PDA

Επιστροφή στο Forum : my reef 300!!!!!


kwstas arta
02-01-11, 22:00
μετα απο σχεδον ενα χρονο ζωης πιστευω οτι πρεπει να ακουσω ολα τα σχολια σας για να γινω εγω κ ο υφαλος μου καλυτεροι.το ενυδρειο ειναι το Juwel Rio 300,σκιμμερ Deltec MCE600,δυο κυκλοφορητες Hydor Koralia (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=702) evolution 5200litra k2800,φωτισμος 4χ54 τ5 δυο λευκες marine k δυο ακτινικες.η φωτοπεριοδος ειναι δεκα ωρες.το φιλτρο του ενυδρειου εχει μεσα ανθρακα,αντιφωσφορο,θερμαντηρα300watt κ τον μαμισιο κυκλοφοριτη 1000λιτρα/ωρα για αναδευση.υπαρχουν περιπου 60-70κιλα βραχου κ 60κιλα αραγωνιτης.απο 'ζωντανα'εχουμε'ασπονδυλα 2Lysmata amboinensis,2Lysmata wurdemann(οι οποιες ειναι μονιμα κρυμμενες),5Nassarius distortus,5Turbosnail sp.)τα ψαρακια μου ειναι τα εξης,2Amphiprion ocellaris,2Amphiprion clarkii,2Pterapogon kaudernι,2Sphaeramia nematoptera,1Zebrasoma flavescens,1Paracanthurus hepatus,1Ecsenius midas,1Gobiodon atrangulatus,1Amblyglyphidodon aureus,1Labroides dimidiatus,1Pseudocheilinus hexataenia, 1Nemateleotris decora .κορραλια-soft corals-Actinodiscus sp,Rhodactis inchoata,Rhodactis sp,Ricordea,μανιταρια.Sinularia sp,Sarcophyton sp,Protopalythoa sp,Zoanthus sp,xenia sp,Briareum sp.LPS-Caulastrea curvata,Caulastrea furcata,Favites spp,Euphyllia glabrescens,Euphyllia paradivisa,κ3 σπειρογραφοι.η φροντιδα του ενυδρειου ειναι η εξης-καθε 15 μερες αλλαγη 30 λιτρα,καθε βδομαδα προσθηκη 'ζουμιων' της Seachem ασβεστιο,ιοδινη,στροντιο,μαγνησιο,ιχνοστιχια.αυτη ηταν η παρουσιαση του υφαλου μου,ελπιζω να μην εγινα κουραστικος.ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στο GAB,γιατι χωρις αυτο δεν θα τα ειχα καταφερει τοσο καλα,κ ενα δευτερο ευχαριστω στους συντοπιτες μου andreas213 k chrisx.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jiraiya
02-01-11, 22:05
ωραια μας τα ειπες αλλα δεν μας τα εδειξες κιολας,περιμενουμε φωτογραφιες πολλες!!!!

kwstas arta
02-01-11, 22:07
γιατι δεν μου ανεβαζει τις φωτογραφιες;

jimmis1974
02-01-11, 22:11
no photo ........ no σχόλιο :smt081
:smt118:smt118:smt118 δωσε φωτο στο λαο .....:smt118:smt118:smt118 περημενουμε .....:smt026
-------------------------
γιατι δεν μου ανεβαζει τις φωτογραφιες;

μπας και εχεις μεγαλη αναλυση και ειναι πολλα MB η καθε φωτο???

