπι για να βγει η φωτο. Αρα μιλαμε για ταχυτητα κλειστρου.
Το διορθωσα και πιο πανω
:smt023

diaton101
20-01-11, 18:46
Αααα
και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω..
Ο 55-200 (VR υποθετω) ειναι οπτικα καλυτερος του 70-300 (G υποθετω).
Αυτο φαινεται απο κριτικες πχ
http://www.kenrockwell.com/nikon/55-200mm-vr.htm

beat89
20-01-11, 18:54
Σίγουρα.
Όσο πιο μικρό το εύρος τόσο καλύτερος ο φακός.
Απλα ο 70-300 έχει μεγαλύτερο ζουμ.
Εξαρτάται τι θέλει περισσότερο.

Τηλέμαχος
21-01-11, 07:19
Πώπω μην με ξενερώνετε τώρα:(:(:(:(:(
Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε γιατί μου βγάζει κάτι φόρουμ και δεν βρίσκω άκρη με αυτά που λένε. Δεν βρίσκω απαντήσεις από έμπειρους μόνο μονόλογους αρχάριων:smt084:smt084:smt084
-------------------------
Εγώ δεν θέλω μεγάλα ζουμ.
Μπορείτε να μου πείτε πως κάνω καλή εστίαση πάνω σε ένα αντικείμενο;;;:D
Και τι επηρεάζει στην φωτογραφία το μέγεθος ανοίγματος του διαφράγματος (εκτός το ότι περνά περισσότερο φως):smt020

diaton101
21-01-11, 09:31
Την εστιαση θα την αναλαβει η μηχανη αυτοματα. Εκτος αν θελεις να επεμβεις εσυ σε κοντινα θεματα (λειτουργια macro) οποτε θα επιλεξεις το προγραμμα manual εστιασης.
Το μεγεθος ανοιγματος του διαφραγματος επηρεαζει κυριως την οξυτητα καθως και τις παραμορφωσεις και αλλες γεωμετρικες παρεκτροπες στην απεικονιση της φωτογραφιας. Ολοι οι φακοι (και ακομα περισσοτερο οι zoom) εχουν ενα ευρος διαφραγματων οπου συμπεριφερονται καλυτερα. Αυτο ειναι συνηθως απο 5.6 ως 11.

Τηλέμαχος
22-01-11, 08:57
Τη Δευτέρα παίρνω τη μηχανή!
Για να σας πώ...
Είναι δύσκολη στη χρήση; Θα μου πάρει πολύ καιρό να την μάθω έστω και λίγο;:smt120

diaton101
22-01-11, 11:24
Οχι δεν θα σου παρει πολυ καιρο να τραβας καλες φωτο γιατι στην αρχη μεχρι να την μαθεις μπορεις να την εχεις στο full αυτοματο.
Αν θελεις στειλε μου ε-μαιλ να σου στειλω ενα ελληνικο e-book για τη φωτογραφια για να αρχισεις να καταλαβαινεις καποια βασικα

Χριστόφορος Μίχας
22-01-11, 16:40
:smt018 Τηλέμαχε, έτσι και βγάλεις γυμνές φωτογραφίες της Αλεξάνδρας....θα σε μηνύσω!!!! :D:smt044:smt044

prospathw
22-01-11, 17:44
Η γνωμη μου ειναι να πειραματιστεις με το manual και να μαθεις να το χειριζεσαι αψογα. Ετσι μονο θα εκμεταλευθεις ολες τις δυνατοτητες της μηχανης σου. Αν ειναι να τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο καλυτερα να μην την αγορασεις. Μια χαρα ειναι και η compact. Τωρα οσο αφορα τον επομενο φακο αυτο θα το βρεις μονος σου χρησιμοποιωντας τη μηχανη και βλεποντας πια θεματα σου αρεσουν να φωτογραφιζεις. Αυτα απο εμενα.

Andreas301
22-01-11, 22:06
Να συμπληρώσω σε όλες τις συμβουλές που γράφτηκαν ότι το άνοιγμα του διαφράγματος επηρεάζει ένα επίσης εξαιρετικά σημαντικό στοιχείο που είναι το βάθος πεδίου και σχετίζεται με την λεπτομέρεια που απεικονίζονται υποκείμενα κοντά ή μακρύτερα από το φακό σου. Αυτός είναι άλλωστε ένας από τους λόγους που ίσως αγοράζει κανείς SLR μηχανή πέρα από όλα τα άλλα: ο πλήρης έλεγχος στο βάθος πεδίου (κάτι που οι compact ψηφιακές μικρού έως μέσου κόστους το έχουν λύσει απλά: έχουν σχεδόν πάντα μεγάλο βάθος πεδίου). Ρίξε μια ματιά σε αυτά (http://www.pcw.gr/StepByStep/photo-diaphragm-tips/88.html) τα μαθηματάκια και θα ανοίξει ένας άλλος κόσμος. Τέτοιες σελίδες μπορείς να βρεις πάρα πολλές στο δίκτυο.
Επίσης, θα έλεγα ότι πριν να διαβάσεις το manual ίσως είναι ακόμη καλύτερα να διαβάσεις πρώτα κάποιο βιβλιαράκι σχετικά με τη ψηφιακή φωτογράφιση με slr, γιατί τα manuals δεν σε διδάσκουν, κυρίως σου δείχνουν πως να κάνεις τις κατάλληλες λειτουργίες για κάτι που συχνά εσύ πρέπει να γνωρίζεις και οι πληροφορίες που περιέχουν σχετικά με το σε τι χρησιμεύουν οι διάφορες δυνατότητες της μηχανής σου για δημιουργική φωτογραφία είναι ελάχιστες.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά θα σου πρότεινα αυτά (http://www.amazon.co.uk/Scott-Kelbys-Digital-Photography-Boxed/dp/0321678737/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1295726307&sr=1-1) τα βιβλία που χωρίς να μπαίνουν σε τεχνικές λεπτομέρειες σου δείχνουν βασικές ιδέες για το πως να κάνεις διάφορα πράγματα. Επίσης ένα πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ είναι αυτό (http://www.amazon.co.uk/Understanding-Exposure-3rd-Photographs-Camera/dp/0817439390/ref=pd_sim_b_1). Το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Με την DSLR που πήρες μπαίνεις σε έναν καινούργιο κόσμο φωτογράφισης και δημιουργίας, αρκεί να έχεις την όρεξη να μελετήσεις λιγάκι.
Καλή συνέχεια !

