PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛηροφοριες για kribensis


Geovai
18-01-11, 18:29
Καλησπερα σας φιλοι μου! Μετα απο οτι διαβασα καποια πραγματα για το kribensis και μου αρεσε αρκετα σαν ψαρι πηγα σημερα και πηρα ενα. το θεμα ειναι οτι δεν βρηκα σαν αυτα που εχω δει σε φωτογραφιες. Δλδ με τα εντονα χρωματα στην ουρα τους και το κοκκινο χρωμα στην κοιλια τους. Ειναι κυριως σκουρο χρωμα με μια ελαφρια πορτοκαλι γραμμη στο σημειο που κανει ρομβο η ουρα του. Δεν ξερω αν ειναι καποιο συγκεκριμενο ειδος, αλλα ουτε ο πετσοπας δε μπορουσε να με βοηθησει στην απορια μου αυτη. Και δεν μπορω να καταλαβω τι φυλο ειναι.
Δευτερον: Πρεπει να αγορασω καποια συγκεκριμενη τροφη για το ψαρι αυτο η κανονικα οτι ταιζω και τους ξιφοφορους, δλδ κοκκουσ?
Και τριτον: Μολις τωρα παρατηρησα οτι καθεται στον πυθμενα ακουπωντας την κοιλα του, με ελαφρως κυτρη την ουρα του χωρις να την κουναει και χτυπαει νευρικα γρηγορα τα πτερυγια του! Τι επαθε? στρεσσαριστικε μηπωσ?
-------------------------
Ακυρο το τελευταιο! Μολις εκλεισα το φως αρχισε να κολυμπει κανονικα και μπικε στην φωλια που του εχω φτιαξει. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να διαπιστωσω αν ειναι αρσενικο η οχι για να κανω ζευγαρι!

bokostas
18-01-11, 18:59
Υπάρχουν πολλά "μοντέλλα" κριμπς, με διαφορετικά σχέδια και χρώματα.
Βάλε μας μια φωτό για να σου πούμε το φύλλο.
Ο πιο απλός τρόπος για να το ξεχωρίσεις, είναι το τελείωμα της ουράς.
Στο αρσενικό είναι ρομβοειδές, κάνοντας μύτη στο κέντρο του, ενώ στο θηλυκό είναι πιο στρογγυλεμένο.

s-vitzi
18-01-11, 18:59
Καλο ειναι να εβαζες μια φωτο..
Αν η ουρα του ειναι μυτερη,δηλαδη ρομβοειδους σχηματος ειναι αρσενικος.Αμα βαλεις ενα αντιθετου φυλλου,θα δεις χρωματακια :D

Geovai
18-01-11, 19:12
το ξερω οτι με φωτο θα σας βοηθουσε να μοθ πειτε απλα τωρα ειναι ακομα απροσαρμοσροσ στο νεο περιβαλλον και δεν βγαινει απο την φωλια. Απο οτι ειδα παντωσ ειναι μυτερη η ουρα, αν και οσα ειδα στο μαγαζι ολα μυτερα ηταν. λετε να ηταν ολα αρσενικα? απο το θεμα τροφης τι κανω? Πρεπει να παρω αυτην την τροφη για κιχλιδες η να σινεχισω με τουσ κοκκουσ που δινω και στα αλλα?

s-vitzi
18-01-11, 19:18
Ριξε μια ματια εδω σ' ενα αρθρο του περιοδικου του Π.Σ.Φ.Ε.
http://www.aquarist.gr/articles/Pelvicachromis/kribensis.htm

bokostas
18-01-11, 23:40
Μην αγχώνεσαι για την τροφή, δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, τρώνε τα πάντα.

Geovai
19-01-11, 16:26
Ριξε μια ματια εδω σ' ενα αρθρο του περιοδικου του Π.Σ.Φ.Ε.
http://www.aquarist.gr/articles/Pelvicachromis/kribensis.htm

Ωραιο το αρθρο φιέ σε ευχαριστω! Οσο για το χρωματισμο που ειχα αναφερει το δικο μου δεν μοιαζει με τισ δυο πρωτεσ φωτογραφιες του αρθρου αλλα με την τεταρτη που δειχνει τα μικρα νακολυμπουν. αυτο το σκουρο χρωμα εχει αλλα ειναι σε ενηλικο.

Giorgos
19-01-11, 21:05
Τι μεγεθος (μηκος) εχει το ψαρι;

s-vitzi
20-01-11, 04:46
Ωραιο το αρθρο φιέ σε ευχαριστω! Οσο για το χρωματισμο που ειχα αναφερει το δικο μου δεν μοιαζει με τισ δυο πρωτεσ φωτογραφιες του αρθρου αλλα με την τεταρτη που δειχνει τα μικρα νακολυμπουν. αυτο το σκουρο χρωμα εχει αλλα ειναι σε ενηλικο.

Για το αρθρο καλυτερα να ευχαριστησεις τον Giorgos,o οποιος ειναι κι ο αρθρογραφος και σε ρωταει για το μεγεθος(μηκος) του ψαριου :D

Geovai
20-01-11, 15:46
Τι μεγεθος (μηκος) εχει το ψαρι;

8 εκατοστα ειναι σιγουρα!
Λοιπον να σου πω λιγο και την συμπεριφορα του μερχρι τωρα! ΚΑτα την διαρκεια που ειναι ανοιχτο το φωσ ειναι κλεισμενο μεσα στην φωλια του. το βραδυ που κλεινει το φωσ παρατηρω οτι βολταρει. παρολο που εχω ριξει 3 διαφορετικες τροφες δεν το εχω πετυχει να τρωει ακομα. Αυριο θα βαλω και μια θυληκια σκεφτομαι για να δω μηπωσ ξεθαρεψει!

Alex_Salonica
20-01-11, 17:15
Ζευγάρι είναι απαραίτητο γι αυτά τα πολύ όμορφα ψαράκια.
Επίσης θα βοηθήσει να έχουμε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο καθώς και σκουρόχρωμο υπόστρωμα

Giorgos
21-01-11, 08:32
Μολις του βρεις θηλυκια θα γινει "αλλο" ψαρι!

Geovai
21-01-11, 19:37
Ζευγάρι είναι απαραίτητο γι αυτά τα πολύ όμορφα ψαράκια.
Επίσης θα βοηθήσει να έχουμε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο καθώς και σκουρόχρωμο υπόστρωμα

Χμμ!! Αυτα δεν τα ηξερα! Μολις το διβασα αλλα τυχαιω σημερα πηγα και πηρα αλλα 2 kribs ζευγαρι αλλα ειναι μικρουλια ακομα (3 με 4 εκατοστα) και ο πετσφοπας μου ειπε να μην τα βαλω με το μεγαλο που εχω τωρα. Και τα εβαλα στο αλλο ενυδρει που ειναι πιο μεγαλο, εχει λιγα φυτακια προσ το παρον αλλα ειναι σκουροχρωμο το υποστρωμμα. Προς εκπληξη μου η συμπεριφορα των μικρων ειναι ενθαρριντικη γιατι και κολυμπανε ευχαριστα και παιζουν μεταξυ τους, εξοικιωθηκαν με τα αλλα ψαρια γρηγορα απο οτι βλεπω και τρωνε αφοβα!
Ενω το μεγαλο για το οποιο αναφερομαι το ενευδρειο εχει ασπρομαυρο βυθο με κυριρχο το ασπρο. Του εβαλα 8 ριζουλες φυτα σημερα γιατι το ειχα φαλακρο τελειος. Τι να κανω λετε? να το βαλω και το μεγαλο στο αλλο ενυδρειο με τα 2 μικρα η θα εχω κηδειες?
-------------------------
Μολις του βρεις θηλυκια θα γινει "αλλο" ψαρι!

δεν βρισκω μεγαλη θυλυκια! ειπαν θα φερουν απο την αλλη εβδομαδα!

Giorgos
21-01-11, 23:44
Αν τα βρισκουν τα δυο μικρα και ειναι αρσενικο-θηλυκο, μην τα ενοχλησεις. Καλυτερα να πας πισω τον μεγαλο.

Geovai
22-01-11, 16:49
Αν τα βρισκουν τα δυο μικρα και ειναι αρσενικο-θηλυκο, μην τα ενοχλησεις. Καλυτερα να πας πισω τον μεγαλο.

επειδη τα πανε καλα, δεν τα βαζω μαζι με τον μεγαλο! απλα πρεπει να βρω μια θυληκια μεγαλη. Παντως απο οτι βλεπω ο μεγαλοσ κρυβεται μονο οταν εμφανιζομαι εγω. οταν κλεινουν τα φωτα και δεν με εχει παρει χαμπαρι μια χαρα κυκλοφορει. απλα επειδη οταν το ταιζω εχει φως το ενυδρειο δεν ξερω αν τρωει οτι πεφτει κατω υστερα!

Giorgos
22-01-11, 17:22
Δε σου ειπα να τα βαλεις μαζι με το μεγαλο αρσενικο. Αφου οπως φαινεται εχεις συμβατο ζευγαρι (τα δυο μικροτερα), γιατι θελεις να φτιαξεις και δευτερο;

Geovai
25-01-11, 13:00
Δε σου ειπα να τα βαλεις μαζι με το μεγαλο αρσενικο. Αφου οπως φαινεται εχεις συμβατο ζευγαρι (τα δυο μικροτερα), γιατι θελεις να φτιαξεις και δευτερο;

Πηγαινα να παρω ενα ζευγαρι ενηλικο ομως. Βρηκα αρσενικο σε ενα μαγαζι αλλα οχι θυλυκο. και μετα απο ψαξιμο δεν βρηκα ενηλικο θυληκο και πηρα ενα ζευγαρι μικρα και εκει τυχαια βρηκα θυληκο. και δευτερον θελω και στα δυο ενυδρεια κριμπς!! Τωρα εχω αλλο προβλημα! Το ενηλικο το εχω μαζι με ενα μονομαχο και σημερα το πρωι βρηκα την ουρα του μονομαχου κομματιασμενη :(
Νομιζα οτι ειναι φιλικο ψαρι το κριμπσ.

Alex_Salonica
25-01-11, 14:24
Πηγαινα να παρω ενα ζευγαρι ενηλικο ομως. Βρηκα αρσενικο σε ενα μαγαζι αλλα οχι θυλυκο. και μετα απο ψαξιμο δεν βρηκα ενηλικο θυληκο και πηρα ενα ζευγαρι μικρα και εκει τυχαια βρηκα θυληκο. και δευτερον θελω και στα δυο ενυδρεια κριμπς!! Τωρα εχω αλλο προβλημα! Το ενηλικο το εχω μαζι με ενα μονομαχο και σημερα το πρωι βρηκα την ουρα του μονομαχου κομματιασμενη :(
Νομιζα οτι ειναι φιλικο ψαρι το κριμπσ.

Κιχλίδα είναι, όσο μπορεί να είναι "φιλική" μια κιχλίδα. τα κριμπς μπαίνουν σε κοινωνικά ενυδρεία αλλά θέλει προσοχή στους συγκατοίκους τους.(όχι αργοκίνητα και με φανταχτερές ουρές ψαράκια και όχι ψάρια βυθού, αφού ειδικά σε γέννα των κριμπς θα έχουμε πρόβλημα)

irongud
25-01-11, 16:55
δηλαδη corydoras sterbai και crib δεν πανε μαζι?

yannis
25-01-11, 17:11
δηλαδη corydoras sterbai και crib δεν πανε μαζι?

Όχι δεν πάνε γιατί ζουν και τα 2 στο βυθό.

όταν τα kribs γεννήσουν θα ψάχνεις για ενυδρείο για τους συγκατοίκους τους.
Επίσης ίσως χρειαστεί να σπάσεις το ζευγάρι...

Για τους παραπάνω λόγους θα σε συμβούλευα να μην φτιάξεις και 2ο ζευγάρι kribs, και να έχεις το ένα ενυδρείο διαθέσιμο….

irongud
25-01-11, 17:28
εχω ακουσει απο αρκετους χομπιστες οτι διατηρουν κριπμς σε κοινωνικο μαζι με γατοψαρα η πλεκο. και οτι τα κριμπ οταν γεννουν καβατζωνουν το χωρο γυρω απο το σημειο που ειναι η φωλια τους και εκει δεν αφηνουν καποιον να παει.δηλαδη 10-20 εκ απο τη φωλια. τελικα τι ισχυει??

Alex_Salonica
25-01-11, 18:10
εχω ακουσει απο αρκετους χομπιστες οτι διατηρουν κριπμς σε κοινωνικο μαζι με γατοψαρα η πλεκο. και οτι τα κριμπ οταν γεννουν καβατζωνουν το χωρο γυρω απο το σημειο που ειναι η φωλια τους και εκει δεν αφηνουν καποιον να παει.δηλαδη 10-20 εκ απο τη φωλια. τελικα τι ισχυει??

Το πρόβλημα αρχίζει όταν γεννήσουν τα κριμπς(και δεν πρέπει να βγει ο αρσενικός).
Τα μικρά τα γυρνάνε βόλτα σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο γύρω από τη φωλιά.

Geovai
25-01-11, 18:45
Εγω δηλαδη τωρα πρεπει να βγαλω τον μονομαχο απο μεσα? υπαρχει περιπτωση να τον χασω? Τα "φτερα του θα επανελθουν η θα μεινει ετσι?

giagligian
25-01-11, 21:14
Όπως είπε ο Alex_Salonica, το πρόβλημα αρχίζει μόλις γίνει η γέννα! Και σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν βγάζεις τον αρσενικό για τον εξής λόγο:

Οι γονείς πρέπει να βγάλουν τα μικρά μια βόλτα για να φάνε και αυτό γίνεται ως εξής: Η μάνα πηγαίνει με την μπάλα (τα μικρά μαζεμένα όλα μαζί) και ο πατέρας επιβλέπει τον χώρο γύρω γύρω και διώχνει ανεπιθύμιτους, ακόμα και αν δεν είναι απειλητικοί...
Και γιαυτό όσο περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα για όλα τα ψάρια του κοινωνικού ενυδρείου, γιατί δεν θα είναι αναγκασμένα να στριμόχνωνται σε μια γωνιά όλα...

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Υ.Γ. : Στην θέση σου θα έδινα τον αρσενικό και θα περίμενα το άλλο ζευγάρι που ήδη νιώθει άνετα στο ενυδρείο να κάνει κάτι! Επίσης μην έχεις πολλές ελπίδες για τον μονομάχο αν τα αφήσεις όπως είναι... Είναι θέμα χρόνου και μόνο καθώς τα μακρυά του πτερύγια είναι μεγάλος πειρασμός για μια τέτοια κιχλίδα! Αν μπορείς να βρεις να τον δώσεις δώσε τον χωρίς δεύτερη σκέψη ;)

Geovai
26-01-11, 11:18
αυτο σκεφτομαι και γω να δωσω τον μονομαχο. Αλλα ποιος θα το παρει ετσι που εγινε, χωρις την εντυπωσιακη ουρα του. Εκτος αν υπαρχει πιθανοτητα να ξανα γινει, τοτε να να ωγαλω αγγελια να το δωσω
-------------------------
να ρωτησω και κατι αλλο? Η σπηλια του kribensis πρεπει να ειναι πηλινη γλαστρα ή καρυδα ή μια ετοιμη απο μαγαζι? Η μπορω να φτιαξω μια με πετρες ετσι ωστε να μπορει να κρυβεται το ζευγος? Προσ το παρον εχω βαλει ενα αρκετα μεγαλο κοχυλι και το εχω τοποθετησει ετσι ωστε να δημιουργει μια ωραια σπηλια και απο οτι φαινεται του αρεσει. αλλα δεν ξερω οταν βαλω και την θυληκια αν θα το προτιμανε