PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφυγραντήραs


nikman
20-01-11, 15:42
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο μοντέλο Αφυγραντήρα που έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και μείνατε ικανοποιημένοι.
Ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι διότι το ενυδρείο αρκετών λίτρων θα μπει σε χώρο όχι καλώς αεριζόμενο και φοβάμαι ότι θα αναπτυχθεί με τον καιρό υγρασία και μούχλα στους τοίχους και το ταβάνι.

dim orestiada
20-01-11, 15:58
κ εγω εχω το ιδιο προβλημα. να δουμε τη θα μας πουνε.

andreas213
20-01-11, 18:50
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο μοντέλο Αφυγραντήρα που έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και μείνατε ικανοποιημένοι.
Ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι διότι το ενυδρείο αρκετών λίτρων θα μπει σε χώρο όχι καλώς αεριζόμενο και φοβάμαι ότι θα αναπτυχθεί με τον καιρό υγρασία και μούχλα στους τοίχους και το ταβάνι.
εγω βαζω το κλιματιστικο και κανει αρκετη δουλεια.το εχω το ενυδρειο στο γραφειο τελειως ανοιχτο απο πανω και εχω εξατμιση 2 λιτρα σχεδον την ημερα.ανοιγω το κλιματιστικο στην αφυγρανση αλλα τοσα λιτρα νερο δεν μπορει οπως και να κανουμε να τα τραβηξει ολα.

Πάνος
20-01-11, 19:28
με 7 ενυδρεια στο σπιτι και τα περισσοτερα ανοιχτου τυπου...ειδα κι αποειδα...εψαξα αρκετα....για αρκετα τετραγωνικα οι αφυγραντηρες που μπορεις να πεις οτι κανουν δουλεια κοστιζουν απο 200-300+ ευρω....μου συστησαν το delonghi και αλλη μια μαρκα που δε τη θυμαμαι τωρα. ενας φιλος μου ειπε να ρωτησω στα praktiker απο οπου πηρε τον δικο του. ρωτησα λοιπον και κατα λεξη μου ειπε ο πωλητης. "ειναι αντιγραφη του delonghi...τοσο σαν design οσο και σαν επιδοσεις....απλα το επωνυμο ξεκινα αυτοματα μετα απο διακοπη ρευματος , ενω το δικο μας οχι. το πρωτο εχει 240 ευρω και το 2ο 80".
ετσι πηρα το no name πολυ φθηνα...και ακομη δε καταλαβα τι εννοουσε με τη διακοπη ρευματος αφου το δοκιμασα βγαζοντας απο τη πριζα και ξεκινα κανονικα. εχει και δοχειο συλλογης και σωληνα για απευθειας στην αποχετευση....
απλως..βρηκα την υγεια μου....την πρωτη φορα σε 2 ωρες μεσα εβγαλε 2 λιτρα....:smt120
τωρα αφαιρει περιπου 2 λιτρα το 24ωρο...και το σπιτι "ξεμουχλιασε".
δε θα μπορουσα να ειμαι περισσοτερο ευχαριστημενος αφου εχω αυτο το αποτελεσμα και το εχω ρυθμισμενο στο 1/3 μονο της "πληρους αποδοσης του.

tsoum
20-01-11, 19:40
Κανει και με τις οσμές δουλειά; Γιατί εμενα μερικές φορές, γυρνάω στο σπίτι και μυρίζει σαν pet-shop.

betty
20-01-11, 20:48
Εγώ δεν έχω αφυγραντήρα αλλά από ένα χρωματοπολοίο της γειτονιάς μου πείρα ένα απορροφητή υγρασίας (ariasana migliora il tuo benessere) 10 ευρώ. Βέβαια δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμα γιατί το χρησιμοποιώ εδώ και 2 μέρες και το υλικό που έχει μέσα κάνει για ένα μήνα.

