PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγγελοψαρα και silver shark


OlgaM
04-01-11, 19:29
Καλησπέρα, είμαι αρχάρια στα θέματα του ενυδρείου και ήθελα να ρωτήσω αν ταιριάζουν τα αγγελόψαρα με το silver shark.
Ειδικότερα, στο μαγαζί που αγόρασα μου είπανε ότι είναι συμβατά, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εκ των υστέρων διάβασα ότι τα sharks μεγαλώνουν πολύ και επίσης ότι είναι κοπαδόψαρα.
Το ενυδρείο μου είναι 60 lt, ψηλό και στρογγυλεμένο και έχω βάλει μέσα δύο αγγελόψαρα και ένα μικρό silver.
Είναι απαραίτητο να προσθέσω και άλλο silver και επίσης, πόσο γρήγορα μεγαλώνουν; Θέλω να πω, αν είναι να φτάσει το ζωντανό στα 25 εκ. μέσα σε ένα χρόνο π.χ., μάλλον δεν έκανα καλή επιλογή ( ?? )
Ευχαριστώ

delta66
04-01-11, 19:38
Δυστυχως το ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο ουτε για το ενα ουτε για το αλλο ειδος.

OlgaM
04-01-11, 21:23
Γιατί? Για τo shark το καταλαβαίνω, αλλά τα αγγελόψαρα, ενόψει του ότι μεγαλώνουν σε ύψος από ό,τι διάβασα, απαιτούν καλύτερα βαθύ ενυδρείο παρά μακρύ. Λάθος?

Πάνος
04-01-11, 21:26
ειναι το ενυδρειο σου τουλαχιστον 50 εκατοστα υψους??
και 40 να ειναι...σε 60 λιτρο θα βγει μια ψηλη σωληνα με νερο ;)

delta66
04-01-11, 21:37
Γιατί? Για τo shark το καταλαβαίνω, αλλά τα αγγελόψαρα, ενόψει του ότι μεγαλώνουν σε ύψος από ό,τι διάβασα, απαιτούν καλύτερα βαθύ ενυδρείο παρά μακρύ. Λάθος?
Απαιτουν και τα αγγελοψαρα εκτος απο βαθυ να ειναι και μακρυ το ενυδρειο, γιατι ειναι κοπαδοψαρα και θελουν το χωρο τους ιδιως αν σχηματιστουν ζευγαρια και κηνυγανε τα υπολοιπα της ομαδας.
Εκτος κι αν στησεις ενυδρειο-γεννηστρα μονο για τα δυο ψαρια, οποτε ενας χωρος 60Χ60 ειναι καλος

OlgaM
04-01-11, 21:42
Λοιπόν, ΥΨΟΣ: 40 εκατοστά, Μήκος: 45 εκατοστά, απλά μπροστά είναι καμπυλωτό. Δηλαδή ούτε για δύο αγγελόψαρα δεν είναι καλό; Και αυτή τη στιγμή σχεδόν δεν φαίνονται τα ψαράκια, βέβαια δεν ξέρω πόσο γρήγορα μεγαλώνουν..

delta66
04-01-11, 21:50
Μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα, τοσο γρηγορα που ειναι ανωφελο να εχεις στην αρχη μικρο ενυδρειο για να στεγασεις μια ομαδα με 6-7 ατομα και καθε μερικους μηνες να το αλλαζεις με μεγαλυτερο ενυδρειο.
Κανεις υπομονη ενα χρονο βλεπωντας ψιλοαδειο το μεγαλο ενυδρειο και μετα εχεις μια ομαδα που σου γεμιζει το ματι οχι μονο σε ογκο αλλα και απο υγεια και σωστες συμπεριφορες.
Θα σου πει και ο Πανος εμπειριες τους απο τα αγγελοψαρα και τις γεννες τους οσο και για τον ρολο που παιζει ο χωρος που μεγαλωνουν.

OlgaM
04-01-11, 21:58
Απλά νόμιζα ότι είχα πάρει ήδη μεγάλο ενυδρείο, γιατί σκοπός μου είναι να είναι καλά και ευτυχισμένα τα ψάρια μέσα... Δηλαδή με λίγα λόγια νόμιζα ότι το παράκανα κιόλας ένα τέτοιο ενυδρείο για δύο ψάρια μόνο... Από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι. Και να σκεφτείς ότι διάβασα και στο internet πρώτα, ζάλισα το μαγαζί με ερωτήσεις σε σημείο που έγινα κουραστική, άφησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά για 20 μέρες για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά και από ό,τι φαίνεται μια τρύπα στο νερό έκανα! lol

delta66
04-01-11, 22:05
Απλά νόμιζα ότι είχα πάρει ήδη μεγάλο ενυδρείο, γιατί σκοπός μου είναι να είναι καλά και ευτυχισμένα τα ψάρια μέσα... Δηλαδή με λίγα λόγια νόμιζα ότι το παράκανα κιόλας ένα τέτοιο ενυδρείο για δύο ψάρια μόνο... Από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι. Και να σκεφτείς ότι διάβασα και στο internet πρώτα, ζάλισα το μαγαζί με ερωτήσεις σε σημείο που έγινα κουραστική, άφησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά για 20 μέρες για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά και από ό,τι φαίνεται μια τρύπα στο νερό έκανα! lol
Καλα δεν ειναι τραγικα τα πραγματα.
Δεν ξερω καποιον που δεν ξεκινησε οπως εσυ :D:cool:
Οποιος ηθελε και του αρεσε το χομπι την βρηκε την ακρη
Εχεις επιλογες.
Μπορεις να επιλεξεις αλλα ψαρια καταλληλα για το ενυδρειο σου ή μπορεις σε λιγο καιρο να παρεις ενα ενυδρειο καταλληλο για αγγελοψαρα (αν ειναι το ειδος που σε ενδιαφερει αμεσα).

OlgaM
04-01-11, 22:09
Thanx, αλλά σπάστηκα τώρα όπως καταλαβαίνεις... Ευχαριστώ και πάλι

Πάνος
04-01-11, 22:13
Απλά νόμιζα ότι είχα πάρει ήδη μεγάλο ενυδρείο,60 λιτρα μπορει να σου φαινεται αλλα δεν ειναι μεγαλο ενυδρειο γιατί σκοπός μου είναι να είναι καλά και ευτυχισμένα τα ψάρια μέσα...σωστη!!!! Δηλαδή με λίγα λόγια νόμιζα ότι το παράκανα κιόλας ένα τέτοιο ενυδρείο για δύο ψάρια μόνο...πες μας και το πλατος για να ξερουμε ακριβεις διαστασεις.....μπορεις καλλιστα να ασχοληθεις με πληθωρα αλλων ψαριων στα λιτρα αυτα που ειναι εξισου ομορφα και πολυ ενδιαφεροντα. Από ό,τι φαίνεται δεν είναι έτσι. Και να σκεφτείς ότι διάβασα και στο internet πρώτα, ζάλισα το μαγαζί με ερωτήσεις σε σημείο που έγινα κουραστική, καλυτερα να γινεις κουραστικη εδω παρα στο μαγαζι...εξαιρουνται ορισμενα μαγαζια φυσικα...άφησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά για 20 μέρες για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά και από ό,τι φαίνεται μια τρύπα στο νερό έκανα! lol
αν απλως αφησες μονο του το ενυδρειο με φυτα και δεν εκανες καποια αλλη κινηση...δε σημαινει οτι εχει στρωσει κιολας. διαβασε στα υπομνηματα για το στρωσιμο ;)
επισης τα σκαλαρια θελουν και μαλακο νερο περαν των λιτρων..και να ειναι ζευγαρι αν ειναι μονο 2 για να μην εχεις αψιμαχιες...οποτε λιγο δυσκολο να πετυχει το εγχειρημα σου χωρις ασχημες συνεπειες.

OlgaM
04-01-11, 22:18
YΨΟΣ: 40, ΠΛΑΤΟΣ: 45. Tους ρώτησα 15.000 φορές αν είναι σωστό για αγγελόψαρα και με διαβεβαίωσαν ότι είναι....
Αρχικά, ήθελα να βάλω ένα μονομάχο μόνο και μου είπαν ότι είναι κρίμα να πάει τόσο μεγάλο ενυδρείο τσάμπα για ένα μόνο μονομάχο, όπως επίσης μου είπαν ότι δεν θα τον βλέπω. Τελικά, έπρεπε να κάνω αυτό που σκεφτόμουν ευθύς εξαρχής. Και τα καημένα τα αγγελόψαρα τώρα που τα πήρα να τα γυρίσω πίσω; Δηλαδή δεν καταλαβαίνω, ενδιαφέρεσαι, ρωτάς, πας υποτίθεται στο καλύτερο ( από άποψη εμπειρίας ) μαγαζί και τελικά σου λένε τη μισή αλήθεια.

Πάνος
04-01-11, 22:22
Λοιπόν, ΥΨΟΣ: 40 εκατοστά, Μήκος: 45 εκατοστά, απλά μπροστά είναι καμπυλωτό. ..
YΨΟΣ: 40, ΠΛΑΤΟΣ: 45..

αν το ενυδρειο σου ειναι 45χ45χ40 τοτε ειναι 80 λιτρα και οχι 60. αν το πλατος ειναι χωρις την καμπυλη τοτε ειναι ακομη μεγαλυτερο. αλλα αν μετρας την μεγαλυτερη αποσταση σαν πλατος (την κορυφη της καμπυλης μεχρι την πλατη) τοτε ειναι λιγοτερο.....
και παλι ομως μαλλον δεν ειναι καλες διαστασεις για αγγελοψαρα.
αν οντως ειναι τοσα λιτρα το ενυδρειο σου επιβεβαιωσε το (δωσε ακριβεις διαστασει στο πλατος και απο τη βαση της καμυλης και απο την κορυφη της) και πες μας ποια αλλα ψαρακια σου αρεσουν.
εκτος αν οπως ειπε ο σπυρος τα κρατησεις προσωρινα και τους παρεις αργοτερα μεγαλυτερο ενυδρειο.

OlgaM
04-01-11, 22:29
ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΤΟ ΙΝTERNET:

AQUARIUM AND PET TANK (http://www.aquatek.gr/vb/ProductsClass.aspx?Pro_ClassID=147&Pro_ClassName=AQUARIUM AND PET TANK) >> MINI AQUARIUM (http://www.aquatek.gr/vb/Products.aspx?Pro_ClassID=147&Pro_ClassName=AQUARIUM AND PET TANK&PPro_ClassID=219&PPro_ClassName=MINI AQUARIUM) http://www.aquatek.gr/vb/../YX_UpFile/Big/20081104023959.jpgMODEL:MINIMOON 450 (silver/black)
POWER:5.5W
Qmax.:200L/H
Hmax.:0.70M
ENERGY SAVING LAMP:1x15W
CAPACITY:39L/10Gal
WEIGHT:7.5KG
DIMENSION:440x330x580mm
FEATURE
a. Bended glass aquarium with fashionable half-moon shape.
b. Easy-to-go tank kit with tank, filter and light included.
c. Buit-in top filter with complete biological and mechanical filtration system.

delta66
04-01-11, 22:37
Δεν λειτουργουν τα λινκ.
Θα σε διευκολυνω http://www.resun-china.com/en/ProductInfo.aspx?ProID=1072&ProClass=219

Πάνος
04-01-11, 23:34
CAPACITY:39L/10Gal
DIMENSION:440x330x580mm
ψηλο ειναι για τα λιτρα του αλλα δυστυχως μονο 40 λιτρα ειναι..και πολυ λιγοτεορ καθαρα φυσικα. θα πρεπει να ασχοληθεις μονο με μικροψαρα. υπαρχει μεγαλη ποικιλια ομως.;)
κοιτα και την αγγελια αυτη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47716
και χαριζονται...και για το ενυδρειο σου κανουν αρκει να κρατας χαμηλους πληθυσμους...και τη χαρα της αναπαραγωγης θα εχεις...και το νερο της βρυσης τους ερχεται κουτι.

