PDA

Επιστροφή στο Forum : Tiger-pearl ???


Raven
17-01-11, 03:52
Ολα τα περιεργα σε μενα θα τυχουν !
Μερικες απο τις blue pearl μου, εμφανιζουν σχεδια και βουλες. Δυο -τρεις μαλιστα αρχιζουν να θυμιζουν tiger !!

ΔΕΝ υπαρχει πιθανοτητα υβριδισμου με red cherry μιας και εμφανιζονται σε 3 διαφορετικα ενυδρεια.
Ισως επειδη αφησα τις αποικιες να γινουν υπερβολικα πολυαριθμες, αρχισαν να βγαζουν μεσα στα εκατονταδες ατομα και μερικες περιεργες.
Εκτος λοιπον απο μερικες ολολευκες (white pearl) βγαινουν και διαστικτες πλεον..

Με ροζ σημαδι στην ουρα και μαυρα στιγματα, αυτη η θηλυκια εχει φτασει σε μεγεθος τις αρσενικες αμανο !!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-ee397853.jpg



Με μαυρο ζωναρι στην ουρα...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-8828f023.jpg




Οι ραβδωσεις την κανουν να μοιαζει πλεον με blue tiger.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-95ef8c19.jpg

bokostas
17-01-11, 03:58
Σταμάτα, please, θέλω να κοιμηθώ και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την οθόνη...:p

giannisqq
17-01-11, 04:43
δεν ξερω γι αυτα που λες, αλλα σοβαρα τωρα,τις φωτογραφιες δεν τις πειραξες καθολου??ειναι εκπληκτικες!!!!!ξεχωριζουν τα παντα!!!:smt041

Raven
17-01-11, 04:48
Moνο στην 1η φωτο εκανα sharpening και αφαιρεσα τα λευκα στιγματα απο τις φυσαλιδες.
Οι αλλες 2 ειναι οπως βγηκαν απο την μηχανη.

Ναι φαινονται τα παντα...ακομα και οι αλγες :D

eimaste aR21rwstoi
17-01-11, 11:14
Moνο στην 1η φωτο εκανα sharpening και αφαιρεσα τα λευκα στιγματα απο τις φυσαλιδες.
Οι αλλες 2 ειναι οπως βγηκαν απο την μηχανη.

Ναι φαινονται τα παντα...ακομα και οι αλγες :D
αλεξανδρε εμενα μια tiger εχει γινει μαυρη:confused:

Eric
17-01-11, 11:28
Μετα τον Incredible Hulk ηρθε η Pearl-Tiger (Tigearl) ??? Απιστευτο! Πολυ ενδιαφερον!

george1981
17-01-11, 12:28
Κι εμένα Αλέκο βγάζουν τα ίδια σημάδια και νόμιζα οτι κάπου θα είχαν αναμειχθεί με red cherry παλιότερα και είχαν κρατήσει τα γονίδια :confused:

Raven
18-01-11, 02:49
Oχι Γιωργο ειναι καθαροτατες και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν εχω υβριδια. Αλλωστε ειναι σε 3 διαφορετικα ενυδρεια !

Εχω ξαναδει φωτογραφιες με blue pearl που ειχαν παραξενα στιγματα και βουλες. Επισης εχω δει πως ειναι τα υβριδια μεταξυ red cherry+blue pearl και ειναι γκρι/καφεκαι μοιαζουν σαν τις αγριες Neocaridina palmata.

Ανεβασα το θεμα και στο shrimpnow και ενθουσιαστηκε ενας αμερικανος :D
http://www.shrimpnow.com/forums/showthread.php/6748-Tiger-pearls

Raven
15-03-11, 16:44
Και μια ΒΡ με extreme κοκκινες κηλιδες :shock: για να δω τι αλλο σε γαριδα θα μου τυχει !! Μην μου βγει καμια λεοπαρδαλε με λοφιο και κερατα αντι κεραιες και την δω και τρομαξω..:D


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-bab47eab.jpg

in the pond
15-03-11, 16:50
Ωωωω! Μια γαρίδα kohaku! Πολύ εντυπωσιακή γαρίδα όντως. Υπάρχει κάτι γνωστό γι΄ αυτό το άτομο Άλεξ? Μόνο ένα σο υέχει τύχει μέχρι τώρα?