kwstas arta
02-01-11, 22:22
μετα απο σχεδον ενα χρονο ζωης πιστευω οτι πρεπει να ακουσω ολα τα σχολια σας για να γινω εγω κ ο υφαλος μου καλυτεροι.το ενυδρειο ειναι το Juwel Rio 300,σκιμμερ Deltec MCE600,δυο κυκλοφορητες Hydor Koralia (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=702) evolution 5200litra k2800,φωτισμος 4χ54 τ5 δυο λευκες marine k δυο ακτινικες.η φωτοπεριοδος ειναι δεκα ωρες.το φιλτρο του ενυδρειου εχει μεσα ανθρακα,αντιφωσφορο,θερμαντηρα300watt κ τον μαμισιο κυκλοφοριτη 1000λιτρα/ωρα για αναδευση.υπαρχουν περιπου 60-70κιλα βραχου κ 60κιλα αραγωνιτης.απο 'ζωντανα'εχουμε'ασπονδυλα 2Lysmata amboinensis,2Lysmata wurdemann(οι οποιες ειναι μονιμα κρυμμενες),5Nassarius distortus,5Turbosnail sp.)τα ψαρακια μου ειναι τα εξης,2Amphiprion ocellaris,2Amphiprion clarkii,2Pterapogon kaudernι,2Sphaeramia nematoptera,1Zebrasoma flavescens,1Paracanthurus hepatus,1Ecsenius midas,1Gobiodon atrangulatus,1Amblyglyphidodon aureus,1Labroides dimidiatus,1Pseudocheilinus hexataenia, 1Nemateleotris decora .κορραλια-soft corals-Actinodiscus sp,Rhodactis inchoata,Rhodactis sp,Ricordea,μανιταρια.Sinularia sp,Sarcophyton sp,Protopalythoa sp,Zoanthus sp,xenia sp,Briareum sp.LPS-Caulastrea curvata,Caulastrea furcata,Favites spp,Euphyllia glabrescens,Euphyllia paradivisa,κ3 σπειρογραφοι.η φροντιδα του ενυδρειου ειναι η εξης-καθε 15 μερες αλλαγη 30 λιτρα,καθε βδομαδα προσθηκη 'ζουμιων' της Seachem ασβεστιο,ιοδινη,στροντιο,μαγνησιο,ιχνοστιχια.αυτη ηταν η παρουσιαση του υφαλου μου,ελπιζω να μην εγινα κουραστικος.ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στο GAB,γιατι χωρις αυτο δεν θα τα ειχα καταφερει τοσο καλα,κ ενα δευτερο ευχαριστω στους συντοπιτες μου andreas213 k chrisx.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!φωτο!!!!!!!

kwstas arta
02-01-11, 22:32
μετα απο σχεδον ενα χρονο ζωης πιστευω οτι πρεπει να ακουσω ολα τα σχολια σας για να γινω εγω κ ο υφαλος μου καλυτεροι.το ενυδρειο ειναι το Juwel Rio 300,σκιμμερ Deltec MCE600,δυο κυκλοφορητες Hydor Koralia (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=702) evolution 5200litra k2800,φωτισμος 4χ54 τ5 δυο λευκες marine k δυο ακτινικες.η φωτοπεριοδος ειναι δεκα ωρες.το φιλτρο του ενυδρειου εχει μεσα ανθρακα,αντιφωσφορο,θερμαντηρα300watt κ τον μαμισιο κυκλοφοριτη 1000λιτρα/ωρα για αναδευση.υπαρχουν περιπου 60-70κιλα βραχου κ 60κιλα αραγωνιτης.απο 'ζωντανα'εχουμε'ασπονδυλα 2Lysmata amboinensis,2Lysmata wurdemann(οι οποιες ειναι μονιμα κρυμμενες),5Nassarius distortus,5Turbosnail sp.)τα ψαρακια μου ειναι τα εξης,2Amphiprion ocellaris,2Amphiprion clarkii,2Pterapogon kaudernι,2Sphaeramia nematoptera,1Zebrasoma flavescens,1Paracanthurus hepatus,1Ecsenius midas,1Gobiodon atrangulatus,1Amblyglyphidodon aureus,1Labroides dimidiatus,1Pseudocheilinus hexataenia, 1Nemateleotris decora .κορραλια-soft corals-Actinodiscus sp,Rhodactis inchoata,Rhodactis sp,Ricordea,μανιταρια.Sinularia sp,Sarcophyton sp,Protopalythoa sp,Zoanthus sp,xenia sp,Briareum sp.LPS-Caulastrea curvata,Caulastrea furcata,Favites spp,Euphyllia glabrescens,Euphyllia paradivisa,κ3 σπειρογραφοι.η φροντιδα του ενυδρειου ειναι η εξης-καθε 15 μερες αλλαγη 30 λιτρα,καθε βδομαδα προσθηκη 'ζουμιων' της Seachem ασβεστιο,ιοδινη,στροντιο,μαγνησιο,ιχνοστιχια.αυτη ηταν η παρουσιαση του υφαλου μου,ελπιζω να μην εγινα κουραστικος.ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στο GAB,γιατι χωρις αυτο δεν θα τα ειχα καταφερει τοσο καλα,κ ενα δευτερο ευχαριστω στους συντοπιτες μου andreas213 k chrisx.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!φωτο!!!!!!!

