PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόπειρα για ταγκανικα... συνέχεια


QS-Plan
05-01-11, 13:40
Πρώτα απ' όλα Καλή Χρονιά να έχουμε.

Το ενυδρείο είναι 100Χ30Χ45.

Θα μπει χαλαζιακη άμμος (αυτή η 25κιλη από το πετκούμουλους), πέτρες λάβας και τα κελύφη σαλιγκαριών (καλή μας χώνεψη :smt041) και οι κλάτοικοι θα είναι Julidochromis dickfeldi και Neolamprologus brevis
Οι ερωτήσεις ποτέ δεν σταματούν.....

Το φελιζόλ στον πάτο είναι απαραίτητο? Θα πρέπει να κολληθει με σιλικόνη? Θα πρέπει να κολλήσω άμμο στο φελιζόλ μην τύχει και ξεβάψει?

Πόσες πέτρες θα πρέπει να κουβαλάω για αυτό? Θα πρέπει να τις βράσω πρώτα ή αρκεί να τρέξει μερικές μέρες με άνθρακα στο φίλτρο? Τις πέτρες τις κολλάω μεταξύ τους?

Η άμμος θα είναι εντάξει? Πόση άμμο περίπου θα χρειαστώ?

Επειδή προβλέπεται να σας ξαναπρήξω σύντομα, ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Roussaks
05-01-11, 13:49
Πρώτα απ' όλα Καλή Χρονιά να έχουμε.

Το ενυδρείο είναι 100Χ30Χ45.

Οι ερωτήσεις ποτέ δεν σταματούν.....

Το φελιζόλ στον πάτο είναι απαραίτητο? Ναι ...για να κοιμασαι ησυχος
Θα πρέπει να κολληθει με σιλικόνη? Δεν ειναι απαρραιτητο μονο με το βαρος θα καθεται

Θα πρέπει να κολλήσω άμμο στο φελιζόλ μην τύχει και ξεβάψει? Οχι παρε ασπρο φενιζολ να μην φαινεται αν ξεθαφτει!

Πόσες πέτρες θα πρέπει να κουβαλάω για αυτό? Ποσα Τζουλιδοχρομις / Βrevis θα βαλεις ;;; Aναλογα τον πληθυσμο , το aquascape που εχεις κατα νου και την φιλτρανση (μην κρυβεις την εισοδο του φιλτρου π.χ )

Θα πρέπει να τις βράσω πρώτα ή αρκεί να τρέξει μερικές μέρες με άνθρακα στο φίλτρο?Ναι στο βρασιμο , καμποσες μερες μουλιασμα για τυχον χωματα και τριψιμο ! Ο ανθρακας ειναι για να κραταει τα χημικα μονο - αν δεν τα τους ριξεις χημεια πανω δεν χρειαζεται

πέτρες τις κολλάω μεταξύ τους? Αν τις στησεις εξυπνα δεν θα χρειαστει αν τις κολλησεις με σιλικονη τοτε θα βαλεις ανθρακα να τρεξει για καμια βδομαδα !

Η άμμος θα είναι εντάξει? Ναι ...βαλε και λιγο αραγωνιτη να σου ανεβασει σκληροτητες
Πόση άμμο περίπου θα χρειαστώ?100Χ30Χ 6-7 εκ =~21 λιτρα ~20 κιλα

Επειδή προβλέπεται να σας ξαναπρήξω σύντομα, ευχαριστώ εκ των προτέρων... Παρακαλω :grin::grin::grin:

Κλεόβουλος
05-01-11, 14:57
Κώστα εμείς τα είπαμε πριβέ, στα είπε και το κοπέλι :)
Προχώρα και μην αργείς!
Θέλουμε φωτο βήμα-βήμα το στήσιμο :)


(τις πέτρες εγώ δεν τις βράζω-που να βρω τέτοιο καζάνι:D-αλλά αφήνω άνθρακα στο φίλτρο για καμμιά βδομάδα)

giannisqq
05-01-11, 15:03
Κώστα εμείς τα είπαμε πριβέ, στα είπε και το κοπέλι :)
Προχώρα και μην αργείς!
Θέλουμε φωτο βήμα-βήμα το στήσιμο :)


(τις πέτρες εγώ δεν τις βράζω-που να βρω τέτοιο καζάνι:D-αλλά αφήνω άνθρακα στο φίλτρο για καμμιά βδομάδα)
εχω καζανι εαν χρειαστεις:Dανθρακα γιατι κλεοβουλε?για τις πετρες?εγω τις τριβω καλα με σκληρη βουρτσα και ζεστο νερο και ετοιμες!(μια φορα παντος την αναψα την φωτια και το εβαλα το καζανι....)