tsoum
23-01-11, 03:54
Πολύ καλά τα μαθηματάκια που παρεθεσες Αντρέα! Βρισκομαι και εγώ σε φαση "ψαξιματος" για dSLR καθως η compact μου δεν με ικανοποιεί πλεον. Αφου διαβάσω λίγο, και καταλήξω σε ορισμένες επιλογες - καθως και στο budget φυσικά- θα ανοίξω κ εγώ ενα θεματάκι, να με βοηθήσετε στην επιλογή κάμερας! :D

Υ.Γ. Τηλεμαχε εχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα δεν έχουμε δειγμα φωτογραφίας της νεας σου μηχανής!:smt018:smt011

....:smt020:grin:

Τηλέμαχος
23-01-11, 10:17
:smt018 Τηλέμαχε, έτσι και βγάλεις γυμνές φωτογραφίες της Αλεξάνδρας....θα σε μηνύσω!!!! :D:smt044:smt044
:smt082:smt082
Οχι δεν θα σου παρει πολυ καιρο να τραβας καλες φωτο γιατι στην αρχη μεχρι να την μαθεις μπορεις να την εχεις στο full αυτοματο.
Αν θελεις στειλε μου ε-μαιλ να σου στειλω ενα ελληνικο e-book για τη φωτογραφια για να αρχισεις να καταλαβαινεις καποια βασικα
Πολύ θα το ήθελα!!!:smt052
Η γνωμη μου ειναι να πειραματιστεις με το manual και να μαθεις να το χειριζεσαι αψογα. Ετσι μονο θα εκμεταλευθεις ολες τις δυνατοτητες της μηχανης σου. Αν ειναι να τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο καλυτερα να μην την αγορασεις. Μια χαρα ειναι και η compact. Τωρα οσο αφορα τον επομενο φακο αυτο θα το βρεις μονος σου χρησιμοποιωντας τη μηχανη και βλεποντας πια θεματα σου αρεσουν να φωτογραφιζεις. Αυτα απο εμενα.
Πιο πολύ μου αρέσουν τα θέματα φυσικού τοπίου και επίσης τα κοντινά (έμαθα από ένα βίντεο πως να εστιάζω με τη μηχανή:D)
Να συμπληρώσω σε όλες τις συμβουλές που γράφτηκαν ότι το άνοιγμα του διαφράγματος επηρεάζει ένα επίσης εξαιρετικά σημαντικό στοιχείο που είναι το βάθος πεδίου και σχετίζεται με την λεπτομέρεια που απεικονίζονται υποκείμενα κοντά ή μακρύτερα από το φακό σου. Αυτός είναι άλλωστε ένας από τους λόγους που ίσως αγοράζει κανείς SLR μηχανή πέρα από όλα τα άλλα: ο πλήρης έλεγχος στο βάθος πεδίου (κάτι που οι compact ψηφιακές μικρού έως μέσου κόστους το έχουν λύσει απλά: έχουν σχεδόν πάντα μεγάλο βάθος πεδίου). Ρίξε μια ματιά σε αυτά (http://www.pcw.gr/StepByStep/photo-diaphragm-tips/88.html) τα μαθηματάκια και θα ανοίξει ένας άλλος κόσμος. Τέτοιες σελίδες μπορείς να βρεις πάρα πολλές στο δίκτυο.
Επίσης, θα έλεγα ότι πριν να διαβάσεις το manual ίσως είναι ακόμη καλύτερα να διαβάσεις πρώτα κάποιο βιβλιαράκι σχετικά με τη ψηφιακή φωτογράφιση με slr, γιατί τα manuals δεν σε διδάσκουν, κυρίως σου δείχνουν πως να κάνεις τις κατάλληλες λειτουργίες για κάτι που συχνά εσύ πρέπει να γνωρίζεις και οι πληροφορίες που περιέχουν σχετικά με το σε τι χρησιμεύουν οι διάφορες δυνατότητες της μηχανής σου για δημιουργική φωτογραφία είναι ελάχιστες.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά θα σου πρότεινα αυτά (http://www.amazon.co.uk/Scott-Kelbys-Digital-Photography-Boxed/dp/0321678737/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1295726307&sr=1-1) τα βιβλία που χωρίς να μπαίνουν σε τεχνικές λεπτομέρειες σου δείχνουν βασικές ιδέες για το πως να κάνεις διάφορα πράγματα. Επίσης ένα πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ είναι αυτό (http://www.amazon.co.uk/Understanding-Exposure-3rd-Photographs-Camera/dp/0817439390/ref=pd_sim_b_1). Το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Με την DSLR που πήρες μπαίνεις σε έναν καινούργιο κόσμο φωτογράφισης και δημιουργίας, αρκεί να έχεις την όρεξη να μελετήσεις λιγάκι.
Καλή συνέχεια !
Ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν!!! Ευχαριστώ:smt041

Υ.Γ. Τηλεμαχε εχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα δεν έχουμε δειγμα φωτογραφίας της νεας σου μηχανής!:smt018:smt011

....:smt020:grin:

Μα, κάποιο λάθος κάνετε!:smt009 Εγώ τη μηχανή την παίρνω αύριο!:smt120


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! :D:D:D:D:D
Για δείτε εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=OIlHCCaUxpc) να μου πείτε τη γνώμη σας!:smt041

tsoum
23-01-11, 11:40
Μα, κάποιο λάθος κάνετε!:smt009 Εγώ τη μηχανή την παίρνω αύριο!:smt120


A... Κατάλαβα πως την είχες ήδη αγοράσει! Τελοσπάντων! Δεν πειραζει! :smt020

Υ.Γ. "...λαθος κανεις". Σε περναω 2-3 χρόνια μονό. ;)


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! :D:D:D:D:D
Για δείτε εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=OIlHCCaUxpc) να μου πείτε τη γνώμη σας!:smt041

Αυτά τα βίντεο για ποιον λόγο τα βλέπεις; Χαλάνε ολη την χαρα του να ανοίγεις το κουτι! :grin:

prospathw
23-01-11, 13:42
ΜΗΝ χρησιμοποιεις guide mode. στο ειπε και πριν οι dslr ΔΕΝ ειναι για αυτοματισμους. αν θες να χρησιμοποιεις προγραμματα καλυτερα να καρατησεις την compact. ΔΕΝ θα δεις κατι καλυτερο με την dslr στο αυτοματο. Γενικα να ξερεις πως με αυτο το μαραφετι α θες να ασχοληθεις και να το ξεζουμισεις και τοτε να πεις οτι κατι παραπανω σου εδωσε πρεπει να ασχοληθεις αρκετα και ριξεις και διαβασμα. Δεν ειναι αντε σημερα την πηρα σε μια εβδομαδα τραβαω τελειες φωτογραφιες. Μπορει να σου παρει ισως και χρονια μεχρι να βγαλεις μια πραγματικα αρτια φωτογραφια. ΔΕΝ στα λεω αυτα για να σε αποθαρρυνω ουτε για "να στην πω", στα λεω για να μην απογοητευτεις και για να ξερεις τι πας να αγορασεις. Κατα τη γνωμη μου πρεπει να ρηξεις αρκετο ακομη διαβασμα πριν προχωρησεις στην αγορα της μηχανης. Να γνωριζεις τουλαχιστον τα βασικα γιατι αλλιως θα ανοιξεις τη μηχανη, θα κομπλαρεις και θα τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο κι ετσι ποτε δε θα νιωσεις τη χαρα του να εχεις βγαλει μια καλη φωτογραφια.
Αυτα.

nicpapa
23-01-11, 13:46
Και εγώ για αυτήν σκέφτομαι , φαίνεται καλή για τα λεφτά της...

diaton101
23-01-11, 15:36
prospathw
διαφωνω με καποια απο αυτα που λες. Το να λεμε οτι το αυτοματο μιας dslr ειναι μεσες ακρες σαν αυτο μιας κομπακτ δεν ειναι σωστο. Οι dslr εχουν πολυ καλυτερους φακους απο μια κομπακτ και πολυ καλυτερους αισθητηρες. Αρα και στο αυτοματο, out of the box, ο Τηλεμαχος θα δει ΑΜΕΣΩΣ καλες φωτογραφιες, σαφως ανωτερες απο αυτες μιας κοινης κομπακτ. Βεβαιως και θα χρειαστει να καταλαβει τι ειναι διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου κλπ κλπ ωστε να πειραματιστει στο μελλον (σ' αυτο δε διαφωνω) και να παει και σε macro φωτογραφιες αλλα, προς θεου, το αυτοματο μιας dslr ειναι μια χαρα για κοινες ως λιγο προχωρημενες φωτο μεχρι να εντρυφησει καποιος στα ενδοτερα

prospathw
23-01-11, 16:41
prospathw
διαφωνω με καποια απο αυτα που λες. Το να λεμε οτι το αυτοματο μιας dslr ειναι μεσες ακρες σαν αυτο μιας κομπακτ δεν ειναι σωστο. Οι dslr εχουν πολυ καλυτερους φακους απο μια κομπακτ και πολυ καλυτερους αισθητηρες. Αρα και στο αυτοματο, out of the box, ο Τηλεμαχος θα δει ΑΜΕΣΩΣ καλες φωτογραφιες, σαφως ανωτερες απο αυτες μιας κοινης κομπακτ. Βεβαιως και θα χρειαστει να καταλαβει τι ειναι διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου κλπ κλπ ωστε να πειραματιστει στο μελλον (σ' αυτο δε διαφωνω) και να παει και σε macro φωτογραφιες αλλα, προς θεου, το αυτοματο μιας dslr ειναι μια χαρα για κοινες ως λιγο προχωρημενες φωτο μεχρι να εντρυφησει καποιος στα ενδοτερα
1)δεν πιστευω πως αξιζει να πληρωσεις μια dslr και να χρησιμοποιεις auto
2)διαφωνω. δεν θα δει καλες φωτο στο αυτοματο
3)δες αυτο (http://www.digital-photography-school.com/should-you-buy-a-dslr-or-point-and-shoot-digital-camera)
εγω κραταω αυτο

My answer is to have both (I’m fortunate to be able to do so) but if I had to choose between one or the other I’d get a DSLR based upon my experience level, the type of photos I take, my desire to use manual settings and the quality of image that I’m after. If your situation is different to mine however and you want a portable camera that takes good pictures that you’ll mainly use for small prints and emailing that you’ll mainly shoot in auto mode – you’ll probably be quite happy with a cheaper point and shoot.
4)εγω ηερω πως αν δεν ξερεις να οδηγεις ειτε σου δωσουν fiatακι ειτε σου δωσουν ferrari τα ιδια θα καταφερεις. γι αυτο αν δεν ξερεις να οδηγεις δεν παιρνεις και ferrari. γι αυτο το λογο ειπα στον Τηλεμαχο να μην αγορασει dslr πριν διαβασει καποια πραγματα.

5)αν απλα τον ενδιαφερει να παρει μια καλη γωτογραφια χωρις πολλες ρυθμισεις μπορει να το κανει μια χαρα με μια compact οπως φαινεται και εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46281)

Τηλέμαχος
23-01-11, 16:53
Ε ψιτ!:D
Διάβασα τα λινκς του κύριου Ανδρέα όχι και τόσο σχολαστικά γιατί πρέπει να διαβάσω για 2 διαγωνίσματα.
Την Πέμπτη που θα έχω λιγότερα θα κάτσω να τα μετετήσω σχολαστικά και να τα εφαρμόσω στην κάμερά μου!
(Σας παρακαλώ μην τσακώνεστε;))

prospathw
23-01-11, 17:06
Δεν τσακονομαστε Τηλεμαχε. Απλα εκφραζει ο καθε ενας τη αποψη του;)

diaton101
23-01-11, 17:08
Οταν λεμε auto εννοουμε πως η μηχανη κανει αυτοματα την εστιαση και τη φωτομετρηση. Υπαρχει περιπτωση να κανει κανεις ανθρωπος σε λειτουργια manual καλυτερη δουλεια απο dSLR μηχανες Nikon, Canon, Olympus με φοβερα και ακριβεστατα συστηματα φωτομετρησης και εστιασης ?? Με εξελιγμενους και μεγαλους αισθητηρες που ειναι διπλασιοι και τριπλασιοι των κομπακτ?? Με φακους με πολλαπλα οπτικα στοιχεια που ουδεμια σχεση εχουν με αυτους μιας κομπακτ ?? Δε νομιζω. Ο Τηλεμαχος πηρε dSLR για να δει βελτιωση και θα τη δει και στο αυτοματο. Οταν αποφασισει να παει σε ειδικα θεματα εκει θελει διαβασμα και πειραματισμο με manual
-----
Προς θεου δεν τσακονωμαστε, αποψεις εκφραζουμε.
Εγω εχω 2 dSLR και 1 καλη compact (advanced θα ελεγα). Με την οση εμπειρια εχω αποκτησει τοσα χρονια, παλι το 90% των φωτογραφιων μου ειναι σε αυτοματη λειτουργια

Τηλέμαχος
23-01-11, 17:09
Ε εντάξει.
Απλά ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πανεύκολα οπότε προσοχή λίγο!!!:smt020

diaton101
23-01-11, 17:18
Ριξε και μια ματια σε αυτο το site
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=22455.0
Η κανε google με θεμα dSLR vs compact
Υπαρχουν αρκετες αποψεις. Αλλα συν τοις αλλοις θα αρχισεις να καταννοεις και τον κοσμο στον οποιο μπαινεις... :):)

prospathw
23-01-11, 17:38
απλα να πω πως τα μεγαλα-επαγγελματικα μοντελα ειναι full manual και δεν εχουν καθολου αυτοματο;)

diaton101
23-01-11, 18:31
Μονο full manual δεν υπαρχει κανενα μοντελο πλεον στην ψηφιακη φωτογραφια και ειδικα στα επαγγελματικα / πανακριβα μοντελα που οι φωτογραφοι τα θελουν για ληψη (πιθανον) στη στιγμη σε σπορ, γαμους, βαφτισια κλπ
Πχ τα ακριβοτερα απο Nikon, Canon
http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3393
http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=2400
Εχουν και full manual και full αυτοματο και προ-ρυθμιση παραμετρων στο auto

clarck
23-01-11, 18:41
O 55-200 ειναι πληρως πλαστικος φακος. Ο 70-300VR ειναι καλυτερος.

prospathw
23-01-11, 21:25
Εχει η d3x auto?

diaton101
23-01-11, 21:39
Η d3x εχει ναι.

Auto Focus • 51 focus points (15 cross-type sensors)
• Multi-CAM 3500FX
• AF working range: -1 to +19 EV (ISO 100, normal temperature)
• Contrast Detect in Live View (Tripod) mode
• TLL phase-difference AF in Handheld Live View mode


Exposure modes

• Program Auto [P] with flexible program
• Shutter-Priority Auto [S]
• Aperture-Priority Auto [A]
• Manual [M]


http://www.dpreview.com/reviews/nikond3x/page2.asp

prospathw
23-01-11, 21:42
Το program auto ΔΕΝ ειναι auto!

diaton101
23-01-11, 21:46
Ειναι πληρως auto.
Απλα εχεις δυνατοτητα παραμετροποιησης των αυτοματισμων

prospathw
23-01-11, 21:49
ΔΕΝ ειναι auto. Το μονο που ρυθμιζεται μονο του ειναι η ταχυτητα του κλειστρου και το ανοιγμα του διαφραγματος. Ολα τα υπολοιπα τα ρυθμιζει ο χρηστης.

diaton101
23-01-11, 22:03
Η μηχανη ειναι πληρως αυτοματη στο program auto. Αν δεν πειραξεις τιποτα στις παραμετρους η μηχανη θα δουλευει ΠΛΗΡΩΣ αυτοματα οπως προγραμματιστηκε απο το εργοστασιο. Μπορεις ομως να επεμβεις στις παραμετρους του auto (γι' αυτο και η λεξη program - σημαινει οτι το αυτοματο μπορεις να το πραγραμματισεις), πχ ISO setting, bracketing, exposure correction, flash correction κλπ κλπ. Ειδικα στην 3dx, στο program auto μπορεις να παιραξεις ατελειωτα πραγματα. Οτι και να πειραξεις παλι αυτοματα θα λειτουργει η μηχανη αλλα με βαση τις δικες σου προτιμησεις και οχι τις εργοστασιακες.

prospathw
23-01-11, 22:10
Οκ σου παραθετω κομματι απο το manual
P-Programmed auto(Αυτόματο πρόγραμμα): Η μηχανή επιλέγει την ταχύτητα κλείστρου και διαφράγματος, ενώ ο χρήστης ελέγχει τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.
Αν παλι δεν με πιστευεις μπορεις να το δεις κατεβαζοντας οποιοδηποτε user manual απο το site της Nikon.

tsoum
23-01-11, 22:12
Μην χαλατε το θεμα βρε παιδια! ;)

diaton101
23-01-11, 22:14
Prospathw
μην επιμενεις, τη μηχανη την ξερω, την εχω πιασει στα χερια μου. Ολα τα μοντελα της Nikon και της Olympus τα ξερω. Το program auto ειναι πληρως auto.
Κατι αλλο που θα σε πεισει: φανταζεσαι τους επαγγελματιες φωτογραφους που θελουν τη μηχανη ετοιμη ανα πασα στιγμη να πειραζουν καθε τρεις και τοσο τις παραμετρους για να τραβηξουν μια φωτογραφα?
--------------------
εγω σταματαω εδω γιατι η συζητηση δε βγαζει πουθενα :smt084

prospathw
23-01-11, 22:26
Απ οτι φαινεται δεν την ξερεις τοσο καλα. Ειμαι κατοχος nikon σωματος και αν θες μπορω να παραθεσω βιντεο οπου θα δειχνω τις διαφορες των 2 λειτουργιων. Απο εκει και περα, αν δε θες να παραδεχθεις πως κανεις λαθος δεν μπορω να κανω κατι. Κρατα την αποψη σου ομως για τον εαυτο σου. Ο ιδιος ο Τηλεμαχος απο αυριο θα μπορει να δει τι τελικα ισχυει οποτε εγω δεν ασχολουμαι αλλο με αυτο το θεμα.

