PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΥΣΗ ΓΙΑ (εξωτερικο) BACKGROUND


HZULL
13-03-03, 21:45
Λοιπόν η λύση για καλο και πολύ φθηνό background είναι η εξής :

1) 2 κομμάτια φελιζόλ πάχους 5cm το καθένα (οι διαστάσεις που κυκλοφορούν είναι συνήθως 100χ125)

2) ακρυλική ματ μπογιά

3)και ....βασικότερο να "πιάνουν" τα χέρια σας

Ενώνουμε τα 2 κομμάτια αφού τα κολλήσουμε μεταξύ τους και τα κόψουμε στις διαστάσεις που θέλουμε. Ετσι έχουμε ενα αξιοσέβαστο πάχος 10cm οπότε μπορούμε να δώσουμε βάθος στην κατασκευή.
Μετά αρχίζουν τα δύσκολα, σχεδιάζουμε το τοπίο που θέλουμε..βράχια ,κορμούς κτλ.
Μετα αρχίζουμε το σκάλισμα,το μόνο που μένει ασκάλιστο είναι ενα πλαίσιο 2cm γύρω γύρω για να έχει καλή εφαρμογή με το τζάμι πίσω.
Κάνουμε πιο βαθειά τα χωρίσματα ανάμεσα στα βράχια για να δώσουμε αίσθηση βάθους και φυσικά ανάλογα με το μέγεθος του βράχου που θέλουμε να φτιάξουμε.
Σκαλίζουμε όλη την επιφάνεια ώστε στο τέλος να φαίνεται πιο φυσική η κατασκευή.
Αφου τελειώσει το σκάλισμα θέλει και τη ζωγραφική του.
Ακρυλικά χρώματα ...κατα προτίμηση μαύρο,άσπρο,καφέ
τα χρησιμοποιούμε αδιάλυτα και σε ποσότητα για να κλείνουν τις τρύπες του φελιζολ ,τα βράχια τα κάνουμε γκρί και το σκάλισμα βάθους μαύρο.
Αφού στεγνώσει καλα περνάμε απο πάνω ενα ματ διαφανές βερνίκι με 2 σταγόνες μπλέ χρωμα διαλυμένο μέσα για να δώσει την αίσθηση του νερου.
Αυτό ήταν ! καλή επιτυχία ( εννοείται οτι μπαίνει απο έξω)

πιστέψτε με το αποτέλεσμα ειναι καταπληκτικό!
το δοκίμασα στο παλιό μου ενυδρείο 120χ55 και τώρα ετοίμασα για το καινούργιο 200χ65 μόλις μάθω να στέλνω φωτογραφίες :lol: θα τα δείτε! ολα τα έξοδα ήταν 16ευρω, και....αφήστε τους Δανούς να ψάχνονται!

Tolis
14-03-03, 07:35
Μιας και μπαινει απο εξω, η φτηνοτερη μπογια του εμποριου αρκει, και δεν χρειαζεται βερνικι.
Υπαρχουν κομματια 10 εκ. παχος στο εμποριο.

pavloukos
14-03-03, 13:19
παιδιά ευχαριστώ για το post ... καταπληκτική ιδέα!
ερώτηση ... ξέρετε σε τι είδος μαγαζιά πουλάνε φελιζόλ;
μου βάλατε ιδέες για το καλοκαίρι ....

αν έχετε έτσι φωτογραφίες για να πάρουμε ιδέες κάντε τις κάπου upload :)

nkarvounis
14-03-03, 13:26
Κυρίως σε καταστήματα με υλικά οικοδομών, οι λεγόμενες μάντρες, αλλά μπορείς να βρεις και σε υδραυλικά .

BILAS
14-03-03, 13:53
Καποιος απο εδω μεσα εκανε και μια δουλεια τις προκοπης :twisted: :twisted: και αυτος και δεν την εχει δει κανεις.
Το παλουκαρι μας εγραφε και ξανα εγραφε και τελικα του βγηκε ριξτε μια ματια θα σας δωσει πολλες ιδεες.

http://tsamis.aaquaria.com/background.htm



ΑΣΧΕΤΟ αν θελετε διαγραψτε το. Βλεπω οτι υπαρχουν 2 site Eλληνικα που εχουν παρα μα παρα πολλες πληροφοριες για λυσεις και προβληματα γυρω απο το χομπι και δεν βλεπω να τους ριχνετε καμια ματια.

HZULL
14-03-03, 14:09
Φίλε μου δεν ξέρω αν υπάρχει φελιζολ 10cm ,αν ναι τόσο το καλλίτερο! όσο για το βερνίκι καλό ειναι να περαστεί γιατι "κρατάει" καλλίτερα την μπογιά αλλα και στο καθάρισμα δεν κινδυνεύεις να σου μείνει η μπογιά στο vetex :wink:

όσο για photo λίγη υπομονή!

ASCCO1
19-03-03, 20:13
10αρι φελιζολ υπαρχει σε υλικα οικοδομων παντα 8)