PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση επι των sump


mikrosaquaristas
07-01-11, 11:53
Εφόσον το sump τραβάει νερό απο την υπερχείλιση του ενυδρείου μήπως όλη η τροφή που ρίχνουμε (και ανήκει σε αυτές που επιπλέουν) πηγαίνει κατευθείαν προς την υπερχείλιση και καταλήγει στο φίλτρο του sump πριν την φάνε τα ψάρια?

giannisqq
07-01-11, 12:05
ριξε την τροφη στην αλλα ακρη,θα την εχουν φαει μεχρι να φτασει στην υπερχειλιση;)

almost
07-01-11, 12:19
Κάθε φορά που ταίζω, σταματάω την αντλία επιστροφής για να αποφύγω αυτό που λες.

Εκτός αν ταίσω με τροφή που βυθίζεται κατευθείαν (pellets) ή αρτέμια.

mikrosaquaristas
07-01-11, 13:11
άρα δεν ήταν χαζή η απορία μου!!!!
Ευχαριστώ πολύ!:)

almost
07-01-11, 15:46
Καθόλου, η υπερχείληση φημίζεται ότι κάνει πολύ καλό surface skimming. ;)

mikrosaquaristas
07-01-11, 16:04
ερωτήσεων συνέχεια...
λογικό βέβαια ότι θα υπάρχει μπροστά απο την υπερχείλιση μιά κατασκευή τύπου σχάρας/σίτας που δεν θα αφήνει ψαράκια και τα λοιπά να μετοικήσουν πρός sump μεριά....
τι γίνεται όμως με τα μακριά και στενά φύλλα των φυτών (βαλισνέριες και κρίνουμ φερειπείν) τα οποία μπορεί μεν να μην τα ρουφήξει κάτω αλλά σίγουρα μπορεί να προκαλέσουν βούλωμα με αποτέλεσμα την μετοίκηση νερού στο πάτωμα του σπιτιού???
φροντίζουμε με τακτικό κλάδεμα να μην έχουμε τέτοιες ζημιές?
-το σκέφτομαι γιατί φαντάζομαι ότι με το ρευμα που θα προκαλείτε λόγο της επιστροφής του νερού απο την μία και της αναρόφησης απο την άλλη άκρη του ενυδρείου όλα τα φύλλα θα έχουν την τάση να πηγαίνουν προς την υπερχείλιση.....

----------------------------------------------------------------------------
Την επιστροφή απο το sump
την έχουμε πάνω απο την επιφάνεια του νερού
κάτω απο την επιφάνεια του νερού
κάπου στην μέση?????

giannisqq
07-01-11, 16:12
ερωτήσεων συνέχεια...
λογικό βέβαια ότι θα υπάρχει μπροστά απο την υπερχείλιση μιά κατασκευή τύπου σχάρας/σίτας που δεν θα αφήνει ψαράκια και τα λοιπά να μετοικήσουν πρός sump μεριά....
τι γίνεται όμως με τα μακριά και στενά φύλλα των φυτών (βαλισνέριες και κρίνουμ φερειπείν) τα οποία μπορεί μεν να μην τα ρουφήξει κάτω αλλά σίγουρα μπορεί να προκαλέσουν βούλωμα με αποτέλεσμα την μετοίκηση νερού στο πάτωμα του σπιτιού???
φροντίζουμε με τακτικό κλάδεμα να μην έχουμε τέτοιες ζημιές?
-το σκέφτομαι γιατί φαντάζομαι ότι με το ρευμα που θα προκαλείτε λόγο της επιστροφής του νερού απο την μία και της αναρόφησης απο την άλλη άκρη του ενυδρείου όλα τα φύλλα θα έχουν την τάση να πηγαίνουν προς την υπερχείλιση.....