diaton101
23-01-11, 23:02
Prospathw
καλο ειναι οταν δεν ξερεις καποιος ενα θεμα πολυ καλα να μην επιμενει. Στην αρχη ελεγες πως τα ακριβα επαγγελματικα μοντελα ειναι full manual μετα αρχισες να κανεις εκπτωσεις...
Τελος παντων... δεν εχω ορεξη αντιπαραθεσης απλα επισυναπτω το link για to manual της 3dx
http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/noprint/D3X_noprint.pdf
Πανε στην σελιδα 114. Λεει η μηχανη ρυθμιζει αυτοματα ταχυτητα και διαφραγμα. Τα υπολοιπα δε τα ρυθμιζει ο χρηστης πχ ISO, flash compensation κλπ κλπ, ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΤΗΣ τις εργοστασιακες ρυθμισεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ. Το ειπα 2 φορες !!
Ειναι δυνατον μια απο τις ακριβες μηχανες του πλανητη που τη χρησιμοποιουν επαγγελματιες ανα τον κοσμο για σπορ να μην εχει full auto??

prospathw
23-01-11, 23:31
Οπως λες κι εσυ καλυτερα αν καποιος δε γνωριζει κατι να μην επιμενει. Αφου οκως επιμενεις αυτη ειναι η τελευταια απαντηση μου. Οταν ο Τηλεμαχος αγορασει τη μηχανη λες πως θα την αφησει αθικτη στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Αρα αν θελησει να βγαλει μια φωτο το βραδυ χωρις τριποδο θα ακολουθησει το iso 200 που εχει προεπιλεγμενο η μηχανη. Ενδιαφερον. Επισης εσυ μιλας για full auto λεγοντας πως η μηχανη λαμβανει υπ πψην τα προρυθμισμενα iso κλπ. Συγγνωμη αλλα αν αυτο το θεωρεις full auto τοτε κατι δεν καταλαβαινεις σωστα. Οσον αφορα αυτα που λες περι επαγγελματιων και ακριβων μοντελων δε γνωριζω κανεναν επαγγελματια που να τραβαει φωτογραφιες σε auto εκτος αν μιλαμε για red carpet photographers και paparazzis οι οποιοι δεν ειναι φωτογραφει απλα πυροβολουν με φωτογραφικες μηχανες. Αυτη ειναι η τελευταια μου απαντηση στο θεμα δεν θα λαβω υπ οψην μου οτιδηποτε αλλο πεις σχετικα με αυτο.

diaton101
23-01-11, 23:45
Τηλεμαχε
συγγνωμη που λοξοδρομησαμε το thread αλλα ισως να πηρες μια γευση περι manual και auto τελικα.

prospathw
24-01-11, 00:14
:D:D
Συγγνωμη και απο εμενα Τηλεμαχε:)

diaton101
24-01-11, 00:18
Ωπαααα.. τι βλεπω prospathw... πιανεις τα 1000 ???
Αντε να τα δεκαχιλιασεις !!!
(Στειλε ενα thanks να τα πιασεις !!! :D:p)

Andreas301
24-01-11, 00:35
ΘΑ έλεγα ότι προσπαθείτε να πείτε τα ίδια απλά έχοντας άλλη προσέγγιση. Εν πάση περιπτώσει η D3Χ δεν έχει full auto exposure όπως φαίνεται στις επόμενες εικόνες στο dial τόσο της 3100 όσο και της D90 το γνωστό πράσινο σηματάκι. Όπως είναι γνωστό στο πρόγραμμα αυτό όλα (σχεδόν) καθορίζονται αυτόματα μαζί και η ευαισθησία iso κάτι που δεν γίνεται στο program mode. Όπως αναφέρεται στην D5000: Fully automatic exposure mode configures the camera to make most of the decisions for you, for example you can't set flash compensation, white balance, metering mode or image parameters. Βέβαια αν θέλεις μπορείς να πειράξεις πράγματα όπως Sensitivity (Auto, 100 - HI 1.0), AF Mode (AF-A, MF), Active D-Lighting (on/off), AF area mode (Closest subject, Dynamic area, Single area, 3D tracking) κλπ κλπ.
Δεν βλέπω κανένα λόγο να αρπάζεστε λοιπόν μια και προφανώς υπάρχει διαφορετική αντίληψη για το τι είναι auto. Για μένα, αλλά και για τον prospathw, auto σημαίνει full auto exposure κάτι που με αυτή την έννοια δεν υπάρχει στην D3X.
Και πράγματι είναι αλήθεια φίλε diaton101 και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι η λειτουργία program είναι συνηθισμένη λειτουργία επαγγελματιών φωτογράφων ειδικά σε συνθήκες πόλης ή flash αλλά δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούν τόσο συχνά το full auto exposure (πράσινο).
Τέλος πάντων νομίζω κι εγώ ότι ο Τηλέμαχος πραγματικά πήρε μια γεύση των δυνατοτήτων και των δρόμων που του ανοίγονται με μια τέτοια μηχανή αφού αυτή προκαλεί ακόμη και κόντρες σε ένα ενυδρειακό φορουμ ! :grin::grin:

clarck
24-01-11, 19:57
Παιδια μην τρελενεστε τσαμπα.
Εχω την D3 και το mode ειναι παντα ενα. Το Μ
Κανενας επαγγελματιας ή σοβαρός ερασιτεχνης δεν δουλευει στο P.
Tο A ή το S, εννειοτε βολευουν (οχι εμενα παντως...) αλλα στο P δεν δουλευει κανενας.

