PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκόνη για καλιμπράρισμα pH


magman
11-01-11, 12:24
Έφαρα απο e-bay εναν ηλεκτρονικό μετρητή pH. Μέσα η συσκευασία είχε 2 φακελάκια με σκόνη για καλιμπράρισμα. Επείδή τα κινέζικά μου δεν είναι και τόσο καλά, απο μπροστά λέει pH 4.00 (25C) που σημαίνει οτι η σκόνη βγάζει pH 4,00 και απο κάτω 250ml. Σε πόσο νερό πρέπει να ανακατέψω τη σκόνη για να πάρει τη σωστή τιμή;

QS-Plan
11-01-11, 12:36
πιθανώς το διαλύεις σε 250ml νερό

αλλά, απ 'όσο ξέρω, θα πρέπει να έχεις και ένα δεύτερο buffer π.χ. στο 7, έτσι ώστε να είναι ολοκληρωμένο το καλιμπράρισμα

επίσης, αυτό το διάλυμα σου θα έχει και ημερομηνία λήξης και θα πρέπει να το αποθηκεύεις στο ψυγείο

magman
11-01-11, 12:53
Υπάρχει και ένα 6,86. Πόσο καιρό κρατάει το διάλυμα; Εγώ έχω δεί να το έχουν έξω απο το ψυγείο.

kingrim
11-01-11, 13:01
εγω το εχω εξω απο το ψυγειο στο ντουλαπι του ενυδρειου αλλα το αγορασα σαν Διαλυμα και εχει ημ ληξης 06/11

QS-Plan
11-01-11, 13:03
από τα εργαστηριακά καλιμπραρίσματα ήξερα για 4.01 και για 7.01 όταν πρόκειται για μέτρηση όξινης περιοχής... το 6.86 μου ακούγεται περίεργο, αλλά θα μου πεις είναι κινέζικο

οι περισσότεροι κατασκευαστές buffers προτείνουν την παραμονή στο ψυγείο και εκεί θα πρέπει να παραμένει, καλά κλεισμένο, όσο το δυνατόν προστατευμένο από φως και πριν τη χρήση του να το ανακινείς καλά

το πόσο καιρό κρατάει, εξαρτάται από την εταιρεία

magman
11-01-11, 13:18
Ξέρεις απο πού μπορώ να προμηθευτώ έτοιμα υγρά;

kingrim
11-01-11, 13:21
τα ειχα αγορασει απο αγγελια μαζι με τον κοντρολλερ

QS-Plan
11-01-11, 13:26
http://www.hannagreece.gr/

www.hellamco.gr

http://www.controla.gr

http://www.asteriadis.gr

magman
11-01-11, 14:51
πιθανώς το διαλύεις σε 250ml νερό

αλλά, απ 'όσο ξέρω, θα πρέπει να έχεις και ένα δεύτερο buffer π.χ. στο 7, έτσι ώστε να είναι ολοκληρωμένο το καλιμπράρισμα

επίσης, αυτό το διάλυμα σου θα έχει και ημερομηνία λήξης και θα πρέπει να το αποθηκεύεις στο ψυγείο

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μήπως ξέρει κάποιος με σιγουριά πώς γίνεται;

QS-Plan
11-01-11, 14:56
Διαλύεται αρκετά εύκολα.

Το βάζεις σε ένα πλαστικό μπουκαλάκι των 250 (παρτο από φαρμακειο), βάλε μέσα 250γρ νερό, σημαδεύεις στο μπουκάλι να ξέρεις πόσο είναι, το αδειάζεις, προσθέτεις ως την μέση νερό, βάζεις το μπαφερ προσθέτεις έως τη μέση νερό, καπακώνεις, ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί, προσθέτεις μέχρι το σημάδι νερό και είναι έτοιμο

irongud
11-01-11, 15:30
δε θελει καποιο ειδικο υγρο αποθηκευσης απο οτι διαβασα???

QS-Plan
11-01-11, 15:40
δε θελει καποιο ειδικο υγρο αποθηκευσης απο οτι διαβασα???


το υγρό αποθήκευσης είναι συνήθως απιονισμένο νερό, ώστε να κρατάει υγρό τον βολβό του ηλεκτροδίου

magman
11-01-11, 23:59
Οι οδηγίες λένε πως απλά το ξεπλένεις με απιονισμένο. Τη σκόνη την ανακατέβεις ΜΕ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ και οχι με βρύσης!!!

Αν έχει κάποιος εμπειρία απο αυτό το εργαλείο ας μας πεί πώς αποθηκεύεται :)
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250648511312&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Υ.Γ.
Το εργαλείο ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!! Έκανα 6 μετρήσεις dt!!!!! :D:D:D:D:D:D

QS-Plan
12-01-11, 00:02
Οι οδηγίες λένε πως απλά το ξεπλένεις με απιονισμένο. Τη σκόνη την ανακατέβεις ΜΕ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ και οχι με βρύσης!!!


σωστό !!!
παράλειψη μου που δεν το ανέφερα !!!

magman
12-01-11, 10:43
Προς ενημέρωση των επόμενων ;)
-------------------------
Εχθές μετά τις μετρήσεις το ξέπλυνα με απιονισμένο και το έβαλα στη θήκη του. Σήμερα το πρωί είχε απόκληση 0.3 Πάντως το καλιμπράρισμα πήρε 0 χρόνο σε σχέση με τα υγρά τεστ.

irongud
12-01-11, 22:39
παραγγειλα κι εγω σημερα ενα κινεζικο πεχαμετρο. τερμα πια οι χρησμοι για το τι χρωμα ειναι το νερο

QS-Plan
12-01-11, 23:02
παραγγειλα κι εγω σημερα ενα κινεζικο πεχαμετρο. τερμα πια οι χρησμοι για το τι χρωμα ειναι το νερο


Θεϊκό !!!:smt041:smt041:smt041
πόσο το πήρες?

magman
13-01-11, 12:06
Θεϊκό !!!:smt041:smt041:smt041
πόσο το πήρες?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250648511312&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
-------------------------
Έκανα μετρήσεις εχθές το βράδυ και σήμερα το πρωί και έπαιζε κανονικά! Ίσως να μην το είχα ξεπλύνει καλά. Θα το τεστάρω μερικές μέρες και θα σας ενημερώσω. Είοναι πάντως η χαρά του ενυδρειά γκαντζετάκια :D
-------------------------
Ξέρεις απο πού μπορώ να προμηθευτώ έτοιμα υγρά;

Βρήκα σκόνες. Δεν έχουν έρθει ακόμη! Είναι πολύ εύκολο να τις αρασκευάσεις. Πήρα απο φαρμακείο το πλαστικό βαζάκι που βάζουν μέσα τις άλοιφές (200ml) για τα έτοιμα υγρά και ένα μπουκαλάκι 500ml για το ανακάτεμα. Pice of cace :cool:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330507886488&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

magman
19-01-11, 12:39
Χάνει καμία φορά 0,1 Είναι όμως πολύ εύκολο και γρήγορο να το τσεκάρεις και να το καλυμπράρεις.

magman
27-01-11, 11:35
Να κλείσω το ποστ λέγοντας οτι το συγκεκριμένο πεχάμετρο είναι πολύ αξιόπιστο. Κάνω καθημερινές μετρήσεις σε 3 ενυδρεία και παίζει πάρα πολύ καλά.

brands
16-02-11, 12:20
Εχω και γω το ιδιο phμετρο, αλλα ο πωλητης μου ειπε απεσταγμενο (distilled ) και οχι απιονισμενο (purified) για την σκονη... το οποιο θεωρω και πιο λογικο μιας και το απιονισμενο δεν σημανει και αφαιρεση των αλατων. (που'ναι και ο λογος που το καθαριζουμε μετα την χρηση του)

