PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΜΜΟΣ


HZULL
11-03-03, 09:58
Καλημέρα!
Στο νεο μου ενυδρείο σκοπεύω σαν υπόστρωμα να χρησιμοποιήσω τον ψιλό χαλαζία απο το προηγούμενο αλλα και ψιλή ποταμίσια αμμο .
Είναι σωστό? και αν ναι μήπως θα έχω πρόβλημα με το καθάρισμα?(δεν έχω φίλτρο βυθού)
Πριν απο την χρήση θα την πλυνω καλα και θα μείνει για λίγο σε διάλυμα με ΕΚΤΟΖΟΝ.
Και τέλος τι πάχος πρέπει να έχει το υπόστρωμα?
(το προηγούμενο ενυδρειο ήταν 120χ40χ55 και το νεο 200χ50χ65 και μέσα ζούνε κιχλίδες)

nkarvounis
11-03-03, 10:50
Χρησιμοποίησε χαλαζιακή άμμο 0,75-1,25mm. Σκούρο χρώμα (σκούρο χρώμα ώχρας) κόστος ~ €4/5Kg. Πιστεύω ότι με 7 cm υπόστρωμα θα είσαι OK , αυτό είναι περίπου 120 Kg

HZULL
11-03-03, 11:18
Δηλαδή τζάμπα μάζευα άμμο απο το ποτάμι?

nkarvounis
11-03-03, 11:23
IMO πάντα, πιστεύω πως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις, αφού κάνεις τους απαραίτητους ελέγχους και την βράσεις πρώτα

HZULL
11-03-03, 12:44
Είμαι ήδη ένα βήμα πριν το διαζύγιο :D .......αν αρχίσω να βράζω και 120kg άμμο κατσαρολάκι , κατσαρολάκι ...είναι πλεον θέμα επιβίωσης(δικής μου)
Αν γίνεται γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για τους ελέγχους που λες και αν υπάρχει άλλος τρόπος για να αποφύγω το βράσιμο.
Γράψε κάτι και για την καθαριότητα!

george
11-03-03, 13:18
Tι κιχλιδες θα εχεις στο ενυδρειο σου ?

HZULL
11-03-03, 13:20
MALAWI κυρίως

Tolis
11-03-03, 13:55
Ενα καλο πλυσιμο με λιγη χλωρινη διαλυμενη στο νερο αρκει.
Αρκει να ξεπλυνεις μετα την αμμο αρκετα χερια μεχρι να φυγει καθε μυρωδια χλωρινης, κι αφου φυγει καθε μυρωδια χλωρινης, να κατσει και να ανακατευτει σε νερο που θα εχεις προσθεσει αντιχλωριο.

stefanos.f
11-03-03, 16:28
Εμμμ... αν μου επιτρεπεται... :roll: θα ηθελα να προσθεσω και εγω το εξης... Ουδεποτε και σε κανενα απο τα ενυδρεια που στρωσαμε με αμμο, δεν την βαλαμε σε χλωρινη η την βρασαμε! Την ξεπλυναμε ομως παρα μα παρα πολλες φορες με αφθονο νερο, σκετο νερο αφου βεβαια πριν την κοσκινησαμε δυο φορες απο ψιλη σιτα για να αφαιρεσουμε σκουπιδια, πετρες, γοπες και ξυλαρακια! Το ιδιο καναμε και σε ολα τα ενυδρεια που εχουμε στρωσει με αμμο! Πλυσιμο μεσα σε μια λεκανη μεχρι να σταματησει να δημιουργει αφρο στην επιφανεια και να μην θολωνει το νερο! Υπ οψιν οτι εμεις χρησιμοποιουμε θαλασσινη αμμο απο την παραλια του Αλιμου, που οπως θα φανταζεστε και εσεις δεν ειναι και το πιο καθαρο μερος για να μαζεψεις αμμο για ενυδρειο και παρ αυτα No Problem! :wink:

Tolis
11-03-03, 16:46
Δεν διαφωνω καθολου.
Απλως εγω θα ημουν πιο προσεκτικος επειδη μιλαμε για ποταμισια αμμο - με ενδεχομενως παθογενη ζωυφια πιο "κοντινα" σε μας απ'οτι της θαλασσινης.