kwstas arta
02-01-11, 22:33
παιδια sorry ασ καθαρισει καποιοσ το θεμα

jimmis1974
02-01-11, 23:18
:smt118 τα λογια ειναι περιτα, πραγματικα υπεροχο!!!!!

achisael
03-01-11, 15:30
Kωστα ειναι πολυ ωραιο.. ειναι ολοιδιο (η σχεδον ολοιδιο με ενα που εχω δει απο κοντα...) :o:o:o

Πάνος
04-01-11, 12:32
ωραιο το ενυδρειο σου.
αυτο που θα προτεινα για να γινει ακομη καλυτερο ειναι η κορυφογραμμη των βραχων να μην ειναι τοσο ευθεια. δινει μια αφυσικη συμμετρια..
αν εχεις τη δυνατοτητα να μετακινησεις βραχο και να δημιουργησεις βουναλακια και κοιλαδες νομιζω πως θα ευχαριστηθεις κι εσυ περισσοτερο το αποτελεσμα.

kwstas arta
05-01-11, 17:47
μια ακομα με καλη φωτογραφικη και ακολουθουν και αλλες

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-n518-kwstasarta-dsc_0082.jpg


σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας σχολια

Κλεόβουλος
05-01-11, 17:58
:smt120Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι:smt041

kwstas arta
05-01-11, 18:16
και αλλες

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-n518-kwstasarta-dsc_0077.jpg





http://www.aquatek.gr/rimages/albums-n518-kwstasarta-dsc_0078.jpg
-------------------------
και μια γενικη



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-n518-kwstasarta-dsc_0083.jpg

sps4ever(niktso)
05-01-11, 18:33
Συγνώμη αλλά το στήσιμο του βράχου μόνο προβλήματα θα σου φέρει σε βάθος χρόνου. Προσπάθησε να φτιάξεις κενά στα πλάγια και στη μέση και να αυξήσεις την απόσταση από το πίσω τζάμι.

λατσε τζενη
06-01-11, 00:31
πολυ ωραιο Κωστα τελειο, απλα με το βραχο με οσα διαβαζω και εγω μηπως οντως αργοτερα να εχεις προβλιμα,πρεπει οι βραχοι να εχουν κενα με ταξι τους ωστε να περναει αναμεσα το νερο...βεβαια οι εμπιρει θα στα πουνε καλυτερα

giannisqq
06-01-11, 00:59
παρα πολυ καλο!!!!

vaggeliscookman
06-01-11, 18:29
χρονια πολλα κ καλη χρονια Κωστα,υγεια κ παντα τετοιες ομορφιες!!!πολλα μπραβο!

j.p.
08-01-11, 19:05
πολύ όμορφο κώστα, πολύ ζωηρά χρωμματα και όπως πάντα τα θαλασσινά ψαράκια όλα τα λεφτά.

kwstas arta
10-01-11, 21:14
βαγγελη,γιαννη ευχαριστω για τα καλα σας λογια,οσο αφορα τα στησιμο του βραχου,εχει αρκετο χωρο στο πισω τζαμι και ειναι γεματο σπηλιες.εξαλλου μερικοι υποστηριζουν οτι οσο περισσοτερο secret zone δημιουργεις τοσο καλυτερα για τον υφαλο,κ την βιολογια του.