PDA

Επιστροφή στο Forum : Your help please: Costapur


vsavvas
11-03-03, 17:46
Χτες παρατήρησα έναν S.A.E. να κάνει πλάγιες μανούβρες σαν να ξύνεται και πετάχτηκα από τον καναπέ. Πάνω που πήγα να ηρεμήσω (δεν είχε κανένα εξωτερικό σημάδι) είδα και ένα guppy να κάνει το ίδιο (και αυτό χωρίς εξωτερικά σημάδια).

Στο σπίτι έχω costapur και λεω να ξεκινήσω προληπτικά θεραπεία αν και σήμερα δω τα ίδια συμπτώματα. Επειδή μάλλον έχασα τις οδηγίες μπορεί κάποιος να μου τις θυμίσει;

Κατά τα άλλα ξέρω: ανέβασμα στην θερμοκρασία, αλλαγή νερού, θεραπεία για καμιά εβδομάδα, κλπ.

Thanks

Giorgos
11-03-03, 20:10
Πριν κάνεις οποιαδήποτε δραστική κίνηση με φάρμακα καλό θα ήταν να κάνεις πρώτα τις καθιερωμένες μετρήσεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3. Να ξέρεις πως τα φάρμακα θα πρέπει να είναι πάντα η τελευταία επιλογή.

ASCCO1
11-03-03, 20:22
οταν λες ανεβασες θερμοκρασια ποσο δηλαδη???
τα guppies δεν ειναι ιδιαιτερα ευτηχησμενα στις μεγαλες θερμοκρασιες << για πολυ καιρο>>

vsavvas
12-03-03, 12:25
Εχτές, μετά από λεπτομερή έλεγχο, δεν παρατήρησα τίποτα αξιοπερίεργο οπότε και δεν προέβη σε ενέργειες. Δεν είχα κάνει καμία κίνηση όπως σας είπα απλά επειδή κάτι δεν μου άρεσε ετοιμαζόμουν για τα χειρότερα. Το ενυδρείο είναι σταθερό αρκετό καιρό τώρα και από μετρήσεις έχω εικόνα μόνο από ΝΟ3 τα οποία είναι πολύ χαμηλά (1-5 ppm). Θα κάνω και τις υπόλοιπες, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Επειδή διάβασα ότι για ick καλό είναι να ανεβάσεις την θερμοκρασία για λίγο (30C) το ανέφερα Μάνθο. Σήμερα είναι στους 26C.

Εκείνες τις οδηγίες για το Costapur τις έχει κανείς;

george
12-03-03, 15:00
Στο Ιταλικο site της sera http://seraitalia.com/educational/diagnosi/sera_costawert.htm
αναφερει τα εξης :

Αφαιρεση του ενεργου ανθρακα (αν υπαρχει)
Ανεβαζουμε την θερμοκρασια στους 29-30 βαθμους
Βαζουμε 8 σταγονες ανα 25 λιτρα (ή αν εχουμε την συσκευασια των 50 ml βαζουμε 20 σταγονες ανα 20 λιτρα) την πρωτη και την τριτη μερα της θεραπειας ( αν εχουμε Νεον μειωνουμε την δοση στο μισο).
Αν χρειαστει επαναλαμβανουμε την θεραπεια την 5η μερα.
Μετα απο 2-3 μερες επαναφερουμε την θερμοκρασια στους 25.
Προσθετουμε ενεργο ανθρακα για 2 μερες.
Κανουμε αλλαγη νερου 25%.
Επαναλαμβανουμε την θεραπεια (με μιση δοση) μετα απο 15 μερες απο το τελος της πρωτης θεραπειας ακομα και αν εχουν φυγει τα λευκα στιγματα απο τα ψαρια !

vsavvas
12-03-03, 22:19
Merci :wink: