PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιολογια στην γεννηστρα


Giannis_4
17-01-11, 17:53
Γεια σας παιδες!!!
Εχω σκοπο να βαλω το ζευγαρι μου σε γεννηστρα και θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος ωστε το φιλτρο που θα βαλουμε στην γεννηστρα να αναπτηξει γρηγορα βιολογια.
Χρειαζεται να εχει βιολογια αν κανουμε καθε μερα αλλαγες νερου?
Το φιλτρο μου ειναι τιπου αμβουργου,χρειαζομαι και βιολογικο υλικο?
Δεν θελω να παρω βιολογικο υλικο απο το κανονικο ενυδρειογια να μην διαταραχθουν οι ισορροπίες, ισχύει κατι τετοιο?

ARIS1983
17-01-11, 18:47
Νομιζω αν του κανεις ενα καλο μπολιασμα απο το αλλο σου ενυδρειο μια χαρα θα ειναι.

bokostas
17-01-11, 18:58
+1. Πάρε μια χούφτα βιολογικό υλικό από το φίλτρο του μεγάλου και ρίξτο πίσω από το σφουγγάρι του φίλτρου Αμβούργου.
Εκεί στίψε και την μούργα από ένα από τα σφουγγάρια του φίλτρου του μεγάλου ενυδρείου και έτοιμο το μπολιασμένο φίλτρο.
Το βιολογικό υλικό που μετέφερες, το αντικαθιστάς με καινούριο και μη φοβάσαι, δεν θα διαταραχθεί τίποτε με μια χούφτα.

Giannis_4
17-01-11, 19:06
Το φιλτρο μου ειναι το fluval 305.
Eχεις 3 θηκες για βιολογικο υλικο που περνει 1 λιτρο η καθε μια,το ενα μονο αν γεμησω θα ειμαι ενταξει?

H γενηστρα εχει διαστασεις 99x41x41.

Γενικα αν καποιος εχει κανει αναπαραγωγη σε δισκους θα ηθελα να μου πει καθε ποτε εκανε αλλαγη νερου και ποσο %.

Giorgos
17-01-11, 22:54
Το αν θα φτασει το 1 λιτρο μπολι εξαρταται καθαρα απο το ποσα ψαρια εχεις στο κυριως ενυδρειο απ' οπου παιρνεις το μπολι. Παντως, οπως και να εχει, οσο περισσοτερο βαλεις, τοσο το καλυτερο για να "πιασει" το μπολι.

Οσο ειναι μονο του το ζευγαρι (στη γεννηστρα) καλο ειναι να μην τα πολυενοχλεις. Το μονο που χρειαζεται να τους προσφερεις ειναι καλο ταισμα και πολυ καθαρο νερο = αλλαγες νερου. Προσωπικα αλλαζω 15-30% καθε μερα ή μερα παρα μερα. Οταν δεις μωρα, τοτε καλο ειναι να κανεις ακομα πιο συχνες αλλαγες νερου.

Διαβασε καλα αυτο το αρθρο. Θα σου λυσει τις περισσοτερες αποριες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15985

Giannis_4
18-01-11, 00:20
Γιωργο σ ευχαρηστω,οντος πολυ κατατοπιστικό το αρθρο και μου λύθηκαν πολλες απορίες!!!:smt041

harris samos
18-01-11, 18:29
καθε μερα αλλαγες νερου και δεν θα εχεις προβλημα

ξερω ανθροπους που δεν βαζουν καν φιλτρο
αλλα καθε μερα αλλαγη νερου περιπου στο 20 %
καλη επιτυχια:D

Giannis_4
18-01-11, 18:44
Να σαι καλα Χαρη!!!

Μαλλον θα βαλω φιλτρο για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο μπας και δεν μπορεσω καποια μερα να κανω αλλαγη.

Roussaks
24-01-11, 14:05
Εχω μια παρεμφερη ερωτηση και δεν ανοιγω αλλο θεμα μιας και η περισσοτερες απαντηθηκαν παραπανω !