Τηλέμαχος
24-01-11, 20:15
Μην ζητάτε συγνώμη βρε σεις:):):)
[Θα σας το ανταποδώσω στα θέματά σας:D:D:D:smt082:smt082:smt082]
Επίσης, ο πατέρας μου είδε πως πορώθηκα και με τη φωτογραφία και μου πήρε αυτό το βιβλίο (http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html) :) και αρχίζω διάβασμα!

prospathw
24-01-11, 23:07
Πολυ καλο βιβλιο για να καταλαβεις καποια πραγματα για τη φωτογραφια!! Ειμαι περιεργος να δω πως ειναι το βιβλιο γιατι εγω το εχω διαβασει σε pdf. Τη φωτογραφικη ποτε την παιρνεις τελικα?:D

beat89
24-01-11, 23:26
Μην ζητάτε συγνώμη βρε σεις:):):)
[Θα σας το ανταποδώσω στα θέματά σας:D:D:D:smt082:smt082:smt082]
Επίσης, ο πατέρας μου είδε πως πορώθηκα και με τη φωτογραφία και μου πήρε αυτό το βιβλίο (http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html) :) και αρχίζω διάβασμα!

Αν κ δεν εχω διαβασει το βιβιλιο,εχω γνωρισει ομως τον συγγραφεα του,τον Τασο Σχιζα.
Πολυ καλος ανθρωπος,με πολυ καλη γνωση του αντικειμενου του.
Φανταζομαι το βιβλιο του θα ειναι πολυ καλο.

tsoum
24-01-11, 23:59
Τηλέμαχε, θελω να σε ρωτήσω κάτι: Μεταξύ ποιων αλλων εναλλακτικών ήσουν και διαλεξες την συγκεκριμένη καμερα; Και για ποιον λογο;

Τηλέμαχος
25-01-11, 15:12
Πολυ καλο βιβλιο για να καταλαβεις καποια πραγματα για τη φωτογραφια!! Ειμαι περιεργος να δω πως ειναι το βιβλιο γιατι εγω το εχω διαβασει σε pdf. Τη φωτογραφικη ποτε την παιρνεις τελικα?:D

Εγώ ήμουν σίγουρος πως δεν θα την έπαιρνα εχθές, γιατί στην Ελλάδα είμαστε!
Οι μεταφορικές πάνε χαλαράαααα!:smt120

Τηλέμαχε, θελω να σε ρωτήσω κάτι: Μεταξύ ποιων αλλων εναλλακτικών ήσουν και διαλεξες την συγκεκριμένη καμερα; Και για ποιον λογο;

Γιατί ρωτάτε;
Απλά είδα μερικά reviews για τα megapixels και την απόδοση που ήθελα σε διάφορες τιμές και επέλεξα αυτή! ;)
Δείτε και εδώ (http://www.squidoo.com/top-rated-digital-slr-cameras-2009-2010)
-------------------------
Παιδιά πήρα τη μηχανή αλλά σήμερα λόγω μαθημάτων δεν:(

QS-Plan
25-01-11, 15:21
Καλορίζικη !!!

Μου φαίνεται ότι παρόλο που δεν.... το μυαλό σου τρέχει σ'αυτήν....

tsoum
25-01-11, 15:29
Γιατί ρωτάτε;
Απλά είδα μερικά reviews για τα megapixels και την απόδοση που ήθελα σε διάφορες τιμές και επέλεξα αυτή! ;)
Δείτε και εδώ (http://www.squidoo.com/top-rated-digital-slr-cameras-2009-2010)

Γιατί κατα το Πασχα θα παρω και εγώ μία και είμαι μεταξύ της Canon 500D και της Nikon D3100. Την κανον την κοιταξες καθόλου, την είχες υπ'οψη σου;

Εγω έχω μαλλον καταλήξει σε αυτήν (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0551853&catid=060400) που εχει και IS (image stabilizing) φακο.

Υ.Γ. Ειμαι 19 (παρα 3 μήνες). Αμα θες να μιλάς στον πληθυντικό.... να μην μου μιλας εμενα στον πληθυντικό! :D:D Μου φαίνεται περιεργο!

Τηλέμαχος
25-01-11, 15:38
Πώπω είναι τέλεια!!! Δεν πιστεύω πως δεν μπορώ να ασχοληθώ εξαιτίας των Κειμένων, της Ιστορίας και των Αρχαίων:smt084:smt084:smt084:smt084:smt084:smt084: smt084

tsoum
25-01-11, 15:40
:smt104:smt104 Ιατρική δεν θελεις να πας;

Τηλέμαχος
25-01-11, 15:42
Ναι αλλά στην 1η γυμνασίου τα παλεύουμε όλα:smt084 Αν και έβγαλα 20 σε αυτά τα μαθήματα:D

Τηλέμαχος
26-01-11, 17:16
Μαντέψτε με τί πήρα αυτές:
[WARNING 4.5 MB H ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ]
Φωτογραφία 1 (http://i55.tinypic.com/jfz2ux.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i51.tinypic.com/14dej4m.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i51.tinypic.com/2ztd1co.jpg)

mpampi19
26-01-11, 17:53
Μαντέψτε με τί πήρα αυτές:
[WARNING 4.5 MB H ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ]
Φωτογραφία 1 (http://i55.tinypic.com/jfz2ux.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i51.tinypic.com/14dej4m.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i51.tinypic.com/2ztd1co.jpg)




μεγια τηλεμαχε ωραιες φωτο.
τωρα ξερω που θα βρω φωτογραφο για του χρονου :grin:

μονο αυτο το σαλιγκαρακι εμεινε με την μανα του???

tsoum
26-01-11, 19:18
Ναι αλλά στην 1η γυμνασίου τα παλεύουμε όλα:smt084 Αν και έβγαλα 20 σε αυτά τα μαθήματα:D

lol. Νομιζα ήσουν 3η γυμνασιου - 1η λυκειου.

Μαντέψτε με τί πήρα αυτές:
[WARNING 4.5 MB H ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ]
Φωτογραφία 1 (http://i55.tinypic.com/jfz2ux.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i51.tinypic.com/14dej4m.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i51.tinypic.com/2ztd1co.jpg)

Στην τελευταία εχεις εστιασει στα γρασίδια!:rolleyes: Πολύ ωραίες κατα τα άλλα!

