PDA

Επιστροφή στο Forum : Στησιμο ενυδρειου 200 λιτρων...


irongud
27-12-10, 21:49
γεια σας παλικαρια. ωραια τα ουρανοτοξοψαρα σας. μπορω να βαλω ενα κοπαδακι σε ενα 200αρι με σκαλαρια , γκουραμι και κριμπ? η ιριαθερινα μου αρεσε αλλα και αλλα που εχετε.

irongud
27-12-10, 22:31
9 pseudomugil gertrudae σε 54αρι φουλ φυτεμενο με γαριδες red cherry.Απλα απιστευτα ψαρια!!!

ΟΥΑΟΥ! τα ειδα πραγματικα πανεμορφα. μπορω να βαλω μερικα τετοια στο ενυδρειο που ειπα πιο πανω? 200 λτ με σκαλαρια γκουραμια κριμπ.

Dimis
27-12-10, 22:43
Ειναι πολυ μικρα τα gertrudae...Ισως τα σκαλαρια τα θεωρησουν ως τροφη!
Τι παραμετρους νερου εχεις και ποσα σκαλαρια-γκουραμια-κριμπς εχεις συνολικα?

irongud
28-12-10, 01:32
ειμαι στην επιλογη κατοικων για το ενυδρειο που ξεκιναω να φτιαχνω αμεσα. σκεφτομαι 2-4 σκαλαρια 2-4 γκουραμια 2 κριμπ 6-7 κορυ και 2 ανσιστρους και ενα κοπαδι απο κατι. τα τετρα δε με εντυπωσιαζουν πολυ γιατι πρεπει να βαλω μεγαλοσωμα και μου αρεσαν πολυ τα ειδη αυτα. πιθανολογω να βαλω μονο απο ενα ζευγος απο το καθε ειδος που θελω και ισως την ιριαθερινα που φτανει τους 5 ποντους αν δεν την πειραζουν 6-7 ψαρια.

kotsos83
28-12-10, 17:45
ειμαι στην επιλογη κατοικων για το ενυδρειο που ξεκιναω να φτιαχνω αμεσα. σκεφτομαι 2-4 σκαλαρια 2-4 γκουραμια 2 κριμπ 6-7 κορυ και 2 ανσιστρους και ενα κοπαδι απο κατι. τα τετρα δε με εντυπωσιαζουν πολυ γιατι πρεπει να βαλω μεγαλοσωμα και μου αρεσαν πολυ τα ειδη αυτα. πιθανολογω να βαλω μονο απο ενα ζευγος απο το καθε ειδος που θελω και ισως την ιριαθερινα που φτανει τους 5 ποντους αν δεν την πειραζουν 6-7 ψαρια.
θα σου προτυνα να διαλεξεις ψαρια απο την ιδια περιοχη με τις ιδιες παραμετρους νερου.αφου θελεις λοιπων σκαλαρια τοτε μπορεις να τα συνδιασεις με κορυ,αγκιστρους και ενα κοπαδι καρδυναλιους η ροδοστομους.τα ουρανια τοξα δεν τεριαζουν.

irongud
28-12-10, 19:47
θα σου προτυνα να διαλεξεις ψαρια απο την ιδια περιοχη με τις ιδιες παραμετρους νερου.αφου θελεις λοιπων σκαλαρια τοτε μπορεις να τα συνδιασεις με κορυ,αγκιστρους και ενα κοπαδι καρδυναλιους η ροδοστομους.τα ουρανια τοξα δεν τεριαζουν.
μαλιστα. με ενα ζευγος σκαλαρια και τα αλλα που ειπες τα οποια ειναι στο προγραμμα (κορυ, ανσιστρους) ενα κοπαδι 10-15 ατομων ροδοστομους μπορουν να μπουν 2 περλ γκουραμι και 2 κριμπ?
ταλαιπωρω λιγο το θεμα και ζητω συγνωμη δε θα ποσταρω αλλο εδω αφου δε μπορω να βαλω ουρανια τοξα. μονο μια απαντηση στην παραπανω ερωτηση. ευχαριστω.

kotsos83
28-12-10, 22:15
μαλιστα. με ενα ζευγος σκαλαρια και τα αλλα που ειπες τα οποια ειναι στο προγραμμα (κορυ, ανσιστρους) ενα κοπαδι 10-15 ατομων ροδοστομους μπορουν να μπουν 2 περλ γκουραμι και 2 κριμπ?
ταλαιπωρω λιγο το θεμα και ζητω συγνωμη δε θα ποσταρω αλλο εδω αφου δε μπορω να βαλω ουρανια τοξα. μονο μια απαντηση στην παραπανω ερωτηση. ευχαριστω.
τα κριμπενσις θελουν σκληροτερο νερο και θα σου χτυπανε τα κορυ οταν γινουν ζευγαρι,τα γκουραμι δε γνωριζω.θα σου προτυνα ενα ζευγος ραμιρεζι.

irongud
28-12-10, 22:28
τα κριμπενσις θελουν σκληροτερο νερο και θα σου χτυπανε τα κορυ οταν γινουν ζευγαρι,τα γκουραμι δε γνωριζω.θα σου προτυνα ενα ζευγος ραμιρεζι.

ειναι πιο ηρεμα τα ραμιρεζι? θα ειναι οκ με τους υπολοιπους συγκατοικους?

Πάνος
29-12-10, 14:14
σκαλαρια κορυ ανκιστρους ροδοστομοι και ραμ ειναι καλος συνδυασμος.
στις αναπαραγωγικες διαδικασιες θα υπαρχει βεβαια μια καποια ενταση....

kotsos83
29-12-10, 22:19
σκαλαρια κορυ ανκιστρους ροδοστομοι και ραμ ειναι καλος συνδυασμος.
στις αναπαραγωγικες διαδικασιες θα υπαρχει βεβαια μια καποια ενταση....
:smt023:smt023:smt023

irongud
29-12-10, 22:28
διαβασα πως τα ραμ ειναι πολυ ευαισθητα σε αλλαγες στις τιμες του νερου αληθευει?

Dimis
30-12-10, 00:18
αληθευει...