QS-Plan
05-01-11, 15:08
Κώστα εμείς τα είπαμε πριβέ, στα είπε και το κοπέλι :)
Προχώρα και μην αργείς!
Θέλουμε φωτο βήμα-βήμα το στήσιμο :)


(τις πέτρες εγώ δεν τις βράζω-που να βρω τέτοιο καζάνι:D-αλλά αφήνω άνθρακα στο φίλτρο για καμμιά βδομάδα)


Μωρέ... έτσι και αρχίζω να βράζω τα κοτρώνια στο σπίτι, με βλέπω άστεγο και με το διαζευκτήριο ανά χείρας....
Όσον αφορά τις φωτο, θα πρέπει να επικοινωνήσω με το τμήμα του National Geographic, για το κατά πόσον θα μπορώ να δημοσιεύσω τις ΥΠΕΡΟΧΕΣ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ, ΘΕΣΠΕΣΙΕΣ & ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ στο διαδίκτυο...zwzwzwzwzwzwzw

Σήμερα οδεύω στο λερόυ να φορτώσω οικοδομικά υλικά, αύριο θα πέσει το στήσιμο... και ανάλογα πότε θα μου έρθει και μια παραγγελία από τον επίτιμο σαλιγκαροφάγο μου, θα μπει και το νεράκι...

Το activated carbon filterpad, το τετράγωνο γα το EHEIM, κάνει και για τον κινέζο τον 302?

Τελικά, μάλλον το έχω παραξηλώσει.... ένα χρόνο έχω στημένο το ένα ενυδρείο χωρίς νερό και ψάρια και 10 μέρες το άλλο μόνο με το φελιζόλ....zwzwzwzwzwzw

Κλεόβουλος
05-01-11, 15:34
εχω καζανι εαν χρειαστεις:Dανθρακα γιατι κλεοβουλε?για τις πετρες?εγω τις τριβω καλα με σκληρη βουρτσα και ζεστο νερο και ετοιμες!(μια φορα παντος την αναψα την φωτια και το εβαλα το καζανι....)

Μπορεί και ο άνθρακας να είναι υπερβολή αλλά το κάνουμε για να είμαστε ήσυχοι. (Κι εγώ όταν βαριέμαι να ανοίξω να βάλω άνθρακα στα φίλτρα μ' ένα πλύσιμο-τρίψιμο τις βάζω :D)

Μωρέ... έτσι και αρχίζω να βράζω τα κοτρώνια στο σπίτι, με βλέπω άστεγο και με το διαζευκτήριο ανά χείρας....
Όσον αφορά τις φωτο, θα πρέπει να επικοινωνήσω με το τμήμα του National Geographic, για το κατά πόσον θα μπορώ να δημοσιεύσω τις ΥΠΕΡΟΧΕΣ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ, ΘΕΣΠΕΣΙΕΣ & ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ στο διαδίκτυο...zwzwzwzwzwzwzw

Σήμερα οδεύω στο λερόυ να φορτώσω οικοδομικά υλικά, αύριο θα πέσει το στήσιμο... και ανάλογα πότε θα μου έρθει και μια παραγγελία από τον επίτιμο σαλιγκαροφάγο μου, θα μπει και το νεράκι...

Το activated carbon filterpad, το τετράγωνο γα το EHEIM, κάνει και για τον κινέζο τον 302?

Τελικά, μάλλον το έχω παραξηλώσει.... ένα χρόνο έχω στημένο το ένα ενυδρείο χωρίς νερό και ψάρια και 10 μέρες το άλλο μόνο με το φελιζόλ....zwzwzwzwzwzw

Σε κάνα χρόνο πες μας πόσο προχώρησες :smt044:smt044:smt044

QS-Plan
05-01-11, 15:36
Σε κάνα χρόνο πες μας πόσο προχώρησες :smt044:smt044:smt044

Το μεγάλο βήμα έγινε... καθαρίστηκαν τα σαλιγκαροκελύφη, πάει μια βδομάδα, την γλυτώσαμε...

QS-Plan
07-01-11, 14:59
Πέρασε κιόλας ένας χρόνος zwzwzw

Λοιπόν.... αγοράστηκαν οι πετρούλες... πάλι καλά που ήταν λάβας και δεν μου έμεινε το νεφρί στο χέρι...

Πλύθηκαν, ξύθηκαν και ξυστρίστηκαν οι πετρούλες, υποτίθεται ότι έγινε ένα απλανές-πλάνο στο πάτωμα, ξαναπλύθηκαν και μπήκαν στη γυάλα μετα φόβου θεού... από μια άλλη άποψη απλώς ερρίφθησαν ατάκτως...

Βγήκαν και οι καλλιτεχνικές φωτος...