delta66
16-02-11, 16:58
Εχω και γω το ιδιο phμετρο, αλλα ο πωλητης μου ειπε απεσταγμενο (distilled ) και οχι απιονισμενο (purified) για την σκονη... το οποιο θεωρω και πιο λογικο μιας και το απιονισμενο δεν σημανει και αφαιρεση των αλατων. (που'ναι και ο λογος που το καθαριζουμε μετα την χρηση του)
Ουτε στο απεσταγμενο αλλα ουτε και στο απιονισμενο νερο υπαρχουν αλατα. (το λεει και η λεξη μονη της, απ-ιονισμος = αφαιρεση ιοντων, οπως ιοντα ασβεστιου και μαγνησιου που θερωρουμε "αλατα")
Οι μεθοδοι αφαιρεσης τους ειναι απλα διαφορετικοι.
Οποιος εχει ΑΟ χρησιμοποιει απο εκει νερο κανονικα.

Distillation
Distilled water is often defined as bottled water that has been produced by a process of distillation and has an electrical conductivity of not more than 10 ΅S/cm and total dissolved solids of less than 10 mg/litre. Distillation involves boiling the water and then condensing the vapour into a clean container, leaving solid contaminants behind. Distillation produces very pure water but also leaves behind a white or yellowish mineral scale on the distillation apparatus, which requires that the apparatus be frequently cleaned. Distillation does not guarantee the absence of bacteria in drinking water; unless the reservoir and/or bottle are sterilized before being filled, and once the bottle has been opened, there is a risk of presence of bacteria.
For many applications, cheaper alternatives such as deionized water are used in place of distilled water.

Deionization
Deionized water, also known as demineralized water (DI water, DIW or de-ionized water), is water that has had its mineral ions removed, such as cations from sodium, calcium, iron, copper and anions such as chloride and bromide. Deionization is a physical process which uses specially-manufactured ion exchange resins which bind to and filter out the mineral salts from water. Because the majority of water impurities are dissolved salts, deionization produces a high purity water that is generally similar to distilled water, and this process is quick and without scale buildup. However, deionization does not significantly remove uncharged organic molecules, viruses or bacteria, except by incidental trapping in the resin. Specially made strong base anion resins can remove Gram-negative bacteria. Deionization can be done continuously and inexpensively using electrodeionization.
Deionization does not remove the hydroxide or hydronium ions from water. These are the products of the self-ionization of water to equilibrium and therefore are impossible to remove.

brands
17-02-11, 12:23
Ουτε στο απεσταγμενο αλλα ουτε και στο απιονισμενο νερο υπαρχουν αλατα. (το λεει και η λεξη μονη της, απ-ιονισμος = αφαιρεση ιοντων, οπως ιοντα ασβεστιου και μαγνησιου που θερωρουμε "αλατα")
Οι μεθοδοι αφαιρεσης τους ειναι απλα διαφορετικοι.
Οποιος εχει ΑΟ χρησιμοποιει απο εκει νερο κανονικα.


Γραψε λαθος στην αρχικη σκεψη, αλλα τοτε ποιος ο λογος που σε ερωτηση μου επεμενε ο πωλητης και με παρεπεμψε στο manual που αναφερει distilled. Μηπως υπαρχει καποια αλλη διαφορα?

delta66
17-02-11, 18:53
Γραψε λαθος στην αρχικη σκεψη, αλλα τοτε ποιος ο λογος που σε ερωτηση μου επεμενε ο πωλητης και με παρεπεμψε στο manual που αναφερει distilled. Μηπως υπαρχει καποια αλλη διαφορα?
Σου προτεινει distilled γιατι δεν εχει αλατα. Σου απεκλεισε ομως να χρησιμοποιησεις απιονισμενο ή απο ΑΟ? Ή σου εγραψε "only distilled"?
Απλα δεν σου εδωσε ολες τις επιλογες. Επιλογες που σου ανοιγονται οταν γνωριζεις γιατι και πως.

brands
17-02-11, 19:33
Η ερωτηση μου ηταν για απιονισμενο μιας και εδω οπως και αλλου εχω δει αναφορες σε αυτο.. και η απαντηση ηταν, οχι να χρησιμοποιω απεσταγμενο (distilled)

delta66
17-02-11, 19:59
After each single measurement, the probe is rinsed with distilled water (http://en.wikipedia.org/wiki/Distilled_water) or deionized water (http://en.wikipedia.org/wiki/Deionized_water) to remove any traces of the solution being measured, blotted with a clean tissue to absorb any remaining water which could dilute the sample and thus alter the reading, and then quickly immersed in another solution.
http://en.wikipedia.org/wiki/PH_meter

brands
17-02-11, 20:27
Ηταν ξεκαθαρο οτι και τα δυο μπορουν να χρησιμοποιηθουν και πως δεν τιθεται θεμα αλατων απο το χθεσινο σου μηνυμα, αλλα αυτο δεν απαντα την ερωτηση μου για πιθανες διαφορες. (οχι οτι ειναι σημαντικο, απλα μ'αρεσει να συλλεγω πληροφοριες.. που ξερεις, μπορει να παω και στο money drop, μην χασω τα γιουρα τσαμπα :D )

delta66
17-02-11, 20:33
Διαφορες αναμεσα σε απιονισμενο και απεσταγμενο?
Στο ποστ 22 ειναι γραμμενες (στα αγγλικα)

brands
17-02-11, 21:13
"generally similar to distilled water"
Το σε γενικες γραμμες "καθαρο" (παρομοιο του απεσταγμενου) μαλλον θα ειναι η απαντηση. Ισως η χημικη διαδικασια υστερει σε σχεση με την αποσταξη..

delta66
17-02-11, 21:26
Δεν λεει μονο για τη διαφορετικη διαδικασια παραγωγης τους

Distillation
Distilled water is often defined as bottled water that has been produced by a process of distillation and has an electrical conductivity of not more than 10 ΅S/cm and total dissolved solids of less than 10 mg/litre. Distillation involves boiling the water and then condensing the vapour into a clean container, leaving solid contaminants behind. Distillation produces very pure water but also leaves behind a white or yellowish mineral scale on the distillation apparatus, which requires that the apparatus be frequently cleaned. Distillation does not guarantee the absence of bacteria in drinking water; unless the reservoir and/or bottle are sterilized before being filled, and once the bottle has been opened, there is a risk of presence of bacteria.
For many applications, cheaper alternatives such as deionized water are used in place of distilled water.

Deionization
Deionized water, also known as demineralized water (DI water, DIW or de-ionized water), is water that has had its mineral ions removed, such as cations from sodium, calcium, iron, copper and anions such as chloride and bromide. Deionization is a physical process which uses specially-manufactured ion exchange resins which bind to and filter out the mineral salts from water. Because the majority of water impurities are dissolved salts, deionization produces a high purity water that is generally similar to distilled water, and this process is quick and without scale buildup. However, deionization does not significantly remove uncharged organic molecules, viruses or bacteria, except by incidental trapping in the resin. Specially made strong base anion resins can remove Gram-negative bacteria. Deionization can be done continuously and inexpensively using electrodeionization.
Deionization does not remove the hydroxide or hydronium ions from water. These are the products of the self-ionization of water to equilibrium and therefore are impossible to remove


Η ΑΟ βγαζει 95% (σε σχεση με το νερο προς επεξεργασια) αγνο νερο και αν εχει και DI σταδιο βγαζει μεχρι 100%

brands
18-02-11, 01:12
[/I]Η ΑΟ βγαζει 95% (σε σχεση με το νερο προς επεξεργασια) αγνο νερο και αν εχει και DI σταδιο βγαζει μεχρι 100%
Αν καταλαβα καλα, ο μονος τροπος για να εγγυηθει κανεις ποιοτικο νερο μεσω αποσταξης ειναι να ειναι αποστειρωμενος ο χωρος αποθηκευσης..ενω στο απιονισμενο δεν υπαρχει καμια εγγυηση μιας και το αφηνουμε στην τυχη και μονο εαν το "συλλαβει" η ρητινη.