----------------------------------------------------------------------------
Την επιστροφή απο το sump
την έχουμε πάνω απο την επιφάνεια του νερού
κάτω απο την επιφάνεια του νερού
κάπου στην μέση?????
δεν βαζεις βαλισνεριες:Dη απλα θα τις κλαδευεις!!
την επιστροφη, καπου στην μεση για να κανει αναταραξει της επιφανειας,μην ειναι και ψηλα και ακουγεται;)

mikrosaquaristas
07-01-11, 16:18
πολύχρονος φίλε!!! και πολύχρωμος!!!!!!!!:p

κάπου στην μέση και ανεπίστροφη για να μην έχουμε επιστροφή του νερού σε περίπτωση διακοπής ρευματος ε?

giannisqq
07-01-11, 16:24
σε ευχαριστω!!!θα υπαρχει χωρος στο σαμπα σε περιπτωση διακοπης να χωραει το νερο απο τους σωληνες και το ενυδρειο(1-2 ποντους)αναλογος ποσο περναει απο την εξοδο της σωληνας οταν το βαλεις σε λειτουργεια δοκιμασετο βγαζοντας την πριζα της αντλιας;)

almost
07-01-11, 16:48
Ότι θα δημιουργείται μια ροή προς την μια πλευρά του ενυδρείου, είναι δεδομένο.

Ότι θα πρέπει να έχεις σχάρα για τα ψαράκια, είναι επίσης δεδομένο.

Και ότι θα τραβήξει φύλλα και νεογέννητα, επίσης δεδομένο. :D


Εγώ την επιστροφή την έχω πάνω από το ύψος του νερού του ενυδρείου.
Αν κοπεί το ρεύμα, το νερό που έχει η σωλήνα 2 μέτρων Φ30 είναι περίπου 10 lt, αν την βάλω κάτω από την επιφάνεια σε ενυδρείο 450lt, θα πρέπει να αφήσω το μισό sump άδειο για να μπορεί να "μαζέψει" τα νερά σε περίπτωση διακοπής (ή κατά το ταίσμα).

mikrosaquaristas
07-01-11, 16:49
να υποθέσω ότι οι αντλίες που αναφέρεστε στο ενυδρειακό χόμπι δεν επιτρέπουν την αντίστροφή πορεία του νερού όταν δεν λειτουργούν....
γιατί αυτές που χρησιμοποιώ εγώ στην δουλειά όταν της σβύσεις το υγρό πάει προς την χαμηλότερη στάθμη,δηλαδή στην περίπτωση του ενυδρείου θα είχαμε νερό "απο το ενυδρείο να πηγαίνει στο σάμπ" μέσω της σωλήνας που επιστρέφει το νερό "από το σάμπ στο ενυδρείο"
γιαυτό ανέφερα την ανεπίστροφη....

almost
07-01-11, 16:53
Μια χαρά γυρίζει πίσω το νερό όταν δεν λειτουργούν οι αντλίες.. το γράφω και πιο πάνω..

giannisqq
07-01-11, 16:58
δεν βαζεις βαλισνεριες:Dη απλα θα τις κλαδευεις!!
την επιστροφη, καπου στην μεση για να κανει αναταραξει της επιφανειας,μην ειναι και ψηλα και ακουγεται;)
οταν εννοω στην μεση,δηλαδη το μισο το λαστιχο της επιστροφης να μπαινει μεσα στο νερο!!μηπως δεν εγινα κατανοητος...

mikrosaquaristas
07-01-11, 17:01
γράφαμε ταυτόχρονα οπότε δεν είδα το πόστ σου....:)

οπότε με μία ανεπίστροφη λύνεται το πρόβλημά σου σε περίπτωση που θές να βάλεις την επιστροφή μέσα στο νερό....
απορώ που δεν το έχετε σκεφτεί...μήπως παίζει καμιά παγίδα???
εγώ απλά έχω ή ποτήρι στην αναρόφηση ή ανεπίστροφη στην κατάθλιψη/επιστροφή(όχι στο ενυδρείο που δεν έχω-στην δουλειά μου)

