PDA

Επιστροφή στο Forum : μαζεύοντας φυτά σε λίμνη


pavloukos
12-03-03, 13:42
γεια και χαρά,

σύντομα θα επισκεφτώ μια λίμνη κοντά στο πατρικό μου (λίμνη Αγιά στα Χανιά) και θα ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου με τα φυτά της ... φυσικά τα φυτά σκέφτομαι να τα βάλω μόνα τους σε ένα μικρό ενυδρείο για πάσα ενδεχόμενο ...
έχετε τίποτα συμβουλές που μπορείτε να μου δώσετε αναφορικά με το τι να προσέξω;

γενικώς το χομπυ αρχίζει και κατασπαράζει τις οικονομίες μου ... ας αφιερωθώ σε αυτά που μπορεί να μου δώσει απλόχερα η φύση

θενκ γιου :)

fighterfish
13-03-03, 01:48
Εχω δοκιμάσει να πάρω διάφορα φυτά απο ποταμάκια και πηγές τα οποία όμως μάλλον δεν ήταν και πολύ υδρόβια και δεν επέζησαν.

Χωρίς να έχουν τη μορφή συμβουλών κάποια πράγματα που θα σκεφτόμουν είναι :

Πάρε φυτά σε καλό μέγεθος, που σημαίνει οτι έιναι αρκετό καιρό στο νερό και μεγαλώνουν.
Πάρτα μαζί με τη ρίζα αν μπορείς ή αν είναι γαντζωμένα σε μικρά βραχάκια πάρτα μαζί με το βραχάκι.
Πάρε δείγμα του νερού για να δεις PH και σκληρότητα να έχεις μια ένδειξη.
Έπίσης και θερμοκρασία, αν τα βάλεις σε ενυδρείο ας μην έχει θερμοστάτη σε πρώτη φάση αν μπορείς.
Θα χρειαστεί να τα πλύνεις καλά ή και να τα περάσεις απο κάποιο διάλυμα γιατί σίγουρα θα κουβαλάνε ενα σωρο ζωύφια πάνω τους. Ισως το γνωστό διάλυμα νερού χλωρίνης (19:1) αλλα για λίγο (1 λεπτό )

Περισσότερα μπορούν να σου πουν και οι άλλοι ξέρω οτι κάποιοι έχουν πάρει φυτά απο λίμνες και πήγαν καλά (pavlos, Tolis και δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος)


Καλή τύχη
(τυχερούλη ωραία τα Χανιά...) :)