PDA

Επιστροφή στο Forum : λιμνη(ερωτηση)


Prodromos100
10-01-11, 21:39
Γεια σας παιδια,εχω μια λιμνη στο χωριο περιπου 80 εκατοστα βαθος και 1.20 μηκος...

εχω μερικες αποριες(οχι για ψαρια...)

το βραδυ τα ψαρια δεν εχουν φοβο απο απειλες αλλων ζωων??
(φιδια και λοιπα)

in the pond
11-01-11, 11:34
Γεια σας παιδια,εχω μια λιμνη στο χωριο περιπου 80 εκατοστα βαθος και 1.20 μηκος...

εχω μερικες αποριες(οχι για ψαρια...)

το βραδυ τα ψαρια δεν εχουν φοβο απο απειλες αλλων ζωων??
(φιδια και λοιπα)

Λόγω κυρίως του μικρού μεγέθους της δεξαμενούλας σου, θα' λεγα ότι κινδυνεύουν περισσότερο από τα νύχια της γάτας, παρά από οποιονδήποτε άλλο ζώο. Εννοείται βέβαια ότι στην περιοχή σου (πλησίον) δεν υπάρχει κάποιος φυσικός ή και τεχνητός υγροβιότοπος με άγρια πτηνά, οπότε σε αυτήν την περίπτωση, μάλλον θα τα τοποθετούσα αυτά πρώτα στη λίστα των κυνηγών.

Αν ανησυχείς κυρίως για τις βραδυνές ώρες, συνήθως τα ψάρια βρίσκονται στα βαθύτερα σημεία της λίμνης, εκτός και αν υπάρχει κάποια κοντινή πηγή φωτός που συνήθως τα κάνει δραστήρια.

Αν το τοίχωμα της δεξαμένης σου είναι κάπου 20-30εκ. πιο ψηλό από την στάθμη του νερού, τότε οι γάτες δεν θα έχουν ανοικτή πρόσβαση. Τα δε υδρόβια πτηνά, απαιτούν και κάποια αβαθή σημεία όπου θα μπουν για να ψαρέψουν. Οι δεξαμένες μεγαλύτερου βάθους με επίπεδη βάση δεν δίνουν ευχέρια σε αυτά τα πουλιά να δράσουν ελεύθερα. Είναι ενιαίο το βάθος της δεξαμένης σου ή?

Από καιρικές συνθήκες τί λες? Τί θερμοκρασίες έχεις χειμώνα καλοκαίρι?

Prodromos100
11-01-11, 20:33
Σε ευχαριστω Βασιλη,με το καιρο δεν νομιζω να εχω προβλημα...
Η λιμνη ειναι επιπεδη και καλυμενη σεχεδον η μιση απο βραχους...

σε ευχαριστω για την βοηθεια...

kwstas_original
11-01-11, 20:35
Υπαρχουνε και πλεγματα για λιμνες και δυχτια καληψης..;)