Το νερο της ΑΟ ειναι απιονισμενο? (δεν γνωριζω οποτε ρωτω για να μαθουμε και κατι)

Φανταζομαι πως ο μεσος κατοχος ενυδρειου δεν εχει ΑΟ, οποτε χωρις να γνωριζω τιμες αγορας, απο οσα εχουν παρατεθει παραπνω, βλεπω πως το απεσταγμενο ειναι καλυτερο ποιοτικα σε συγκριση με το απιονισμενο, ασχετα με το αν και τα 2 κανουν για την συγκεκριμενη δουλεια που τα θελουμε (καθαρισμο phμετρου)

delta66
18-02-11, 02:22
1. Αν καταλαβα καλα, ο μονος τροπος για να εγγυηθει κανεις ποιοτικο νερο μεσω αποσταξης ειναι να ειναι αποστειρωμενος ο χωρος αποθηκευσης..ενω στο απιονισμενο δεν υπαρχει καμια εγγυηση μιας και το αφηνουμε στην τυχη και μονο εαν το "συλλαβει" η ρητινη.

2. Το νερο της ΑΟ ειναι απιονισμενο? (δεν γνωριζω οποτε ρωτω για να μαθουμε και κατι)

3. Φανταζομαι πως ο μεσος κατοχος ενυδρειου δεν εχει ΑΟ, οποτε χωρις να γνωριζω τιμες αγορας, απο οσα εχουν παρατεθει παραπνω, βλεπω πως το απεσταγμενο ειναι καλυτερο ποιοτικα σε συγκριση με το απιονισμενο, ασχετα με το αν και τα 2 κανουν για την συγκεκριμενη δουλεια που τα θελουμε (καθαρισμο phμετρου)
Αφου εχεις ορεξη να μαθεις, ας γραψω πιο αναλυτικες πληροφοριες και tips που εχω ανακαλυψει.

1. Σωστα
2. Αν εχει σταδιο DI (de-ioniser) με ρυτινες, τοτε ναι ειναι απονισμενο.
3. Παλια (μεχρι πριν 3-4 χρονια) η ΑΟ ηταν ενα απιαστο ονειρο με τις τιμες που υπηρχαν.
Μια ΑΟ τριων σταδιων με μεμβρανη παραγωγης 190 λιτρα καθαρο νερο το 24ωρο ξεκιναει τωρα απο 60 Ε περιπου. Αναλογα τη χρηση που θελουμε να κανουμε σε καθαρο νερο μπορει και να συμφερει μακραν. Απεσταγμενο ετσι κι αλλιως στο ενυδρειο δεν ενδείκνυται.
Αν ειναι μονο για ξεπλυμα ηλεκτροδιου δεν το συζηταμε μπορει να το κανεις με απεσταγμενο ή απιονισμενο σε μπετονακι απο σουπερμαρκετ.
Ομως και μονο αν θελει καποιος να συμπληρωνει το νερο που εξατμιζεται* το καλοκαιρι και για να μη σκληραινει σταδιακα το νερο του ενυδρειου, το αναπληρωνει με νερο χωρις αλατα (δλδ μαλακο -λογω κατακρατησης των αλατων- σαν της ΑΟ) μακροχρονα (αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου) συμφερει ενα φιλτρο ΑΟ.
Σε 200λιτρο ενυδρειο που ηθελα μισο με ενα 4λιτρο μπετονακι απιονισμενο για ηλεκτρικο σιδερο την ημερα, λογω και της ψυξης που εχω με ανεμιστηρακια PC (που βασικα ψυχουν το νερο μεσω της εξατμισης), πχ εκανα αποσβεση μιας μικρης ΑΟ σε 4-6 μηνες.
(παραλληλα απεφυγα το ρισκο με τη χρηση αναξιοπιστου νερου λογω περισσοτερο αβεβαια σωστης αποθηκευσης και μεταφορας του ας υποθεσουμε αληθινα απιονισμενου, αλλα εκανα και τις αλλαγες νερου με νερο μιξη προφιλτραρισμενο βρυσης και ΑΟ για να μαλακωνω το νερο για τα ψαρια Ν Αμερικης που εχω)
0.65 ευρω το μπετονακι Χ 90 μερες = 58.5 ευρω.

