PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλε αστακός


Emily82
15-01-11, 12:03
Έχω έναν αστακό περίπου 2 μήνες και δεν έχει αλλάξει καβούκι ή τουλάχιστον εγώ δεν είδα κάτι? Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε κι αυτό που έβγαλε να το έχει φάει?:confused:

Emily82
15-01-11, 14:48
Και μερικές φωτογραφίες

Raven
15-01-11, 16:01
Ο αστακος σου μοιαζει με θηλυκο Procambarus allenii και τις απαιτησεις του αν θες μπορεις να τις δεις εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34724

Η εκδυση ειναι πιο συχνη στο πρωτο διαστημα της ζωης τους και οσο μεγαλωνουν γινονται πιο αραια τα διαστηματα. Δεν αλλαζουν τοσο συχνα κελυφος οπως οι γαριδες και αυτο εξαρταται και απο αλλους παραγοντες, οπως η θερμοκρασια,η φαση αναπαραγωγης, η ποιοτητα του νερου , οι φασεις της σεληνης και πολλα αλλα.

Πιθανον λοιπον ο αστακος σου να μην εχει αλλαξει ακομα κελυφος. Επισης πιθανον να αλλαξε χωρις να το αντιληφθεις και να το εφαγε.
Δοστου κρυψωνες , ειναι κρισιμο για αυτα τα ειδη για να νοιωθουν ασφαλεια.

Emily82
15-01-11, 16:14
Έχω μέσα ένα καράβι που μπαίνει εκεί.

myronlas
15-01-11, 18:33
Γιατί δε βάζεις φυσικό χαλίκι?

Emily82
15-01-11, 18:38
Γιατί δε βάζεις φυσικό χαλίκι?

Τι εννοείς με το (φυσικο χαλίκι) :confused::confused:

myronlas
15-01-11, 19:10
Έχεις δίκιο, δε το έθεσα σωστά. Εννοώ χαλίκι φυσικού χρώματος, αντί για το πολύχρωμο που έχεις. Νομίζω θα αρέσει και σε εσένα και στο ζωντανό, καλύτερα.

Emily82
15-01-11, 19:15
Έχεις δίκιο, δε το έθεσα σωστά. Εννοώ χαλίκι φυσικού χρώματος, αντί για το πολύχρωμο που έχεις. Νομίζω θα αρέσει και σε εσένα και στο ζωντανό, καλύτερα.

Όταν το πήρα μου άρεσε πολύ το χρώμα του ταιριάζει και με το δωμάτιο μου που είναι ροζ. Τώρα ποια όμως πως θα το αλλάξω??:confused::confused:

snakepanos
15-01-11, 19:38
καλα θα κανεις να το αλαξης δεν ειναι βυθος για ενυδρειο αυτος ειναι λουνα παρκ.

Emily82
15-01-11, 20:30
καλα θα κανεις να το αλαξης δεν ειναι βυθος για ενυδρειο αυτος ειναι λουνα παρκ.

Πως θα τον αλλάξω όμως? Που θα τα πάω τα ψάρια???:rolleyes:

drak7family
15-01-11, 20:41
εκτως τον αστακο τι αλλο εχει μεσα το ενυδρειο σου?

Emily82
15-01-11, 20:47
2 δολάρια, 2 αγγελόψαρα 2 ασημένιους καρχαρίες 1 γατόψαρο και 1 γλείφτη.

delta66
15-01-11, 20:55
Στο προφιλ σου γραφει ενυδρειο 100λιτρα.
Ειναι σωστο αυτο?

Emily82
15-01-11, 20:56
Στο προφιλ σου γραφει ενυδρειο 100λιτρα.
Ειναι σωστο αυτο?

ναι......

delta66
15-01-11, 20:57
ναι......
Κατι πρεπει να διορθωσεις για να αποφυγεις τα προβληματα
ή συνθεση ζωντανων ή ενυδρειο

Emily82
15-01-11, 20:59
Το ξέρω ότι είναι πολλά αλλά δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα :(

delta66
15-01-11, 21:07
Το ξέρω ότι είναι πολλά αλλά δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα :(
και τι βλεπεις να γινεται?

Emily82
15-01-11, 21:09
Προς το παρόν δεν βλέπω να έχουν κάποιο πρόβλημα για το μέλλον σκέφτομαι να τα πάω σε μεγαλύτερο.

kotsos83
15-01-11, 21:10
πρεπει ομως γιατι το ενυδρειο σου δεν ειναι φυσικο και σιγα σιγα θα αρχισουν οι στεναχοριες,και ειναι κριμα...πατριωτισα

Emily82
15-01-11, 21:16
Αυτά τα ψάρια που έχω σε τι ενυδρείο θα ήταν καλά να μπουν? :confused::confused:

kotsos83
15-01-11, 21:29
Αυτά τα ψάρια που έχω σε τι ενυδρείο θα ήταν καλά να μπουν? :confused::confused:
απο 200 λιτρα και πανω(για μενα) αλλα δεν ειναι μονο αυτο,θελουν φυσικο χαλικι,φυτα και ξυλα,συγκεκριμενες παραμετρους νερου,δυνατη φυλτρανση και βιολογια και συγκατοικους που να τεριαζουν.με λιγα λογια πρεπει να τα κανεις ολα απο την αρχη.οτι αποριες αλλες εχεις ρωτα να σε κατευθυνω και με τα υλικα που θα χρειαστεις.

harris samos
15-01-11, 22:01
οσο τρωει θα αλλαζει κελυφος

αλλα βλεπω πολυ τροφη μεσα
μετρα και τα ψαρια καθε μερα μολις δεις και λειπει κανενα ξερεις ποιος θα το εχει φαει :smt077:smt077

drak7family
16-01-11, 07:40
βλεπω και εχεις και ψευτκα φυτα η κανω λαθος?

Emily82
16-01-11, 08:27
βλεπω και εχεις και ψευτκα φυτα η κανω λαθος?


Ναι, .έχω ένα ψεύτικο φυτό στο οποίο του αρέσει να ανεβαίνει, το κακό όμως είμαι ότι μου αδειάζει τις γωνίες, μετακινεί τις πέτρες.

drak7family
16-01-11, 09:21
τι φιλτρανση εχεις μεσα?
-------------------------
ειδα και εχεις ενα εσωτερικο φιλτρο σωστα?

Emily82
16-01-11, 09:25
τι φιλτρανση εχεις μεσα?
-------------------------
ειδα και εχεις ενα εσωτερικο φιλτρο σωστα?


Έχω ένα εσωτερικό που κάνει μπουρμπουλήθρες από το μαγαζί μου είπαν ότι αυτό το φίλτρο είναι για 120 λύτρα ενυδρείο, πάνω στο φίλτρο γράφει h dor δεν ξέρω αν είναι αυτή η μάρκα του.

drak7family
16-01-11, 09:26
λοιπον! η γνωμη μου ειναι:
α)βαζεις ενα εξωτερικο φιλτρο (περιπου 60 ευρο εχει ενα βτηνο και καλο)
β)αλλαζεις την ψαροσυνθεση σου (δεν ταιριαζουν ολα αυτα μαζι)
γ)αλλαζεις χαλικι(βαζεις ενα σε πιο φυσικο χρωμα)
δ)βαζεις ζωντανα φυτα(ψαξε λιγο στις αγγελιες και θα βρεθουν πολλα)
ε)βαζεις για φοντο ενα σκουροχρωμο χαρτονι
στ)κανε μετρησεις να δεις πως ειναι το νερο σου(υπαρχουν τεστ στικσ με 15 ευρο)

αυτα απο εμενα και καλη συνεχεια!

andreascrete
16-01-11, 10:28
Zωντανά φυτά μέσα σε ενυδρείο με silver dollar και silver shark θα γίνουν σαλατούλα σε ένα βράδυ και το ξέρω γιατί έχω και εγώ!
Εκτός και αν βάλεις παχύφυλλα όπως ανούβιες και βαλισνέριες αλλά και αυτές μπορεί να πειράξουν ίσως.
Συμφωνώ με το χαλίκι κάτω που με τα έντονα χρώματα στρεσάρει τα ψάρια - φυσικό χαλίκι θα ήταν καλύτερο.