OlgaM
04-01-11, 23:43
Μα έχω ήδη πάρει δύο πολύ μικρά αγγελόψαρα ( πάρα πολύ μικρά ) και δεν θέλω να τα αποχωριστώ. Θα τους φτάσει το ενυδρείο για κανένα χρόνο;; Ευχαριστώ και πάλι

Πάνος
04-01-11, 23:48
με σωστες συνθηκες τα αγγελοψαρα σε ενα χρονο φτανουν το τελικο μεγεθος σχεδον. τα δικα μου σε 1 χρονο εγιναν περιπου 20 εκατοστα. ;)

OlgaM
05-01-11, 00:01
Ωραία, οπότε αναβάλλεται η αγορά νέου ενυδρείου για ένα έτος... Ευχαριστώ και πάλι!

Πάνος
05-01-11, 00:04
με σωστες συνθηκες τα αγγελοψαρα σε ενα χρονο φτανουν το τελικο μεγεθος σχεδον. τα δικα μου σε 1 χρονο εγιναν περιπου 20 εκατοστα. ;)
πραγμα που σημαινει οτι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και στο ενυδρειο σου θα αντιμετωπισουν προβληματα...γιατι κατεληξες στο συμπερασμα
Ωραία, οπότε αναβάλλεται η αγορά νέου ενυδρείου για ένα έτος!

OlgaM
05-01-11, 00:36
Γιατί δύο αγγελόψαρα από 20 εκατοστά το καθένα σε ύψος νομίζω ότι τα χωράει μια χαρά ένα ενυδρείο με ύψος 40 εκατοστά....
-------------------------
Άσε που στα 20 εκατοστά θα φτάσουν μέσα σε ένα έτος, οπότε, όπως και προείπα, θα πάρω καινούργιο ενυδρείο....

Πάνος
05-01-11, 00:36
κι εσυ χωρας σε ενα ασανσερ. θα μεινεις εκει ενα χρονο??
καταλαβαινεις ελπιζω το πνευμα μου. να βοηθησω θελω κι εσενα και τα ψαρακια.
αν τα λυπασαι μη τα κρατησεις.

OlgaM
05-01-11, 01:16
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ψάρια μας, γι' αυτό και αφιερώνουμε χρόνο να μαθαίνουμε γι' αυτά. Δεν νομίζω όμως ότι για δύο ψάρια από 3 εκατοστά ένα ενυδρείο 40 λίτρων είναι mutatis mutandis σαν να διαμένω μέσα σε ένα ασανσέρ για ένα έτος. Το γεγονός ότι όσο ασχολούμαστε με κάτι γινόμαστε πιο απαιτητικοί και θέλουμε το καλύτερο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν ενυδρεία νταμιτζάνες δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
-------------------------
Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο που αφιέρωσες. Στο επανειδείν

Γιώργος Κ
05-01-11, 01:27
Καταρχην καλως ηρθες!! :p
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ψάρια μας, γι' αυτό και αφιερώνουμε χρόνο να μαθαίνουμε γι' αυτά. Δεν νομίζω όμως ότι για δύο ψάρια από 3 εκατοστά ένα ενυδρείο 40 λίτρων είναι mutatis mutandis σαν να διαμένω μέσα σε ένα ασανσέρ για ένα έτος. Το γεγονός ότι όσο ασχολούμαστε με κάτι γινόμαστε πιο απαιτητικοί και θέλουμε το καλύτερο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν ενυδρεία νταμιτζάνες δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
-------------------------
Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο που αφιέρωσες. Στο επανειδείν
Καγκελο εμεινα .... :rolleyes:
Ξανα διαβασε τα παραπανω και δωσε σημασια στις παραμετρους νερου αλλα και στο γεγονος οτι ειναι κοπαδοψαρα ... αυτο σημαινει αν δεν υπαρχουν πολλα ατομα ξυλο ... ξυλο σημαινει στρες ... στρες σημαινει αρρωστιες ... αρρωστιες σημαινει ... :(

Πάνος
05-01-11, 02:19
δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.

2 αγγελοψαρα θα περασουν καλλιστα σε ενα ενυδρειο 39 λιτρων μεικτων επι 8 μηνες ή ενα χρονο....εσυ ξερεις...καλη τυχη σας ευχομαι!

golf4470
05-01-11, 02:24
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ψάρια μας, γι' αυτό και αφιερώνουμε χρόνο να μαθαίνουμε γι' αυτά. Δεν νομίζω όμως ότι για δύο ψάρια από 3 εκατοστά ένα ενυδρείο 40 λίτρων είναι mutatis mutandis σαν να διαμένω μέσα σε ένα ασανσέρ για ένα έτος. Το γεγονός ότι όσο ασχολούμαστε με κάτι γινόμαστε πιο απαιτητικοί και θέλουμε το καλύτερο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν ενυδρεία νταμιτζάνες δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσουν κάλλιστα τα δύο ψαράκια μου για ένα οχτάμηνο με έτος στο ενυδρείο.
Μακαρι να ειχα κ εγω καποιους να μου εξηγησουν μερικα πραγματα οταν ξεκιναγα...
Δυστυχως εσυ δεν θελεις να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν

bokostas
05-01-11, 04:07
Καλώς ήρθες κι από μένα.

Όλγα κανένας μας εδώ δεν βγάζει το ψωμί του πουλώντας ενυδρεία ή ψάρια, αντίθετα με το πετσόπ που σε παρέσυρε σ' αυτήν την αγορά.
Συνεπώς δεν έχουμε κανένα λόγο να υπερβάλλουμε κι αν γράφουμε σ' αυτό το φόρουμ, είναι μόνο γιατί αγαπάμε τα ψάρια και το χόμπυ.

Α, υπάρχει κι άλλος λόγος, επειδή όλοι ξεκινήσαμε ανίδεοι πριν χρόνια και παρασυρθήκαμε σε λανθασμένες αγορές από κάποιους πετσοπάδες,
τις οποίες πληρώσαμε με δάκρυα και χτυπούσαμε τα κεφάλια μας, θέλουμε να προλάβουμε τους νεότερους, να μην κάνουν τα δικά μας λάθη.

"Ματώνουμε" όταν βλέπουμε νέα παιδιά στον χώρο, να επαναλαμβάνουν τις δικές μας χαζομάρες, σήμερα που υπάρχει τόση ενημέρωση γύρω μας.
Καλώς ή κακώς το χόμπυ αυτό έχει να κάνει με ζωντανούς οργανισμούς και είναι κρίμα να μην τους προσφέρουμε τις συνθήκες που μπορούμε.

Το ενυδρείο σου είναι υπέροχο, έχω ένα παρόμοιο, στο οποίο φιλοξενώ ένα κοπάδι από έντλερς http://www.google.gr/images?rlz=1T4PCTA_enGR294GR294&q=endlers+livebearer&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=el&tab=wi&biw=1659&bih=753
που γεννάνε συνέχεια και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το να τα χαζεύω, παρόλο που έχω κι άλλα 6 ενυδρεία, μέχρι και 200 λίτρα.

Άλλοι φίλοι βάζουν σε τέτοια ενυδρεία μονομάχους http://www.google.gr/images?um=1&hl=el&rlz=1T4PCTA_enGR294GR294&tbs=isch:1&&sa=X&ei=H8kjTZ_hK4mb8QPbgNmCBw&ved=0CDAQBSgA&q=betta+splendens&spell=1&biw=1659&bih=792
που ακόμη κι ο καθένας μόνος του, έχει επάνω του όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου και το μεγαλείο της φύσης.

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές για 40λιτρα ενυδρεία, αλλά δυστυχώς τα σκαλαράκια σου θα είναι ήδη στριμωγμένα σε 2-3 μήνες, αν σου ζήσουν τόσο
και θα μας θυμηθείς, αλλά θα είναι αργά για τα ψαράκια κι εσύ μπορεί να απογοητευτείς και να παρατήσεις το χόμπυ κι εμείς να χάσουμε μια φίλη.
Ακόμη κι αν τα καταφέρεις να τα κρατήσεις παραπάνω, η ανάπτυξή τους θα είναι ελλιπής (νανισμός) λόγω του μικρού χώρου, σε σχέση με το αν θα
μεγάλωναν σε πιο ευρύχωρο ενυδρείο, θα είναι ευάλωτα σε αρρώστιες και δεν θα σου δείξουν τις φυσικές συμπεριφορές που θα είχαν αλλού.

Και βέβαια θα τους στερήσεις και θα χάσεις κι εσύ την πιο μεγαλειώδη στιγμή των αγγελόψαρων, που είναι το ζευγάρωμα, η γέννα και η φροντίδα των
μικρών τους, το πιο απίστευτο και συγκινητικό θέαμα, που όμως δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί αν δεν τους δώσεις εξαρχής περισσότερο χώρο.
Δες τα 2 βιντεάκια: http://www.youtube.com/watch?v=MKrqBETPZcc και http://www.youtube.com/watch?v=Kd3F5RWbdDw&feature=mfu_in_order&list=UL
Αυτά συνέβησαν σε δικό μου ενυδρείο 180 λίτρων κι επειδή τα λατρεύω τα αγγελόψαρα, σε καταλαβαίνω που δεν θέλεις να τα δώσεις.
Και κατάφεραν να μεγαλώσουν τα μωρά τους, μόνο όταν έβγαλα από μέσα ένα μεγάλο silver shark που τους έτρωγε τ' αυγά στις προηγούμενες γέννες.

Δεν σου λέμε να τα αποχωριστείς από τώρα, μπορείς να τα κρατήσεις για λίγο διάστημα (1-2 μήνες το πολύ), προσέχωντας να μαλακώνεις το νερό τους
με λίγη τύρφη, κι αυτό θα σου δώσει τον χρόνο ν' αποφασίσεις αν πρέπει να τους πάρεις ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο (τουλάχιστον 120 λίτρα),
ή αν θα προτιμήσεις τελικά να τα δώσεις σε κάποιον φίλο που μπορεί να τους παράσχει αυτόν τον χώρο κι εσύ να πάρεις κάποια μικρότερα ψάρια.