Φλας πήρες κάποιο εξωτερικό ή της μηχανής;

prospathw
26-01-11, 19:58
Μαντέψτε με τί πήρα αυτές:
[WARNING 4.5 MB H ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ]
Φωτογραφία 1 (http://i55.tinypic.com/jfz2ux.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i51.tinypic.com/14dej4m.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i51.tinypic.com/2ztd1co.jpg)

Καλο διαβασμα! Παιξε λιγο με το καδραρισμα! Μην βαζεις το θεμα στο κεντρο!(αν και ειναι πολυ γενικο προσπαθησε να βαζεις το θεμα στα 3/2 η 2/3) επισης δες φωτο απο ολα τα θεματα στο φοροθλυν αλλα ψαξε κι εξω απο αυτο!
Καλη συνεχεια!:)

Τηλέμαχος
26-01-11, 20:10
Στην τελευταία εχεις εστιασει στα γρασίδια!:rolleyes: Πολύ ωραίες κατα τα άλλα!

Φλας πήρες κάποιο εξωτερικό ή της μηχανής;
Φλας το εσωτερικό. Προσπάθησα να βγάλω close-up με viewfinder αλλά δεν εστίαζε στο καρότο ούτε κουνώντας το κουτί του live-mode.:smt084:smt084
Καλο διαβασμα! Παιξε λιγο με το καδραρισμα! Μην βαζεις το θεμα στο κεντρο!(αν και ειναι πολυ γενικο προσπαθησε να βαζεις το θεμα στα 3/2 η 2/3) επισης δες φωτο απο ολα τα θεματα στο φοροθλυν αλλα ψαξε κι εξω απο αυτο!
Καλη συνεχεια!:)
Σε ποιό;;;;:smt120 3/2 ;;; 2/3;;;

beat89
26-01-11, 20:22
Φλας το εσωτερικό. Προσπάθησα να βγάλω close-up με viewfinder αλλά δεν εστίαζε στο καρότο ούτε κουνώντας το κουτί του live-mode.:smt084:smt084;

Εστιασες με auto ή manual?

Τηλέμαχος
26-01-11, 20:28
Manual γιατί εγώ επέλεγα πού να εστιάσω και έφτιαχνα και το μέγεθος διαφράγματος. Ταχύτητα κλείστρου δεν πείραξα γιατί δεν υπήρχε κίνηση:p και δεν υπήρχε πρόβλημα με την φωτεινότητα:o

prospathw
27-01-11, 00:01
Συγγνωμη 3/4 και 2/3 εννοουσα!;)

beat89
27-01-11, 00:15
Συγγνωμη 3/4 και 2/3 εννοουσα!;)
Λεω κ εγω 3/2...
Θα εβαζες το θεμα εξω απο το καδρο.....:D:smt120:D

Τηλέμαχος
28-01-11, 23:16
Νέες φωτογραφίες:
Φωτογραφία 1 (http://i53.tinypic.com/2qc30d4.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i56.tinypic.com/1zzg6px.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i53.tinypic.com/dcsjfq.jpg)
Φωτογραφία 4 (http://i53.tinypic.com/nnmr0x.jpg)
Φωτογραφία 5 (http://i52.tinypic.com/20gboup.jpg)

prospathw
29-01-11, 00:13
Λεω κ εγω 3/2...
Θα εβαζες το θεμα εξω απο το καδρο.....:D:smt120:D

χαχα:D:D

Νέες φωτογραφίες:
Φωτογραφία 1 (http://i53.tinypic.com/2qc30d4.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i56.tinypic.com/1zzg6px.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i53.tinypic.com/dcsjfq.jpg)
Φωτογραφία 4 (http://i53.tinypic.com/nnmr0x.jpg)
Φωτογραφία 5 (http://i52.tinypic.com/20gboup.jpg)


καλα πας αν και ολες τους εχουν ατελειες αλλα με εξασκηση ολα θα φτιαξουν.
προσεηε αυτο που σου ειπα με το κδραρισμα;)

Τηλέμαχος
29-01-11, 08:52
Μα τι είναι το καδράρισμα;;;
Τί ατέλειες έχουν;:D
-------------------------
Επίσης μερικές είναι λίγο θολές γιατί δεν έχω ακόμα το τρίποδο.
Ανέβασα την ταχύτητα κλείστρου και το μέγεθος διαφράγματος αλλά βγαίνουν μαύρες ακόμα και με υψηλό iso.:smt084

prospathw
29-01-11, 11:27
Μα τι είναι το καδράρισμα;;;
Τί ατέλειες έχουν;:D
-------------------------
Επίσης μερικές είναι λίγο θολές γιατί δεν έχω ακόμα το τρίποδο.
Ανέβασα την ταχύτητα κλείστρου και το μέγεθος διαφράγματος αλλά βγαίνουν μαύρες ακόμα και με υψηλό iso.:smt084

Αφου σου λεω βρε στο προηγουμενο ποστ για το καδραρισμα!:D
Για το δευτερο κομματι...τα ιδια παραπονιομουν κι εγω στην αρχη!:D

Τηλέμαχος
29-01-11, 14:41
Αααα!
Για τη χρυσή τομή λές; Το έχω διαβάσει στον Ευκλείδη:D

prospathw
29-01-11, 15:09
Δεν ξερω ποιος ειναι ο Ευκλειδης και τι εννοεις με την εννοια χρυση τομη. Εγω βλεπω οτι βαζεις συνεχεια το θεμα στο κεντρο!:D

