PDA

Επιστροφή στο Forum : sylvania aquastar


rospy
28-12-10, 20:19
Καλησπέρα!!Θα ήθελα τη βοήθειά σας...Θέλω να αλλάξω τη λάμπα μου, τ8 25w(75cm) και δεν έχω διάθεση για 25ευρα++ Έτσι ξεκίνησα έρευνα αγοράς σε ηλεκτρολογικά μαγαζιά.....Όμως η μόνη λάμπα που βρήκα (στα 75cm)είναι η sylvania aquastar.Γνωρίζετε κάτι;Την έχετε χρησιμοποιήσει; (οι πωλητές δεν ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικοί...αυτό που βρήκα 10000 kelvin:smt120 έχω διαβάσει πως είναι καλύτερα 5500-6500k)

maikl
28-12-10, 22:30
Αν και λεει οτι κανει για ενυδρεια,προσωπικα δεν την εμπιστευτηκα ποτε λογω των πολλων κελβιν....

diaton101
28-12-10, 22:36
Η aquastar εχει φασμα εκπομπης στο κυανο και το κιτρινο περισσοτερο.
Εφοσον τα φυτα δεσμευουν ερυθρο και κυανο για τη φωτοσυνθεση αν παρεις την aquastar πιστευω θα σου λειπει και μια λαμπα στο ερυθρο.

Γιατι δεν παιρνεις την Sylvania Grolux που εχει φασμα στο ερυθρο και το κυανο και να τη συνδυασεις με μια daylightstar?

Ενας αλλος λογος που συνδυαζουμε λαμπες ειναι για να φαινονται πιο "φυσικα" τα χρωματα του ενυδρειου, των ψαριων και των φυτων μας.

rospy
28-12-10, 22:41
Η αλήθεια είναι ότι πριν ανοίξω το θέμα έψαξα αρκετά στο φόρουμ και δεν έβγαλα συμπέρασμα, παρόλο που κάποιοι τις προτείνουν σε συνδυασμό κυρίως με grolux. Ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να' χει.
-------------------------
Το κακό είναι ότι έχω ιδιαίτερο μήκος,δηλ. 75cm/25w, και δε βρίσκω grolux, ούτε daylightstar μέχρι στιγμής

diaton101
28-12-10, 22:52
Τοτε παρε μια aquastar και μια normal daylight πχ της philips, osram η οποια βρεις διαθεσιμη.

rospy
28-12-10, 22:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η daylight θα μου δώσει το ερυθρό που λείπει από την aquastar;

pavlos t
28-12-10, 23:32
ριξε μια ματια
εδω (http://www.kafkas.gr/index.php?maincat=8&shopid=18)
πριν μια εβδομαδα πηρα την ιδια διασταση παρε ενα τηλ.