OlgaM
05-01-11, 11:36
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για αυτά που είπες και για τον τρόπο που τα είπες. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το ενυδρείο που πήρα μου φάνηκε αρχικά μεγάλο, γιατί είχα σκοπό να βάλω μέσα ένα Μονομάχο μόνο του, ορμώμενη από όσα είχα διαβάσει ότι τα βάζουν σε κάτι πολύ μικρά ποτηράκια επειδή έχουν την ικανότητα να αναπνέουν από την επιφάνεια του νερού. Αυτό που σκέφτομαι τώρα, επειδή η αλήθεια είναι ότι τα λάτρεψα αμέσως τα αγγελόψαρα που πήρα, είναι να κάνω αυτό που σκεφτόμουν από την αρχή. Δηλαδή σε κανένα μήνα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο ένα μονομάχο μόνο του και να πάρω ένα μεγαλύτερο, μακρύτερο και πιο κατάλληλο ενυδρείο για τα αγγελόψαρα. Όσο για τον shark, νομίζω ότι πρέπει να τον επιστρέψω άμεσα, γιατί με το που το έβαλα στο ενυδρείο κατάλαβα αμέσως ότι δεν είναι ευχαριστημένος. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που μπήκα στο forum και έθεσα το θέμα μόλις 2 ΩΡΕΣ αφότου πρόσθεσα ψάρια στο ενυδρείο. Πώς σου φαίνεται λοιπόν το ενυδρείο αυτό για έναν μονομάχο? Δυστυχώς τα έντλερ, παρόλο που τα προτείνουν όλοι, δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα! Ευχαριστώ πολύ

Πάνος
05-01-11, 11:39
κωστα ειπες ολα αυτα που δεν ειχα το χρονο να γραψω....μηπως να το κανω υπομνημα? :p
η κειμενο προς αντιγραφη με τελιτσες και να αλλαζουμε μονο το ονομα...:D

Δηλαδή σε κανένα μήνα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο ένα μονομάχο μόνο του και να πάρω ένα μεγαλύτερο, μακρύτερο και πιο κατάλληλο ενυδρείο για τα αγγελόψαρα.
ολγα αυτη ειναι πολυ πιο σωστη αποφαση ;)
μη ξεχασεις ομως και τις ιδιαιτερες απαιτησεις των σκαλαριων στις παραμετρους του νερου.

OlgaM
05-01-11, 11:50
Μακαρι να ειχα κ εγω καποιους να μου εξηγησουν μερικα πραγματα οταν ξεκιναγα...
Δυστυχως εσυ δεν θελεις να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν
Είναι άτοπο να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο που ψάχνεται δύο ώρες αφότου πήρε ψάρια για το ενυδρείο και ο οποίος έχει ήδη ένα μήνα που ρωτάει και ψάχνει. Λάθη γίνονται πάντα στην αρχή όταν ξεκινά κανείς με κάτι και αντεπιχειρήματα μπορεί να έχει και φυσιολογικό είναι να θέλει να "φιλτράρει" κάθε άποψη που ακούει. Δεν σημαίνει ότι θα υιοθετήσω άμεσα οτιδήποτε ακούγεται, αυτό θα με έκανε πρόβατο αγέλης και όχι άνθρωπο.
-------------------------
Εντάξει, απλά να μη νιώσουμε και εγκληματίες επειδή πήραμε ένα ελαφρώς μικρότερο ενυδρείο για τα ψάρια μας... Οι υπερβολές δεν είναι καλές σε έναν κόσμο όπου πεθαίνουν άνθρωποι καθημερινά, ας τα δούμε λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα

chemical mac
05-01-11, 11:58
Ξεκινάς πολύ πιο σωστά από ότι εγώ πριν από 9 χρόνια που σε ένα ενυδρειάκι 20 λίτρων φόρτωσα 10 χρυσόψαρα και μετά έβγαλα τα χρυσόψαρα κι έβαλα ένα δίσκο γιατί η μόνη του απαίτηση ήταν "παλιό νερό", όπως με πληροφόρησε το πετσοπ.
Αν δεν σου αρέσουν τα endlers υπάρχουν κι άλλα μικρά ψαράκια όπως οι iriatherines, cpd κτλ, αν και πιστεύω ότι το ενυδρείο σου είναι τέλειο για ένα μονομάχο.
καλή αρχή και κάνε μας και μια παρουσίαση να δούμε πως είναι το ενυδρειάκι.

@bokostas μήπως να στέλνω με πμ αυτά που θέλω να γράψω και να τα μεταφράζεις; φιλαράκι διάβαζα τι έγραψες και συγκινήθηκα. bokosta :smt049

Πάνος
05-01-11, 12:20
Ολγα το θεμα της προσεγγισης των νεων στο φορουμ -γιατι εγω βλεπω πλεον πως αυτο ειναι το θεμα- ποναει πολυ. θα ηταν ιδανικο να ειχε ο καθενας το χρονο να γραφει τα "σεντονια" που εγραψε ο Κωστας για να πειθει τον καθενα. για καθε χρηστη δηλαδη (μπαινουν αρκετοι καινουριοι ΚΑΘΕ μερα) και για ΚΑΘΕ αγορα που κανουν να πρεπει να γραφτει μιση σελιδα για να του ειπωθει οτι εκαναν λαθος αγορα.τα θεματα που τρεχουν ομως ειναι τοσα πολλα...και υπαρχουν τοσες καινουριες εμπειριες να μοιραστουν και ερωτηματα που ψαχνουν απαντηση... τετοιος καταιγισμος πληροφοριων...που δυστυχως συνηθως δε γινεται αυτο που εγινε παραπανω. να αναλυουμε δηλαδη τα 5-10 πραγματα που μετα απο πολλες εμπειριες πολλων χομπιστων επι χρονια ολοκληρα εχουν καταληξει να ειναι δεδομενα πλεον αλλα και εχουν γραφτει πολλακις εδω και ειναι ευκολα προσβασιμα με ενα κουμπακι "αναζητηση".
θα το διαπιστωσεις κι εσυ αργοτερα στο φορουμ οτι οι πιο πολλλες αντιγνωμιες ειναι για θεματα οριακα...π.χ. αν πρεπει να μπει το ζευγαρι σε 200 ή σε 120 λιτρα....και οχι για τρανταχτες καταστασεις οπως 2 ψαρια που μπορουν να γινουν σε υψος οσο το κεφαλι μας....σε 30+ λιτρα.
ετσι προσπαθουμε συνηθως να δωσουμε τροφη για σκεψη και αναζητηση. αν σου πουν καποιοι εμπειροι σε καποιο θεμα οτι αυτο ειναι λαθος...και σου φερουν και 1-2 επιχειρηματα...ψαχνεις παραπερα να βρεις ποιο ειναι το λαθος....και το αντεπιχειρημα δε θα ειναι βασει λογικης "χωραει αρα περναει και καλα"..αλλα βασει πληροφοριων που διαβασες...ή εμπειριων που εζησες ή ακουσες. το κουμπι της αναζητησης θα σου λυσει λοιπον τοοοοοοοοοοοσες πολλες αποριες που δε φανταζεσαι εδω μεσα. το ιδιο και τα υπομνηματα απο τα οποια σου προτεινω να ξεκινησεις ;)
σαφως και πρεπει να φιλτραρεις οσα σου λεγονται και δε θα υπακους τυφλα....απλα φανηκε οτι δε πηγες να ψαξεις πανω σε αυτο και εβγαλες το συμπερασμα οτι για ενα χρονο θα ειναι καλα...καπου εκει λοιπον και ο φιλος εγραψε το

Μακαρι να ειχα κ εγω καποιους να μου εξηγησουν μερικα πραγματα οταν ξεκιναγα...
Δυστυχως εσυ δεν θελεις να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν
που δεν ειναι κατι αλλο απο αυτο που σου εγραψε ο Κωστας εδω..
με αλλα λογια.
επειδή όλοι ξεκινήσαμε ανίδεοι πριν χρόνια και παρασυρθήκαμε σε λανθασμένες αγορές από κάποιους πετσοπάδες,
τις οποίες πληρώσαμε με δάκρυα και χτυπούσαμε τα κεφάλια μας, θέλουμε να προλάβουμε τους νεότερους, να μην κάνουν τα δικά μας λάθη.
"Ματώνουμε" όταν βλέπουμε νέα παιδιά στον χώρο, να επαναλαμβάνουν τις δικές μας χαζομάρες, σήμερα που υπάρχει τόση ενημέρωση γύρω μας..
και στην ουσια μια προσπαθεια να σε κανει να το ξανασκεφτεις.
Εντάξει, απλά να μη νιώσουμε και εγκληματίες επειδή πήραμε ένα ελαφρώς μικρότερο ενυδρείο για τα ψάρια μας... Οι υπερβολές δεν είναι καλές σε έναν κόσμο όπου πεθαίνουν άνθρωποι καθημερινά, ας τα δούμε λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα
το φορουμ αυτο ειναι εξειδικευμενο για ενυδρεια..ουτε για να λυσει τα παγκοσμια προβληματα...ουτε τις κοινωνικες αδικιες. σε εναν κοσμο που πεθαινουν ανθρωποι καθημερινα μπορουμε να ζησουμε και χωρις ενυδρειο. δεν ειναι αλλοθι αυτο για να ταλαιπωρουμε τα ψαρια ακομη περισσοτερο. προσπαθουμε λοιπον για το καλυτερο. το καλυτερο ομως ερχεται οταν εχουμε σαν βαση το ηδη καλο. εγκληματιας να μη νιωθεις φυσικα....αλλα κανεις (θελω να πιστευω και οχι "σχεδον κανεις") δε θα ενστερνιστει εδω την παραπανω αποψη.
εδω θα δεις οτι γινεται μεγααααλη προσπαθεια να βοηθησει ο ενας τον αλλο και θα χαρουμε να συνδραμεις κι εσυ σε αυτο.
απλα ο κοπος του διαβασματος και της αναζητησης εδω μεσα δυστυχως η ευτυχως δε μπορει να αποφευχθει.
τα γραφω ολα αυτα για να σε βαλω λιγακι στη φιλοσοφια του φορουμ..
καλως ηρθες λοιπον ξανα και καλο διαβασμα. πολυ συντομα θα μπορεις να χαιρεσαι ενα (μακαρι και 2 και 3) υγιεστατο ενυδρειο.

υ.γ. και σαφως σε τιμα που μολις πηρες τα ζωντατα μπηκες να ψαξεις.....απλα θα ειχες γλιτωσει την κακοτοπια...αν ειχες μπει πριν παρεις τα ζωντανα ;)
σε καταλαβαινουμε ομως απολυτα γιατι η παραπληροφορηση στα πετ ειναι περαν καθε επιστημονικης φαντασιας.

OlgaM
05-01-11, 12:30
Είναι πολύ ευαίσθητα στα νιτρικά ε?

Roussaks
05-01-11, 12:32
Βρε κοπελιά ακου τα κοπέλια που ξερουν 10 πραγματα παρα πανω απο σενα , ασε τους εγωισμους στην ακρη γιατι εχεις να κανεις με ζωντανα και πιασε την αναζητηση ,τον googlη και το youtoubη να βρεις να δεις πως ζουν τα αγγελοψαρα και να "προσομειωσεις" αναλογα ενα ενυδρειο αναλογων διαστασεων ή να δωσεις πισω τα αγγελοψαρα και να παρεις μικρα ευκολα ψαρακια για αρχη ή μεγαλυτερο ενυδρειο !

επισης συνφωνω και με τον αποπανω :

"υ.γ. και σαφως σε τιμα που μολις πηρες τα ζωντατα μπηκες να ψαξεις.....απλα θα ειχες γλιτωσει την κακοτοπια...αν ειχες μπει πριν παρεις τα ζωντανα :wink:
σε καταλαβαινουμε ομως απολυτα γιατι η παραπληροφορηση στα πετ ειναι περαν καθε επιστημονικης φαντασιας(αν και θα ελεγα αλλο ειδος ταινιων εγω ....)."

