PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδες σε νεο ενυδρειο


Billy T
03-01-11, 18:35
Μου ειπε ενας φιλος μου οτι για να βαλω γαριδες στο ενυδρειο μου (54λ) πρεπει πρωτα να τρεχει για κανα δυο μηνες τουλαχιστον ωστε να υπαρχουν πολλα υπολοιματα τροφων και ακαθαρσιες και να μπορουνε να τρεφονται αλλιως θα πεθανουν.Εγω το λειτουργω με ψαρι μεσα μονο μια βδομαδα.Θα ηταν καλυτερο να μην παρω ακομα γαριδες?Δεν υπαρχουν ειδικες τροφες?
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας...

Liz@
03-01-11, 18:39
Ο λογος που πρεπει να μπουν γαριδες μετα απο 2 μηνες ειναι για να εχει "στρωσει" και ο βυθος εκτος απο το φιλτρο..

Billy T
03-01-11, 18:47
Οποτε δεν βαζω ακομα ε?Το ενυδρειο λειτουργει 2 βδομαδες.Την πρωτη χωρις ψαρια και την δευτερη με ψαρι.

golf4470
03-01-11, 18:54
Το φιλτρο σου εστρωσε?Τι μετρησεις εχεις?
Ρωταω, γιατι βλεπω εβαλες ζωντανα μεσα σε μια εβδομαδα.

Billy T
03-01-11, 19:06
Εστρωσε...(πηρα και μπολι βεβαια)
ph:7,6
kh:5
gh:8
NO2:O,1
NO3:10
Θερμοκρασια νερου 25 c
(μονο το ph ειναι οριακο αλλα μου ειπαν πως δεν χρειαζεται να με αγχωνει αυτο επειδη ειναι ακομα καινουριο ενυδρειο)

Liz@
03-01-11, 19:12
μου εχουν πει οτι μπορεις να στρωσεις και τον βυθο αν δεν εχεις υπομονη να περιμενεις..
(βαζεις χαλικι απο "στρωμενο" βυθο στο ενυδρειο σου)

Billy T
03-01-11, 19:15
Ναι?Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο.Ενταξη δεν υπαρχει προβλημα.Θα περιμενω μεχρι να στρωσει...

golf4470
03-01-11, 19:32
Αν πηρες μπολι εισαι μια χαρα και οι μετρησεις ειναι πολυ καλες.

Billy T
03-01-11, 19:34
Αυτο το μια χαρα πως το εννοεις?Απλα οτι ειναι οκ το νερο ή οτι μπορω να βαλω γαριδες?

golf4470
03-01-11, 19:43
Αυτο το μια χαρα πως το εννοεις?Απλα οτι ειναι οκ το νερο ή οτι μπορω να βαλω γαριδες?
Οι τιμες του νερου ειναι καλες κ απο την στιγμη που εβαλες μπολι εχει ξεκινησει κ ο κυκλος του αζωτου. Για το ψαρακι δεν εχεις κανενα προβλημα οσο για τις γαριδες αναλογως το ειδος θα σου απαντησουν οι πιο ειδικοι.

Billy T
03-01-11, 20:02
Για το ψαρακι το ξερω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.Για αυτο αλωστε το εβαλα...Για γαριδες σκεφτομαι να βαλω red cherry...

delta66
03-01-11, 21:22
Μετρηση αμμωνιας δεν εχεις κανει?

Μια φορα εχω στησει γαριδοενυδρειο με red cherry που θεωρουνται "σκληρες"
Το μπολιασα καλα και εβαλα αμεσα γαριδες (οπως κανω με τα ψαρια) αλλα εχασα αρκετες.
Οταν ξαναεβαλα μετα απο ενα μηνα δεν εχασα καμια.

Οι red cherry ειναι μικρες γαριδες και πολλα ψαρια τις θεωρουν τροφη. Ιδιως το γονο τους.
Προσοχη στο συγκατοικο λοιπον.

giorgio
03-01-11, 21:36
απο την στιγμή που θα μένουν υπολείμματα απο την τροφή θεωρώ οτι δεν θα έχεις πρόβλημα (δεν καθαρίζουν μονο τις πέτρες, οτιδήποτε υπάρχει μέσα στο ενυδρείο αποτελεί "στρωμένο τραπέζι"). Οπουδήποτε υπάρχει άλγη-βρωμιά-τροφή θα περάσουν,στον βυθό, σε ξύλο, στο τζάμι, ακόμα και στο φίλτρο. Εαν δείς οτι δεν υπάρχει κατι ιδιαίτερο, τοτε ρίχνε λίγη τροφή παραπάνω (θα βοηθήσει και το φίλτρο σου εαν εχεις ένα ψαρακι το οποιο δεν παράγει αρκετά απόβλητα ωστε να συντηρήσει το φίλτρο). Όσο για το στρώσιμο του βυθού δεν νομίζω να επηρρεάζει τόσο αφού, ακόμα και ακαθαρσίες να εχει, σε λίγες μέρες θα τον εχουν γυαλίσει (στο 200άρι είχα πάνω απο 100 απο γέννες, το ενυδρείο έλαμπε, ουτε ίχνος άλγης...)

οσο για τους συγκάτοικους είναι σχετικό, εχω 4 cherry με dwarf puffers τα οποια τις βλέπουν αλλα δεν πλησιάζουν (ακομα). Δεν νομίζω βεβαια οτι θα ισχύει το ίδιο και με τις γέννες

Billy T
03-01-11, 22:03
Εγω μεσα στο ενυδρειο μου αυτη την στιγμη εχω εναν μονομαχο και τρεια zebra snails.Μηπως τα σαλιγκαρια τρωνε την τροφη των γαριδων?Ο μονομαχος ειναι σχετικα ηρεμος "χαρακτηρας" και δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα επιθετικοτητας προς τις γαριδες.Υπαρχουν και αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο και θα φτιαξω κι αλλες.Το θεμα ειναι ποτε να βαλω τις γαριδες μεσα.

Alex_Salonica
03-01-11, 22:36
Με μονομάχο είναι γενικά απρόβλεπτη η κατάσταση με τις γαρίδες, μπορεί να τις κυνηγήσει μπορεί και όχι.
Γαρίδες και σαλιγκάρια συμβιώνουν τέλεια.
Αν δεν μπολιάσεις και τον βυθό σου καλύτερα να περιμένεις κανα 2μηνο να στρώσει ο βυθός.

Billy T
03-01-11, 22:41
Οκ.Οσο για τον μονομαχο στην χειροτερη αν δω οτι επιτηθεται θα βγαλω κατι απο τα 2...Τον βυθο πως τον μπολιαζουμε?

Alex_Salonica
03-01-11, 22:47
Τον βυθο πως τον μπολιαζουμε?

Παίρνεις από στρωμένο ενυδρείο και το αναμιγνύεις με τον δικό σου.

Billy T
03-01-11, 23:38
Ok.Θα ψαξω να βρω καποιον να με μπολιασει...Ευχαριστω πολυ...:grin: