PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρήσεις και εδω...


Hypostomus
31-03-03, 22:05
Ιδου οι πρωτες μου μετρησεις:
pH 8
GH εδω μπερδευτηκα. το χρωμα εγινε στις 4 σταγονες κοκκινο και στην 26η αλλαξε χρωμα.Αρα 22;; το τεστ TETRA.
KH 13
NH4 4-5mg/lt
NO2 0.3 mg/lt
NO3 12.5 - 25 mg/lt

το χαλικι ειναι απο τη θαλασσα μαζεμενο.αυριο το αλλαζω με ουδετερο και το ενυδρειο στρωνει εδω και 15 μερες χωρις αλλαγη νερου.
λοιπον :?: :?:

lurking_fear
01-04-03, 00:25
Η αμμωνία θα έπρεπε να έχει μειωθεί αισθητά εφόσον το ενυδρείο είναι σε φάση στρωσίματος εδώ και 2 εβδομάδες. Επομένως στην αμμωνία έχεις πρόβλημα.

Επίσης είναι λίγο (έως πολύ παράξενο) να έχεις νιτρικά άλατα στη φάση που βρίσκεσαι. Αρχικά οι τιμές της αμμωνίας είναι πολύ υψηλές, μετά πέφτει η αμμωνία και ανεβαίνουν τα νιτρώδη και τέλος πέφτουν και τα νιτρώδη και ανεβαίνουν τα νιτρικά.

Με ποιά διαδικασία το στρώνεις;

chris
01-04-03, 01:13
Eχω και εγώ την ίδια απορία.Μάλλον κανεις στρώσιμο με καθαρή αμμωνία πράγμα που απαιτεί εμπειρία και γνώση .Δεν βλέπω καμία ισορροπία να επέρχεται.
Τώρα στο στρώσιμο θα αλλάξεις το χαλίκι :?: :shock:
Πως ακριβώς θέλεις να το υλοποιήσεις αυτό;

vsavvas
01-04-03, 09:46
Αν κάνεις στρώσιμο με αμμωνία μου θυμίζουν λίγο τα νούμερα σου την δικιά μου κατάσταση όταν έστρωνα το μεγάλο. Η υπερβολική αμμωνία μπλοκάρει την ανάπτυξη των βακτηριδίων. Κάνε καμιά αλλαγή νερού ώστε να πέσει η αμμωνία και να συνεχίσει το στρώσιμο.

Hypostomus
01-04-03, 13:54
Καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον. η τριβη μου με τα ενυδρεια τωρα αρχισε οποτε δικαιολογηστε μου τις λάθος κινησεις :roll: και δειξτε κατανόηση...
το χαλικι που μαζεψα απο τη παραλια δεν μου κανει , και αυτο το καταλαβα οταν το ειχα ηδη ριξει μεσα στο ενυδρειο,ηταν σαφώς ασβεστολιθικο και θα μου δημιουργουσε προβλημα στη σκληροτητα-ενδιαφερομαι για ψαρια αμαζονιου. στ οστρωσιμο δεν επενεμβηκα με κανενα μεσο μονο λιγο τροφη που ριχνω αραια-ανευ ψαριων..-και εμενα μου φανηκαν λιγο περιεργες οι μετρησεις.τεστ της τετρα
θα αλλαξω το χαλικι θα κανω νεες μετρησεις και το συζηταμε παλι.

Hypostomus
16-04-03, 20:54
Χαιρετω και παλι και για να μην ανοιγω νεο τοπικ :

PH 7.5-8.0
NH3 0.1 mg/lt
NO2 2mg/lt
NO3 50 mg/lt :shock:
KH 11
GH 22
Αλλαγές νερου καθε 4 μερες,το χαλικι αλλαχτηκε εδω και καμια 15 μερες και στρωνω με καθαρη αμμωνια εως τα 3 -4 mg/lt. Εβαλα δυο ωραιοτατες ριζες mopani και δωσαν ενα κιτρινωπο χρωμα στο νερο που το γουσταρω.. πριν μια εβδομαδα εμφανιστηκε planaria ισως της τροφης που εριξα λιγο, ομως τα μαζεψα ενα ενα με μια πιπετα 8) . υποψιαζομαι πως τα νιτρικα προερχονται κατα ενα μερος απο το νερο της βρυσης.