batza
18-03-03, 20:11
Να δοσεις ιδιετερη προσοχη στεις γοπες :roll: :roll: για φαντασου τα ψαρακια σου να κολιμπουν με μια τσιγαρουκλα 5m στο στομα :?: :roll: :roll: Ειναι αντιεσθιτικο :shock: :shock: :shock:

harris
19-03-03, 18:20
έχετε υπόψη σας ότι μέχρι μέσα απριλίου είναι η τελευταία ευκαιρία για να μαζέψετε άμμο από παραλία της αττικής. μετά τα μέσα ιουνίου απ΄όπου κ να πάρετε (εκτώς κ αν είστε ο χιουι, ο λιούι κ ο ντιούι) θα έχει αντιηλιακό κ να μην πω τι άλλο. μετά το Νοέμβρη πάλι. οπότε, βάλτε δυο τσουβαλάκια στο πατάρι, έτσι να υπάρχει.

Entreri1221
08-07-03, 02:41
Μαζεψα αμμο απο μια παραλια αλλα οχι απο εξω.
Μπηκα μεσα μιας και ηταν ρηχα και γεμισα μια μεγαλη σακουλα
καπου στα 40 κιλα το εκανα για να αποφυγω γοπες απο τσιγαρα κλπ
Επραξα σωστα;Θα τη χρησιμοποιησω σε κανα δυο μηνες.
Δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα;

stefanos.f
08-07-03, 18:13
Κοιτα σιγουρα θα ειναι καθαροτερη απο αυτην της παραλιας αλλα ακομη και αν χρησιμοποιουσες αυτην της παραλιας με ενα καλο ξεπλυμα θα ησουν 100% ενταξει! Εγω θα ελεγα μιας και εχεις τοσο χρονο μπροστα σου να την ξεπλυνης απο τωρα καλα και μετα να την αφησεις στον ηλιο για οσο περισσοτερο μπορεις... Μεχρι τον Σεπτεμβριο η αμμος σου θα ειναι τελεια :!: :wink: Για να μην πω πολυ πολυ νωριτερα!

Entreri1221
14-07-03, 16:32
Πλυσιμο μεσα σε μια λεκανη μεχρι να σταματησει να δημιουργει αφρο στην επιφανεια και να μην θολωνει το νερο! :Αυτος ο αφρος τι ειναι;Παντως δεν υπαρχει φορα
που να εχω στησει ενυδρειο και να μη θολωσει τις πρωτες μερες.
Δεν εχω βαλει ακομα φιλτρο(Εχω ενα στρωμενο 2217 που τρεχει στο 470αρι και θα το βαλω μαζι με τα ψαρια) και το νερο δυο μερες
τωρα ειναι ομιχλωδες.Τι λετε να βαλω το ζευγαρι venustus μεσα μαζι
με το φιλτρο;ή να περιμενω να ξεθολωσει το νερο.

stefanos.f
14-07-03, 21:42
Οπωσδηποτε θα περιμενεις να ξεθωλωσει το νερο πριν βαλεις εκει μεσα τα N.venustus... Οταν μιλαγα για αφρο, εννοοουσα οτι μερικες φορες ενω η αμμος εχει καθαριστει (φαινομενικα) δημιουργει στην επιφανεια εναν ρημαδι αφρο ο οποιος φευγει σιγα σιγα αλλα αργα... προτιμοτερη η θολουρα η οποια σε 1-2 μερες εχει εξαφανιστει... και ακομη προτιμοτερο να εχουμε αφιερωσει κανα δυο ωρες παραπανω στο καθαρισμα της αμμου ετσι ωστε να μενει το νερο κρυσταλλο, οταν ερθει η ωρα να το προσθεσουμε :wink: :lol: :lol: :lol: Φαινομενα θολουρας και αφρου εμφανιζονται μονο οταν δεν εχει γινει σωστος καθαρισμος ή οταν γεμιζουμε το ενυδρειο με πιεση και επιτρεπουμε την απ ευθειας επαφη του νερου με την αμμο κατα το γεμισμα! :wink:

pavloukos
21-12-03, 15:03
Παιδιά για αφρικάνικες κιχλίδες, η ξανθιά άμμος από παραλία είναι ΟΚ ή θα πρέπει γενικώς να έχουμε σκουρόχρωμη άμμο;

γαυρος
21-12-03, 15:10
η απο παραλια η αγοραστή,οτι χρωμα θες παιρνεις !ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΟΝΟ !! :wink: