PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για στυσιμο!


scooby14
13-01-11, 14:25
καλησπερα! αποφασισα να αξιοποιησω το 200αρι του πατερα μου. το ενυδρειο ειναι 100*40*50 υψος 180 καθαρα λιτρα. αλλα εχει φωτισμο μονο μια τ8 15w. ετσι σκεφτομαι να το κανω αμαζονιου με αμμο ριζες και κανα ευκολο φυτακι αν αναβαθμισω αργοτερα τον φωτισμο. θελω τωρα να μου προτεινε καμια ψαροσυνθεση για τετοιο set up. σκεφτομουνα τιποτα bolivian ram που μου αρεσουν πολυ σκαλαρια κανα κοπαδακι τετρα ροδοστομους τιποτα cory τιποτα ancistrus. Για πειτε μου κανενα συνδιασμο η τιποτα αλλο που θα ταιριαζε!

sammy
13-01-11, 15:42
καλησπερα! αποφασισα να αξιοποιησω το 200αρι του πατερα μου. το ενυδρειο ειναι 100*40*50 υψος 180 καθαρα λιτρα. αλλα εχει φωτισμο μονο μια τ8 15w. ετσι σκεφτομαι να το κανω αμαζονιου με αμμο ριζες και κανα ευκολο φυτακι αν αναβαθμισω αργοτερα τον φωτισμο. θελω τωρα να μου προτεινε καμια ψαροσυνθεση για τετοιο set up. σκεφτομουνα τιποτα bolivian ram που μου αρεσουν πολυ σκαλαρια κανα κοπαδακι τετρα ροδοστομους τιποτα cory τιποτα ancistrus. Για πειτε μου κανενα συνδιασμο η τιποτα αλλο που θα ταιριαζε!

Γεια σου φίλε με τοσο λίγο φωτισμό το μόνο φυτό που δεν θα είχε πρόβλημα είναι η anubia τώρα για ψαράκια μικρά σε κοπάδι πολύ όμορφα είναι τα cherry barb, βέβαια όταν θα πας να τα αγοράσεις θα εχουν ένα χρώμα καφετί τιποτα το ιδιαίτερο μη σε ξεγελάει όμως μετά από κάνα τρίμηνο θα αποκτήσουν το πραγματικό χρώμα το οποίο δικαιολόγει το όνομα τους. Αλλα πολύ όμορφα μικρα παντα είναι τα pencilfish υπάρχουν μεγάλα και μικρά τα μικρα είναι πιο όμορφα και νομιζω λεγονται dwarf pencilfish, τα dwarf goyrami απο πλεκοστομους οταν βρεις υπαρχουν πολυ ομορφα ψαρια απλα πρεπει να ψαχνεις τα ενυδρεια γιατι συνήθως οι ομορφοι κρύβονται για να μην τους δεις.
Τα cardinal tetra ειναι πολυ όμορφα μοιαζουν με τα νεον αλλα είναι πιο ομορφα. Τελος για να αναφέρω και την δική μου άποψη όσον αφορά τα σκαλάρια εγώ θα προτιμούσα αντί για αυτά να έβαζες δισκάκια βεβαια πιο πολύ μανούρα έχουν και ένα ακόμα ψάρι να προτείνω αν σου αρέσουν τα χελια και ψηνεσαι παρέα με όλα τα υπόλοιπα να φιλοξενήσεις και κατι τέτοιο το mastacembelus erythrotaenia είναι απίστευτο το είχα και εγώ ειχε μεγαλώσει γυρω στα 25 με 30 εκατοστα και ενω το είχα μαζι με νεον, ροδοστομους και διαφορα μικρα τα οποια θα μπορουσαν να είναι το γεύμα δεν πειραξε ποτέ κανενα ακόμα και όταν τα αφηνα νηστικά για αρκετό καιρό.

Chris82
13-01-11, 16:34
Δισκακια σε 200 λιτρα και με ολους αυτους τους συγκατοικους??:smt018

bokostas
13-01-11, 16:46
...σκεφτομουνα τιποτα bolivian ram που μου αρεσουν πολυ σκαλαρια κανα κοπαδακι τετρα ροδοστομους τιποτα cory τιποτα ancistrus. Για πειτε μου κανενα συνδιασμο η τιποτα αλλο που θα ταιριαζε!
Εγώ θα έβαζα όλα αυτά που ανέφερες μαζί, εκτός ίσως από τα σκαλάρια για να μην πέσει πολύ στριμωξίδι, είναι από τους καλύτερους συνδυασμούς.
Ραμ, καρδινάλιοι, ροδόστομοι, κόρυ και ανσίστρους και πολλά είναι. Κι ακόμη καλύτερα να διαλέξεις ανάμεσα σε τέτρα και ροδόστομους και να
βάλεις ένα μεγαλύτερο κοπάδι από 1 από τα 2. Και κόρυ από 1 είδος και αρκετά (τουλάχιστον 6) άτομα. Μια χαρά τα βρίσκω.