chris
16-04-03, 23:50
. υποψιαζομαι πως τα νιτρικα προερχονται κατα ενα μερος απο το νερο της βρυσης.
oxi.Δεν φταίει το νερό της βρύσης.Μην απορείς για τα νιτρικά .Αυτά καλά κάνουν και είναι ψηλά .Το πρόβλημα είναιτα άλλα 2.Ελπίζω να έχεις σταματήσει να ρίχνεις αμμωνία.Αν συνεχίζεις οι μετρήσεις σου είναι λογικές.

tasos
17-04-03, 19:38
Το αν έχει νιτρικά το νερό της βρύση θα το καταλάβεις εφόσον το μετρήσεις!!Εμένα έχει όσο βρίσκεται και στο φυτεμένο ενυδρείο μου :shock: Μπορώ να υποθέσω δηλ. οτι τα φυτά μου τραβάνε ό,τι βγάζουν τα ψάρια και η τροφή!(καλά είναι).
Ένα άλλο θέμα ειναι η μάρκα του τέστ μέτρησης:μέχρι τώρα μετρούσα με SERA που μου έβγαζε μηδέν(καινούριο),ενώ όταν δοκίμασα με της TETRA μου έδειξε12,5 ppm. :x Δεν θέλω να αναρωτηθώ τι θα μου δείξει πιο καλής εταιρίας :? Και δεν μπορούσα να δικαιολογήσω την παρουσία νηματώδους και bearded άλγης με μηδενικά νιτρικά και φωσφορικά :roll: :roll:
Αν κανεις λοιπόν αλλαγές νερού ανα 4ήμερο,δές και το νερό της βρύσης τι καπνό φουμάρει(μπορεί να είναι παράνομος!!)Απ`ότι θυμάμαι πάντως το νερό της θεσ/νίκης είχε νιτρικά άνω των επιτρεπτών ορίων για τους ανθρώπους(δεν θυμάμαι πόσο.).

Hypostomus
17-04-03, 20:44
Καλησπέρα
οι τιμες οντως ειναι μετα απο αμμωνια(2-3 ωρες μετα). να συνεχισω να ριχνω?

Giorgos
17-04-03, 23:40
Να συνεχίσεις να ρίχνεις αμμωνία (~3 mg/l) κάθε 24 ώρες περίπου μέχρι να έρθει η μέρα που η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 να μηδενιστούν. Να περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος σε περίπου 10 μέρες αφού στρώνεις 15 μέρες τώρα.

Είναι απολύτως φυσιολογικό να έχεις τόσο ψηλά νιτρικά εφόσον ο κύκλος του αζώτου πλησιάζει την ολοκλήρωση. Συνέχισε...

Τα νιτρικά προέχονται σχεδόν αποκλειστικά από την αμμωνία που ρίχνεις και όχι από το νερό της βρύσης. Είναι αδύνατον να έχει 50 ppm νιτρικά το νερό της βρύσης οποιασδήποτε περιοχής.

chris
18-04-03, 00:37
συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο.Αυτό που εννοούσα είναιότι αν η μέτρηση γίνει ακριβώς μετά την δόση αμμωνίας ,λογικό είναι το test να δείξει αμμωνία.Οσο για το test νιτρικών του νερού του δικτύου ,τουλάχιστον εδώ στην Ηλιούπολη,ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ.Mε 2 διαφορετικά test.

johnny98130
18-04-03, 22:38
Θα συμφωνήσω με τον τασο οτι το νερο της συμπρωτευουσας εχει παραπανω νιτρικα απο οτι στην αθηνα. Πριν απο ενα χρονο που ετυχε να κανω μια μετρηση ειδα οτι το τεστ της tetra αποχρωματιστηκε. Κατα τα αλλα με κάλυψε ο γιωργος. ΠΕΡΙΜΕΝΕ λιγες μερες ακομα να ολοκληρωθει ο κυκλος

Hypostomus
18-04-03, 23:09
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
ηδη τα νιτρωδη εχουν πεσει στο 1 mg/lt με σημερινες μετρησεις :D

mikenuke
14-07-03, 16:44
Λοιπον φιλοι μου μολις μου πηρα κι εγω τα τεστ μου (TetraTest Laborett) και εκανα τις μετρησεις μου.

