PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Αλλαγη ενος 15χρονου χομπιστα!!


john922
12-01-11, 00:16
Λοιπον,ηρθε η σειρα μ. Υστερα απο 1.5 χρονο λειτουργιας του 100lt ενυδρειου μου το οποιο περιεχει : 4 red eye balloon tetra, 4 sherp eye tetra,3 red flame tetra, 1 μικρο πλακοστομο,2 corydoras aeneus και 3 guppy ειμαι στη θεση να πω ,πως σαν αρχαριος εχω κανει καποια λαθη...1) εχω πλαστικα φυτα 2) ταλαιπωρησα μερικα ψαρακια γτ δεν εστρωσα το RIO πρωτα και μετα να βαλω ψαρια 3) το χαλικακι που πηρα ειναι ολιγον τι για παιδικο ενυδρειο και 4) ξεκινησα με λιγες γνωσεις.

Μεσα σε αυτον τον 1,5 χρονο εμαθα αρκετα, εμαθα για ψαροσυνθεσεις,εμαθα για τον κυκλο του αζωτου,εμαθα το οφελος των φυτων ,ειχα γεννες και μεγαλωσα μικρουλια...

Τωρα ειμαι στη θεση να κανω μια αλλαγη ,αδειαζοντας ολο το ενυδρειο και στηνοντας το απο την αρχη. 8α κρατησω μπολι απο το παλιο. Λοιπον σκεφτομαι να καθαρισω καλα ολο το ενυδρειο και να κανω τα εξης:1) να βαλω κατω χωμα μαζι με χαλικακια απο ηφαιστειο ωστε να ειναι πιο ζωντανο 2) να βαλω αληθινα φυτα και συγκεκριμενα θελω γκαζον κατω .3) 9α χρησιμοποιησω ολον τον παλιο εξοπλισμο και στην πορεια 9α παρω καινουργια.. 4) εχω το προβλημα οτι δν ξερω που να παω ολα αυτα τα ψαρια οσο κανω αυτη τν αλλαγη..5) 9ελω φιλοξενησω σκαλαρια και να εχω γεννες τπτ αλλο + 9ελω να μ πειτε ψαρια που πανε μαζι με τα σκαλαρια.... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ , ΟΛΕΣ ΔΕΚΤΕΣ!!!!


υποψην 100 Ευρω δινω τωρα για ψαρια,φυτα,χωμα,χαλικια και οτι αλλο μ πειτε!!

οποιος εχει κλαδεμα δεκτα!!

Ευχαριστω πολυ, 15χρονος ! ;)Αργος

kingrim
12-01-11, 00:31
κατα την γνωμη μου αφου θελεις γρασιδακι θα πρεπει να βαλεις υποστρωμμα αλλα η τιμη ειναι τσουχτερες και αφου εισαι νεος σε ηλικια ειναι δυσκολα τα πραγματα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις 2 υποστρωμματα ωστε να κερδισεις χρηματα δηλ να βαλεις στο μπροστα τμημα ενα σακι floyrish απο πισω απο το φλουρις να κοψεις καποιο πλαστικο και να το βαλεις σαν φρακτη και απο πισω ενα απλο υποστρωμμα.

Κατι αλλο που εχω δει σε ξενα φορουμ ειναι να βαζουν ενα ταπερ και μεσα στο ταπερ το καλο υποστρωμμα και σε ολο το αλλο ενυδρειο να βαζουν φθηνη αμμο μετα βαζουν το γρασιδακι στο ταπερ και αφου μεγαλωσουν τα φυτα δεν θα βλεπεις τπτ εσυ.

bokostas
12-01-11, 01:16
...Κατι αλλο που εχω δει σε ξενα φορουμ ειναι να βαζουν ενα ταπερ και μεσα στο ταπερ το καλο υποστρωμμα και σε ολο το αλλο ενυδρειο να βαζουν φθηνη αμμο μετα βαζουν το γρασιδακι στο ταπερ και αφου μεγαλωσουν τα φυτα δεν θα βλεπεις τπτ εσυ.
Καλή ιδέα αυτή με το τάπερ, δεν μου είχε περάσει από το μυαλό και το βρίσκω πολύ έξυπνο.

Diskus fan
12-01-11, 03:03
Λοιπον,ηρθε η σειρα μ. Υστερα απο 1.5 χρονο λειτουργιας του 100lt ενυδρειου μου το οποιο περιεχει : 4 red eye balloon tetra, 4 sherp eye tetra,3 red flame tetra, 1 μικρο πλακοστομο,2 corydoras aeneus και 3 guppy ειμαι στη θεση να πω ,πως σαν αρχαριος εχω κανει καποια λαθη...1) εχω πλαστικα φυτα 2) ταλαιπωρησα μερικα ψαρακια γτ δεν εστρωσα το RIO πρωτα και μετα να βαλω ψαρια 3) το χαλικακι που πηρα ειναι ολιγον τι για παιδικο ενυδρειο και 4) ξεκινησα με λιγες γνωσεις.

Μεσα σε αυτον τον 1,5 χρονο εμαθα αρκετα, εμαθα για ψαροσυνθεσεις,εμαθα για τον κυκλο του αζωτου,εμαθα το οφελος των φυτων ,ειχα γεννες και μεγαλωσα μικρουλια...

