PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρασκευάζοντας τροφή για ζωότοκα


pavloukos
16-03-03, 19:45
γεια και πάλι ...
σκεφτόμουν τις προάλλες αν υπάρχει τρόπος να δώσω στα ζωότοκά μου (guppies) φαγητό *φυσικό* ... τι προτείνουν οι ειδικοί; πχ, θα εκτιμούσαν τα ψαράκια κάποιο κομμάτι βραστο αγγούρι ή τίποτα παρόμοιο;

halvas69
17-03-03, 20:14
Να σου πω τι ταϊζω εγώ τα "καθαρματάκια" μου.
Η βασική τροφή που τους ρίχνω είναι φυλαράκι (Tetra-Rubin) ή (Tetra-Color) 2 φορές την ημέρα.
Για να κάνουν και πιό ζωηρά χρωματάκια.
1 με 2 φορές την εβδομάδα τους ρίχνω και λίγα σκουλικάκια Blood-worms (Nutrafin-red grubs-Freeze dried).

Τώρα αν δουν και καμμιά ταμπλέτα Spirulina, που ρίχνω για τον Πλακόστομο και τα σαλιγκάρια, δεν λένε όχι να ρίξουν καμμιά τσιμπιά.
Όσο για το αγγούρι, θα το τσιμπήσουν μεν, αλλά μην φανταστείς ότι θα πέσουν με τα μούτρα.
Περισσότερο για να το δοκιμάσουν

Αυτά :D

Giorgos
18-03-03, 00:46
Αν θέλεις φυσική τροφή, ΙΜΟ η καλύτερη για ζωοτόκα είναι οι λάρβες κουνουπιών. Σε λίγο θα φτιάξει ο καιρός και θα αρχίσουν να βγαίνουν και πάλι τα κουνούπια. Υπομονή.

ahar
24-04-03, 12:24
γεια και πάλι ...
σκεφτόμουν τις προάλλες αν υπάρχει τρόπος να δώσω στα ζωότοκά μου (guppies) φαγητό *φυσικό* ... τι προτείνουν οι ειδικοί; πχ, θα εκτιμούσαν τα ψαράκια κάποιο κομμάτι βραστο αγγούρι ή τίποτα παρόμοιο;

Στην θέση σου θα πηγαινα στο Γιοφυρο (ψηλα όχι εκει που πεφτουν τα λυματα ) ή στην αμουδαρα και απο το ποταμι θα έπερνα μια ποσοτητα "ζωντανης" αμμου & λασπης μαζι με κάμποσα φύτα και λίγο απο το νερο του ποταμου... όλα αυτα σε μια μια μικρη δεξαμενη/λεκανη με μια αεραντλια για την κινηση του νερου και σε ένα μέρος που να το βλεπει και λίγο ο ήλιος (για τα φυτα) . Μπορεις να είσαι σίγουρος ότι ΄λιαν συντονμως θα γεμισει με μικρο-οργανισμους που μπορει να ταϊσεις στα ψάρια σου μετα...

--------------------------------------------------------------------------------
Ενας χομπιστας που σε ζηλευει απιστευτα που
εισαι στο Ηρακλειο ενω αυτός είναι αναγκασμενος
να μείνει στην Αθήνα :-(

ASCCO1
24-04-03, 19:31
Εγω θα προτημουσα τις ετοιμες(( ΑΥΤΟ κανω αλλωστε)), δεν βλεπω το λογο για να μπω στην διαδικασια να ψαχνω λαβρες κουνουπιων :? (ΙΜΟ)

pani
14-11-03, 23:18
καλισπερα παιδιά.....
είχα διαβάσει καπου εδώ τριγύρω για βρασμένο μαρούλλι και αρακά καρρότο και κολοκυθάκι και σκεφτόμουνα πως θα τα έδινα στα καλά μου τα γκάπυ... επειδή έχω και ένα πλακώστομο αποφάσισα να δοκιμάσω το βραστό μαρούλλι. Ναί λοιπόν τα γκαπάκια χύμιξαν πάνω του σαν τρελλα επειδή όμως δεν ήμουνα σίγουρη αν ήταν καλό αυτό που έκανα δεν το άφησα αρκετή ώρα. Το πλακώστομο μου όμως ούτε που τουέριξε ματιά.Η απορία μου τώρα ειναι να ξανάβάλω η όχι; Εσείς τί λετε;

lasal
15-11-03, 00:55
Που να δοκιμάσεις και το σπανάκι να δεις πως θα κάνουν.;)
Για μεζεδάκι που και που καλό είναι.
Όμως με μέτρο.
:)

pani
15-11-03, 13:15
lasal ..... πες μου πως το τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο εγώ το κατέβασα κάτω αφού το έδεσα σε κάτι βαρύ. Μήπως υπάρχει καλύτερος τρόπος; Σκέφτομαι μιά φορά την εβδομάδα να τους δίνω μαρούλλι η σπανακι η κάτι άλλο ...... αν έχετε εσείς υπ όψιν σας.