Η πρωτη μου απορια ειναι ιδια με του Hypostomous οταν μετρησα το GH το νερο κοκκινησε στις 2 σταγονες και πρασινησε στις 12 σταγονες με το TetraTest παντα. αυτο σημανει οτι εχω 10 βαθμους σκληροτητας, ή δε παιζει ρολο το ποτε κοκκινιζει αλλα μονο το ποτε πρασινιζει, οποτε εχω 12 βαθμους σκληροτητας?

Οι μετρησεις που πηρα για πρωτη φορα ειναι αυτες:
GH 12 (αν ισχυει το 2ο απο αυτο που ρωτησα ανωθεν,σχετικα)
KH 11
pH 8,5 (ισως να τεινει και στο 9 αλλα δεν το πιστευω)
NO2 <0,3mg /l
CO2 1,0 mg/l

Αυτες οι μετρησεις ειναι μετρησεις πριν απο αλλαγη νερου την οποια κανω καθε 2ο Σαββατο. Και ποτε μεχρι και αυτη την αλλαγη δεν ειχα χρησιμοποιησει καποιο Conditioner.
Ειναι καλες?

Αμεσως μετα εκανα αλλαγη νερου 25%, φυσικα δεν εκανα αμεσως τις νεες μετρησεις αλλα την επομενη μερα για να ανακατωθει το νερο (σωστα δεν επραξα?).

Οι νεες μετρησεις της αλλης μερας μετα την αλλαγη νερου και την προσθεση του νεοαποκτειθεντος conditioner για αποχλωριωση και αντιστρες "Prime" για πρωτη φορα ,ειχαν ως εξης:

GH 13 (αν ισχυει το 2ο απο αυτο που ρωτησα ανωθεν,σχετικα)
KH 12
pH 8,5 (ισως να τεινει και στο 9 αλλα δεν το πιστευω)
NO2 <0,3mg /l
CO2 1,1 mg/l

Για πειτε μου τι σημαινουν!!!! Περιπου καταλαβα οτι εχω υψηλο pH και το CO2 δεν ειναι αρκετο για φυτα, ομως δεν με ενοχλει καθοτι δεν εχω φυτα.

Ενα αλλο που καταλαβα ειναι οτι μαλλον χρειαζομαι και επιπλεον τα τεστ για αμμωνια (ΝΗ3 και ΝΗ4) και για ΝΟ3. Ή μηπως δεν ειναι απαραιτητα?

Ακομη δεν εκανα τεστς στο νερο της βρυσης αλλα θα κανω συντομα, να κανω και τα 5 τεστ στο νερο βρυσης ή μονο σκληροτητας και pH?

George-A
14-07-03, 18:03
Λοιπον φιλοι μου μολις μου πηρα κι εγω τα τεστ μου (TetraTest Laborett) και εκανα τις μετρησεις μου.


Μιχαλη, το τεστ που πηρες δεν ειναι ιδιο με αυτο;
http://www.drsfostersmith.com/product/prod_Display.cfm?siteid=6&pCatId=4371
Το ροταω γιατι εχεις μετρηση CO2. To CO2 βγαινει υπολογιστικα απο τα ΚΗ και pH. Αν δεν εχεις φυτα δεν σου χρειαζεται.

Τα ΚΗ / GH με την πρωτη σταγονα παιρνουν το 1ο χρωμα, μετα ριχνεις μια-μια σταγονα, κλινεις το καπακι, ανακατευεις, μεχρι να παρει το 2ο χρωμα.