QS-Plan
20-01-11, 22:05
μου συστησαν το delonghi και αλλη μια μαρκα που δε τη θυμαμαι τωρα. ενας φιλος μου ειπε να ρωτησω στα praktiker απο οπου πηρε τον δικο του. ρωτησα λοιπον και κατα λεξη μου ειπε ο πωλητης. "ειναι αντιγραφη του delonghi...τοσο σαν design οσο και σαν επιδοσεις....απλα το επωνυμο ξεκινα αυτοματα μετα απο διακοπη ρευματος , ενω το δικο μας οχι. το πρωτο εχει 240 ευρω και το 2ο 80".
ετσι πηρα το no name πολυ φθηνα...και ακομη δε καταλαβα τι εννοουσε με τη διακοπη ρευματος αφου το δοκιμασα βγαζοντας απο τη πριζα και ξεκινα κανονικα. εχει και δοχειο συλλογης και σωληνα για απευθειας στην αποχετευση....
απλως..βρηκα την υγεια μου....την πρωτη φορα σε 2 ωρες μεσα εβγαλε 2 λιτρα....:smt120
τωρα αφαιρει περιπου 2 λιτρα το 24ωρο...και το σπιτι "ξεμουχλιασε".
δε θα μπορουσα να ειμαι περισσοτερο ευχαριστημενος αφου εχω αυτο το αποτελεσμα και το εχω ρυθμισμενο στο 1/3 μονο της "πληρους αποδοσης του.


Πάνο, πριν πόσο καιρό το πήρες? Στο γραφείο είχα και συνεχίζω να έχω υγρασίες απίστευτες (ωρες ώρες μυρίζει τρελλή μουχλίλα) και τώρα με 2 ενυδρεία, που το ένα είναι προσωρινά ανοικτό... καταλαβαίνεις.

Αύριο κιόλας πάω στο πρακτικερ..... αν μπορέσεις και πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τον αφυγραντήρα αυτόν θα σου ανάψω λαμπάδα!!!

theodarras
20-01-11, 22:18
πανό αν μπορείς πες μας και κατανάλωση ρεύματος και βασικά αν ξέρεις αν τον έχουν ακόμα!

irongud
20-01-11, 22:30
εχω το ιδιο προβλημα ακριβως ενημερωστε για εξελιξεις!!!

λατσε τζενη
20-01-11, 23:07
Παιδια εχω και εγω αφηγραντιρα το De longι 280wat(ακριβουτσικο.500ευρο) εχω βρει την γεια μου. κεει 3λεπτα την ωρα,υπολογιζω 10-12 ευρο το δυμηνο.το εχω 5 χρονια και δουλευει μια χαρα 4 λυτρα τα μαζευει καθε μερα.εχω λυσει ομως το προβλημα γιατι και το σπιτι μου απο μονο του εχει ληγει υγρασια και με τα δυο ενυδρεια που εχω με αφτο το αφηγραντιρα δεν καταλαβενω τιποτα απο υγρασια.αν ειναι σπιτι παρτε ενα καλο αν ειναι για γραφειο παρτε ενα πιο οικονομικο ισα ισα να σας κανει τη δουλεια που θελετε .

Πάνος
20-01-11, 23:51
Εγώ δεν έχω αφυγραντήρα αλλά από ένα χρωματοπολοίο της γειτονιάς μου πείρα ένα απορροφητή υγρασίας (ariasana migliora il tuo benessere) 10 ευρώ. Βέβαια δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμα γιατί το χρησιμοποιώ εδώ και 2 μέρες και το υλικό που έχει μέσα κάνει για ένα μήνα.
το ειχα και αυτο αλλα οι δικες μας ειναι βαριες περιπτωσεις...αυτο που ολες ειναι αντε για κανα υπογειο με λιγο παραπανω υγρασια. εμεις με τα πολλα ή μεγαλα ενυδρεια μαζευουμε καθε πρωι λιμνες μπροστα απο τα παραθυρα...

Πάνο, πριν πόσο καιρό το πήρες? Αύριο κιόλας πάω στο πρακτικερ..... αν μπορέσεις και πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τον αφυγραντήρα αυτόν θα σου ανάψω λαμπάδα!!!
τον εχω κανα 2 μηνες....οπως ειπα απλα...σωθηκα! λεγεται budget δες εδωhttp://images.tanea.gr/AssetService//Image.ashx?t=2&pg=201230& το προτελευταιο προιον.
πανό αν μπορείς πες μας και κατανάλωση ρεύματος και βασικά αν ξέρεις αν τον έχουν ακόμα!
250 βατ...αλλα ξεκινα και σταματα...αν κρινω απο το νερο που συλλεγει και συμφωνα με τις επιδοσεις του υπολογιζω να αναβει καμια 2 ωρες καθημερινα...στο συνολο. και φυσικα αναλογα και ποσο "δυνατα" το ρυθμιζεις.
ο γνωστος μου τον πηρε πριν κανα χρονο..και το φυλλαδιο στο λινκ πιο πανω ειναι προ διετιας..οποτε γιατι να μην τον εχουν ακομη?

tsoum
20-01-11, 23:55
Κανει και με τις οσμές δουλειά; Γιατί εμενα μερικές φορές, γυρνάω στο σπίτι και μυρίζει σαν pet-shop.

