PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για κλείστρο πυροσβεστήρα


aquaman
09-01-11, 10:56
Μια ερώτηση για όποιον ξέρει από πυροσβεστήρες:

Πρόσφατα άλλαξα κλείστρο σε ένα πυροσβεστήρα διοξειδίου. Το κλείστρο που μου έβαλαν φαίνεται καινουργιο αλλά πάνω του έχει ανάγλυφο "03/02" που μου λέει ότι μάλλον είναι 10χρονών.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει θέμα "λήξης" των κλείστρων; Για τις φιάλες ξέρω ότι μια στα 10 χρόνια θέλουν υδραυλική δοκιμή, αλλά ισχύει κάτι αντίστοιχο για τα κλείστρα;

kingrim
09-01-11, 15:15
μαλλον ειναι ποτε εγινε ο ελεγχος εσυ βαλε με ενα σγουγγαρι μπολικο αφρο παντου για να δεις αν χανει

aquaman
10-01-11, 08:06
Δε χάνει σίγουρα - απλά είπα μήπως η παλαιότητα του κλείστρου ειναι πρόβλημα. Π.χ. μήπως "λήγει" η ασφάλεια που έχει για περίπτωση υπερβολικής πίεσης στη μπουκάλα. Θα ρωτήσω και σε κανένα 2ο μαγαζί με πυροσβεστικά...

kingrim
10-01-11, 08:10
ολα αυτα τα υλικα περνουν καποια τεστ πιεσης αρκετα bar παραπανω απο την φυσιολογικη τους λειτουργια ακομα και 5φορες πανω
Οσο για την υπερβολικη πιεση που λες το βανακι εχει απο πισω κατι σαν πλαστικο ειναι η βαλβιδα εκτονοσης σε περιπτωση που κατι γινει

Καλο ειναι να ρωτησεις γιατι δεν ειμαι και γνωστης

GG707
11-01-11, 13:57
Γεια ,

Το κλειστρο δεν εχει κανενα προβλημα παλαιωτητας.
Αλωστε σε καθε αλαγη-γεμισμα... αλλαζονται τα λαστιχα(τσιμουχες) που ειναι τα μονα ευπαθη...

aquaman
11-01-11, 15:19
Ευχαριστώ. :smt023