Τα τεστ αμωνιας και nitrates ειναι απαραιτητα.

mikenuke
14-07-03, 18:13
Οχι δεν ειναι αυτο που λες εσυ Τζωρτζ αυτο που λες ειναι το Deluxe εγω μαλλον εχω το απλο μιας και δεν εχει τοσα μπουκαλακια.
αυτο που εχω εγω ειναι αυτο

http://store.aquaristic.net/AQ9547ed8a289fb8e5a4e3cf692c5b26b1/app/details.php?shop=1,77,0,0,id717,,0,

Αν ειχα την επιλογη να παρω αυτο που λες θα το επαιρνα μιας και πρεπει να εχει περισσοτερα τεστς για αμμωνια και τετοια.

Ναι την μετρηση του CO2 ετσι την εβγαλα με υπολογισμο.

Αρα λοιπον με αυτα που λες τα σωστα ειναι αυτα που εχω γραψει για τις σκληροτητες.

Ας απαντησουν και αλλα μελη και πανω στα αλλα ερωτηματα, να μην μεινουν τρυπες!

George-A
14-07-03, 18:31
Αν ειχα την επιλογη να παρω αυτο που λες θα το επαιρνα μιας και πρεπει να εχει περισσοτερα τεστς για αμμωνια και τετοια.
Αν ειναι ετσι τρεχα και παρε και τα αλλα δυο τεστ (αμωνια & ΝΟ3) για να εχεις ολοκληρωμενες μετρησεις.

Αρα λοιπον με αυτα που λες τα σωστα ειναι αυτα που εχω γραψει για τις σκληροτητες.
Ναι!

Ας απαντησουν και αλλα μελη και πανω στα αλλα ερωτηματα, να μην μεινουν τρυπες!
ας απαντησουν.... :? :?

lasal
15-07-03, 01:25
Αν ειναι ετσι τρεχα και παρε και τα αλλα δυο τεστ (αμωνια & ΝΟ3) για να εχεις ολοκληρωμενες μετρησεις.
Τα κυριότερα δεν πήρες Μιχάλη.

mikenuke
15-07-03, 10:32
Aυτο βλεπω, αυτο βλεπω, τα κυριοτερα τα αφησα.

Κατα τα αλλα δε μου ειπατε ποια ειναι τα συμπερασματα απο τις μετρησεις μου.

halvas69
15-07-03, 10:48
Με το ΡΗ που έχεις θα πρέπει να βάλεις "σκληρά" ψαράκια......μυρίζει malawi ή έτσι μου φαίνεται ?
Όσον αφορά την ερώτηση για το αν οι μετρήσεις σου είναι καλές......εννοείς αν "έστρωσε" το νερό ?
Θα πρέπει να πάρεις τα τεστ για αμμωνια και νιτρικά για να το δεις αυτό.
Παρε πρώτα τα τεστς και μετά θα λάβεις και απαντήσεις.

mikenuke
15-07-03, 17:55
OK θα επανελθω το συντομοτερο. Ευχαριστω

George-A
15-07-03, 17:59
Ακομη δεν εκανα τεστς στο νερο της βρυσης αλλα θα κανω συντομα, να κανω και τα 5 τεστ στο νερο βρυσης ή μονο σκληροτητας και pH?
Aυτο μάλλον ξεχάστικε.....

Το να πάρεις μια απο όλες δεν νομίζω να είναι κακό....

Τα pH KH GH να τα πάρεις οποσδήποτε, να δεις αν είναι περίπου ίδια με αυτά του ενυδρείου σου.
Υπάρχουν και περιπτώσεις που το νερό βρύσης έχει νιτρικά...

mikenuke
18-07-03, 15:11
Λοιπον πηρα και τα υπολοιπα τεστ και εκανα μετρησεις σημερα.

τα νεα αποτελεσμτα εχουν ως εξης μετα απο μια εβδομαδα απο την αλλαγη νερου, επομενη σε μια εβδομαδα.

GH ____________ 13
KH ____________ 12
pH ____________ 9
NO2 ____________ <0,3 mg /l
CO2 ____________ 0,3 mg/l
ΝΟ3 ____________ 25 mg/l
Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 __ 0,25

Ανεβηκε το pH? γιατι?

Πως ειναι τα αποτελεσματα των νεων τεστ? παω καλα?

Η θερμοκρασια στο ενυδρειο την ωρα που πηρα δειγμα ηταν 28,5 βαθ. κελσιου.

koulio
18-07-03, 15:28
η αμμωνια πρεπει να ειναι μηδενικη παντα/0,25 ειναι αρκετη
για ξανακανε αλλη μια μετρηση να σιγουρευτεις αλλιως κανε μικρες αλλαγες νερου καθε 2-3 μερες και ελαχιστοποιησε το ταισμα

το ph πριν ελεγες οτι ειναι 8,5 και τεινει προς το 9 . τωρα λες οτι εχεις 9 . το Ph κατα την διαρκεια της ημερας εχει μερικες διακυμανσεις οποτε μην ανησυχεις.

θυμησες μας ξανα ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τι ψαρια εχεις μεσα??

mikenuke
18-07-03, 17:52
Ξαναεκανα μετρηση και το εβγαλα παλι στα ιδια, μπορει να ειναι απο 0 εως 0,25 δε πιστευω οτι χρειαζεται να ανησυχησω.

160 λιτρα ειναι το ενυδρειο, πες καμια 145 να ειναι καθαρο και μεσα εχω 21 ψαρακια ζωοτοκα τα εχω γραψει και σε αλλο μνμ το οποιο ενημερωσα μολις (http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?p=7276#7276).

Ταιζω μια φορα την ημερα και η μετρησεις που εδωσα στο προηγουμενο σημερινο μνμ εγιναν πριν το ταισμα, αν εχει σημασια.

Με λιγα λογια ολα καλα στις μετρησεις εκτος απο την αμμωνια η οποια πρεπει να σιγουρευτω πως ειναι μηδενικη?

Μολις εβαλα και επιπλεον βιολογικο φιλτρο για το οποιο θα σας πω στο αναλογο ποστ (http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=887).

Giorgos
18-07-03, 20:48
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αλλαγές νερού κάθε βδομάδα και όχι ανά δύο εβδομάδες.

Δεν είναι να παίζεις με την αμμωνία. Ακόμη κι αν φαίνεται ότι έχει ανεβάσει αμμωνία το ενυδρείο σου, η πρώτη κίνηση που θα πρέπει να κάνεις είναι αλλαγή νερού αμέσως.

mikenuke
18-07-03, 21:42
Ισως... μαλλον, θα το εφαρμοσω ...
Τωρα που εχω παρει και conditioner για το νερο δεν υπαρχει λογος να φοβαμαι τις συχνες αλλαγες νερου.

Ομως σε τι ποσοστο να τις κανω? παλι 25% ή λιγοτερο?

Giorgos
19-07-03, 16:11
25% κάθε βδομάδα είναι καλά.

Ποτέ όμως δεν βλάπτει να κάνεις ακόμα μεγαλύτερες και συχνότερες αλλαγές νερού (εκτός σε μερικά είδη ψαριών).

mikenuke
25-07-03, 21:10
Δεν εφαρμοσα ακομη το 25% καθε εβδομαδα επειδη εκανα υπομονη μεχρι σημερα που ηταν ημερα αλλαγης νερου μετα απο 2 βδομαδες, ωστε να εχω πληρη εικονα των διακυμανσεων που ειχα κατα την ρουτινα που ακολουθουσα μεχρι τωρα.

Οφειλω να πω πως με το νεο Τεστ αμμωνιας της τετρα εβγαλα Μηδενικη Αμμωνια!!!!. Aρα σωστα μετρουσε και της ΑΡ!

Παραθετω τα αποτελεσματα των ,μετρησεων:

GH ____________ 13
KH ____________ 9
pH ____________ 8,5 (ισως και 8 )
NO2 ____________ <0,3 mg /l
CO2 ____________ 1,5 mg/l
ΝΟ3 ____________ 25 mg/l
Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 __ 0


Η θερμοκρασια στο ενυδρειο την ωρα που πηρα δειγμα ηταν 27,5 βαθ. κελσιου.

Απο οτι καταλαβαινω το μονο αληθινα μελανο σημειο ειναι το 25 mg/l του ΝΟ3. αλλα δεν ειναι και εντελως απαραδεκτο καθοτι ο μονος τροπος εξαλειψης του ειναι η αλλαγη νερου (πραγμα που εγινε), και επειτα αυτη η ποσοτητα δεν ειναι εντελως απαγορευτικη αλλα υποφερτη για τα ψαρακια.

Τωρα ας μας πει ο Λασαλ γιατι ειναι κακο το νερο.

:shock: Φτου σου...ακομα να κανω τεστ στο νερο της βρυσης.

Αυριο με της μετρησεις απο το νερο μετα την αλλαγη θα κανω και στο νερο της βρυσης.

George-A
25-07-03, 23:40
Tο ότι δεν έχεις αμμωνία είναι πράγματι ευχάριστο.
Τα κάπως υψηλά nitrates λύνονται εύκολα με ποιό συχνές αλλαγές νερού, ίσως και ποιο μεγάλες.

Για το ph, επιδή το τετρα τεστ κιτ έχει τα χρώματα ανα 0.5, μπορείς εύκολα να μαντέψεις και τα ανάμεσα. Αν δεν είναι ξεκάθαρο 8.0 ούτε και 8.5, μπορείς άνετα να πείς ότι είναι 8.25, και με λίγο ποιό εμπειρία να πετύχεις καλύτερες ακρίβιες. Πάντα βέβαια να το κυτάς με το ίδιο φώς, κατα προτήμιση μέρας, και με τέτοια γωνία να μήν γιαλίζει το τετράγωνο σωληνάκι.
Στην περίπτωσή σου βέβαια δεν παίζει και τόσο σοβαρό ρόλο αυτό...
Μια χαρά είναι! :D

Ελπίζω να ρουφάς και την βρώμα απο τον πάτο με τις αλλαγές..:?


http://burns.thefinaldimension.org/contrib/edoom/goldfish.gif

ΥΓ: και κάτι ακόμα:
Όταν πάρεις μέτρηση νερού απο την βρύση, ασε κάπου πχ σε ένα ποτήρι κάποια ποσότητα να σταθεί αρκετές ώρες και πάρε ξανά μέτρηση pH.

Devilsnake
26-07-03, 01:45
Για δες λίγο καλύτερα το χρωματάκι στο τεστ της Tetra για το ph.
Μου φαίνεται εντελώς παράλογο το 8,5-9 αλλά ακόμα και το 8 υψηλό είναι.
Εκτός και αν έχεις κάτι να ανεβάζει το ph στο ενυδρείο σου.

Υ.γ.
Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω τι παίζει με το ph στο νερό του δικτύου της Θεσσαλονίκη

thediscusman
26-07-03, 10:59
Το pH του νερό στη Θεσσαλονίκη είναι σε αυτά τα επίπεδα (γύρω στο 8.5), αλλά για guppies είναι μια χαρά.

Όταν πάρεις μέτρηση νερού απο την βρύση, ασε κάπου πχ σε ένα ποτήρι κάποια ποσότητα να σταθεί αρκετές ώρες και πάρε ξανά μέτρηση pH.
Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι το νερό μόλις το πάρεις από τη βρύση έχει pH γύρω στο 7.5 αλλά αν το αφήσεις να σταθεί μερικές ώρες ανεβαίνει γύρω στο 8.5. Δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Αν ξέρει κάποιος ας μας εξηγήσει.

mikenuke
26-07-03, 13:40
οι σημερινες μετρησεις του ενυδρειου μου μετα απο αλλαγη νερου εχουν ως εξης:

GH ____________ 14
KH ____________ 11
pH ____________ 8,5-9
NO2 ____________ <0,3 mg /l
CO2 ____________ 1 mg/l
ΝΟ3 ____________ 25 mg/l
Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 __ 0

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι τα ΝΟ3 παραμενουν στα ιδια επιπεδα.
Μηπως αντι για 25% να κανω 30% αλλαγη νερου?