Giorgos
13-01-11, 16:49
καλησπερα! αποφασισα να αξιοποιησω το 200αρι του πατερα μου. το ενυδρειο ειναι 100*40*50 υψος 180 καθαρα λιτρα. αλλα εχει φωτισμο μονο μια τ8 15w. ετσι σκεφτομαι να το κανω αμαζονιου με αμμο ριζες και κανα ευκολο φυτακι αν αναβαθμισω αργοτερα τον φωτισμο. θελω τωρα να μου προτεινε καμια ψαροσυνθεση για τετοιο set up. σκεφτομουνα τιποτα bolivian ram που μου αρεσουν πολυ σκαλαρια κανα κοπαδακι τετρα ροδοστομους τιποτα cory τιποτα ancistrus. Για πειτε μου κανενα συνδιασμο η τιποτα αλλο που θα ταιριαζε!
Θεωρω το ενυδρειο σου πολυ μικρο για σκαλαρια εκτος αν σκοπευεις να κρατησεις μονο ενα ζευγαρι.
Γι' αυτο λοιπον θα σου προτεινω κατι που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα και που ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα επιλογη που επισης ταιριαζει με το στησιμο που θελεις να κανεις.
Cleithracara maronii (keyhole cichlid)

Γεια σου φίλε με τοσο λίγο φωτισμό το μόνο φυτό που δεν θα είχε πρόβλημα είναι η anubia τώρα για ψαράκια μικρά σε κοπάδι πολύ όμορφα είναι τα cherry barb, βέβαια όταν θα πας να τα αγοράσεις θα εχουν ένα χρώμα καφετί τιποτα το ιδιαίτερο μη σε ξεγελάει όμως μετά από κάνα τρίμηνο θα αποκτήσουν το πραγματικό χρώμα το οποίο δικαιολόγει το όνομα τους. Αλλα πολύ όμορφα μικρα παντα είναι τα pencilfish υπάρχουν μεγάλα και μικρά τα μικρα είναι πιο όμορφα και νομιζω λεγονται dwarf pencilfish, τα dwarf goyrami απο πλεκοστομους οταν βρεις υπαρχουν πολυ ομορφα ψαρια απλα πρεπει να ψαχνεις τα ενυδρεια γιατι συνήθως οι ομορφοι κρύβονται για να μην τους δεις.
Τα cardinal tetra ειναι πολυ όμορφα μοιαζουν με τα νεον αλλα είναι πιο ομορφα. Τελος για να αναφέρω και την δική μου άποψη όσον αφορά τα σκαλάρια εγώ θα προτιμούσα αντί για αυτά να έβαζες δισκάκια βεβαια πιο πολύ μανούρα έχουν και ένα ακόμα ψάρι να προτείνω αν σου αρέσουν τα χελια και ψηνεσαι παρέα με όλα τα υπόλοιπα να φιλοξενήσεις και κατι τέτοιο το mastacembelus erythrotaenia είναι απίστευτο το είχα και εγώ ειχε μεγαλώσει γυρω στα 25 με 30 εκατοστα και ενω το είχα μαζι με νεον, ροδοστομους και διαφορα μικρα τα οποια θα μπορουσαν να είναι το γεύμα δεν πειραξε ποτέ κανενα ακόμα και όταν τα αφηνα νηστικά για αρκετό καιρό.
Θα ηθελα να προσεχεις τι ψαρια προτεινεις και το λεω ειδικοτερα για το Mastacembelus erythrotaenia το οποιο εκτος του οτι δεν απανταται στον Αμαζονιο, ζει σε αλλη ηπειρο και... ειναι γνωστο οτι τρωει μικροτερα ψαρια!
Οσον αφορα τις υπολοιπες προτασεις, ενω τα ψαρια που προτεινεις ειναι φιλησυχα, καποια (cherry barb & gouramie) δεν προερχονται απο τη Ν. Αμερικη. Κατα τ' αλλα, συμφωνω με τα pencilfish.

scooby14
13-01-11, 17:27
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. οποτε για βυθο ειμαστε οκ. συν ενα κοπαδακι απο tetra η ροδοστομους η καποιο pencil fish η barb. ενα ειδος μονο ετσι?? συν κατι καποιες φιλησυχες κιχλιδες. θελω ομως καποιες που να μεγαλωνουν λιγο. οι key hole μου φαινονται πολυ καλι επιλογη ποσα ατομα?? βρισκονται ελλαδα?? αλλιως τα bolivian ram που μου αρεσουν ποσα?? κατι αλλο σε κιχλιδα??
τα κακατου που εχω μπαινουν η να τα αφησω εκει που ειναι??

