PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαξα τα ξυλα αλλα δε μ αρεσουν


harris samos
15-01-11, 21:07
αλλαξα τα ξυλα στο ενυδρειο αλλα δε μ αρεσουν ποιο καλο μου φενετε ηταν με τα μοπανια ασε που δε βουλιαζουν τα καινουρια και μου εχουν χαλασει το νευρικο μου συστημα
για δειτε κι εσεις και πειτε καμια ιδεα

πριν 2 μερες τα ειχα και τα 2 ξυλα στο ενυδρειο και εδειχνε πολυ καλυτερα λετε να τα μπερδεψω η θα φενετε χειροτερα ???

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy231-harrissamos-dsc02008.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy231-harrissamos-dsc02007.jpg

και μια απο προχθες που ηταν τουρλου ειμαι κι εγω μεσα αλλα φενετε :grin:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy231-harrissamos-dsc02004.jpg

να της βαλω τουρλου μοπανια και τα καινουρια τι λετε ?

Giorgos
15-01-11, 21:11
Καλυτερο και πιο φυσικο αποτελεσμα θα εχεις με τις λεπτες ριζες. Προτιμω να βλεπω τις ιδιες ριζες και οχι να μπερδευονται. Απλα χρειαζεσαι περισσοτερες και το ενυδρειο θα γινει κουκλα. ;)

theodarras
15-01-11, 21:11
βάλε τα μοπανια και φερε της ρίζες! σου το ξανά είπα! και βγάλε την φάτσα σου από εκεί τρομάζουν τα ζωντανά!

olga
15-01-11, 21:13
Xαρη ταπεινη μου αποψη να μην βαλεις τουρλου και τα μοπανια,βαλε λιγες ακομα ριζες και θα ειναι ονειρο...ετσι τουλαχιστον το φανταζομαι εγω.

bokostas
15-01-11, 21:14
Εγώ λέω να το δοκιμάσεις, αλλά όχι τουρλού, στη μια πλευρά τα μοπάνια και στην άλλη τα καινούρια, σα 2 ξεχωριστές περιοχές.

ΥΓ: θέλεις ξύρισμα.:D:p

lingistis
15-01-11, 21:16
Σαν ρίζες είναι ωραίες... ίσως όμως να θέλει άλλες τόσες για να δείξει πιο πολύ και πιο σκούρο νερό ;)
-------------------------
σχεδόν όλοι μαζί σου είπαμε ότι θέλει και άλλες :D:D:D

harris samos
15-01-11, 21:18
εγω σκεφτομαι να βαλω τα μοπανια οπως ηταν περιπου γιατι δε μπενουν ποτε οπως ηταν zw και να κρεμασω και μερικες απο πανω και της αλλες στο θοδωρα που με εχει πρηξει :grin:
-------------------------
[QUOTE=bokostas;538759.

ΥΓ: θέλεις ξύρισμα.:D:p[/QUOTE]δε ξυριζομε παω για παπας :grin:

theodarras
15-01-11, 21:19
και της αλλες στο θοδωρα που με εχει πρηξει :grin:
τώρα τα λες κάπως σωστά!

vag0s
15-01-11, 21:32
Χάρη ότι και να κάνεις τώρα, δεν θα μπορέσεις να το τελειωποιήσεις... Kαι μόνιμα θα σου σπάει τα νεύρα. Άφησε τις να βουλιάξουν. Και όοοοοποτε βουλιάξουν άρχισε να πειραματίζεσαι. Νομίζω ότι χρειάζεσαι κι άλλες btw. :p

harris samos
15-01-11, 21:37
ειναι 3 μερες μεσα μιλαμε φελος αφου της πλακωνο για να βουλιαξουνε
αλλα δε ξερω μαλλον κακοσ τησ αλλαξα τα ψαρια ειναι μεγαλα δε μπορουν να κρυφτουν σε αυτες ετσι μου φενετε :(

delta66
15-01-11, 22:09
Μηπως θα ηταν πιο καλο καποιες να μη βουλιαζαν ποτε? :rolleyes:

maikl
15-01-11, 22:56
Δοκιμασες να μπεις εσυ μεσα?? :D

Τα μοπανι μη τα βαλεις,κρατα ενα ειδος ξυλου μεσα μονο,απλα θα χρειαστεις κι αλλα(τιποτα καινουριο δε σου'πα δηλαδη)....:rolleyes:

harris samos
15-01-11, 23:04
Δοκιμασες να μπεις εσυ μεσα?? :D

Τα μοπανι μη τα βαλεις,κρατα ενα ειδος ξυλου μεσα μονο,απλα θα χρειαστεις κι αλλα(τιποτα καινουριο δε σου'πα δηλαδη)....:rolleyes:αυριο θα βγαλω φωτο με μενα μεσα :D:D:D

δε ξερω δε μου καθοντε καλα τωρα τα μπουμπουκιξα και τα δυο μεσα παλυ και τα κοιταω θα δω τη θα κανω

εβαλα λιγες να κρεμοντε απο πανω και με τα μοπανια διχνει ποιο ομορφο γιατι ειναι πρασινα

Γιώργος Κ
15-01-11, 23:14
Μη τρελαινεσαι εμενα καναν καμια εβδομαδα να βουλιαξουν!!

Ειναι πιο ομορφο ετσι μονο που χρειαζονται περισσοτερες (και πιο μεγαλες) ριζες!

Και αστα να ηρεμησουν ... ολο αλλαγες .... εισαι!! ;)

theodor72
15-01-11, 23:17
Εμένα προσωπικά, ποτέ δε μου άρεσαν αυτές οι ρίζες. Τουλάχιστον όχι σε ότι αφορά την φυσικότητα στην εμφάνιση τους. Για την δημιουργία ενός εντυπωσιακού-εξωτικού aquascape βοηθάνε σίγουρα πάρα πολύ. Στην φυσική εικόνα του ενυδρείου, θεωρώ πως όχι.

Ανάμεσα στα δύο εγώ θα προτιμούσα τα mopani. Το κακό βέβαια είναι ότι δε προσφέρουν κρυψώνες...

tsoum
15-01-11, 23:43
Βασικά και πρωτα απ'ολα, πρεπει να κανονίσεις το φόντο του ενυδρείου σου, για να μπορείς να δεις πως θα ταιριάξουν τα ξυλά σε σχέση με αυτό.

Γιώργος Κ
15-01-11, 23:44
Με το καιρο πιανουν αλγες και δεν φαινονται με τοσο εντονο χρωμα πχ:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-hh260-georgarask-dsc03521-3.jpg

και μετα:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-hh260-georgarask-my_discus-dsc03688.jpg

stefanos samos
15-01-11, 23:50
χαρη δωσε τις r.m.w στον theodaras και δωσε μου εμενα τα μοπανια....
να ηρεμησεις και εσυ και εμεις....:smt115:smt115

harris samos
16-01-11, 00:37
Βασικά και πρωτα απ'ολα, πρεπει να κανονίσεις το φόντο του ενυδρείου σου, για να μπορείς να δεις πως θα ταιριάξουν τα ξυλά σε σχέση με αυτό.το φοντο ειναι ο τοιχος :D:D:D

tsoum
16-01-11, 01:11
Μμμμ... Βαλε ενα μαυρο ή ενα καφε χαρτονι καλύτερα. Θα δειξει πολυ πιο ομορφα.

harris samos
16-01-11, 01:30
βρε καλα τα λετε
θελει κι αλλες το ξερω που θα της βρουμε δε ξερω
ριζες στη σαμο ερχοντε απο σποντα η αμα φερω εγω απο αθηνα :smt120
-------------------------


Ανάμεσα στα δύο εγώ θα προτιμούσα τα mopani. Το κακό βέβαια είναι ότι δε προσφέρουν κρυψώνες...αυτες δε προσφερουν οχι τα μοπανια μια χαρα κρυψονες ειχα φτιαξει 11 ψαρια κρυβονταν και δε τα εβλεπε κανεις σε αυτα που θα κρυφτουν ? που ειναι σα καλαμακια
θα νομιζουν οτι ειναι κρυμενα μαλλον :rolleyes:
-------------------------
χαρη δωσε τις r.m.w στον theodaras και δωσε μου εμενα τα μοπανια....
να ηρεμησεις και εσυ και εμεις....:smt115:smt115αμα σου πω τη σκεφτηκα να σας δωσο θα με κανουν μπαν :smt016:smt016:smt016:smt016:smt044:smt044:smt044: smt044
-------------------------
Μη τρελαινεσαι εμενα καναν καμια εβδομαδα να βουλιαξουν!!

Ειναι πιο ομορφο ετσι μονο που χρειαζονται περισσοτερες (και πιο μεγαλες) ριζες!