Αααα George-A επειδη ρωτησες...οντως με την αλλαγη νερου κανω και σκουπα βυθου. Καθε φορα ή καμια φορα το αφηνω για την επομενη.Βεβαια οχι πολυ σχολαστικα αλλα παιρνω τα χοντραδια!

Επιτελους εκανα και μετρησεις στο νερο της βρυσης:

GH ____________ 16
KH ____________ 14
pH ____________ 8
ΝΗ3/ΝΗ4 _______ 0

Το νερο το ειχα αφησει μεσα σε πλαστικο ποτηρακι μιας χρησης για κανα 2-3 ωρες.

Και τωρα ακουω...γιατι ειναι κακο το νερο της περιοχης?

Tolis
26-07-03, 14:52
Το χαμηλοτερο pH αμεσως απο τη βρυση οφειλεται σε υψηλες ποσοτητες CO2 παγιδευμενες στους σωληνες - εαν αφησεις το νερο μετα εξισοροπειται με τον ατμοσφαιρικο αερα και απελευθερωνει το παραπανω διοξειδιο.

Mikenuke, το σημαντικοτερο δεν μετρησες στο νερο της βρυσης.. τα νιτρικα...Αν ειναι υψηλα ειναι ο μονος λογος που θα μπορουσε καποιος να συμβουλεψει αραιες αλλαγες.

mikenuke
28-07-03, 15:36
Τα νιτρικα να κανω μετρησεις και για ΝΟ2 και ΝΟ3? να τις κανω αφου κατσει καμια μερα?

George-A
28-07-03, 15:44
Νιτρικά, δηλ. NO2 NO3 μετράς αμέσως απο την βρύση σου.
Για το pH αστο να κάτσει.

mikenuke
30-07-03, 12:51
Ζητω συγγνωμη για την καθυστερηση στο φλεγων ζητημα του νερου μου :wink: αλλα θα παρει μια καθυστερηση ακομη μεχρι τις 7 του μηνος που θα επιστρεψω απο τις διακοπες μου.

Και που ειστε...περιμενετε μεχρι να γυρισω μη γραψετε τιποτα! :lol:

mikenuke
25-08-03, 16:46
Yes I'm back!
Και απο οτι βλεπω, οσο ελειπα δε γραψατε τιποτα οπως σας το ζητησα! :wink:
Σχεδον μηνας περασε.

Το ταξιδακι στην Κω για μινι κιχλιδες πηγε καλα, και οφειλω να ομολογησω πως εκει ευδοκιμει και ενα αλλο ειδος το οποιο εχει εισαχθει απο τις βορειες ευρωπες και ονομαζεται Τopless κιχλιδες!
Αξιοθαυμαστο ειδος!!! :twisted:

Ας σοβαρευτω ομως...

Οι μετρησεις του νερου της βρυσης στην περιοχη μου εχουν ως εξης:

GH ____________ 16
KH ____________ 14
pH ____________ 8-8,5
NO2 ____________ <0,3 mg /l
ΝΟ3 ____________ 12,5 mg/l
Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 __ 0

Δυστυχως παρατηρησα οτι εχει ανεβασμενο ΝΟ3 πραγμα που δικαιωνει τον Lasal.
Αυτο εξηγει το οτι και το ΝΟ3 στο ενυδρειο μου πριν απο την αλλαγη ειναι 25 mg/l και τεινει προς τα ανω ακομη και μετα απο αλλαγη.

Ας βγαλουν παρακαλω οι ειδικοι την τελικη διαγνωση για την ποιοτητα του νερου.

lasal
26-08-03, 01:32
Συμπληρώνω πως αν είχες τεστ και για φωσφορικά θα τα έβλεπες και αυτά ανεβασμένα.

George-A
26-08-03, 02:50
Yes I'm back!
..........
ΝΟ3 ____________ 12,5 mg/l

Αν και δεν είμαι ειδικός, αν είναι έτσι θα έλεγα με βεβαιότητα ότι οι δεξαμενές της ύδρευσής σου είναι 'στρωμένες' :roll: :?

Για σιγουριά όμως καλύτερα κάνε μια μέτρηση ΝΟ3 και από κάποιο εμφυαλωμένο νερό......


Ας βγαλουν παρακαλω οι ειδικοι την τελικη διαγνωση για την ποιοτητα του νερου.
Την ποιά; ποιότητα; :evil:
Ας μιλήσουν καλύτερα όσοι ξέρουν την περιοχή :roll:



ΥΓ: Πάρε ακόμια μια μέτριση απο νερό που είναι σίγουρα ΝΟ3=0 όπως εμφυαλωμένο...

Obelix(Reifen)
26-08-03, 08:53
Άστο και τα εμφιαλωμένα έχουν και μάλιστα αρκετό καλύτερα να πάρει απιονισμενο.

Tolis
28-08-03, 05:32
Απαντηση μου περι της ποιοτητας του νερου και την αναγκη ή οχι αλλαγων, στο τοπικ οπου συζητηθηκε : http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?p=7761#7761

fighterfish
12-09-03, 16:04
Επειδή έκανα και εγω κάποιες μετρήσεις όπως και εσείς πριν μερικές μέρες. Ομολογώ ήταν λίγο σοκαριστηκές....

Περιοχή Παράδεισος - Μαρούσι (Σύνορα με Χαλάνδρι)
Με το τεστ της Tetra για ΝΟ3 , αυτό με τα τρια μπουκαλάκια και τη σκόνη.

Νερό βρύσης : 12,5
Νερό εμφιαλωμένο : 12,5 ενώ έλεγε 3,9 στο μπουκάλι (Ζαγόρι) !
Νερό ενυδρείου 12,5

Επομένως,
ή εγώ δεν τα πάω καλά με τα χρώματα (κάτι πολύ πιθανό)
ή το τεστ είναι μάπα
ή το εμφυαλωμένο λέει ψέμματα (αν και μάλλον το μετράει σε Ppm)

Για το NO2 οι μετρήσεις ήταν όλες κάτω απο 0,3

Το μόνο που έμοιαζε να είναι οκ είναι το ph, όπου το 7,75 που δήλωνε το εμφιαλωμένο έμοιζε στο χρώμα του τεστ (SERA liquid)

Ασχετα με το ενυδρείο...
Αν υποθέσουμε οτι το τεστ λεέι αλήθεια,
Ποιος ο λόγος να αγοράζω εμφιαλωμένο ;

tasos
12-09-03, 17:53
Το τεστ είναι μάπα,το έχω πάθει και εγώ :evil: !Πάρε ένα καινούριο ή δοκίομασε καλύτερα της aquarium pharmacefticals.Tα ppm =mg/l :!: έτσι κι αλλιώς.

Kostas G.
13-09-03, 10:05
Με τοσο υψηλα ΝΟ3 θα πρεπει να κανετε μεγαλες αλλαγες νερου και συχνα για να κρατατε το ΝΟ3 στα επιθημητα επιπεδα.Ευτυχως στα Μελησσια το ΝΟ3 ειναι 3,9 αλλα το ΡΗ 7,6.

mikenuke
16-09-03, 14:27
Προχθες εκανα μετρησεις μετα απο αλλαγη νερου, και μελετωντας το ημερολογιο του ενυδρειου παρατηρησα οτι εχω σχεδον παντα ΝΟ3=25mg/l. ειτε ειναι πριν απο αλλαγη ενρου ειτε μετα απο αλλαγη νερου.

Δεν ξερω τι να κανω εκτος ισως απο την προσθεση απιονισμενου νερου το οποιο νομιζω θα βοηθησει.Αλλα δεν προτιθεμαι.

Την προηγουμενη μερα εβαλα και τα πρωτα φυτα, θα βοηθησει καθολου αυτο στην ελατωση του ΝΟ3?

Tolis
16-09-03, 22:02
Τα φυτα γρηγορης αναπτυξης θα βοηθησουν σιγουρα.
Κανε ενα τσεκ με το τεστ σου παντως....