;; :)

Πάνος
21-01-11, 00:00
τι να σου πω..σαν πετ δε μυριζε το σπιτι ποτε...μυριζε ομως "μουχλα"...
και για να πει η μανα μου "τωρα δε μυριζει μουχλα"...νομιζω οτι περασε το δυσκολοτερο τεστ...καθοτι ολοι ξερουμε τι εστι ελληνιδα μανα νοικοκυρα...

QS-Plan
21-01-11, 13:04
Μόλις γύρισα από το Πράκτικερ.... οι αφυγραντήρες AD1000 υπάρχουν ακόμη, αλλά στα 100 ευρώ... έχει όμως έκπτωση και η τελική του τιμή είναι στα 84,90...

Μόλις το έχω συνδέσει κιόλας... Μικρό, βολικό, το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνει λίγο θόρυβο... τελικά είναι ευλογία να είσαι ημίκουφος...

Με βλέπω να παίρνω κι ένα δεύτερο... λέει ότι είναι για 75 κυβικά μέτρα ή 25 τετραγωνικά μέτρα, αλλά με την υγρασία που είχα και συνεχίζω να έχω στο γραφείο, το ένα μόνο του δεν θα κάνει και πολύ δουλειά....

Roussaks
21-01-11, 13:11
Μια χαζη ερωτηση , μιας και γω εχω ενα θεματακι ... αν βαλω ενα τετοιο στις διασταυρωσεις στο σπιτι π.χ κοντα στις πορτες των υπνοδωματιων λες να κανει δουλεια ; το εχει δοκιμασει κανεις; ή θελει 25 τετραγωνικα εννιαιου χωρου;

QS-Plan
21-01-11, 13:14
επειδή αυτό ήταν το πρόβλημα μου, έχω 2 χώρους που ενώνονται με μια πόρτα, και τον ρώτησα τον υπάλληλο, μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα, μπορείς να το βάλεις όπου σε βολέψει... την δουλειά του θα την κάνει...

τώρα, για τα υπνοδωματια.... μήπως αρχίσετε και κάνετε τα βαμπίρια... κάνει κάποιο θόρυβο... απ'ότι λεει και στο φυλλαδιάκι του, στάθμη θορύβου 56 ντεσιμπέλ...

Roussaks
21-01-11, 13:16
Κοιμαμοστε αγκαλια με ενα μποξερ , ρουχαλιτο ....ΧΧΧ db !!!

Θα το παρω σημερα κιολλας !!!
Πανο ; να πω το ονομα σου να παρεις BONUS !!!!!!!

QS-Plan
21-01-11, 13:22
εγώ πάντως έτρεχα το πρωι να το πάρω...
τα χαρακτηριστικά του δεν είναι άσχημα

θερμοκρασία λειτουργίας 5-35 κελσίου
μείωση υγρασίας 0,4 λίτρα ανά ώρα, όταν η θερμοκρασία είναι 30 βαθμοί...
χωρητικότητα τεπόζιτου 2,4 λίτρα

έχει και σωληνάκι που το πάς στην αποχέτευση οπότε δεν σε πολυαπασχολεί το πότε θα γεμίσει ο κάδος... αλλά ακόμη και να γεμίσει έχει κάτι σαν φλοτέρ και σταματάσει η λειτουργία του ώστε να μην νοιώθεις σαν γονδολιέρης

Πάνος
23-01-11, 18:14
το δικο μου το εχω σε ενα μεγαλο σαλονι 8 μετρα μηκος επι 3+ φαρδος....και καλυπτει και ενα υπνοδωματιο τουλαχιστον 3χ3 και τον κλειστο "ημιυπαιθριο" στο μισο εμβαδον περιπου του υπνοδωματιου.
στην ουσια δηλαδη απο ολο το σπιτι (καπου 75 τετρ) κλεινω την πορτα απο ενα υπνοδωματιο και ενα νορμαλ μπανιο (οπου δεν υπαρχουν ενυδρεια)....και κανει δουλεια για ολο το υπολοιπο οπως περιεγραψα παραπανω...