Οπότε... πάρτε μερικά υπογλώσσια και θαυμάστε τες zwzwzw

Εν αναμονή σχολίων, παρατηρήσεων κλπ κλπ προτού αρχίζω να βάζω άμμο και κελύφη...

ΥΓ.: Μόνο σ'εμένα κολλάει στο ανέβασμα των φωτογραφιών? 5-5 μου βγάζει μήνυμα λάθους, οπότε το πολύ 3-3 μαζί...

bokostas
07-01-11, 18:18
Σα να βελτιώνονται λίγο οι φωτογραφίες σου Κώστα??:D:p

Ωραίες οι πέτρες, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για Ταγκανίκα, η λάβα είναι ουδέτερη και αιχμηρή, θα σου πουν οι νταμαράδες.

Ισως αν τις έσπαγες σε μικρότερα κομμάτια (σπάει εύκολα μ' ένα σφυρί), να έδειχναν καλύτερα.

Οι ρυθμοί σου είναι ανάλογοι των σαλιγκαριών που φάγαμε, έτσι αργά και μεθοδικά στήνω κι εγώ.:smt041

Όλα τα λεφτά ο Κινέζος κάτω αριστερά, τι κουκλί είναι αυτό?? Στολίδι. Ευτυχώς δεν έχεις ντουλάπι, θα χανόταν τόση ομορφιά.:D

Το activated carbon filterpad, το τετράγωνο γα το EHEIM, κάνει και για τον κινέζο τον 302?
Κάνουν σίγουρα τα σφουγγάρια κλπ της Tetra, δεν ξέρω γι' αυτά της eheim, ρώτα τον Γιώργο ή τον Δημήτρη για διαστάσεις.

zapatas
07-01-11, 18:30
Όλα τα λεφτά ο Κινέζος κάτω αριστερά, τι κουκλί είναι αυτό?? Στολίδι. Ευτυχώς δεν έχεις ντουλάπι, θα χανόταν τόση ομορφιά.:D

εσυ το πας φιρι φιρι να πεταχτουνε παλι οι γερμανοι....:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

Κλεόβουλος
07-01-11, 18:44
Κώστα είσαι σβέλτος σαν σαλιγκάρι :D
Το μάτι μου θόλωσε απο τις καταπληκτικές φωτογραφίες σου και δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα :confused: αλλά αν σ' αρέσει εσένα, μένει να δούμε τι θα πουν και τα ψαράκια.
Ρίξε άμμο,ρίξε μια σακκούλα κελύφη στα δεξιά,γέμισε νερό και βάλε τον κινέζο να δουλεύει.
Ακόμα?:grin::grin:

QS-Plan
09-01-11, 16:51
Όντως, αυτές οι φωτο είναι όνειρο, αποθανατίζουν την ουσία και όχι τα περιττά διάφορα...

Κλεόβουλε, σε πείσμα των καιρών και των συνηθειών μου... σημειώσαμεν πρόοδο... μόλις μπήκε η άμμος....

Πάμε για το ακουαφόρτε σήμερις, οπότε αύριο να μπουν και τα κελύφη και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μπει και νεράκι... οπότε με βλέπω το άλλο γουίκεντ να σου έρχομαι για ψαράκια...

ΥΓ.: Το βιβλίο κουκλί....

Κλεόβουλος
09-01-11, 17:41
Μας τα λες και εις διπλούν για να τα εμπεδώσουμε :D:D:D
Ρίξε βρε νερό μέσα και βάλε το φίλτρο να δουλεύει :smt079

QS-Plan
09-01-11, 17:44
άντε... το διόρθωσα κι αυτό...

γή... μπήκε σήμερις
ύδωρ... θα μπει αύριο...
από μεθαύριο θα είναι ότι πρέπει για το "γή και ύδωρ"

ο κινέζος πάντως αδημονεί...

ΥΓ.: Να βρω αύριο σφουγγάρια άνθρακα που να τα βρουν με τον κινέζο μου και ξεκινάω... κάλλιο αργά παρά ποτέ zwzwzw

bokostas
10-01-11, 07:00
ΥΓ.: Να βρω αύριο σφουγγάρια άνθρακα που να τα βρουν με τον κινέζο μου και ξεκινάω... κάλλιο αργά παρά ποτέ
Νομίζω αυτά ταιριάζουν: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1164

QS-Plan
08-02-11, 12:19
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

είδα και βλέπω κίνηση. Από χθες μπήκαν 5 πανέμορφα julidochromis trancriptus και δεν χορταίνω να τα βλέπω... (δουλειά να δούμε πότε θα κάνω) και είμαι στην αναμονή για να ολοκληρωθεί το ενυδρείο με τα neolamprologus brevis

εντός των ημερών θα ακολουθήσει και η ΥΠΕΡΟΧΗ φωτογράφηση