pavloukos
15-11-03, 13:50
Τελικά τα guppies είναι σαν τις κότες ... τρώνε τα πάντα.
Εγώ τα βραστά τους τα κάνω κομματάκια και τους τα ρίχνω στην επιφάνεια και τα τρώνε από εκεί.

pani
15-11-03, 16:29
pavlouko....... ετσι μου φαίνεται και μένα τα γκαπυς σήμμερα πριν απο λίγο διλαδή τους έριξα λίγο μαρούλλι βρασμένο και εγινε πολεμος χαχαχα όμως σκέφτομαι τα κομματάκια που μένουν ισως να ρυπαίνουν το ενυδρείο.το πιτσιλλοτό πλακώστομο μου ούτε που γυρίζει να τα δει γιατί άραγε;επίσης παυλο.... ηθελα να μου πείτε για τον άνθρακα που βάζουμε εγώ όταν τον αφαιρέσω αισθάνομαι ότι το νερό βαραίνει και χρωματίζει .΄Κάτι άλλο μου έχει πει ο καταστηματαρχης να τον πλένω με ζεστό νερό και να τον ξανατοποθετώ .... αυτό ειναι σωστό η χάνει τις ιδιότητες του; και πάλι σας ευχαρηστώ για την άμεση ανταπόκριση

lasal
16-11-03, 03:06
Δεν πρόκειτε να φανε όλο το σπανάκι και συνήθως μένει το κοτσάνι.
Το κρατάς με κανένα μανταλάκι και.... όσο τσιμπήσουν.:)
"Παν μέτρον αριστον"
Τώρα ο ενεργός άνθρακας χάνει τις ιδιότητες του μετά απο λίγο καιρό.
Συνήθως τον χρησιμοποιείς έπειτα απο κάποια φαρμακευτικη αγωγή.
Με το βράσιμο του άνθρακα δεν γίνεται τίποτε.:?
Ο χρωματισμός του νερού συνήθως οφείλεται σε υπερβολική τροφή, και σε παραμελλημένες αλλαγές νερού.

pani
16-11-03, 18:45
Εντάξυ παιδιά τα λαχανικά με φιδώ μιά φορά την εβδομάδα θα δίνω στα λαιμαργα γκαπάκια.Σήμμερα είδα και το πιτσιλλωτό πλακώστομο μου να τρώει.Το ΄χαρηκα ειδιαιτέρως. Για τον άνθρακα τώρα πρέπει να πέτάξω όλα τα κομμάτια που έχω και να αγοράσω καινούργια γιατι ειναι ειδική θήκη με άνθρακα που πέρνει το δικό μου ενυδρείο.Ειναι και λιγάκι ακριβούτσικο ς αλλα τί΄να γίνει ολα τα σ΄αγαπώ έχουν το κόστος τους ετσι δεν ειναι; Αλλαγές κάνω καθε εβδομάδα γύρω στο 30% εως 50% κάποτε. Τώρα για την ποσότητα του φαγητού δίνω μιά φορά την ημέρα συνήθως το πρωί καθώς πίνω εγώ το γάλα μου αυτά τρώνε το φαγητό τους δεν νομίζω να ειναι υπερβολική η δόση γιατί δεν προλαμβαίνει να κατέβει στον πάτω του ενυδρείου και εκεί γύρω υπάρχουν τα μωρά γκαπάκια που την περιμένουν. Θα δοκιμάσω να τον αφαιρέσω παρ όλο που νιώθω ανασφάλεια οταν δεν ειναι και τα ξαναλέμεν.

mikenuke
25-11-03, 16:27
Βρηκα ενα αρθρο για καλλιεργεια ζωντανης τροφης...μυγαρακια φρουτων.Αλλα δεν ξερω κατα ποσο τρογωνται απο ζωοτοκα.Εγω στοιχηματιζω θα τα τρωνε σαν τρελλα.

Δειτε λεπτομερειες εδω...
http://www.aquamaniacs.net/fruitflycultures.html