Όλα αυτά που σου συμβαίνουν και τα μοιράζεσαι με μας, είναι σαν να βλέπω να εξελίσσεται μπροστά μου η ιστορία των αποχρώσεων των κοι. Πραγματικά.

Υ.Γ. Αν ήταν κοι σίγουρα θα έπαιρνες χοντρά λεφτά.;)

Raven
15-03-11, 17:00
Κohaku shrimp ! μου αρεσει η ονομασια Βασιλη ! :p Ετσι θα ονομασω την μορφη αν την σταθεροποιησω.
Οι ξενοι με ρωτανε αν θα προσπαθησω να σταθεροποιησω το κοκκινο χρωμα. Κανεις λενε, δεν εχει ξαναδει τοσο μεγαλες κοκκινες κηλιδες σε blue pearl.:rolleyes:

in the pond
15-03-11, 17:13
Κohaku shrimp ! μου αρεσει η ονομασια Βασιλη ! :p Ετσι θα ονομασω την μορφη αν την σταθεροποιησω.
Οι ξενοι με ρωτανε αν θα προσπαθησω να σταθεροποιησω το κοκκινο χρωμα. Κανεις λενε, δεν εχει ξαναδει τοσο μεγαλες κοκκινες κηλιδες σε blue pearl.:rolleyes:

Με την ευκαιρία να σου πω ότι μεγάλα κοι με τέτοιου επιπέδου καθαρές κηλίδες μοσχοπωλούνται μερικές χιλιάδες ευρουλάκια.

Σωστά σκέφτεσαι για το όνομα, μη σου πω κιόλας ότι η ονομασία kohaku θα κάνει τους Ιάπωνες να τις δουν με άλλο μάτι...;)

Σου εύχομαι ολόκαρδα να επιτύχεις σε αυτό που προσπαθείς.

Πάνος
15-03-11, 17:24
θα μας τρελλανεις Αλεξ..κι εσυ και οι γαριδες σου!!! :p
και κανω και την πονηρη σκεψη οτι μου εχεις στειλει και μενα...:D

Raven
15-03-11, 17:36
Τα πραγματα δεν ειναι οσο απλα φαινονται. Το χρωμα που θελω εγω να απομονωσω δεν ειναι το κοκκινο, αλλα το ροζ/μωβ (εχει ηδη μια ροζ κηλιδα στην ουρα). Τι να την κανω αλλη μια κοκκινη Neocaridina αφου υπαρχει ηδη η red cherry :confused:
Για να απομονωσει κανεις το ροζ/μωβ χρωμα και να το κανει πιο δυνατο, θα πρεπει πρωτα να εξαλειψει το μπλε απο τα γονιδια, επειτα να απομονωθουν τα ροζ σημαδια και να τα κανει να καλυψουν ολο το σωμα. Το προβλημα ομως ειναι οτι το κοκκινο ειναι πιο κυριαρχο γονιδιο απο το ροζ και σιγουρα θα ειναι πολυ δυσκολο να αντικατασταθει (αν γινει και ποτε).

harilaos
15-03-11, 19:58
Καλή τύχη και κουράγιο με το ροζ Αλέξανδρε.
Θα μας κρατάς ενήμερους ή φοβάσαι ενυδρειακή κατασκοπεία από τους κινέζους; :p

kifinas
15-03-11, 20:21
Παλι παιζεις με μιξεις γαριδων -+9 -+9.

πλακα κανω..

Καταπλικτικες γαριδες εχω και εγω μια red cherry με εντονο κοκκινο στην ουρα.

να την ανεβασω να μου πεις...