QS-Plan
23-01-11, 18:39
όντως λύνει τα χέρια.... πάντως πήρα και ένα δεύτερο αλλά από το λερόυ μέρλιν, στα 59 ευρώ (το είχε προσφορά)

Roussaks
24-01-11, 13:45
Παιδια το πηρα !!! ειναι φοβερο !!! Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα το σαββατοκυριακο που το δουλευα και το βραδυ το πρωι που ξυπναγα δεν πονουσε η πλατη μου οπως παλια ! Εγω το εχω ενδιαμεσα σε 2 υπνοδωματια !

nikman
30-01-11, 17:24
με 7 ενυδρεια στο σπιτι και τα περισσοτερα ανοιχτου τυπου...
τωρα αφαιρει περιπου 2 λιτρα το 24ωρο...και το σπιτι "ξεμουχλιασε".


Πάνο με 7 ενυδρεία και σου βγάζει 2 λίτρα τη μέρα μάλλον είναι «μάπα το καρπούζι» δε νομίζεις, πόσο νερό αναπληρώνεις συνολικά;
Τέλος πάντων εγώ τις Κινεζιές δεν τις προτιμώ έτσι κι αλλιώς.
Το ρεύμα που καίνε αυτά τα μηχανήματα, κινέζικα και μη, είναι ένα θέμα νομίζω.
Το νερό που συλλέγει δεν ξέρω αν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί στο ενυδρείο, γνωρίζει κανείς;
Δηλαδή αντί για την αποχέτευση να επιστρέφει με ένα λάστιχο στο sump του ενυδρείου μας.

Πάνος
30-01-11, 20:13
Πάνο με 7 ενυδρεία και σου βγάζει 2 λίτρα τη μέρα μάλλον είναι «μάπα το καρπούζι» δε νομίζεις, .
φιλε Νικο... εγραψα παραπανω...
την πρωτη φορα σε 2 ωρες μεσα εβγαλε 2 λιτρα....:smt120. :smt120:smt120:smt120
επειτα αφου 'ξεκανε" την πολυ υγρασια και αφου σκεπασα ΟΛΑ μου τα ενυδρεια....πλεον εχει αυτη τη ρεγουλα και κανω και οικονομια και εχω καλη ατμοσφαιρα στο σπιτι.
απλα θα σου πω οτι περασα τους τοιχους με χλωρινη..πλυναμε κουρτινες (ολα αυτα ειχαν αρχισει να εμφανιζουν κηλιδες μουχλας) και τωρα ολα ειναι οκ...;)
με γλιτωσε απο πολλα και μονο μαπα δεν ειναι το καρπουζι.
δεν εχω καμια συμφωνια με την εταιρια ωστε να κανω διαφημιση :D...αλλα πριν τον παρω ημουν αποφασισμενος να καταργησω ενυδρεια γιατι δεν πηγαινε αλλο...;)

αν εφευγα για διακοπες καμια βδομαδα κι επεστρεφα στο σπιτι...δε μπορουσα να αναπνευσω μεχρι να ανοιξω ολα τα παραθυρα διαπλατα. τωρα οταν λειπω...το βαζω διπλα στο νεροχυτη ωστε να εχει μονιμη αποχετευση και ειναι σαν να μην "εκλεισα" το σπιτι καθολου.
το θεμα ρευμα ειναι αλλο κεφαλαιο και θα εκαιγε πολυ αν δε σκεπαζα ολα μου τα ενυδρεια....αλλα πραγματικα...δεν περιμενα να ειμαι τοσο ευχαριστημενος. και οσο εχω ενυδρεια..θα ειναι πλεον ενα εξαρτημα που θα με συνοδευει συνεχως.
επισης

δε θα μπορουσα να ειμαι περισσοτερο ευχαριστημενος αφου εχω αυτο το αποτελεσμα και το εχω ρυθμισμενο στο 1/3 μονο της "πληρους αποδοσης του.

nikman
30-01-11, 21:16
φιλε Νικο...

με γλιτωσε απο πολλα και μονο μαπα δεν ειναι το καρπουζι.
δεν εχω καμια συμφωνια με την εταιρια ωστε να κανω διαφημιση :D...