γιατί εδώ που τα λέμε-αν το καθαρό νερό πέφτει στην επιφάνεια
το πιο πιθανό είναι το μεγαλύτερο μέρος του νερού που πάει στην υπερχείλιση να είναι το ήδη καθαρισμένο (γιατί θεωρητικά είναι και ελαφρύτερο απο το νερό του ενυδρείου+ότι στο ένα μέτρο που μπορεί να απέχει η επιστροφή απο την υπερχείλιση+την φόρα που έχει το νερό απο την αντλία) το πιο φυσικά πιθανό είναι να ξαναφιλτράρουμε το φιλτραρισμένο και όχι το "βρώμικο"

ενώ αν το επιστρέφεις στο κέντρο του ενυδρείου σίγουρα γίνεται μιά καλή ανάμιξη καθαρού και βρώμικου...και σίγουρα γίνεται και καλό ρευμα....
-------------------------
οταν εννοω στην μεση,δηλαδη το μισο το λαστιχο της επιστροφης να μπαινει μεσα στο νερο!!μηπως δεν εγινα κατανοητος...


ακόμα δεν έγινες κατανοητός όμως....:p

almost
07-01-11, 19:01
Εννοεί η μισή διατομή του σωλήνα της επιστροφής να είναι μέσα στο νερό και η μισή απέξω, μισοβουλιαγμένη..

Πως έχουν τα ματάκια τους τα υπέροχα κροκοδειλάκια;:grin:

kokos125
07-01-11, 19:16
Ότι θα δημιουργείται μια ροή προς την μια πλευρά του ενυδρείου, είναι δεδομένο.

Ότι θα πρέπει να έχεις σχάρα για τα ψαράκια, είναι επίσης δεδομένο.

Και ότι θα τραβήξει φύλλα και νεογέννητα, επίσης δεδομένο. :D


Εγώ την επιστροφή την έχω πάνω από το ύψος του νερού του ενυδρείου.
Αν κοπεί το ρεύμα, το νερό που έχει η σωλήνα 2 μέτρων Φ30 είναι περίπου 10 lt, αν την βάλω κάτω από την επιφάνεια σε ενυδρείο 450lt, θα πρέπει να αφήσω το μισό sump άδειο για να μπορεί να "μαζέψει" τα νερά σε περίπτωση διακοπής (ή κατά το ταίσμα).Ανοιγεις μια τρυπουλα στο σημειο που ειναι η σταθμη του νερου 2 χιλιοστα πιο πανω και μολις κοπει το ρευμα κανει εξαερωση και σταματαει να σιφωναρει μεχρι να ξενερωσει το λαστιχο της εισοδου του νερου.

giannisqq
07-01-11, 19:48
Εννοεί η μισή διατομή του σωλήνα της επιστροφής να είναι μέσα στο νερό και η μισή απέξω, μισοβουλιαγμένη..

Πως έχουν τα ματάκια τους τα υπέροχα κροκοδειλάκια;:grin:
+-3+-3+-3

mikrosaquaristas
11-01-11, 22:54
με τρύπα στο πλάι και εξωτερικό durso που είδα και σε άλλα ενυδρεία και με θάλαμο υπερχείλισης που να ξεκινάει δέκα πόντους κάτω απο την "επιθυμητή στάθμη του νερού" και όχι απο τον πάτο του ενυδρείου
μπορεί κάποιος να μου πεί ότι όλα θα λειτουργούν όπως με τρύπα στον πάτο και εσωτερικό durso και θάλαμο υπερχείλισης "κανονικό" (δηλαδή απο τον πάτο και μέχρι την επιθυμητή στάθμη του νερού)
???

για την επιστροφή σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει δυό εξόδους ,μία στην μέση του ενυδρείου και μία σε στύλ "κροκόδειλου" που λέει μεταφορικά ο φίλος πιο πάνω-έτσι έχουμε και μοιρασμα του καθαρού νερού και αρκετή κίνηση νερού και οξυγόνωση του ενυδρείου-και μιά ανεπίστροφη κακό δεν κάνει ...:)