Τωρα ειμαι στη θεση να κανω μια αλλαγη ,αδειαζοντας ολο το ενυδρειο και στηνοντας το απο την αρχη. 8α κρατησω μπολι απο το παλιο. Λοιπον σκεφτομαι να καθαρισω καλα ολο το ενυδρειο και να κανω τα εξης:1) να βαλω κατω χωμα μαζι με χαλικακια απο ηφαιστειο ωστε να ειναι πιο ζωντανο 2) να βαλω αληθινα φυτα και συγκεκριμενα θελω γκαζον κατω .3) 9α χρησιμοποιησω ολον τον παλιο εξοπλισμο και στην πορεια 9α παρω καινουργια.. 4) εχω το προβλημα οτι δν ξερω που να παω ολα αυτα τα ψαρια οσο κανω αυτη τν αλλαγη..5) 9ελω φιλοξενησω σκαλαρια και να εχω γεννες τπτ αλλο + 9ελω να μ πειτε ψαρια που πανε μαζι με τα σκαλαρια.... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ , ΟΛΕΣ ΔΕΚΤΕΣ!!!!


υποψην 100 Ευρω δινω τωρα για ψαρια,φυτα,χωμα,χαλικια και οτι αλλο μ πειτε!!

οποιος εχει κλαδεμα δεκτα!!

Ευχαριστω πολυ, 15χρονος ! ;)Αργος

1. Τα σκαλάρια που θέλεις χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο ... κατά την άποψη μου 300 λίτρα το λιγότερο.
2. Ο βυθός με λάβα θα είναι λάθος ειδικά αν έχεις ψάρια βυθού π.χ. κόρυ που απαιτούν ψιλή άμμο.
3. Το "γκαζόν" είναι κάπως απαιτητικό ... θα πρότεινα προς το παρόν να το αποφύγεις. Αν δεν το κάνεις τουλάχιστον απέφυγε να βάλεις υπόστρωμα (λίπασμα) για να γλυτώσεις από μελλοντικά προβλήματα.
4. Θα πρέπει να δώσεις προσοχή στο κάθε είδος που θα φιλοξενήσεις ως προς την συμβατικότητα, τις συνθήκες νερού και τον αριθμό των ψαριών του κάθε είδους για να μην κάνεις τα λάθη που είχες στο προηγούμενο .... π.χ. γκάπυ που δεν ταίριαζαν με τα υπόλοιπα ή 2 μόνο κόρυ.
5. Για τα ψάρια που ζουν σε ομάδες ... να υπολογίσεις ότι μπαίνουν 6-8 άτομα το λιγότερο.
6. Γέννες και άλλα ψάρια μέσα ... κάπως δύσκολο.-:cool:

drbig
12-01-11, 12:12
1. Τα σκαλάρια που θέλεις χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο ... κατά την άποψη μου 300 λίτρα το λιγότερο.
2. Ο βυθός με λάβα θα είναι λάθος ειδικά αν έχεις ψάρια βυθού π.χ. κόρυ που απαιτούν ψιλή άμμο.
3. Το "γκαζόν" είναι κάπως απαιτητικό ... θα πρότεινα προς το παρόν να το αποφύγεις. Αν δεν το κάνεις τουλάχιστον απέφυγε να βάλεις υπόστρωμα (λίπασμα) για να γλυτώσεις από μελλοντικά προβλήματα.
4. Θα πρέπει να δώσεις προσοχή στο κάθε είδος που θα φιλοξενήσεις ως προς την συμβατικότητα, τις συνθήκες νερού και τον αριθμό των ψαριών του κάθε είδους για να μην κάνεις τα λάθη που είχες στο προηγούμενο .... π.χ. γκάπυ που δεν ταίριαζαν με τα υπόλοιπα ή 2 μόνο κόρυ.
5. Για τα ψάρια που ζουν σε ομάδες ... να υπολογίσεις ότι μπαίνουν 6-8 άτομα το λιγότερο.
6. Γέννες και άλλα ψάρια μέσα ... κάπως δύσκολο.-:cool:
1) Συμφωνώ μεν αλλά υπερβάλλεις φίλε μου λείαν εποιικώς (και μιλώ για τα 300 λίτρα-εκτος και αν μιλάς για κοπάδι οπότε έχεις και εκει απολυτο δικιο)! Επέτρεψέ μου να πω απο προσωπική πείρα οτι για ένα ζευγάρι σκαλάρια και με 150 λίτρα εισαι υπέρ κομπλέ.(σε 100 λιτρα δεν θα τα έβαζα γιατι συνήθως αυτά τα λίτρα δεν έχουν το απαιτούμενο ύψος που χρειάζονται τα σκαλάρια)
2) Συμφωνώ
3) Συμφωνώ εκτός και αν βάλεις tenellus,ή marsilea (που είναι λιγότερο απαιτητικά- για το δευτερο έτσι έχω ακούσει, χτες το έβαλα, θα δουμε πως πάει) αλλά αν βάλεις γρασίδι ξεχνάς τα γατόψαρα/corydoras γιατι θα στο ξηλώσουν στο άψε σβήσε
4) Συμφωνώ!
5) Συμφωνώ απολύτως
6) Με σκαλάρια και ψιλόψαρα γίνεται (γενικά ότι λέω για σκαλάρια το λέω απο προσωπική πείρα μιας και έκανα και σκαλαροεκτροφέας! :D) Υπάρχουν πολλές λύσεις.

Το θέμα είναι ομως οτι στα 100 λίτρα καλύτερα να αφήσεις τα μεγάλα ψάρια απ έξω.. Είναι το πιο ασφαλές.
Εκτός και αν πας στο επόμενο λογικό βήμα που είναι 150 η 200 λίτρα...

Diskus fan
14-01-11, 16:21
Τα σκαλάρια ζουν σε ομάδα (ισχύει άρα ότι έγραψα παραπάνω) ... 2 άτομα μπαίνουν μόνο αν είναι εξακριβωμένο ζευγάρι.
Ελπίζω να έγινα σαφέστερος.-:cool: