PDA

Επιστροφή στο Forum : Siporax και ημερομηνια ληξης


achisael
03-01-11, 21:08
Αναρωτιεμαι...

Εχω ενα σακουλακι 1 λιτρου siporax .. το σακουλακι το ανοιξα και εχω αφαιρεσει απο μεσα ας πουμε 200μλ..
μετα το ξαναεκλεισα .. και δεν το ξαναπειραξα..
(μιλαω για χυμα siporax μην φανταστειτε την εργοστασιακη σακουλα)

αυτο εγινε πριν 1 χρονο..!!! το siporax ειναι οκ τωρα?
μπορω να το χρησιμοποιησω η ληγει?

απλα δεν εχω ιδεα.. εγω πιστευω πως κανει.. αλλα μια γνωμη εμπειροτερου... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

netblues
03-01-11, 21:11
Δεν ληγει το siporax.
Υποτιθεται οτι οταν χρησιμοποιεται "στουμπωνει" αλλα αυτα ειναι πολυ σχετικα πραγματα...

achisael
03-01-11, 21:11
Δεν ληγει το siporax.
Υποτιθεται οτι οταν χρησιμοποιεται "στουμπωνει" αλλα αυτα ειναι πολυ σχετικα πραγματα...

δεν μιλαω γαι το χρησιμοποιημενο αλλα για το αλλο το αποθηκευμενο... :confused::confused:

ARIS1983
03-01-11, 21:12
Πιστευω αν παρεις ενα κομματι, το πιεσης αρκετα και δεν θρηματιστει θα ειναι οκ, αλλα ας πουνε και οι εμπειροτεροι την γνωμη τους γιατι εγω χρησιμοποιω παντου substrat pro και δεν εχω πολυ γνωση απο siporax!

almost
03-01-11, 21:12
Τα βιολογικά υλικά τύπου syporax, substrat pro κτλ δεν λήγουν αν δεν τα έχεις βρέξει (αλλά και βρεγμένα, είναι μεγάλη κουβέντα).

achisael
03-01-11, 21:14
Θενκς α λοτ.. ολους...
απλα το ειχα σαν περιεργεια-απορια... :p:p

netblues
03-01-11, 21:15
Ουτε βρεγμενα ληγουν....
Οσο μηχανικα δεν εχουν διαλυθει, δεν υπαρχει προβλημα.
Και αυτο ισχυει για ολα τα "βιολογικα" υλικά.

maikl
03-01-11, 21:16
Το siporax ειναι κατασκευασμενο απο γυαλι,γιατι να εχει ημερομηνια ληξης λοιπον?;)

drbig
03-01-11, 21:37
Το siporax ειναι κατασκευασμενο απο γυαλι,γιατι να εχει ημερομηνια ληξης λοιπον?;)

Το γυαλι δεν έχει ημερομηνία λήξης??? :confused::confused::confused: Θα μας τρελάνετε όλους εδω μέσα!!! :D:D:D

ΧρήστοςΠ
03-01-11, 21:48
Ασε τι γραφουν τα κουτια στην συσκευασία
Το σιποραξ αντεχει για πολλά χρόνια ;)

achisael
03-01-11, 22:26
ΟΚ.. Αν και δεν εχω συσκευασια μιας και ηταν χυμα... :D:D

maikl
03-01-11, 22:33
Το γυαλι δεν έχει ημερομηνία λήξης??? :confused::confused::confused:


....ναι,κατι αιωνες....
:cool:

.Αλλα απλα εννοουσα οτι δεν ειναι φαγωσιμο ή αλλιωνεται-σαπιζει για να σκεφτομαι αν εχει ημερομηνια ληξης.

netblues
03-01-11, 22:42
Μερικες φορες η ημερομηνια ληξης μπορει να αναφερεται στον πιο αδυναμο κρικο.
πχ, το αλατι εχει στο ραφι του σουπερ μαρκετ ημερομηνια ληξης.
Το ιδιο το αλατι δεν ληγει ποτε... Ομως το σακουλακι που ειναι μεσα μπορει να θρυμματιστει πχ μετα απο 4-5 χρονια.

drbig
04-01-11, 09:56
Ε, μα πως ψαρώνετε όλοι!!! Πλάκα έκανα!!! :D Φυσικά και δεν νοείται να έχει ημερομηνία λήξης νορμαλ (νομίζω περίπου 1000 χρόνια είναι η ημερομηνα λήξης του γυαλιου... :D:D:D)

chemical mac
04-01-11, 10:52
Διάρκεια ζωής είναι ο χρόνος όπου τα προϊόντα μπορούν να αποθηκεύονται/διανέμονται, και σε αυτό το χρονικό διάστημα η ποιότητα του συγκεκριμένου εμπορεύματος είναι αποδεκτή στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής (κι ο εκάστοτε οργανισμός) σε συγκεκριμένες συνθήκες διανομής και αποθήκευσης.

Οι περισσότερες ετικέτες διάρκειας ζωής ή όπου παρατίθενται ημερομηνίες λήξης, χρησιμοποιούνται ως κατευθυντήριες γραμμές και βασίζονται στις πραγματικές συνθήκες χρήσης των προϊόντων.

Το"best before" δεν εγγυάται απαραίτητα την ασφάλεια των τροφίμων ή φαρμάκων, και ένα προϊόν δεν είναι πάντα επικίνδυνο ούτε αναποτελεσματικό μετά την ημερομηνία λήξη

achisael
04-01-11, 12:16
Το θεμα αναλυθηκε τελεια.. δεν πιστευω να υπαρχει αλλη απορια πανω σε αυτο το θεμα... :p