Και αν ολοκληρη η ΑΟ κοστιζει 60, η μεβρανη της διαρκει (αναλογα το ποσο βρωμικο νερο εχει η βρυση μας), 2-5 χρονια και σαν ανταλλακτικο κοστιζει 30-35 ευρω.
Προφιλτρα αναλογα την παραγωγη νερου διαρκουν 6-18 μηνες και κοστιζουν σαν ανταλλακτικα 6-8 ευρω το ενα, για αλλη τοσο χρονο λειτουργιας. ;)

Τι κατακρατα η ΑΟ δες εδω (http://www.aquatek.gr/vb/%C3%8E%C2%B3%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%B1%20%C3%8E%C2%B D%C3%8E%C2%B1%20%C3%8E%C2%BC%C3%8E%C2%B7%20%C3%8F% C2%83%C3%8E%C2%BA%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%B7%C3%8F%C2 %81%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%BD%C3%8E%C2%B 5%C3%8E%C2%B9%20%C3%8F%C2%83%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2% B1%C3%8E%C2%B4%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%BA %C3%8E%C2%B1%20%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2%BF%20%C3%8E%C 2%BD%C3%8E%C2%B5%C3%8F%C2%81%C3%8E%C2%BF%20%C3%8F% C2%84%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%85%20%C3%8E%C2%B5%C3%8E %C2%BD%C3%8F%C2%85%C3%8E%C2%B4%C3%8F%C2%81%C3%8E%C 2%B5%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%85)

Το σωστο σημερα με τις τιμες που εχουν πλεον ειναι να εχουμε μια ΑΟ καταλληλη (με ελαχιστη επεμβαση πχ ενα βανακι για να "κλεβουμε" νερο πριν φτασει στη μεμβρανη) για παραγωγη ποσιμου και παραλληλα για ενυδρειο.
Σε περιοχες που δεν εχουν μολυνση (οπως το νερο της Αθηνας) το νερο που βγαινει απο τα προφιλτρα (και πριν φτασει την μεμβρανη) φτανει να ειναι σουπερ για ποσιμο. Το ιδιο προφιλτραρισμενο χρησιμοποιουμε και για καθαρο για το ενυδρειο και το νερο μετα τη μεβρανη το χρησιμοποιουμε μονο για το ποσοστο που θελουμε για να μαλακωσει το νερο στο ενυδρειο.
Φυσικα υπαρχουν και οι πολυ απαιτητικοι σε αγνοτητα νερου χομπιστες, που χρησιμοποιουν 100% νερο ΑΟ και προσθετουν αλατα εμποριου μονοι τους για απολυτο ελεγχο.

* το νερο που εξατμιζεται αφηνει ολα τα αλατα του στο ενυδρειο, αν συμπληρωνουμε με νερο βρυσης, ουσιαστικα προσθετουμε και αλλα αλατα και στο τελος το νερο του ενυδρειου μετα απο πολλες αλλαγες εχει γεμισει αλατα (εκτος και αν υπαρχει κατι να τα καταναλωνει πχ πολλα και μεγαλα σαλιγγαρια για το κελυφος τους)

magman
18-02-11, 15:33
Αν κατάλαβα καλά Σπύρο μπορούμε να πιούμε το νερό της Α/Ο που βγαίνει απο τα προφίλτρα; Ο άνθρακας που χρησιμοποιείται είναι ο ίδιος με των φίλτρων για πόσιμο;

delta66
18-02-11, 15:49
Αν κατάλαβα καλά Σπύρο μπορούμε να πιούμε το νερό της Α/Ο που βγαίνει απο τα προφίλτρα; Ο άνθρακας που χρησιμοποιείται είναι ο ίδιος με των φίλτρων για πόσιμο;
Ναι. ;)

brands
18-02-11, 16:50
Αφου εχεις ορεξη να μαθεις, ας γραψω πιο αναλυτικες πληροφοριες και tips που εχω ανακαλυψει.


κατατοπιστικοτατος..
ευχαριστω.