Θελω να ετοιμασω γεννηστρα για σκαλαρια ...
Ειναι καλο να απομονωσω απο τωρα το ζευγαρι σε μια αδεια γυαλα (χωρις χαλικι αμμο ) μονο ενα ξυλο για να γεννησουν ή να περιμενω να κανουν αυγα και μετα να τα βαλω μαζι με το ξυλο με τα αυγα μεσα ;;;
Επισης επειδη εχω κατεβασει το ΡΗ(6.5 - 7) να το ανεβασω για την γεννα ή να το αφησω εκει που ειναι ;;

Giorgos
24-01-11, 14:59
Αν εχεις δει το συγκεκριμενο ζευγαρι να γενναει και τα αυγα ειναι γονιμα (δεν ασπριζουν), τοτε να το βαλεις στη γεννηστρα (με μια ριζα ή κωνο) προτου ξαναγεννησει στο κυριως ενυδρειο.

Στη γεννηστρα φροντισε να εχεις ομοιες τιμες με αυτες του ενυδρειου και πανω απ' ολα, να τις κρατας σταθερες.

Roussaks
24-01-11, 15:01
Επειδη τα περισσοτερα ειναι στο ιδιο μεγεθος ... αν ξαναδω το ζευγαρι με γεννημενα τα αυγα ... να το μεταφερω στο αλλο ενυδρειο ή θα στρεσαριστουν που θα αφησουν τα αυγα τους ! (ρωταω σε περιπτωση που δεν μπορω να παρω τα αυγα μαζι )

Giorgos
24-01-11, 16:11
Ουτως η αλλως, το στρεσαρισμα κατα τη μεταφορα δεν αποφευγεται (οτι κι αν κανεις). Μπορεις ομως να το μειωσεις.
Απο προσωπικη πειρα το βρισκω ευκολοτερο να μεταφερεται το ζευγαρι ενω προστατευει τα αυγα του στο κυριως ενυδρειο. Δεν χρειαζεται να παρεις και τα αυγα μαζι.

harris samos
24-01-11, 16:20
Επειδη τα περισσοτερα ειναι στο ιδιο μεγεθος ... αν ξαναδω το ζευγαρι με γεννημενα τα αυγα ... να το μεταφερω στο αλλο ενυδρειο ή θα στρεσαριστουν που θα αφησουν τα αυγα τους ! (ρωταω σε περιπτωση που δεν μπορω να παρω τα αυγα μαζι )μιλαμε για δισκους η αγγελοψαρα ?
αν μιλαμε για αγγελοψαρα αστα και παρε μονο τα μωρακια οταν αρχησουν να κολυμπανε

Roussaks
24-01-11, 17:45
Δεν προλαμβαινω , τα γεννανε και σε μια μερα εχουν περασει απο πανω απλ σνεηλς , ροδοστομοι και αγγιστρι και πα πα τα αυγα !!! Εντομεταξυ τα κανουν σε ενα συγκεκριμενο κομματι μιας ριζας κα δεν θελω να το κοψω ! Μολις ξαναγεννησουν θα τα βαλω μονα τους !!!
Χωρις αμμο κατω σωστα !

harris samos
24-01-11, 17:52
Δεν προλαμβαινω , τα γεννανε και σε μια μερα εχουν περασει απο πανω απλ σνεηλς , ροδοστομοι και αγγιστρι και πα πα τα αυγα !!! Εντομεταξυ τα κανουν σε ενα συγκεκριμενο κομματι μιας ριζας κα δεν θελω να το κοψω ! Μολις ξαναγεννησουν θα τα βαλω μονα τους !!!
Χωρις αμμο κατω σωστα !
καλυτερα γιατι μετα οταν καθαριζεις τη γεννηστρα ειναι πολυ καλυτερα δε τραβας αμμο και τραβας ολα τα υπολοιπα