OlgaM
05-01-11, 13:00
Το αντιλαμβάνομαι και εσάς σας τιμά ότι ξοδεύετε τον πολύτιμο χρόνο σας για να ασχοληθείτε με τα προβλήματα που έχει ο καθένας με το ενυδρείο του. Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι μπήκα σε ένα forum με συγκεκριμένο θέμα το οποίο είναι τα ψάρια και όχι κάτι άλλο... Χρησιμοποίησα απλώς κι εγώ μία υπερβολή για να "κατευνάσω" κάποιες μεμονωμένες και δικαιολογημένες ίσως αντιδράσεις παλαιότερων σε αυτό που εκλαμβάνουν ως "χαζομάρα" των νεότερων, με όλες τις καλές προθέσεις φυσικά. Διότι νομίζω ότι το θέμα εδώ είναι ακριβώς αυτό που προείπες, όταν σε ένα εξειδικευμένο forum μπαίνει κάποιος ανίδεος, ο οποίος στο μεταξύ νομίζει ότι έκανε μία καλή προσπάθεια, χάνει τον ενθουσιασμό του και νιώθει υπερβολικά γρήγορα πολύ μεγάλη την ευθύνη ( και τα έξοδα να προσθέσω ), το οποίο μπορεί να τον αποτρέψει συλλήβδην από την ενασχόλησή του με το συγκεκριμένο θέμα, το οποίο θεωρώ ότι είναι το τελευταίο που επιθυμεί κάποιος εδώ μέσα. Από την άλλη, οι παλαιότεροι που έχουν φτάσει σε σημεία όπως είπες να "παίζουν" με λεπτομέρειες της καλύτερης λειτουργίας ενός ενυδρείου, μπορεί να ακούνε ως εξωφρενικές τις προσεγγίσεις των καινούργιων. Γι' αυτό κρίνω ότι όταν κάποιος ξέρει περισσότερα, δεν πρέπει να διακατέχεται από ελιτισμό απέναντι σε κάποιον καινούργιο ούτε βοηθούν οι ειρωνείες και οι υπερβολές - μιλάω γενικά τώρα.
Περαιτέρω, μιλώντας προσωπικά, αντιλήφθηκα σχετικά γρήγορα ότι δεν είναι όπως νόμιζα το θέμα "ενυδρείο". Γιατί κανείς δεν μπορεί να φανταστεί πριν ασχοληθεί ότι πρόκειται ουσιαστικά για μία δραστηριότητα που απαιτεί να λάβει κανείς υπόψη του τόσες πολλές παραμέτρους και λεπτομέρειες. Απομένει λοιπόν να σταθμίσω πόσο χρόνο μπορώ να διαθέσω και να αναλάβω μόνο αυτά που μπορώ να διεκπεραιώσω υπεύθυνα και σωστά. Χαίρομαι που τουλάχιστον η δεύτερη επιλογή του μονομάχου με τα αγγελόψαρα να μετακομίζουν σε ένα σωστότερο ενυδρείο τυγχάνει να είναι και σωστή.
Ας το πάμε λοιπόν από την αρχή, ορθότερα:
Πόσα λίτρα πρέπει να είναι το ενυδρείο που θα πάρω για τα δύο αγγελόψαρα και ποιο σχήμα είναι το καταλληλότερο; Πόσα ακόμη πρέπει να προσθέσω, τι είδος άμμου πρέπει να βάλω? Ευχαριστώ και πάλι
-------------------------
Πάω στο pet shop να διευθετήσω το ζήτημα........

Roussaks
05-01-11, 13:07
Μακαρι να ηταν ολοι η αρχαριοι σαν και σενα κοπελια !!!

Γενικα για τα αγγελοχαρα !
Το μεγεθος τους δεν μετριεται οπως τα υπολοιπα ψαρια απο κεφαλι μεχρι ουρα , τα αγγελοχαρα μεγαλονουν προς ολες τις διαστασεις δλδ , ενα αγγελοψαρο 10 εκ σε μηκος θα ειναι αλλα τοσα και σε υψος ! αρα αν το τελικο μεγεθος ενος αγγελοψαρου ειναι 18εκ σε μηκος θα ειναι και 18εκ σε υψος αρα θες ενα μακρυ και ψηλο ενυδρειο .
Για τα λιτρα ....
Το καθε ενηλικο ψαρι θελει 40 -50 λιτρα , αν υπολογισουμε οτι τα αγγελοψαρα ειναι κοπαδοψαρα , 5-6 ατομα θα ειναι καλα για να μοιραζετε η επιθετικοτητα , να εχουν χωρο να κολυμπησουν και να βγει και ενα ζευγαρι !!! Αρα ενα ενυδρειο 250+ καθαρον λιτρων θα ειναι οκ !

Τα αγγελοψαρα αν και διαδεδομενο ψαρι-χρονια στο κουρμπετι- για να δεις την ολοκληρωτικη συμπεριφορα του θες ενα ελαφρος οξινο νερο 6- 7 ΡΗ ,εκει πρεπει να προσεξεις στην αγορα της αμμου να ειναι χαλαζιακη ή ουδετερη οχι ομως ασβεστολιθικη -που εχει ως αποτελεσμα να ανεβαζει το ΡΗ - τα ξυλα επιβαλονται και τα πολλα φυτα βοηθανε στον ελεγχο τον νιτρικων και προσφερουν κρυψωνες και μερος να γεννησουν τα ζευγαρια !

Ερωτησεις ;;;

Emily82
05-01-11, 13:07
Εγώ έχω 2 αγγελόψαρα ρε ένα ενυδρείο με άλλα ψάρια περίπου έναν χρόνο και είναι πάρα πολύ ήρεμα δεν παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα στρες.

Roussaks
05-01-11, 13:11
Τα χρυσοψαρα, τον αστακο , το κορυ και τα δολαρια τα εβγαλες ;;;
Το χαλικι το καραβι και την χελωνα-διακοσμητικο;
Μεγεθος;

Emily82
05-01-11, 13:17
Τα χρυσόψαρα τα είχαμε σε μια πολύ μικρή γυάλα για 4 χρόνια και ίσως παραπάνω τα όποια αφότου μπήκαν στο ενυδρείο έζησαν για περίπου έναν με δυο μήνες το μεγάλο που βλέπεις μου το πήραν δώρο οι γονείς μου το οποίο δεν άντεξε πολύ. Τα δολάρια τα έχω ακόμα.

OlgaM
05-01-11, 13:18
Καμία άλλη ερώτηση προς το παρόν, με κάλυψες πλήρως! Επί τω έργω τώρα...

Πάνος
05-01-11, 13:22
Διότι νομίζω ότι το θέμα εδώ είναι ακριβώς αυτό που προείπες, όταν σε ένα εξειδικευμένο forum μπαίνει κάποιος ανίδεος, ο οποίος στο μεταξύ νομίζει ότι έκανε μία καλή προσπάθεια, χάνει τον ενθουσιασμό του και νιώθει υπερβολικά γρήγορα πολύ μεγάλη την ευθύνη ( και τα έξοδα να προσθέσω ), το οποίο μπορεί να τον αποτρέψει συλλήβδην από την ενασχόλησή του με το συγκεκριμένο θέμα.
πολυ σωστο αυτο που λες δυστυχως. :(
κι επειδη δεν αναλυονται παρα πολυ απο την αρχη αυτα που αντιμετωπιζονται σαν δεδομενες καταστασεις εδω χονδρικα...αναγκαζομαστε να επιφορτισουμε το νεο μελος επιπλεον και με πολυ διαβασμα..αλλα δυστυχως δε γινεται χωρις αυτο. ειναι σαν να προσπαθησουμε να επικοινωνησουμε γραπτως χωρις να εχουμε ενα κοινο αλφαβητο (που εδω ειναι οι "βασικες" εννοιες)
τωρα αν καποιος εχει την τυχη να διαβασει τα υπομνηματα των αρχαριων θα αποφυγει πολλες κακοτοτπιες...αλλα συνηθως ερχονται τα νεα μελη αφου κανουν τις αγορες τους και τους παρουσιαστει καποιο προβλημα γιατι ως τοτε θεωρουσαν οτι δεχονται σωστη κατευθυνση απο τα πετ σοπ.

αν διευθετησεις το ζητημα στο πετ πες μας τι εγινε...γιατι θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν δεν αποποιηθουν των ευθυνων τους.
τωρα οσον αφορα
Ας το πάμε λοιπόν από την αρχή, ορθότερα:
Πόσα λίτρα πρέπει να είναι το ενυδρείο που θα πάρω για τα δύο αγγελόψαρα και ποιο σχήμα είναι το καταλληλότερο; Πόσα ακόμη πρέπει να προσθέσω, τι είδος άμμου πρέπει να βάλω?
η δικη μου γνωμη ειναι πως καταρχην δε θα ηταν καλο να κρατησεις το ειδος αυτο αν δε μαλακωνεις το νερο με καποιο τροπο.
το νερο μας ειναι πολυ σκληρο για τα ψαρια αυτα και πρεπει να χρησιμοποιουμε τυρφη ή να εφοδιαστουμε με μια συσκευση αντιστροφης οσμωσης για να ριχνουμε τις σκληροτητες.
αν αυτο σου φαινεται εξοδο η κοστος...καλυτερα να ασχοληθεις με ειδη που προτιμουν το σκληρο νερο του δικτυου μας.
κι αφου ενημερωθηκες και για το σημαντικο αυτο θεμα θα ελεγα για ενυδρειο να μη τους δωσεις κατι κατω απο 100-120 λιτρα για ενα ζευγαρι.
κατα πασα πιθανοτητα θα θελησεις να βαλεις και μερικα αλλα ψαρακια μεσα οποτε οσο περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα.
απο το να παρεις ενα πολυ μακροστενο ενυδρειο καλυτερα να παρεις ενα ψηλο. π.χ. 80 μηκος χ 40 πλατος χ 50 υψος ειναι προτιμοτερο απο 120 μηκος χ 40 πλατος χ 35 υψος κι ας εχει το 2ο λιγα περισσοτερα λιτρα και πολυ μεγαλυτερο μηκος. το υψος ειναι σημαντικο στα συγκεκριμενα ψαρια.
τα αγγελοψαρα ειναι κοπαδοψαρα. αρα πρεπει να εχεις τουλαχιστον μια 5αδα για να μην εχεις διαμαχες. 2 μπορεις να εχεις μονο αν ειναι ζευγαρι. οσοι εχουν μεγαλα ενυδρεια βαζουν αγελες..και οσι δεν εχουν βαζουν συνηθως 5αδα για να σχηματιστει καποιοο ζευγαρι οποτε μολις αρχισουν οι εντονοι καυγαδες της αναπαραγωγης απομακρυνουν τα υπολοιπα.
ο πυθμενας ουσιαστικα τα αφηνει αδιαφορα....οποτε περισσοτερο για την αμμο θα πρεπει να σκεφτεις τι αλλα ψαρια θα βαλεις (π.χ. αν βαλεις γατοψαρα κορυντορας θα πρεπει να ειναι ψιλη και στρογγυλεμενη για να μην τραυματιζουν τα μουστακια τους) ή αν θελεις να εχει το ενυδρειο σου βιοτοπικο χαρακτηρα. να προσομοιαζει δηλαδη το φυσικο τους βιοτοπο...οποτε τοτε προτεινεται η λευκη ψιλοκοκκη αμμος.
αναζητωντας στην αντιστοιχη κατηγορα (ν. αμερικη) ενυδρεια μελων θα παρεις πολλες ιδεες για βιοτοπικα και μη ενυδρεια με αγγελοψαρα.

johnbaz
05-01-11, 13:58
Ολγα καλησπερα κ καλη χρονια.μην τρελαινεσαι με οσα λενε τα παιδια,σιγουρα ο Κωστας πιο πανω τα ειπε ολα,απλως ολοι ζηταμε το καλυτερο για τα ψαρακια μας,συμβουλευομαστε κ δεν αμφισβητουμε καποια πραγματα που καποιοι λογω εμπειριας ταχουν ζησει η' ακομα ταχουν παθει κ θελουν να αποτρεψουν τους νεοτερους απο λαθη που στις περισσοτερες φορες απο τον απολυτο ενθουσιασμο καταληγουν στην απολυτη λυπη κ στεναχωρια!εδω εφοσων υπαρχει αυτο το πολυ χρησιμο φορουμ ειναι ο καλυτερος οδηγος για οποιαδηποτε απορια-βοηθεια.επισης επισημαινω οτι μια αρχικη λαθος κινηση σου ειναι οτι αφου αγορασες τα ψαρακια κ το ενυδρειο μετα αρχισες το ψαξιμο,πραγμα που επρεπε ναταν το αντιστροφο.μην τα παρεξηγεις κ προσπαθησε να κανεις το καλυτερο.σιγουρα ειναι τραγικο οταν πεθαινουν ανθρωποι δεν το συζηταμε καθολου,αλλα κ να βασανιζουμε κ στο τελος να πεθαινουν ζωντανοι οργανισμοι που τους εχουμε υπο την προστασια μας κ σχεδον σαν μελοι της οικογενειας μας απο δικα μας λαθη δεν ειναι οτι καλυτερο!επαναλαμβανω οτι ολα τα σχολια οπως κ τα δικα μου ειναι τελειως μα τελειως καλοπροεραιτα!αντε καλη αρχη κ περιμενουμε παρουσιαση οποτε εισαι ετοιμη!