Emily82
16-01-11, 10:31
Σκέφτομαι για άμμο. Τι λέτε???

kotsos83
16-01-11, 11:00
κανε οτι σου λεει ο φιλος πιο πανω εκτος απο την αλλαγη φιλτρου,αυτο που εχεις ειναι μια χαρα αρκει να του βαλεις βιολογικο υλικο και μπολι,στηλε μου αν θελεις σε πμ το μαγαζι που ψωνιζεις για να σου προτυνω τι να παρεις κι απο που.

Emily82
16-01-11, 11:03
Καμία ηδέα πως θα κάνω την αλλαγή του χαλικιού υπάρχει? Ή μπα?

delta66
16-01-11, 14:10
Eχουν γραφτει αρκετα πραγματα, αν κανεις αναζητηση θα βρεις.
Θελεις δοχειο για προσωρινη φιλοξενια των ζωντανων και μετα κανεις την αλλαγη στο χαλικι κλπ

Diskus fan
17-01-11, 17:24
Καμία ηδέα πως θα κάνω την αλλαγή του χαλικιού υπάρχει? Ή μπα?

Μα καλά ... απ' όσα έχουν γραφτεί εσύ στο .... χρώμα του χαλικιού κόλλησες;
Λες ότι ... δεν θέλεις να αποχωριστείς κανένα γιατί σου αρέσουν ... θα σου αρέσει περισσότερο να τα βλέπεις ένα-ένα να πεθαίνουν και μάλιστα βασανιστικά όπως τους έχεις ορίσει;:confused:

1. Αστακός και ψάρια δεν πάνε μαζί ... κάποια στιγμή θα τα σκοτώσει.
2. Τα ψάρια που έχεις θέλουν πολύ μεγάλο ενυδρείο ... τα 200 λίτρα που έγραψε κάποιος παραπάνω, δεν φτάνουν ούτε μόνο για σκαλάρια.
3. Το φιλτράρισμα που χρειάζεσαι με το φίλτρο που έχεις απλά ... ΔΕΝ το έχεις.
4. Από το όνομα ... υποθέτω ότι απευθύνομαι σε γυναίκα ... αν αύριο κάνεις παιδιά (αν δεν έχεις ήδη) ... θα τα πετάξεις στο δρόμο ξυπόλητα και όσο αντέξουν; Μάλλον όχι .... αυτό όμως έχεις καταδικάσει να γίνει στα ψαράκια που όπως δείχνει ... αγαπάς. Κάνε λοιπόν γι' αυτά .. το καλύτερο γιατί είναι υποχρέωση σου.
5. Ο άνθρωπος του καταστήματος πρέπει να ζήσει ... εγώ σου προτείνω να ξαναπάς εκεί διαβασμένη και να αγοράσεις ότι πραγματικά σου χρειάζεται ... όχι ότι θέλουν να σου φορτώσουν. Μάθε τις απαιτήσεις (μέγεθος ενυδρείου, συνθήκες νερού, συγκάτοικους κλπ.) για το κάθε είδος που θέλεις να φιλοξενήσεις και εφ' όσον ταιριάζουν μεταξύ τους (θα τα βρεις όλα ήδη γραμμένα στο φόρουμ) ... επέλεξε και προχώρα.
6. Μην σταθείς στο "ύφος" μου ... αλλά στο τι πρέπει επειγόντως να κάνεις.
7. Ελπίζω να αποφασίσεις το σωστό.
8. Καλή συνέχεια.-
:cool:

Υ.Γ. Για οποιαδήποτε επιπλέον απορία ... ρωτάς.-