Καταρχήν Μανόλης :D

Το τελευταίο που θα σκεφτώ για σένα Πάνο θα είναι ότι είσαι υστερόβουλος. Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι από τα πιο ειλικρινά άτομα εδώ μέσα. :D

Τώρα σχετικά με το ποιος αφυγραντήρας είναι καλύτερος, με βάση τις προδιαγραφές του καθενός και αφού εξαιρέσουμε το ποιος χαλάει λιγότερο, μπορούμε να πούμε ότι είναι αυτός που μπορεί να συλλέξει το περισσότερο νερό το 24ωρο. Έτσι τουλάχιστον υποστήριξε ένας από τους εμπόρους που ρώτησα για το προϊόν.
Το καλοκαίρι που πέρασα είχα εξάτμιση από 7-10 λίτρα το 24ωρο από ένα ανοιχτό ενυδρείο 300 λίτρων σε ένα χώρο καλά αεριζόμενο. Παρόλα αυτά η υγρασία έκανε την εμφάνιση της στους τοίχους τώρα το χειμώνα. Φέτος που θα έχω ένα ενυδρείο τουλάχιστον τα διπλάσια λίτρα και σε ένα χώρο πολύ λιγότερο αεριζόμενο το πρόβλημα θα είναι μεγάλο. Γιαυτό και έγραψα ότι με 2 λίτρα την ημέρα δεν σώνεται κανείς,

Μήπως γνωρίζει κανείς αν το νερό που συλλέγει ο αφυγραντήρας μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί άφοβα στο ενυδρείο;

Πάνος
30-01-11, 22:03
Μανωλη δεν αποκωδικοποιησα σωστα το username σου...:D
αν βαλεις τον αφυγραντηρα να δουλευει στο φουλ μπορει να συλλεξει πολυ περισσοτερο νερο....οπως ειπα το δουλευω στο 1/3 μονο της ισχυος του.....αν θελεις μπορω να δω το εγχειριδιο λειτουργιας να σου πω ποια ειναι η μεγιστη αποδοση που μπορει να πιασει...(λιτρα νερου/ωρα)
επισης το υποστηριζω πολυ σαν μηχανημα-αφυγραντηρα γενικοτερα..οχι το συγκεκριμενο μοντελο....εννοωντας πως ενας αφυγραντηρας σε σωζει....φυσικα οπως στα περισσοτερα πραγματα ο,τι πληρωνεις παιρνεις...αλλα ειναι μια οικονομικη λυση ο συγκεκριμενος για καποιον που δε θελει να δωσει 200-300 ευρω για ενα επωνυμο μηχανημα....
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

QS-Plan
30-01-11, 22:10
αν βαλεις τον αφυγραντηρα να δουλευει στο φουλ μπορει να συλλεξει πολυ περισσοτερο νερο....οπως ειπα το δουλευω στο 1/3 μονο της ισχυος του.....αν θελεις μπορω να δω το εγχειριδιο λειτουργιας να σου πω ποια ειναι η μεγιστη αποδοση που μπορει να πιασει...(λιτρα νερου/ωρα)

Πάνο, οι μόνες προδιαγραφές που έχει είναι αυτές

τα χαρακτηριστικά του δεν είναι άσχημα

θερμοκρασία λειτουργίας 5-35 κελσίου
μείωση υγρασίας 0,4 λίτρα ανά ώρα, όταν η θερμοκρασία είναι 30 βαθμοί...
χωρητικότητα τεπόζιτου 2,4 λίτρα

Και χίλια ευχαριστώ για την ενημέρωση, μου έχει λύσει τα χέρια...

beat89
30-01-11, 22:49
Δεν γνωριζω αλλα πιστευω οτι το νερο του αφυγραντηρα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε ενυδριεο αφου εχει ενωθει με αλλα στοιχεια που βρισκονται στον αερα πχ.σκονη,καυσαερια.

QS-Plan
30-01-11, 22:51
έχουν φίλτρο αλλά το θέμα είναι κατά πόσον είναι αξιόπιστο το φίλτρο τους... ίως αν είχαν κάποιο ΗΕΡΑ φίλτρο να μπορούσες αλλά και πάλι παίζει...

απλά το δοκιμάζεις στην αγαπημένη γλάστρα του αντιπαθητικού γείτονα, αν συνεχίζει να βγάζει μπουμπούκια τότε το σκεύτεσαι σοβαρά για το αν κάνει για το ενυδρείο σου....

