PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικες απορίες


Krisos
03-01-11, 18:49
1)Σε ενα ενυδρειο με αφρικανικες κυχλιδες πανω απο το τζαμι υποχρεωτικα βαζουμε ενα φελιζολ ...απο που το προμιθευομαστε αυτο ? ..υποχρεοτικα απο pet shop?

2)Για ενα 400 λιτρο αρκουν τα EHEIM 2075 +EIHEIM 2213 ..αν μεσα μπουν τροφεοι? (ikola -bemba)

3)Υπαρχει καθολου μαυρη ασβεστολιθικη αμμος ? ..τι αμμος μπαινει στον βυθο

4)Ποιες ειναι οι καλυτερες τροφες για κυχλιδες και ποσο περιπου κανουν

5)Εκτος απο αντιχλωριο τι αλλο απατειται σε ενα τετοιο ενυδρειο(Υγρης μορφης)

6) ...και τωρα το συμαντικοτερο αν ενα τετοιο σετ απ καθυστερισει αρκετα...και μεσα στο 400 λιτρο μπει ενα στρωμενο φιλτρο 2213 με το μονομαχο και το σετ απ που υπαρχει σε αλλο κατα πολυ μικροτερο ενυδρειο ...θα ηθελα να ξερω 1) αν υπαρχει κυνδινος για τον ψαρη
2)Αν θα στρωθει το 2075 αν τρεχει παραλληλα
3)αν χαλασει η βιολογια του πρωτου

...καλη χρονια σε ολους

Κλεόβουλος
03-01-11, 20:17
Καλή Χρονιά!
Κατ' αρχήν να σου πω(χωρίς να σε αποθαρρύνω) ότι τα τροφέους είναι "δύσκολα" ψάρια και απαιτούν κάποια εμπειρία.
Φαντάζομαι θα το διάβασες αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27550

1)Σε ενα ενυδρειο με αφρικανικες κυχλιδες πανω(στον πάτο εννοείς κάτω απο την άμμο και τις πέτρες) απο το τζαμι υποχρεωτικα οι περισσότεροι βάζουν για λόγους ασφαλείας απο πιθανή πτώση πέτραςβαζουμε ενα φελιζολ ...απο που το προμιθευομαστε αυτο ? ..υποχρεοτικα απο pet shop? θα βρεις σε μαγαζί με υλικά οικοδομών το μπλε dow

2)Για ενα 400 λιτρο αρκουν τα EHEIM 2075 +EIHEIM 2213 ..αν μεσα μπουν τροφεοι? (ikola -bemba)μια χαρά είναι

3)Υπαρχει καθολου μαυρη ασβεστολιθικη αμμος ? ..τι αμμος μπαινει στον βυθο
μπαίνει άμμος (ασβεστολιθική κατά προτίμηση) ή θαλασσινή ή άμμος αραγωνίτη (coral sand)
4)Ποιες ειναι οι καλυτερες τροφες για κυχλιδες και ποσο περιπου κανουν
για τα tropheus(όχι για όλες τις κιχλίδες) αποκλειστικά φυτικές τροφές-όλες οι εταιρείες έχουν καλές φυτικές τροφές με βάση την σπιρουλίνα
5)Εκτος απο αντιχλωριο τι αλλο απατειται σε ενα τετοιο ενυδρειο(Υγρης μορφης)

6) ...και τωρα το συμαντικοτερο αν ενα τετοιο σετ απ καθυστερισει αρκετα...και μεσα στο 400 λιτρο μπει ενα στρωμενο φιλτρο 2213 με το μονομαχο και το σετ απ που υπαρχει σε αλλο κατα πολυ μικροτερο ενυδρειο ...θα ηθελα να ξερω 1) αν υπαρχει κυνδινος για τον ψαρη
2)Αν θα στρωθει το 2075 αν τρεχει παραλληλα
3)αν χαλασει η βιολογια του πρωτου
με ένα ψαράκι μόνο δεν θα στρωθεί το φίλτρο για να αντέξει έναν μεγαλύτερο αριθμό ψαριών.

...καλη χρονια σε ολους

καλή συνέχεια :)

Krisos
03-01-11, 20:37
..ψαχνω ενυδρειο ..συζηταω με ενα παιδι για καποιο ενυδρειο ..ισως τελικα το αποκτησω ...μου αρεσουν αποκλειστικα οι τροφεοι ..σε πρωτη φαση θα κοιταξω να βρω ενυδρειο και στην συνεχεια θα μπουν τα ψαρακια ..δεν βιαζομαι ολα στην ωρα τους ..ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου Κλεοβουλε ...καλη χρονια να εχεις ..οτι αλλο χρειαστω θα ενημερωνω απο εδω

domresvanis
04-01-11, 01:04
Αν ημουν στη θεση σου και ηθελα τροφεους θα αρχιζα με Duboisi..Ειναι τα πιο ευκολα τροφεους και τα πιο φτηνα για καποιον αρχαριο και μετα θα εβαζα Bemba η Ikola.
Aν δεν βαλεις τουλαχιστον 10-15 απο το καθε ειδος απο τα 2 τελευταια ειναι πιθανον να διασταυρωθουν.Αν βαλεις λιγοτερα θα διασταυρωθουν στα σιγουρα.Αυτη η πιθανοτητα ειναι μεγαλη γιατι τα Bemba ειναι πολυ αναπαραγωγικα και ζωηρα.
Παντα πρεπει να ξεκινας με 15 Τροφεους απο το καθε ειδος για να καταληξεις με τουλαχιστον 12 ενηλικα.
Αν βαλεις λιγοτερα σε 1 χρονο θα αρχισουν να σκοτωνονται και ειναι θεμα χρονου να μεινεις με 2-3 στην καλυτερη περιπτωση.
Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα για 25-30 ενηλικα Τροφεους με την προυποθεση οτι εχεις καλα φιλτρα και κυκλοφορια του νερου 7-8 φορες ανα ωρα τα λιτρα του ενυδρειου σου.
Εγω χρησιμοποιω Stress Ζyme και Stress Coat και ολα πανε καλα.
Διαβασε αρκετα για τα Τροφεους πριν ξεκινησεις γιατι δεν ειναι ευκολα ψαρια για αρχαριους..
Καλη αρχη....

Κλεόβουλος
04-01-11, 09:09
Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα για 25-30 ενηλικα Τροφεους
....
Εδώ φίλε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ακόμα και μια πολύ ισορροπημένη ομάδα με σωστή αναλογία αρσενικών-θηλυκών, με τόσο μεγάλο αριθμό ενήλικων ψαριών θα είναι πολύ στριμωγμένη σ' αυτά τα λίτρα.
Μια ομάδα 12-15 ατόμων είναι νομίζω αρκετά για ενυδρείο 400 λίτρων(μικτά).

domresvanis
04-01-11, 09:37
Χαχαχαα Κλεοβουλε εχεις δικιο .Εκανα λαθος με τα λιτρα και με επιασες απο τα μαλλια...
Προς το παρον εχω 17 moliro (τα 8 ειναι 13-14 ποντους και τα 9 απο 6 ως 10 ποντους) σε 200-250 λιτρα και ειναι μια χαρα.Χωρις πετρες, χωρις χαλικι.Στο 500 αρι μου ειχα μεχρι προσφατα 20 Duboisi(6-7 ποντους) και 12 Red Rainbow(10-12 ποντους)παλι χωρις κανενα προβλημα.
Παρολα ταυτα εχεις δικιο.Υπαρχει ενα οριο στο ποσα Τropheus μπορεις να βαλεις σε ενα 400 αρι.Εξαρταται απο το τελικο μεγεθος που φτανουν τα ψαρια ,απο το αν εχεις πετρες η οχι,απο το αν μεγαλωσανε μαζι ,απο το ποσο καλο φιλτραρισμα μηχανικο και βιολογικο εχεις.
Τωρα επειδη με τα Τροφεους οσο πιο πολλα εχεις τοσο το καλυτερο (για να μην σκοτωνονται το ενα μετα το αλλο )πιστευω οτι σε ενα 400αρι μπαινουν ανετα 20-22 Τροφεους.
Στην χειροτερη περιπτωση θα αργησουν κανα δυο χρονια να φτασουν στο μεγιστο μεγεθος τους με την προυποθεση οτι τα εχεις ολα τελεια και ξερεις τι κανεις.
Μπορεις να εχεις και 15 αν θελεις,αλλα οχι λιγοτερα απο 12 ενηλικα.Αν για καποιο λογω μειωθουν σε λιγοτερα απο 10 ειναι θεμα χρονου να μεινεις με κανα δυο και να μην πιστευεις τι επαθες ενα χρονο μετα αφου ολα ηταν καλα.
Απο κει και περα ολα ειναι σχετικα.Δεν υπαρχουν απολυτοι κανονες και μονο αν πειραματιστουμε θα ειμαστε σε θεση να μαθουμε τι ισχυει για μας και οχι απαραιτητα για τους αλλους..

Κλεόβουλος
04-01-11, 10:23
:) δεν σ' έπιασα απ' τα μαλλιά.Δεν φτάνει το χέρι μου μέχρι τη Ταζμανία:D

Είπα και στην αρχή στον φίλο μας ότι τα tropheus απαιτούν κάποια εμπειρία και φυσικά όταν είσαι έτοιμος μπορείς να πειραματιστείς (χωρίς να διακινδυνεύσεις τα ψαράκια σου).

Krisos
05-01-11, 14:33
Παιδια ...μονο για Ικολα η Μπεμπα ενδιαφερομαι ...κατι τελευταιο τι διαφορα εχουν οι Ικολα απο της Καιζερ? ...σιγουρα θα βαλω τον δυνατοτερο μικροτερο αριθμο ...θελω να βγαλω γεννες και μετα να χαριζω ψαρακια


Τι ακριβως ειναι το παρακατω?

.
Εγω χρησιμοποιω Stress Ζyme και Stress Coat και ολα πανε καλα.
Διαβασε αρκετα για τα Τροφεους πριν ξεκινησεις γιατι δεν ειναι ευκολα ψαρια για αρχαριους..
Καλη αρχη....

Roussaks
05-01-11, 14:36
Παιδια ...μονο για Ικολα η Μπεμπα ενδιαφερομαι ...κατι τελευταιο τι διαφορα εχουν οι Ικολα απο της Καιζερ? ...σιγουρα θα βαλω τον δυνατοτερο μικροτερο αριθμο ...θελω να βγαλω γεννες και μετα να:smt041 χαριζω :smt041ψαρακια



Το πες !!! δεν το παιρνεις πισω!!!

Krisos
05-01-11, 14:39
Το πες !!! δεν το παιρνεις πισω!!!



λολ ναι το ειπα ;)

Πάνος
05-01-11, 20:11
Παιδια ...μονο για Ικολα η Μπεμπα ενδιαφερομαι ...κατι τελευταιο τι διαφορα εχουν οι Ικολα απο της Καιζερ? ?
kaizer (απο το "καισαρας") ονομαζουν συνηθως τα ikola αλλα θα δεις να ονομαζουν και τα kiriza. τα ικολα και τα κιριζα εχουν μεγαλη διαφορα στο φαρδος της κιτρινης λωριδας. στα κιριζα το κιτρινο πιανει και μερος του ραχιαιου πτερυγιου.
τα ικολα θεωρουνται απο πολλους τα επιθετικοτερα τροφεους και συμφωνα με ορισμενα βιβλια....αν εχεις 2 ειδη μαζι..το ενα θα ειναι υποτελες και το αλλο κυριαρχο με το υποτελες να αναπαραγεται σε χαμηλοτερους ρυθμους. εμπειρικα δε το γνωριζω ομως καθως εχω species tank. επισης ikola και bemba δε ξερω αν θα ηταν καλος συνδυασμος απο θεμα υβριδισμου.
(νικο σε ευχαριστω για τις διαφωτιστικες συνομιλιες μας και την καταχρηση των βιβλιων σου ;) )

Κλεόβουλος
05-01-11, 20:28
kaizer (απο το "καισαρας") ονομαζουν σηνυθως τα ikola αλλα θα δεις να ονομαζουν και τα kiriza. τα ικολα και τα κιριζα εχουν μεγαλη διαφορα στο φαρδος της κιτρινης λωριδας. στα κιριζα το κιτρινο πιανει και μερος του ραχιαιου πτερυγιου.
τα ικολα θεωρουνται απο πολλους τα επιθετικοτερα τροφεους και συμφωνα με ορισμενα βιβλια....αν εχεις 2 ειδη μαζι..το ενα θα ειναι υποτελες και το αλλο κυριαρχο με το υποτελες να αναπαραγεται σε χαμηλοτερους ρυθμους. εμπειρικα δε το γνωριζω ομως καθως εχω species tank. επισης ikola και bemba δε ξερω αν θα ηταν καλος συνδυασμος απο θεμα υβριδισμου.
(νικο σε ευχαριστω για τις διαφωτιστικες συνομιλιες μας και την καταχρηση των βιβλιων σου ;) )
κάναμε φροντιστήριο βλέπω :D:D:D

Πάνος
05-01-11, 21:34
ειμαι επιμελης μαθητης...τα διαβαζω τα μαθηματα μου!! :D

Krisos
05-01-11, 21:38
ευχαριστω πολυ Πανο! :)


Υ.Γ. Στο water in παντως εχουν διαφορετικες τιμες και τα θεωρουν διαφορετικα τις Καιζερ και τις Ικολα

Πάνος
05-01-11, 22:03
στο WI οσον αφορα τα τροφεους τουλαχιστον ΔΕΝ ξερουν τι εχουν και δεν ειναι προθυμοι και να μαθουν αν τους πεις.