Τηλέμαχος
29-01-11, 16:36
Ναι γιατί βαριούμαι να βάζω AF-LOCK για να μην χάνει την εστίαση στο viewfinder γιατί δεν συμπαθώ το live view χωρίς τρίποδο, αν και έχει κουτάκι εστίασης ενώ στο viewfinder πρέπει να σημαδέψω με αυτά που φωτίζονται κόκκινα και να κλειδώσω και να μετακινήσω:p
Δεν πειράζει θα το σιάξω!:D
Ευκλείδης (http://www.bibliopolio.gr/%CE%95%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7%C F%82-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%C F%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%C E%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-m-4144.html)
Χρυσή Τομή (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE_%CF%84%CE%BF%CE%BC% CE%AE)
H χρυσή τομή προτείνει σε μία φωτογραφία το κύριο θέμα (πχ λιβάδι) να καταλαμβάνει το 1/3 της φωτογραφίας και ο ουρανός τα 2/3 ή το λιβάδι να καταλαμβάνει τα 2/3 και ο ουρανός το 1/3;)
-------------------------
Έβγαλα πάλι δύο μέτριες αλλά όπως μου είπες;)
Φωτογραφία 1 (http://i1135.photobucket.com/albums/m630/TelemachusKout/My%20D-SLR%20love/DSC_0286.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i1135.photobucket.com/albums/m630/TelemachusKout/My%20D-SLR%20love/DSC_0272.jpg)
:p

prospathw
29-01-11, 17:08
Ενταξυ αυτον τον ευκλειδη τον ξερω! Τωρα καταλαβα τι εννοεις. Μπορεις να αλλαξεις τον τροπο εστιασεις απο το menu της μηχανης και να επιλεγεις εσυ το κουτακι απο το viewfinder αλλα δεν εζω τωρα τη μξχανη μπροστα μου για να σου πω ακριβως τη διαδρομη. Ωραιες οι φωτο αλλα προσπαθησε παλι αφηνοντας το κενο προς το μερος που κινειται το σαλιγκαρι και οχι απο την μερια της ουρας του. Επισης στη δευτερη φωτο δεν ειναι ωραιο που φαινεται αυτο το μαυρο πλαισιο απο το καπακι του ενυδρειου (?). Κοβει τη φωτο στα δυο. Στην πρωτη με χαλαει καπως αυτο το πρασινο φολο φυλλο στη μεση. Και αυτο κοβει τη φωτο στα δυο.
Αποβαλλεσαι!:D

beat89
29-01-11, 17:08
Ωραίες Τηλεμαχε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να έχεις το θέμα σου στο 1/3 μιας κ δεν προσπαθείς να βγάλεις όμορφα αισθητικα φωτογραφίες αλλά να μάθεις πως να βγαζεις φωτογραφίες.Δηλαδή να μαθείς τη μηχανή.
Καλό είναι βέβαια αλλά μην μενεις σε αυτο.;)

Τηλέμαχος
29-01-11, 17:10
Ενταξυ αυτον τον ευκλειδη τον ξερω! Τωρα καταλαβα τι εννοεις. Μπορεις να αλλαξεις τον τροπο εστιασεις απο το menu της μηχανης και να επιλεγεις εσυ το κουτακι απο το viewfinder αλλα δεν εζω τωρα τη μξχανη μπροστα μου για να σου πω ακριβως τη διαδρομη. Ωραιες οι φωτο αλλα προσπαθησε παλι αφηνοντας το κενο προς το μερος που κινειται το σαλιγκαρι και οχι απο την μερια της ουρας του. Επισης στη δευτερη φωτο δεν ειναι ωραιο που φαινεται αυτο το μαυρο πλαισιο απο το καπακι του ενυδρειου (?). Κοβει τη φωτο στα δυο. Στην πρωτη με χαλαει καπως αυτο το πρασινο φολο φυλλο στη μεση. Και αυτο κοβει τη φωτο στα δυο.
Αποβαλλεσαι!:D

Βρε συ! Δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο ενυδρείο!!! Και πως να βγάλω το φύλλο από τη μέση; Να βάζω τσιμπίδες πάλι;:p Επίσης το καπάκι φαινόταν αναγκαστικά ενώ όταν πάρω το τρίποδο όλα αυτά θα βελτιωθούν!:D Γιατί οι καλές βγαίνουν κουνημένες. Επίσης βρήκα το κουτί επιλογής σημείου εστίασης viewfinder στο μενού ρύθμισης διαφράγματος, iso, φλας και ταχύτητας διαφράγματος!

ΓΙΑΤΙ ΚΟΒΟΜΑΙ ΕΝΩ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ; ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΗ ΜΑΘΩ ΜΟΥ ΛΕΣ;;; :D:D:D:D

prospathw
29-01-11, 21:03
Εμ αφου δεν καθεσαι να την μαθεις μονος σου πρεπει να σε παρακινω!:D

Τηλέμαχος
29-01-11, 21:05
Άσε φαίνεται θα αργήσω να την καλομάθω γιατί κόλλησα ίωση:smt084:smt084:smt084

prospathw
29-01-11, 21:08
Περαστικα. Αν και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα η ιωση.

Τηλέμαχος
29-01-11, 21:15
Χαχα βρε συ:smt052:

Καταρροή
Πυρετός
Ίλιγγος
Ανακατωσούρα
Κρυάδες
Διάφοροι Πόνοι
Μειωμένη Ερεθιστηκότητα
Βήχας (και άντε να κρατάς τότε τη μηχανή χωρίς τρίποδο)
Φταρνίσματα
Ρίγος
Πονοκέφαλος
Μπορεί και πρόβλημα ορθοστασίας (ε τί καθιστός θα φωτογραφίζω:p:p)
Καούρα στα μάτια
Δάκρυα εξαιτίας της καούρας (και πως να δεις μετά πού εστίασες:))

Και από αυτά έχω τα περισσότερα... Λογικό είναι με πάρα πολλούς από την τάξη μου να απουσιάζουν. Ένας συμμαθητής μου έπαθε και πνευμονία...
Τέλος πάντων να μην χαλάω το ποστ... Θα φωτογραφίζω θερμόμετρα:D:D:D
Σε έπεισα;;;

prospathw
30-01-11, 00:08
Πρεπει να θυσιαστεις για τη φωτογραφια!:D

Τηλέμαχος
09-02-11, 17:43
Φωτογραφία 1 (http://i51.tinypic.com/hs1i14.jpg)
Φωτογραφία 2 (http://i56.tinypic.com/sxk4cz.jpg)
Φωτογραφία 3 (http://i53.tinypic.com/wqo40z.jpg)

nikosn
30-04-14, 22:03
παιδια σκεφτομαι για την αγορα αυτης της μηχανης http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NIKON-D3200-KIT-18-55VR-II-Black---%CE%A4%CF%83%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%C F%82,99452,397675,1216495.html?langId=-18 εχετε καποια γνωμη? σε αυτα τα χρηματα το πολυ