GIORGOSKARA
01-02-11, 22:34
εγω τον εχω 8 χρονια περιπου και ειναι της PHILCO 280W ψηφιακος.
τις πρωτες μερες του φθινοπωρου που το αναβω μαζευει πανω απο 5 ΛΙΤΡΑ το 24ωρο (μην σας φαινεται παραξενο)
τις μυρωδιες τις εξαφανισε,το σπιτι ζεστενετε πιο γρηγορα γιατι δεν υπαρχει υγρασια και παλιοτερα που δεν τον ειχα,οταν ξυπνουσα το πρωι ημουν πιασμενος.
προσεξτε ομως γιατι αν ριξει την υγρασια αρκετα θα εχετε προβλημα,εμενα κατω απο 50% με ξηραινει το λαιμο


-------------------------


[QUOTE=beat89;546705]Δεν γνωριζω αλλα πιστευω οτι το νερο του αφυγραντηρα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε ενυδριεο αφου εχει ενωθει με αλλα στοιχεια που βρισκονται στον αερα πχ.σκονη,καυσαερια.[/


οντως ετσι ειναι οπως το λες,μεχρι και την μυρωδια απο την καπνα μαζευει απο τζακι η σομπα

Butterfly
02-01-13, 16:02
Πριν από δυο (2) εβδομάδες μετακόμισα στην Αγία Παρασκευή. Έστησα ένα πρόχειρο ενυδρείο (ετοιμάζω ένα μεγάλο) χωρίς καπάκι και διαπίστωσα στον τοίχο κάτω από τα παράθυρα υπερβολική υγρασία. (η περιοχή έχει πολύ υγρασία)

Διάβασα στα προηγούμενα ποστ ότι πολλοί από εσάς βρήκατε την υγεία σας με τους αφυγραντήρες.

Βρήκα στην αγορά τους αφυγραντήρες (http://www.praktiker.gr/p/afygrantiras-budget-ad1000-250-watt-21091) αλλά και συλλέκτες υγρασίας (http://www.delos.gr/html/index.aspx?mid=998&manufactureid=1&category=214&subcategory=242) που είναι πιο οικονομικοί.

Τι μου προτείνετε?

Stivv27
02-01-13, 16:12
Προτεινετε κατι γιατι και γω θελω το ενυδρειο εχει 2 τετραγωνικα πανω κατω επιφανεια και ειναι ανοιχτο απο πανω χανει περιπου στα 8-10 λιτρα την μερα!

nikolaosbouk
06-02-13, 19:15
Το ξερω οτι θα σε ξενερωσω αλλα καλυτερα βαλε συρομενο τζαμι επανω να ξεμπερδευεις!
και εγω ειχα γυρω στα 2- 4 λιτρα την ημερα και με το τζαμι ησυχασα!

stratri1
06-12-14, 23:26
Να επαναφέρω το θέμα και να ρωτήσω με τη σειρά μου αν κάποιος έχει πάρει πρόσφατα αφυγραντήρα και τις εντυπώσεις του.

ChocolatePuma
12-12-14, 22:33
Να επαναφέρω το θέμα και να ρωτήσω με τη σειρά μου αν κάποιος έχει πάρει πρόσφατα αφυγραντήρα και τις εντυπώσεις του.

up!!

samgr
01-11-15, 07:29
Ρίξτε μια ματιά εδώ • εξηγεί πολλά για το θέμα αφυγραντήρας:"Πως να επιλέξετε τον κατάλληλο αφυγραντήρα" (http://www.sanihellas.gr/πως-θα-επιλεξω-τον-καταλληλο-αφυγρα/#.VjWLK2hYlcs)

sailor247
01-11-15, 14:43
Εγώ πήρα πρόσφατα έναν Rohnson 9120 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος

gregkn73
01-11-15, 15:24
Εγω έβαλα ανεμιστήρακι μπάνιου. Πέρα του θορύβου, κάνει άψογη δουλειά!

stratri1
01-11-15, 16:58
MEaco DD8L.
Τον δούλεψα όλο τον περσινό χειμώνα. Μόνη επιφύλαξη (????) η κατανάλωσή του (600W στην μεσαία και δυνατή σκάλα). Οπότε το δουλεύω στην δυνατή σκάλα, λίγες ώρες, σε ένα δωμάτιο που είχε γεμίσει μούχλα. Έχει όλα τα πλεονεκτήματα ενός ξηραντικού αφυγραντήρα.

Υπάρχει ένα μεγάλο θέμα για αφυγραντήρες στο insomnia (http://www.insomnia.gr/topic/142222-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%C F%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%C E%AE%CF%81%CE%B1/?hl=%20%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD% CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82)

sailor247
01-11-15, 17:02
Ναι πολύ σημαντική η κατανάλωση.Γι'αυτό πήρα τον rohnson που έχει 290 νομίζω watt κατανάλωση