Krisos
05-01-11, 22:54
στο WI ΔΕΝ ξερουν τι εχουν και δεν ειναι προθυμοι και να μαθουν αν τους πεις.

λολ!:D:D ...Αι κνοου! :rolleyes:

domresvanis
06-01-11, 02:27
Το stress coat ειναι για οταν αλλαζεις νερο και το stress zyme ειναι μικροβια για το βιολογικο σου φιλτρο.Θα πρεπει να βαλεις και αλατια (οχι κουζινας) για να ανεβαζεις σκληροτητα και να κραταει το ph περιπου στο 8-8.4 .
Τα Kaizer θα σου γεννησουν πιο γρηγορα.Τα Ικola γινονται πιο μεγαλα και θα αργησουν να σου γεννησουν 6-8 μηνες τουλαχιστον συγκριτικα με τα Kaizer.
Tα Bemba γεννανε και αυτα το ιδιο γρηγορα με τα Kaizer περιπου στους 6 ποντους.Τα Ikola πρεπει να πανε τουλαχιστον 10-12 ποντους για να αρχισουνε δειλα δειλα.
Οσο για τα πιο επιθετικα Tropheus τουλαχιστον απο τα Βlack ειναι τα Bulu Point παιδια..
Τα αγαπημενα μου γιατι αλλαζουν χρωμματα πιο πολυ απο τα υπολοιπα black και ειναι πολυ ενεργητικα.
Ιδιως οταν μαχονται η ζευγαρωνουν τα χρωμματα τους ειναι απεριγραπτα...

Πάνος
06-01-11, 02:34
σε ποια αναφερεσαι σαν kaiser?? στα kiriza??
γιατι πολλα χαρακτηριζονται σαν tropheus ikola kaiser και πολλα σαν tropheus kiriza kaiser....ή και kaizer 2.
οποτε γινεται ενα μπαχαλο συνηθως με το ονομα "kaiser". :smt120

domresvanis
06-01-11, 03:00
Χαχαχα εχεις δικιο φιλε μου..Εγω προσωπικα επειδη μου την δινουν τα Kaiser 1 2 και αντε βγαλε ακρη προτιμω να λεω το Kiriza με την λεπτη γραμμη και το Ιkola με την φαρδεια γραμμη και το προσωπο που πρασινιζει αναλογα με την διαθεση.
Οποτε οταν λεω Kaiser πιο πανω εννοω το Kiriza με την λεπτη κιτρινη γραμμη...

Πάνος
06-01-11, 12:38
ωραια για να συνεννοουμαστε..:D
κι εγω θα λεω τα ικολα, ικολα...και τα κιριζα...κιριζα. :D
domservanis...οσον αφορα αυτο που διαβαζουμε...
συμφωνα με ορισμενα βιβλια....αν εχεις 2 ειδη μαζι..το ενα θα ειναι υποτελες και το αλλο κυριαρχο με το υποτελες να αναπαραγεται σε χαμηλοτερους ρυθμους. εμπειρικα δε το γνωριζω ομως καθως εχω species tank.
εχεις ιδια πειρα?? εχεις σε δεξαμενη σου 2 ειδη μαζι (και αν ναι ποια??) και παρατηρησες κατι τετοιο??

Krisos
06-01-11, 12:43
χαχαχα ...να κανουμε γκρουπακι ''Αγαπαμε Κιριζααα'' ..μπορει και να ποιασει ποιος ξερ'! ;) :)

domresvanis
06-01-11, 23:54
Eχα μαζι τα Duboisi (6cm) και τα Red Rainbow (9-12cm) και ηταν μια χαρα γιατι δεν ειχαν φτασει το μεγιστο μεγεθος.Η αληθεια ομως ειναι με ολα τα ψαρια οτι οταν εχεις δυο η τρεις ομαδες σε ενα ενυδρειο η μια θα κυριαρχει στις αλλες δυο.
Το μονο προβλημα με την προυποθεση οτι τα ψαρια ειναι συμβατα οτι η μη κυριαρχη ομαδα δεν αναπαραγεται αρκετα και μερικες φορες καθολου...