Roussaks
05-01-11, 14:08
Να πω κατι τελευταιο απο δικια μου παρατηρηση !
Το να εχεις ενυδρεια / ο ειναι σαν να εχεις ενα ακομα κατοικιδιο μεσα στο σπιτι με την μονη διαφορα οτι ενας σκυλος θελει 60ε τροφη τον μηνα + αρχικα εξοδα εμβολιων κανα 150αρι + λουρακια παιχνιδακια οδηγους κτλπ .... = οσο ενα ενυδρειο !!!

Τι θελω να πω στον με σκυλο τα δινουμε σε διαστημα μηνων ή χρονων στο δε ενυδρειο τα δινεις στην αρχη και με τα τα εξοδα πεφτουν στο ναδιρ μονο τροφες αντιχλωρια τα απολυτος βασικα !!!

OlgaM
05-01-11, 14:09
Καλή χρονιά! Το καρχαριάκι επέστρεψε στο pet shop, δεν μου φαινόταν ευτυχισμένο, σε αντίθεση με τα αγγελόψαρα που πρέπει να είναι ζευγάρι, γιατί φιλιούνται συνέχεια!!! Έβαλα 5 νέον μέσα, τα οποία ακόμη είναι στη σακούλα και τα αγγελόψαρα έχουν τρελαθεί να τα χαζεύουν... Μέτρησα το PH μου και είναι 7, προφανώς λόγω των ζωντανών φυτών..

Roussaks
05-01-11, 14:18
A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν τα χαζευουν γιατι θα παιξουν μαζι τους !!! Αλλα γιατι ηρθε η παραγγελια τους !!! μαμ μαμ μαμ !!!!



Και αυτο δεν ειναι φιλακια !!! Ειναι μαχη για να δουν ποιος θα ναι το αφεντικο και ποιος ο δουλος !!! Το κανουν ολες οι κιχλιδες !
TdoDxCCM8WE

OlgaM
05-01-11, 14:26
Καλά, άμα τα φάνε θα αυτοπυρποληθώ! Φαίνεται ήδη ποιος έχει κυριαρχία από τα δύο, το έχω καταλάβει...

johnbaz
05-01-11, 14:28
Καλή χρονιά! Το καρχαριάκι επέστρεψε στο pet shop, δεν μου φαινόταν ευτυχισμένο, σε αντίθεση με τα αγγελόψαρα που πρέπει να είναι ζευγάρι, γιατί φιλιούνται συνέχεια!!! Έβαλα 5 νέον μέσα, τα οποία ακόμη είναι στη σακούλα και τα αγγελόψαρα έχουν τρελαθεί να τα χαζεύουν... Μέτρησα το PH μου και είναι 7, προφανώς λόγω των ζωντανών φυτών..

Καλα εκανες με το καρχαριακι!τα σκαλαρια το οτι ''φιλιουνται'' ειναι κ ενα ειδος τσακωμου!θα δεις στην πορεια πως πανε.οσων αφορα τα σκαλαρια με τα νεον ειναι λιγο πολυπλοκο το θεμα.τα νεον στην φυση ειναι η τροφη δηλ η λεια των σκαλαριων,εσυ επειδη ταβαλες σχεδον μαζι κ φυσικα σε μικρη ηλικια μπορει κ να συνηθισουν στην συμβιωση.μονο μην βγουν τα ενστικτα οταν μεγαλωσουν.παντως καρδιναλιοι κ νεον ειναι απτα αγαπημενα μου κοπαδοψαρα!απλως δεν μπορω να τα βαλω στο μεγαλο γιατι καραδοκουν τα σκαλαροτερατακια μου που σε μια αποπειρα παλια μου εφαγαν σε 10' 8 καρδιναλιους.βεβαια ειναι στο τελικο μεγεθος κ δεν μπηκαν μαζι.μακαρι να σου πανε ολα καλα!

Roussaks
05-01-11, 14:32
Αν αυτοπυρποληθεις πες μου να φερω μπριτζολες !!! ( ΜπλακΕβραιοΧουμορ)

Εχουμε και λεμε ...τωρα που ειναι μικρα δεν πιστευω να τα φανε ! Αλλα μια μερα θα τα μετρας και θα σου βγαινουν λιγοτερα !!! Προς το παρον μπορεις να τα αφησεις ....

Οχι τιποτα αλλο αλλα θα σου πουν και τιποτα στο πετ καμια ηληθια δικαιολογια του στυλ πρεπει να τα βαλω σε καραντινα κτλπ ...

Παντως αρχισε να μαζευεις λεφτα για μεγαλυτερο !!!

delta66
05-01-11, 14:52
Είναι πολύ ευαίσθητα στα νιτρικά ε?
Οι τιμες πρεπει να ειναι
NH3 μηδεν
ΝΟ2 μηδεν
Ν03 μεχρι 25ppm
Δες αυτο για την αμμωνια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
και αυτο για τα νιτρωδη http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=532150&postcount=10


Πόσα λίτρα πρέπει να είναι το ενυδρείο που θα πάρω για τα δύο αγγελόψαρα και ποιο σχήμα είναι το καταλληλότερο; Πόσα ακόμη πρέπει να προσθέσω, τι είδος άμμου πρέπει να βάλω?
Εκτος κι αν στησεις ενυδρειο-γεννηστρα μονο για τα δυο ψαρια, οποτε ενας χωρος 60Χ60 ειναι καλος
Ισια τζαμια.
Αν βαλεις κι αλλα σκαλαρια δεν θα πας στα 3-4 συνολο αλλα σε 6 και πανω.
Ενα ενυδρειο με ενα μετρο μινμουμ μηκος και 60 υψος.
Ενα ενυδρειο με τις διαστασεις του juwel rio 300 ειναι ιδανικο.
Για το ζευγαρι ενα ενυδρειο με τις διαστασεις του juwel lido120 ειναι επαρκες.
Στο βυθο θα προτεινω τη μεση λυση που κανει για ολα και εμενα τουλαχιστον εδωσε τα καλυτερα αποτελεσματα απο ολα τα ειδη βυθου..
Αμμοχαλικο 0.5-1 mm.

Καλο ειναι, οπως σου ειπαν, να αποφυγεις τα μικρα tetras.
Ενα ζευγαρι german ram και 6+ corydoras στο βυθο ειναι συμβατοι και ομορφοι συγκατοικοι. (στη συμβιωση σε ενα κοινωνικο ενυδρειο, εκτος απο τη ειρηνικοτητα, παιζουν κι αλλοι παραγοντες σημαντικο ρολο.
- Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα, η να βαζουμε ψαρια fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.)
- Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)
- Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα αλλα και χωρις να μπερδευουμε τις διατροφες τους)
- Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον/διακοσμηση ενυδρειου (ακομα και ροη νερου, ενταση φωτισμου κλπ)
- Τα λιτρα και οι διαστασεις να ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (υπολογιζεις το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)
- Να προσεχουμε την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορεις να βαλεις (παλι συμφωνα με το τελικο μεγεθος τους ψαριου)
- Να τηρουμε τη σωστο αριθμο και αναλογιες ατομων (αν πρεπει δλδ να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια κλπ)

OlgaM
05-01-11, 16:07
Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω κατηγορία θέματος, μάλλον αυτό θα κάνω, γιατί θέλω να ρωτήσω πόσο πρέπει να τρώνε. Πάω στη "Διατροφή"

golf4470
05-01-11, 16:17
Είναι άτοπο να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο που ψάχνεται δύο ώρες αφότου πήρε ψάρια για το ενυδρείο και ο οποίος έχει ήδη ένα μήνα που ρωτάει και ψάχνει. Λάθη γίνονται πάντα στην αρχή όταν ξεκινά κανείς με κάτι και αντεπιχειρήματα μπορεί να έχει και φυσιολογικό είναι να θέλει να "φιλτράρει" κάθε άποψη που ακούει. Δεν σημαίνει ότι θα υιοθετήσω άμεσα οτιδήποτε ακούγεται, αυτό θα με έκανε πρόβατο αγέλης και όχι άνθρωπο.

Καλησπερα Ολγα, τα λογια μου ηταν εντελως φιλικα κ συγνωμη αν με παρεξηγησες. Απλα προσπαθησα να σε αποτρεψω, οπως κ οι αλλοι φιλοι, απο καποιες λανθασμενες επιλογες σου ωστε 1ον να μην χασεις τα ψαρακια σου, 2ον να μην ξοδεψεις 2πλα κ 3πλα χρηματα κ τελος να μην χασουμε μια καλη φιλη αυριο απο την παρεα μας.
Οσο για την ψαροσυνθεση, τα σκαλαρια σου τωρα ισως επιτεθουν στα νεον. Τα βλεπουν σαν λεια κ αυτα θα κρυβονται κατατρομαγμενα.
-------------------------
καπου εκει λοιπον και ο φιλος εγραψε το


που δεν ειναι κατι αλλο απο αυτο που σου εγραψε ο Κωστας εδω..
με αλλα λογια.

και στην ουσια μια προσπαθεια να σε κανει να το ξανασκεφτεις.


Ευχαριστω πολυ Πανο που καταλαβες κ εξηγησες τι ηθελα να πω

delta66
05-01-11, 16:21
Φαγητο, οσο ειναι αστρωτο το ενυδρειο, υποσιτισμος
μερα παρα μερα 1-2 φυλαρακια για καθε ψαρι

OlgaM
05-01-11, 16:21
Δεν υπάρχει θέμα, δεν με "γνωρίζεις" και δεν σε "γνωρίζω" και μπορεί κάτι να "ακουστεί" αλλιώς από ό,τι θέλει κάποιος ή ο άλλος να το πάρει στραβά. Αυτοί που σε ξέρουν προφανώς κατάλαβαν αμέσως. ΑΥτό που βλέπω είναι ότι όλοι σας είστε α) παραπάνω από πρόθυμοι να βοηθήσετε και β) γνωρίζετε πολύ καλά το αντικείμενο, γ) είμαι σχεδόν ανίδεη, δ) έχετε καλές προθέσεις, οπότε νομίζω ότι θα σας ζαλίζω αρκετά συχνά με ερωτήσεις.... ( !! )

golf4470
05-01-11, 16:23
εισαι παντα ευπροσδεκτη εδω μεσα για ολες σου τις αποριες :)

OlgaM
05-01-11, 16:30
A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν τα χαζευουν γιατι θα παιξουν μαζι τους !!! Αλλα γιατι ηρθε η παραγγελια τους !!! μαμ μαμ μαμ !!!!



Και αυτο δεν ειναι φιλακια !!! Ειναι μαχη για να δουν ποιος θα ναι το αφεντικο και ποιος ο δουλος !!! Το κανουν ολες οι κιχλιδες !
TdoDxCCM8WE

Eπιτρέπεται να ανεβάσω βίντεο με το "φιλάκι"?

delta66
05-01-11, 16:36
Eπιτρέπεται να ανεβάσω βίντεο με το "φιλάκι"?
Φυσικα

bokostas
06-01-11, 03:28
Eπιτρέπεται να ανεβάσω βίντεο με το "φιλάκι"?
Πού είναι βρε το βίντεο?? Περιμένουμε...:)

OlgaM
06-01-11, 11:58
Xαχαχα, το ξαναείδα και μου φάνηκε πολύ "φτωχό" φιλάκι σε σχέση με αυτό που υπήρχε στο youtube... ίσα ίσα ακούμπησαν τα κεφάλια!

Πάνος
06-01-11, 12:02
δε πειραζει....και τα φτωχα φιλακια...ειναι φιλακια :D
θα παρουμε και μια γευση απο τα ψαρια σου και την κατασταση της υγειας τους εξ οψεως τουλαχιστον. γενκοτερα μια παρουσιαση του ενυδρειου σου συμφωνα με τη φορμα που θα βρεις στα υπομνηματα και με φωτο ή βιντεο θα βοηθησει να ακουσεις αρκετες συμβουλες και γνωμες. ;)

OlgaM
06-01-11, 12:40
οπότε μετά...:smt120zw
-------------------------
Δεν φαίνεται να μπορώ να το ανεβάσω στη μορφή που το έχω, ως βίντεο δηλαδή. Μου δίνει τη δυνατότητα μόνο για docs και photos sta attachments (???)

Πάνος
06-01-11, 12:58
ναι...ετσι ειναι..θα το ανεβασεις σε καποιο αλλο σαιτ οπως π.χ. photobucket ή imageshack και θα βαλεις εδω το λινκ ;)

delta66
06-01-11, 14:37
Video ανεβαζε στο Youtube
Μετα, κατω απο το βιντεο εχει ενα κουμπακι που λεει "αποστολη".
Το πατας και σου βγαζει το λινκ του βιντεο σου.
Κανεις copy τα γραμματα μετα το ισον = και μετα εδω στο πλαισιο της απαντησης, εχει απο πανω ενα σηματακι του youtube.
Το πατας και αναμεσα στις αγκύλες κανεις επικολληση.

Απο το λινκ του βιντεο δλδ http://www.youtube.com/watch?v=se_2LAc1fb0Θα φαινεται αυτο στην απαντηση σου se_2LAc1fb0

OlgaM
06-01-11, 15:13
Θα το επιδιώξω κάποια στιγμή, μάλλον έχω κάποιο πρόβλημα με τα codecs του βίντεο. Προς το παρόν, βάζω μερικές φώτο του πολυσυζητημένου ενυδρείου..

netblues
06-01-11, 15:39
Καλή χρονιά! Το καρχαριάκι επέστρεψε στο pet shop, δεν μου φαινόταν ευτυχισμένο, σε αντίθεση με τα αγγελόψαρα που πρέπει να είναι ζευγάρι, γιατί φιλιούνται συνέχεια!!! Έβαλα 5 νέον μέσα, τα οποία ακόμη είναι στη σακούλα και τα αγγελόψαρα έχουν τρελαθεί να τα χαζεύουν... Μέτρησα το PH μου και είναι 7, προφανώς λόγω των ζωντανών φυτών..


Τα 5 νεον ηταν ανταλλαγη για το καρχαριακι?

Αυτα τα πετσοπ δεν κρατιουνται με τιποτε.... :D

Θα ημουν πολυ σκληρος αν ελεγα οτι ενυδρειο λιγοτερο απο 60 λιτρα στα χερια αρχαριου ειναι συνταγη για μπελαδες?

OlgaM
07-01-11, 12:30
Ναι, ακριβώς! Ανταλλαγή για το καρχαριάκι.... Το ενυδρείο αυτό είναι προσωρινό όπως αποφάσισα, τα αγγελόψαρα θα μπούνε σε μεγαλύτερο και θα προστεθούν κι άλλα, ενώ σε αυτό το ενυδρείο θα βάλω έναν τυχερό μονομάχο μόνο του....
ΣΤο μεταξύ, να ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά τα "φιλάκια" είχατε δίκιο anything but φιλάκια είναι. Ενώ αρχικά φαινόταν το ένα το μαυριδερό αγγελόψαρο να είναι αρχηγός, το άλλο το ασημένιο σήμερα το τσιμπάει ανελέητα και δεν το αφήνει να φάει. Αυτό είναι σίγουρος δείκτης ότι είναι δύο αρσενικά μέσα ή πρέπει να τα παρατηρήσω κι άλλο για να καταλήξω στο συμπέρασμα?? ( διάβασα το υπόμνημα για να ξεχωρίσεις τα φύλα των ψαριών και το βρίσκω σχεδόν αδύνατον να κάνω αυτή τη διαδικασία...)

Roussaks
07-01-11, 12:36
Και ειναι ειδικα αν δεν ειναι και σεξουαλικα οριμα !
Τα νεον ζουν ;;;

OlgaM
07-01-11, 12:43
Tα έχω ταίσει τόσο πολύ τα νέον που διπλασιάστηκαν σε όγκο... Δεν αφήνω δε καθόλου ατάιστα τα αγγελόψαρα από φόβο μην φάνε τους Dalton.... άσε μέχρι να πάρω το άλλο ενυδρείο θα πεθάνω από την αγωνία. κάθε δύο ώρες τα μετράω να δω αν είναι πέντε!
-------------------------
Σίγουρα είναι σεξουαλικά ανώριμα, ούτε στην εφηβεία δεν μπήκανε ακόμη!! lol

netblues
07-01-11, 12:50
Για να τσιμπιουνται ειναι...
Τι μεγεθος εχει το σωμα τους?

eimaste aR21rwstoi
07-01-11, 13:42
Tα έχω ταίσει τόσο πολύ τα νέον που διπλασιάστηκαν σε όγκο... Δεν αφήνω δε καθόλου ατάιστα τα αγγελόψαρα από φόβο μην φάνε τους Dalton.... άσε μέχρι να πάρω το άλλο ενυδρείο θα πεθάνω από την αγωνία. κάθε δύο ώρες τα μετράω να δω αν είναι πέντε!
-------------------------
Σίγουρα είναι σεξουαλικά ανώριμα, ούτε στην εφηβεία δεν μπήκανε ακόμη!! lol

κι εγω εχω βαρεθει να τα μετραω αλλα ευτυχως εχουν κολλησει στο 16...καποτε ηταν 18:smt120

OlgaM
07-01-11, 15:17
2,5 εκατοστά μήκος επί 1,5 ύψος περίπου

netblues
07-01-11, 15:29
Μικρα ειναι, εκτος αν ζουσαν σε περιεργες συνθηκες (δλδ μικρα ενυδρεια) και εχουν νανισμο.
Η συμπεριφορα παντως που βλεπεις δηλωνει ωριμοτητα (αρα χρειαζεσαι και ενυδρειο συντομα)

golf4470
07-01-11, 15:42
Tα έχω ταίσει τόσο πολύ τα νέον που διπλασιάστηκαν σε όγκο... Δεν αφήνω δε καθόλου ατάιστα τα αγγελόψαρα από φόβο μην φάνε τους Dalton.... άσε μέχρι να πάρω το άλλο ενυδρείο θα πεθάνω από την αγωνία. κάθε δύο ώρες τα μετράω να δω αν είναι πέντε!
-------------------------
Σίγουρα είναι σεξουαλικά ανώριμα, ούτε στην εφηβεία δεν μπήκανε ακόμη!! lol
Μην τα ταιζεις πολυ δεν κανει καλο. Θα μολυνθει το νερο σου.

OlgaM
07-01-11, 16:04
919,92 euros το juwel 400 με έπιπλο... Αν είναι να πάρει κανείς κάτι σωστό, θα αργήσει λίγο... lol!

netblues
07-01-11, 16:09
Σε καλο δρομο εισαι, αλλα οντως αν μιλας για τετοιο ενυδρειο ειναι και αλλα που πρεπει να σκεφτεις και ερχονται στη πορεια.
Οποτε ας αρχισουμε απο τους κατοικους :D:D

OlgaM
07-01-11, 16:16
Oι κάτοικοι που έχω προς το παρόν είναι αγγελόψαρα.

netblues
07-01-11, 16:25
Hint.. Υπαρχουν διαφορων ειδων σκαλαρια.
(που ετσι κιαλλιως δεν μπορεις να προμηθευτεις ακομα)

OlgaM
07-01-11, 18:35
Axa.... Meaning???!! Ή θα μου πεις αφού δεις το juwel στην παρουσίαση των κοινωνικών ενυδρείων?? ;)

netblues
07-01-11, 18:55
Δες πχ αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30576
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30841
http://imichal-fotos.blogspot.com/search/label/Pterophyllum%20sp.%20%22Rio%20Momon%20Red%20Spot%2 2
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43648

ΥΓ. Μπορειτε να με πειτε και προκατηλλημενο, θα το αντεξω.

Sotiris7
07-01-11, 19:02
Σαφώς και είσαι προκατηλλημένος Σωτήρη μου, αλλά αφού θα το αντέξεις, στο λέμε με άνεση.......... :D

delta66
07-01-11, 19:36
919,92 euros το juwel 400 με έπιπλο... Αν είναι να πάρει κανείς κάτι σωστό, θα αργήσει λίγο... lol!
Και το 300 καλο ειναι.
Ψαξε κι αλλου, θα βρεις καλυτερες τιμες και καποιο εχει και δωροεπιταγη 50% που θα σου βγει η βαση δωρο και θα περισσεψουν και μερικα ευρω για τιποτα εξτρα

bokostas
07-01-11, 20:01
919,92 euros το juwel 400 με έπιπλο... Αν είναι να πάρει κανείς κάτι σωστό, θα αργήσει λίγο... lol!
Έχε το νου σου και στις αγγελίες, συχνά βγαίνουν ενυδρεία σε καλή κατάσταση και με λιγότερα από 1 ευρώ/λίτρο, δηλαδή ούτε τα μισά σε σχέση με το καινούριο.

OlgaM
08-01-11, 00:18
Σχετικά με τα είδη αγγελόψαρων

Δες πχ αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30576
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30841
http://imichal-fotos.blogspot.com/search/label/Pterophyllum%20sp.%20%22Rio%20Momon%20Red%20Spot%2 2

Το ένα από τα δύο αγγελόψαρα που έχω είναι ΙΔΙΟ με αυτά.... Είναι και το αγαπημένο μου! Φυσικά είναι πολύ πιο μικρό....


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43648

ΥΓ. Μπορειτε να με πειτε και προκατηλλημενο, θα το αντεξω.
-------------------------
Καλά, φοβερά ενυδρεία, δεν το συζητώ

netblues
08-01-11, 08:46
Βαλε φωτο και θα σου πουμε αν ειναι..
Οτι μοιαζει δεν ειναι απαραιτητα χρυσος (ασχετο)

OlgaM
08-01-11, 13:16
To "φοβερά ενυδρεία" πήγαινε στα links που έστειλες στο προηγούμενο μήνυμα
-------------------------
Άκουσα ότι έχει φθηνά μεγάλα ενυδρεία στο Carrefour, αξίζει να ρίξω μια ματιά ή είναι ψευταδούρες?

netblues
08-01-11, 13:34
Φτηνά ναι, μεγαλα παντως δεν εχω δει....
Ειναι και αλλα πραγματα ομως που θα χρειαστει ενα μεγαλο τετοιο ενυδρειο.
Δεν θελω να σε αποθαρρυνω, καθε αλλο, αλλα καλο ειναι να εχει κανεις σφαιρικη αποψη πρωτου αποφασισει.

OlgaM
08-01-11, 13:44
ΔΗλαδή?
-------------------------
Κοίτα, έχω ήδη δύο μικρά αγγελόψαρα τα οποία δεν θέλω να δώσω. Οπότε το 40 λιτρο ενυδρείο που έχω τώρα θα το χρησιμοποιήσω για ένα μονομάχο και κάτι άλλο ( π.χ. σαλιγκάρια όπως είδα να προτείνει κάποιος κάπου ). Οπότε σίγουρα χρειάζομαι μεγαλύτερο ενυδρείο.

delta66
08-01-11, 14:27
ΔΗλαδή?
Απλα.
Ξεκινας με το σωστο χωρο.
Ενα ενυδρειο με 120+ μηκος, 50+ πλατος, και 60+ υψος ειναι ιδανικο για αγγελοψαρα.
Μετα θα προσεξεις τη σωστη διακοσμηση, φιλτρανση και συμβατους συγκατοικους και αφου βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο* (που θα εχει ηδη στρωσει) θα αρχισεις να ρυθμιζεις σε ιδανικες παραμετρους το νερο και θα πανε ολα μια χαρα.

* γιατι τα ψαρια ζουνε σε συμβατο νερο (πχ βρυσης) στα πετσοπ και στα εκτροφεια. Για να δεις σπουδαιες συμπεριφορες, χρωματα και ισορροπια θα προσπαθησεις να ρυθμισεις σταδιακα ιδανικες τιμες νερου (μαλακο, οξυνο και σχετικα υψηλη θερμοκρασια (27-28 )

netblues
08-01-11, 14:36
Αν μελετησεις τις λεπτομερειες των μεγαλων ενυδρειων με κατοικους αμαζονιου θα δεις τι θελουν.
Υπαρχει μια μαγεια στο να ανακαλυπτει κανεις τι ακριβως θελει να κανει.
Υπαρχουν βεβαια και λυσεις fast food αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτό συχνα το καλυτερο.
Οι πληροφοριες υπαρχουν, και για αποριες εδω ειμαστε.

bokostas
08-01-11, 14:53
Άκουσα ότι έχει φθηνά μεγάλα ενυδρεία στο Carrefour, αξίζει να ρίξω μια ματιά ή είναι ψευταδούρες?
Τα μεγαλύτερα ενυδρεία που πουλάει το Carrefour είναι 120 λίτρα και δυστυχώς με ύψος μόνο 40 εκ., οπότε δεν φτάνουν γι΄αγγελόψαρα.
Το σωστό ενυδρείο γι' αυτά είναι αυτό που σου περιγράφει ο Σπύρος (delta66), δηλαδή 120+ μηκος, 50+ πλατος, και 60+ υψος, λίτρα 360.
Στην χειρότερη ίσως περίπτωση, θα μπορούσες να τα κρατήσεις εντελώς οριακά και σε ένα 200λιτρο με μήκος 1μ., πλάτος 40εκ και ύψος 50.
Μην ψάχνεις για τίποτε μικρότερο και καλό θα ήταν να βρεις κάτι που να υπερβαίνει τα 200 λίτρα και με μίνιμουμ ύψος 50-55 εκατοστά.

OlgaM
08-01-11, 21:36
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, όντως το Carrefour έχει πολύ μικρά ενυδρεία, μόλις το τσέκαρα...

OlgaM
09-01-11, 10:38
Καλημέρα! Το ένα από τα δύο αγγελόψαρα ( "ο δούλος" ) δεν τρώει ( δεύτερη μέρα σήμερα που δεν το είδα να τρώει κάτι ) και έχω αρχίσει να ανησυχώ..
Μήπως το στρέσαρε το άλλο αγγελόψαρο? Επίσης, στο pet shop μου είπανε να μην αλλάξω νερό προς το παρόν ( συγκεκριμένα γία ένα μήνα ), αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το διάστημα, μήπως πρέπει να κάνω νωρίτερα αλλαγή? Ευχαριστώ

mod edit: μετεφερα το θεμα εδω μιας και η συζητηση εξελισσεται περι στρωσιματος και οχι διατροφης.

bokostas
09-01-11, 10:58
Αλλαγές νερού σε μικρό ενυδρείο, κάθε βδομάδα απαραιτήτως, αρκεί να έχεις στρωμένο φίλτρο. Έχεις κάνει μετρήσεις? Πώς το έστρωσες?
Γιατί ο μήνας που σου είπαν να μην αλλάξεις νερό, μάλλον αναφέρεται στο στρώσιμο, όχι στη συνηθισμένη ρουτίνα αλλαγών.

thanasis76
09-01-11, 11:04
αν δεν αλλαξεις νερο για ενα μηνα σε τοσο μικρο ενυδρειο, δυστυχος, τα ψαρια θα αρρωστησουν.
οπως σωστα σε ρωταει ο φιλος πιο πανω, το ενυδρειο το εστρωσες?? εχεις κανει μετρησεις ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/4 ???
αυτες οι μετρησεις σου δειχνουν κατα ποσο ειναι καλο το νερο και ποσο συχνα θελει να κανεις αλλαγες νερου...

OlgaM
09-01-11, 11:11
Πήγα δείγμα του νερού στο pet shop και μου είπαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά το μόνο δείκτη που μου έδωσαν ήταν το ph 7. Τους είπα 2-3 φορές να μου δώσουν τεστ να κάνω μόνη μου μετρήσεις, αλλά μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για μετρήσεις νιτρικών και επέμεναν όποτε θέλω να κάνω μετρήσεις να πηγαίνω εκεί νερό...
Επίσης, αμέσως μετά την μέτρηση που έκανα μου είπε αυτός να μην το πειράξω καθόλου το νερό και να το αφήσω να βρωμίσει, να καθαρίσει κ.λ.π. μόνο του. Τι να πω, αυτό σημαίνει ότι έστρωσε ή δεν έστρωσε? Πάντως, πριν βάλω τα ψάρια το άφησα για κανένα 20ημερο να δουλέψει μόνο με τα φυτά, γεγονός βέβαια που από ό,τι κατάλαβα από το διάβασμα εδώ δεν αρκεί για το στρώσιμο ( κύκλος αμμωνίας κ.λ.π. ). Τέλος, του ζήτησα μπόλι και μου είπε ότι τώρα που έχει ψάρια μέσα δεν έχει νόημα ( γιατί δεν μου το είπε νωρίτερα άραγε )

thanasis76
09-01-11, 11:21
Πήγα δείγμα του νερού στο pet shop και μου είπαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά το μόνο δείκτη που μου έδωσαν ήταν το ph 7. Τους είπα 2-3 φορές να μου δώσουν τεστ να κάνω μόνη μου μετρήσεις, αλλά μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για μετρήσεις νιτρικών και επέμεναν όποτε θέλω να κάνω μετρήσεις να πηγαίνω εκεί νερό...
Επίσης, αμέσως μετά την μέτρηση που έκανα μου είπε αυτός να μην το πειράξω καθόλου το νερό και να το αφήσω να βρωμίσει, να καθαρίσει κ.λ.π. μόνο του. Τι να πω, αυτό σημαίνει ότι έστρωσε ή δεν έστρωσε? Πάντως, πριν βάλω τα ψάρια το άφησα για κανένα 20ημερο να δουλέψει μόνο με τα φυτά, γεγονός βέβαια που από ό,τι κατάλαβα από το διάβασμα εδώ δεν αρκεί για το στρώσιμο ( κύκλος αμμωνίας κ.λ.π. ). Τέλος, του ζήτησα μπόλι και μου είπε ότι τώρα που έχει ψάρια μέσα δεν έχει νόημα ( γιατί δεν μου το είπε νωρίτερα άραγε )


αν θελεις την γνωμη μου βαλε αγγελια και ζητα απο καποιον κοντα σου να σου δωσει μπολι.
το νερο δεν στρωνει ουτε με φυτα ουτε μονο του...
τωρα με τα ψαρια μεσα ταιζοντας τα, αν αντεξουν θα στρωσει σε κανα μηνα...
σιγουρα θα εχεις ΝΟ3 πολλα και ΝΗ 3/4
πραγμα που σημενει οτι τα ψαρια θα αρρωστενουν σιγα σιγα και λογικο ειναι να αρχισουν να μην τρωνε...
ελπιζω να πανε ολα καλα, αλλα χρειαζεσαι μπολι.
μεχρι να βρεις μπολι κανε καθε μερα αλλαγες νερου 50%

QS-Plan
09-01-11, 11:28
Θα έλεγα να αγοράσεις και δικά σου τέστ ώστε να ελέγχεις μόνη σου το νερό.

Ρίξε μια ματιά στο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=22&show=rows

eimaste aR21rwstoi
09-01-11, 12:19
για να δειτε ποσο μακακεςzw
ειναι οι πετσοπαδες....τι λενε στν κοπελα:smt073

ελιοτ
09-01-11, 12:37
μεχρι να σρωσει το ενυδρειο ταιζεις μετριμενα μερα παρα μερα κανε σημερα μια αλλαγη νερου 30% .δεν θα ξανακανεις αλλαγη νερου μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. αν δεν βρεις μπολι βαζε καθε 3 μερες βακτηρια για το συνολο των λιτρων ωστε να κρατηθει χαμηλα η αμμωνια και να στρωσει πιο γρηγορα

OlgaM
09-01-11, 13:27
Ευχαριστώ πολύ όλους σας, ελπίζω να μην γίνει τίποτα μέχρι να βρω μπόλι..
-------------------------
Με την αλλαγή του νερού πρέπει να βάλω και το χλώριο, το λίπασμα και τα χαπάκια για τα φυτά φαντάζομαι ( ? )

Sotiris7
09-01-11, 13:33
Εύχομαι να εννοείς να ΒΓΑΛΩ το χλώριο (προσθέτοντας αντι-χλώριο) και όχι αυτό που λέει το ποστ σου.......... ;)

Chris82
09-01-11, 13:36
για να δειτε ποσο μακακεςzw
ειναι οι πετσοπαδες....τι λενε στν κοπελα:smt073

Μη τα ισοπεδωνουμε ολα...υπαρχουν ατομα που κανουν αυτη τη δουλεια για να βγαλουν γρηγορο χρημα και υπαρχουν και ατομα που το γουσταρουν αυτο που κανουν και αντεχουν στο χρονο..!!!

Giannis_4
09-01-11, 14:07
Μη τα ισοπεδωνουμε ολα...υπαρχουν ατομα που κανουν αυτη τη δουλεια για να βγαλουν γρηγορο χρημα και υπαρχουν και ατομα που το γουσταρουν αυτο που κανουν και αντεχουν στο χρονο..!!!Συνφωνω αλλα ειναι η συντριπτική μειοψηφία

Να ρωτησω και κατι που μπορει να ειναι χρήσιμο,ποσο αντεχει το μπολι εκτος νερου?

OlgaM
09-01-11, 14:16
Εύχομαι να εννοείς να ΒΓΑΛΩ το χλώριο (προσθέτοντας αντι-χλώριο) και όχι αυτό που λέει το ποστ σου.......... ;)

Εννοώ να βάλω το Aquasefe... το αντιχλώριο φυσικά, sorry

eimaste aR21rwstoi
09-01-11, 15:03
Μη τα ισοπεδωνουμε ολα...υπαρχουν ατομα που κανουν αυτη τη δουλεια για να βγαλουν γρηγορο χρημα και υπαρχουν και ατομα που το γουσταρουν αυτο που κανουν και αντεχουν στο χρονο..!!!
ναι συμφωνω απολυτα...τουλαχιστον εδω στην νικαια απο τα 50 μονο δυο ξερω που να αγαπουν αυτο που κανουν...
τι να σου πω οτι πηγα σε πετσοπα και πηγε να μου δωσει δισκους για 110 λιτρα μολις τον εκραξα μεσα ενω ειχε κοσμο μονο που δεν πλακωθηκαμε στο ξυλο:D

OlgaM
10-01-11, 01:50
Βάζω και το λίπασμα για τα φυτά με την αλλαγή του νερού ή θα μου πάθουν τίποτα τα ψάρια ( παιδιά, όσο περνάνε οι μέρες θα πάθω εγώ αν πάθουν κάτι, αγαπιούνται πολύ με την πάροδο του χρόνου... )
-------------------------
Δεν το περίμενα να νιώθω τόσο μεγάλη ευθύνη και δέσιμο με τα ψαράκια...

netblues
10-01-11, 09:48
ΟΧΙ λιπασματα, θα πηξεις στην αλγη.
Ποτε λιπασματα σε φρεσκα ενυδρεια.
Να υποθεσουμε οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και στρωνεις με ψαρια?

netblues
10-01-11, 09:58
μεχρι να σρωσει το ενυδρειο ταιζεις μετριμενα μερα παρα μερα κανε σημερα μια αλλαγη νερου 30% .δεν θα ξανακανεις αλλαγη νερου μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. αν δεν βρεις μπολι βαζε καθε 3 μερες βακτηρια για το συνολο των λιτρων ωστε να κρατηθει χαμηλα η αμμωνια και να στρωσει πιο γρηγορα

Αυτο τωρα ειναι συμβουλη?
Αν δεν κανει αλλαγη νερου μεχρι να στρωσει το ενυδρειο, στο τελος θα εχει ενα στρωμενο ενυδρειο με προβληματικα ψαρια.
Οσο για τα βακτηρια... ειτε τα βαλεις ειτε δεν τα βαλεις καθε τρεις μερες το ιδιο ειναι.

Roussaks
10-01-11, 11:04
Επ...προλαβα μην αρχισουμε παλι για τα βακτηρια και αν κανουν καλο ή οχι !
Ας δεκτουμε οτι στρωνει με ψαρια και ας κανει η Ολγα τον σταυρο της να μην εχει απωλειες !!!

Οσο για το πετσοπ , καλα το δοκιμασαν σαν το κρασι ! Χρωμα - αρωμα - γευση και σου ειπαν οτι ειναι καλο ;;; Δεν παλευονται !!! Παρε τεστακια ! ΠΡΟΣΟΧΗ στην ημερομηνια ληξης !!!
Το δεσιμο παλι καλα που το χεις ζωντανα οντα ειναι και αυτα !

@Giannis 4
Νομιζω 1,5 με 2 ωρες και με αεραντλια και κυκλωφορητη κανα 6 εξαωρο (!)

netblues
10-01-11, 13:50
Στρωσιμο με ψαρια σε 40 λιτρα στο τελος καταληγει σε απωλειες ή στην καλυτερη καταπονημενους και προβληματικους κατοικους.
Οσο για τα βακτηριδια, το θεμα εχει αναληθει σε βαθος στο παρελθον και 29 κατασκευαστες πλυντηριων δεν το συνιστουν...

Roussaks
10-01-11, 14:17
@ΑΣΧΕΤΟ@
Αλλα 20 χρονια ακουω για το σιγκεκριμενο απορρυπαντικο οτι το συνηστουν 29 κατασκευαστες πλυντηριων ....τι στο ΗΕλλ δεν εκλεισε καμια τοσα χρονια ;;;;
Και οι πιο καινουργιες δεν το συνιστουν;;; Ασχετο ......

OlgaM
12-01-11, 23:21
Καλησπέρα! Να ρωτήσω αν κάτι που παρατηρώ στο ένα από τα δύο αγγελόψαρα είναι ανησυχητικό? Έχω παρατηρήσει δύο φορές ( βράδυ ) ότι κάπως σαν να "αφήνεται" να παρασυρθεί προς την επιφάνεια του νερού και μετά κάνει κάτι τρελά τινάγματα σαν να κυνηγάει κάτι την επιφάνεια... Την πρώτη φορά που το είδα τρόμαξα, αλλά δεν κράτησε πολύ το φαινόμενο. Τώρα πριν λίγο είδα ότι το ξανάκανε. Έίναι ένδειξη για κάτι? Ευχαριστώ

golf4470
12-01-11, 23:57
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αργα η γρηγορα θα το χασεις το ψαρακι σου.

OlgaM
13-01-11, 00:11
Μη μου λες τέτοια!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατί?????????????????????

golf4470
13-01-11, 00:17
Απ'οτι καταλαβα με δυσκολια ισορροπει.Ειναι ενδειξεις οτι δεν παει καλα.Οτιδηποτε ανησυχητικο βλεπεις στο κολυμπι του δεν ειναι καλα σημαδια

OlgaM
15-01-11, 10:13
Καλημέρα. Κατάφερα χθες να ανεβάσω ένα βίντεο με τα ψαράκια.
http://www.megaupload.com/?d=KL7LBZ28 (http://www.megaupload.com/?d=KL7LBZ28)

netblues
15-01-11, 10:58
Πρεπει να μας μισεις...
45 mb και στο megaupload... Χαθηκε το youtube?
Τα ψαρια σου ειναι ενηλικα, και πολυ πιθανον και τα δυο θηλυκα.
Βλεπω ασπρες πετρες... Σιγουρα δεν ειναι ασβεστολιθηκες?
Το ιδιο και για το χαλικι..

OlgaM
15-01-11, 14:04
Xαχαχα, sorry, δεν ήξερα ότι δεν βολεύει το megaupload... ΠΑρόλα αυτά το είδες? Ευχαριστώ. Πώς σου φάνηκαν τα ψαράκια? Υγιή? Κι εμένα θηλυκά μου φαίνονται και τα δύο, μήπως να πάρω ένα αρσενικό να ηρεμήσουν??? Σίγουρα δεν είναι ασβεστολιθικές, θα τον έπνιγα αλλιώς τον πετσοπ...
Πολύ μαλώνουν πάντως τα πουλάκια μου. Από τότε δε που δουλεύει ο θερμοστάτης, το ασημί δεν το έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί το άλλο... Τα δε νέον - Dalton's, μονίμως φιλοθεάμων κοινό...

netblues
15-01-11, 14:11
Τα ψαρια σου ειναι ΗΔΗ ΠΟΛΛΑ για αυτο το ενυδρειο.
Και αν πας για κοπαδι, τοτε 6+ .

Θα ελεγα να κανεις το τεστ με το κεζαπ(ι) παντως...

OlgaM
17-01-11, 13:25
Καλημέρα.
Θερμοκρασία ενυδρείου: 26
PH: 7,2
KH: 15
GH: 9
No2: 0,5
No3: 25
Αμμωνία: 0
Πώς θα ξέρω αν έστρωσε???
Ευχαριστώ
-------------------------
Λάθος, αμμωνία πάνω από 0, προς 0,5. ΠΡέπει να κάνω αλλαγή νερού της τάξεως του 30%? ( τη μέτρηση της την έκανα κανένα δίωρο αφού τα τάισα )

Γιώργος Κ
26-01-11, 05:18
Θα εχει στρωσει οταν μετρας:
Αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 > 0

OlgaM
26-01-11, 22:48
Άρα έστρωσε... Ευχαριστώ

delta66
26-01-11, 23:16
Καλημέρα.
Θερμοκρασία ενυδρείου: 26
PH: 7,2
KH: 15
GH: 9
No2: 0,5
No3: 25
Αμμωνία: 0
Πώς θα ξέρω αν έστρωσε???
Ευχαριστώ
-------------------------
Λάθος, αμμωνία πάνω από 0, προς 0,5. ΠΡέπει να κάνω αλλαγή νερού της τάξεως του 30%? ( τη μέτρηση της την έκανα κανένα δίωρο αφού τα τάισα )

Θα εχει στρωσει οταν μετρας:
Αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 > 0


Αυτο καταλαβες? ή ειναι αυθυποβολη ή "επιλεκτικη οραση (http://www.youtube.com/watch?v=7JLa5LTBf80)" απο τη μεγαλη επιθυμια να τελειωσει το στρωσιμο?
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
-------------------------
Επισης μη ξεχασεις οτι δεν φτανει να μηδενισουν η αμμωνια και τα νιτρωδη.
Πρεπει να παραμενουν παντα μηδεν.
Αν δεν παραμεινουν παει να πει οτι "ξεστρωσε" απο καποιο λαθος ή οτι δεν φτανει το φιλτρο να καλυψει τους ρυπους

OlgaM
27-01-11, 11:35
Απλά δεν σου έγραψα τις τελευταίες μετρήσεις μου.... Μηδέν είναι και τα δύο, αυτές οι μετρήσεις που γράφεις ως quote είναι παλιές. Σε άλλο σημείο του forum έχω τις τελευταίες.

Roussaks
27-01-11, 12:30
Απλά δεν σου έγραψα τις τελευταίες μετρήσεις μου.... Μηδέν είναι και τα δύο, αυτές οι μετρήσεις που γράφεις ως quote είναι παλιές. Σε άλλο σημείο του forum έχω τις τελευταίες.

Ειναι παραλλαγη του γνωστου παιχνιδιου " κρυο - ζεστη"
Οταν πλησιαζεις το θεμα που ειναι η μετρησεις θα σου λεει ζεστη
ενω οταν απομακρυνεσαι κρυο!!! :grin::grin::grin::grin:

delta66
27-01-11, 15:50
Απλά δεν σου έγραψα τις τελευταίες μετρήσεις μου.... Μηδέν είναι και τα δύο, αυτές οι μετρήσεις που γράφεις ως quote είναι παλιές. Σε άλλο σημείο του forum έχω τις τελευταίες.
Που να το φανταστω? :rolleyes:
ΟΚ τοτε

OlgaM
27-01-11, 17:48
Ειναι παραλλαγη του γνωστου παιχνιδιου " κρυο - ζεστη"
Οταν πλησιαζεις το θεμα που ειναι η μετρησεις θα σου λεει ζεστη
ενω οταν απομακρυνεσαι κρυο!!! :grin::grin::grin::grin:

Δεν το κατάλαβα, μολονότι μελαχροινή.... Αν θα ήθελες να το εξηγήσεις