Giorgos
13-01-11, 20:33
Οχι barb... εφοσον θελεις βιοτοπικο.
Επισης οχι στα cacatoo γιατι μολις γεννησουν θα σου κανουν ανω-κατω το ενυδρειο κυριως λογω της επιθετικοτητας τους προς τα υπολοιπα ψαρια.

Θα σου ελεγα οτι το ενυδρειο θα ειναι μια χαρα με:
- 1 ζευγαρι Bolivian rams
- 1 ζευγαρι Keyholes
- 1 μονο κοπαδι των 15+ ατομων tetra (όπως ροδοστομοι) ή pencilfish
- 1 κοπαδακι 6-7 corydoras
- 1 ancistrus

dizio
13-01-11, 20:57
λιγο πρόστυχος ο τίτλος αλλά ευτυχώς απότι φάνηκε τα παιδιά κατάλαβαν τι εννοούσες :grin: :smt047

scooby14
13-01-11, 21:13
λιγο πρόστυχος ο τίτλος αλλά ευτυχώς απότι φάνηκε τα παιδιά κατάλαβαν τι εννοούσες :grin: :smt047xixixixixi ουτε που μου περασε απο το μυαλο:)
keyholes που θα βρω ξερεται.?? αν βαλω 2 ζευγαρια ας πουμε ραμιρεζι θα εχω θεμα?? τωρα για το set up μονο με ριζες θα εχω θεματα με επιθετικοτητα και τετοια η οχι?? Για υποστρωμα χαλαζιακη αμμο?? α και για επιφανειακα φυτα πιστια κτλ ποσο φως θελω??

sammy
28-01-11, 19:07
Θεωρω το ενυδρειο σου πολυ μικρο για σκαλαρια εκτος αν σκοπευεις να κρατησεις μονο ενα ζευγαρι.
Γι' αυτο λοιπον θα σου προτεινω κατι που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα και που ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα επιλογη που επισης ταιριαζει με το στησιμο που θελεις να κανεις.
Cleithracara maronii (keyhole cichlid)


Θα ηθελα να προσεχεις τι ψαρια προτεινεις και το λεω ειδικοτερα για το Mastacembelus erythrotaenia το οποιο εκτος του οτι δεν απανταται στον Αμαζονιο, ζει σε αλλη ηπειρο και... ειναι γνωστο οτι τρωει μικροτερα ψαρια!
Οσον αφορα τις υπολοιπες προτασεις, ενω τα ψαρια που προτεινεις ειναι φιλησυχα, καποια (cherry barb & gouramie) δεν προερχονται απο τη Ν. Αμερικη. Κατα τ' αλλα, συμφωνω με τα pencilfish.

συγνωμη σχετικα με την λανθασμενη γεωγραφικη προελευση κάποιον ψαριων, όταν εγραφα ειχα ξεχασει πληρως πως ρωτουσε για αμαζονιο, τωρα οσον αφορά το mastacebelus στο ενυδρείο μου ηταν τοσο φιλησυχο που δεν πειραξε ποτέ κανενα δικό ψάρι εστω και αν αυτο χωρουσε ανετα στο στόμα του ή ειχε μπει μετεπειτα στο ενυδρείο ή ακόμα και όταν εμενε νηστικό βέβαια ξεχασα να γραψω πως ετρωγε μια φορά την εβδομάδα ή και περισσοτερο μια ολόκληρη γαριδα(γαμπαρι), οπότε δεν μπορ΄ς να ειμαι σίγουρος πςσ δεν τηα πειραζε τιποτα αν εμενε νηστικό για κανα μήνα αλλά από την άλλη του το προτεινα απλα και του εγραψα το λατινικό ονομα για να το ψάξει όχι για να πάει να το αγοράσει και να του δημιουργήσει πρόβλημα δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.

scooby14
28-01-11, 19:35
μιας και ξεθαφτηκε το θεμα και εγω ακομα ψαχνομαι με αυτο το ενυδρειο. εχω καταληξει
ενα κοπαδι κορυ
15+ ροδοστομους
1 ancistrus.
με τις κιχλιδες δεν εχω καταληξει μπορω να βαλω κατι αλλο εκτος απο key hole η altispinosus?? καμια προταση??
στην επιφανεια ηθελα κανα hachet μπορω να βαλω η θα εχουμε υπερπληθυσμο??
τωρα για βυθο πολυ ψιλο χαλικι η αμμο?? την αμμο λευκη η ποιο σκουρα??

Giorgos
28-01-11, 21:08
Εχει παμπολλες επιλογες!
Aequidens pulcher
Laetacara curviceps
Nannacara anomala
Apistogramma sp. (ψαχτο... εχει πολλα)

Και απο λιγο μεγαλυτερα ψαρια:
Mesonauta festivum

scooby14
29-01-11, 18:35
Εχει παμπολλες επιλογες!
Aequidens pulcher
Laetacara curviceps
Nannacara anomala
Apistogramma sp. (ψαχτο... εχει πολλα)

Και απο λιγο μεγαλυτερα ψαρια:
Mesonauta festivum

λοιπον το εψαξα και μου αρεσαν τα blua acara αλλα λεει τρωνε μικροτερα ψαρια αρα ροδοστομοι=μεζεδακι!!
Mesonauta festivum αυτα ωραια ψαρια θα εχουν θεμα με τα υπολοιπα???
πως μπαινουν ζευγαρι η και περισσοτερα?? συνδιαζονται με τα altispinosus??ευχαριστω!

Giorgos
31-01-11, 13:20
Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θελεις να κανεις. Διορθωσε με αν κανω λαθος.

Εχεις αποφασισει να εχεις στο ενυδρειο:
- ενα κοπαδακι κορυντορας
- ενα μικρο κοπαδι 15 ροδοστομων
- εναν ανσιστρους
- και δεν εισαι ακομα σιγουρος για ποια νανοκιχλιδα ή τελικα εχεις αποφασισει για ενα ζευγαρι M. altispinosus και ψαχνεις για κατι ακομα;

scooby14
31-01-11, 15:33
ναι δεν εχω αποφασισει για ποια νανοκιχλιδα θα βαλω και κοιταω συνδιασμους αν και εχω ψηθει πολυ για keyhole με altispinosus αλλα ηθελα να δω και καποια αλλη επιλογη. απο οτι εψαξα μονο τα festivum μου κανουν αυτα πως μπορω να τα βαλω ζευγαρι, κοπαδι?? πρεπει να ειναι μονα τους απο κιχλιδες η θα τα πανε καλα και με ενα ζευγαρι αλτισπινοζα.?? και μια τελευταια ερωτηση κανενα marble hatchet μπορω να βαλω η θα εχω ηδη αρκετα?? ελπιζω να μην σε εχω κουρασει, ευχαριστω για την βοηθεια παντως!

Giorgos
31-01-11, 15:42
Ειναι ηδη πολλα τα ψαρια.
Τα φετιβουμ γινονται λιγο μεγαλα και αν ζευγαρωσουν θα επικρατει χαος στο ενυδρειο σου. Δεν τα συνιστω μαζι με αλλες κιχλιδες σε ενυδρειο 180 λιτρων.

Θεωρω καλυτερη επιλογη τα βολιβιανα με τα keyhole.

scooby14
31-01-11, 15:46
οποτε παμε σε αυτο που μου ειχες προτυνει απο την αρχη μια χαρα. οποτε τα hatchet ακυρο. ο βυθος να ναι αμμος.?? τι αποχρωση?? να ναι πολυ λεπτοκοκκη η και ποιο χοντρη ειναι οκ για να μπορω να φυτεψω τπτ αργοτερα?

Giorgos
31-01-11, 16:04
Ψιλη αμμος, κατα προτιμηση λευκη. Θα ειναι μια χαρα για κανεναν εχινοδορο μιας και θελεις κατι βιοτοπικο.

scooby14
31-01-11, 16:13
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.να σε καλα!! και μια τελευταια ερωτηση ξερεις που θα βτω καμια φθηνη ριζα γιατι κοιταξα σε ενα μαγαζι και ειχαν 50+

Giorgos
31-01-11, 20:06
Δεν πολυκυκλοφορω στα μαγαζια αλλα μιας και εισαι κοντα, θα σου ελεγα να πας μια βολτα απο το Νινταλ.

scooby14
31-01-11, 20:21
θα το κοιταξω!! οκ σε ευχαριστω να σε καλα