Και αστα να ηρεμησουν ... ολο αλλαγες .... εισαι!! ;) αυριο εχω γεννεθλια κανε μου δωρο ριζες :grin::grin::grin::grin:
-------------------------
Μμμμ... Βαλε ενα μαυρο ή ενα καφε χαρτονι καλύτερα. Θα δειξει πολυ πιο ομορφα.δε βαζουν μαυρο στους δισκους ;)

vasilis4x4
16-01-11, 09:01
Xαρη μικρες ειναι αυτες οι ριζες για το ενυδρειο σου, μπλεξτες μεταξυ τους και παρε κι αλλες !!!
Τα χοντρα πανω και τα ψηλα κατω ;)

Samian
16-01-11, 17:53
Χάρρη :
α. Βγάλε τον Τσε και απο φόντο είσαι μια χαρά....άσε που τρομάζει και τα ψάρια σου:D...(βάλτον πιο ψηλά).
β. Μην ξαναβάλεις την αγριόφατά σου γιατί θα σε δείρω....αλλού καμάκι όχι στο GAB (τώρα που σε ξαναβλέπω σαν να έχεις ομορφήνει τελευταία.....χχαχαχαχχ...) Μπρρρρρρρzw.
γ. Τα ξύλα ΥΠΟΜΟΝΗ, άστα και μάλιστα ανάποδα καλύτερα με τα λεπτά κλαδάκια τους προς τα κάτω..... δείχνουν καλύτερα.
δ. Συμφωνώ με τον προηγούμενο που είπε τα μοπάνια από τη μια και τα άλλα από την άλλη.
ε. Ενα τα βαρέθηκες δώσε τους δίσκους και πάρε....CD's.......ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ εννοώ ......προλαβαίνεις έλα να πληθύνουμε........Μένεις μόνος σου μάλλον στην ΑΜΕΡΙΚΗ.

Diskus fan
17-01-11, 03:21
1. Κάποιες δεν βουλιάζουν ούτε μετά από 3 μήνες .. εσύ με 3 μέρες κουράστηκες;:rolleyes:
2. Ωραία μούρη για ... βραστό!!!:p
3. Ας μην σχολιάσω κάτι "επιστημονικά διαμάντια" που διάβασα παραπάνω.-:smt120

Roussaks
17-01-11, 11:29
Μοπανια απο την μια μερια (σαν ψευδαισθηση κορμου δεντρου ) με 1-2 ριζες απο πανω και τις αλλες κρεμασμενες στην αλλη μερια ... και αν σου περισσευουν καμια πεταμενη στην μεση ή κατω απο τις αλλες ριζες !!!

ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΣΕ , εγω θα σου ελεγα να τον φερεις πιο πολυ στο κεντρο και να βαλεις και αριστερα και δεξια κοκκινο χαρτονι , θα ειναι μια ωραιοτατη γιαφκα δισκων !!!

vasilis4x4
17-01-11, 14:12
1. Κάποιες δεν βουλιάζουν ούτε μετά από 3 μήνες .. εσύ με 3 μέρες κουράστηκες;:rolleyes:
2. Ωραία μούρη για ... βραστό!!!:p
3. Ας μην σχολιάσω κάτι "επιστημονικά διαμάντια" που διάβασα παραπάνω.-:smt120

Βρε καλως το παιδι, που εισαι Νικολακη πως απο δω :confused::D

harris samos
17-01-11, 15:58
1. Κάποιες δεν βουλιάζουν ούτε μετά από 3 μήνες .. εσύ με 3 μέρες κουράστηκες;:rolleyes:
2. Ωραία μούρη για ... βραστό!!!:p
3. Ας μην σχολιάσω κάτι "επιστημονικά διαμάντια" που διάβασα παραπάνω.-:smt120οχι πες θελω να ακουσω :D

Sotiris7
17-01-11, 16:01
Ε ρε Χάρη............ σε τρώει........... :D:D:D

Δεν βλέπεις που εγώ κάνω την πάπια όταν ετοιμάζεται να τα χώσει.......... :D:D:D

harris samos
17-01-11, 16:03
ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΣΕ , εγω θα σου ελεγα να τον φερεις πιο πολυ στο κεντρο και να βαλεις και αριστερα και δεξια κοκκινο χαρτονι , θα ειναι μια ωραιοτατη γιαφκα δισκων !!! αυτο θα κανω ;)
-------------------------
Ε ρε Χάρη............ σε τρώει........... :D:D:D

Δεν βλέπεις που εγώ κάνω την πάπια όταν ετοιμάζεται να τα χώσει.......... :D:D:Dεγω τον αφηνω και μου τα χωνει και μαθαινω ;) χωρις να τον ποτισω;)