PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε αρχάριο για Νανοκιχλίδες δυτικής Αφρικής


mikrosaquaristas
29-12-10, 11:09
Κοντεύω δυό χρόνια που το ψάχνω (όχι συνεχώς γιατί έχω και άλλα Project να τρέχουν παράλληλα...) και μετά απο ξεπέρασμα της "ξέρας" που συνάντησα με το νερό του δήμου εδώ (αγωγιμότητα 2000- σκληρότητα 60 και άλλα τρελά νούμερα)
κατέληξα σε 200 λίτρα φυτεμένο με νανοκιχλίδες δυτικής αφρικής και κάποιο είδος κοπαδόψαρου (μετά απο συμβουλές καλών φίλων)
Αυτό που "αγαπάω" είναι το ενυδρείο μου να είναι βιοτοπικό :) με καλύπτει απο ηθικής απόψεως :):):)

Προτάσεις για είδη με πρώτο μέλημα την ευκολία αναπαραγωγής (όχι ότι "καίγομαι" για γέννες,αλλά επειδή αυτό είναι μιά σαφής ένδειξη ότι τα ψαράκια ζούν σε "ιδανικές συνθήκες" αλλά και την συμβατότητα με το επίπεδό μου το οποίο είναι "Αρχάααααριος" :):):)

επίσης προτάσεις για φυτά :cool:

και όχι....μην ανησυχείτε....δεν θα σας φωνάξω απο το σπίτι να κολλήσουμε τα τζάμια ή να στήσουμε το ενυδρείο....ας κάνω και κάτι μόνος μου :):):)

Και αν κάποιος έχει φωτογραφίες απο παρόμοιο ενυδρείο παρακαλώ όπως και πάραυτα παραθέσει το link
:smt052
-------------------------
Τα Kribensis είναι νανοκιχλίδες? τρώνε τα φυτά?
με τι άλλα ψάρια συμβιώνουν στους βιότοπούς τους?

Πάνος
29-12-10, 13:22
μιας και σε ενδιαφερει ο βιοτοπικος χαρακτηρας σε ενδιαφερουν και οι παραμετροι....εφοσον εχεις τοοοοσο σκληρο νερο οσο λες τοτε οι κιχλιδες δυτικης αφρικης δε σου κανουν καθως θελουν εστω μετρια μαλακο.
το νερο σου ειναι πολυυυ σκληρο οποτε καλυπτει καλυτερα τις αναγκες των ζωοτοκων και των κιχλιδων της ανατολικης αφρικης (μαλαουι-τανγανικα) ή της κεντρικης αμερικης.
σε 200 λιτρα μπορεις να κανεις μαλαουι με ενα μονο ειδος (καποιοι θα σου πουν και 2)...ενω σε τανγκανικα μπορεις να κανεις συνδυασμους με περισσοτερη ποικιλια.

τα κριμπς ειναι νανοκιχλιδες..θα αναπαραχθουν και σε σκληρο νερο....απλα για το βιοτοπικο του θεματος θα σου προτεινα ψαρια που να ταιριαζουν περισσοτερο απο τα κριμπς στο πολυ σκληρο νερο της περιοχης σας.

mikrosaquaristas
29-12-10, 14:55
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Γεγονός είναι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης αλλά εμφιαλωμένο....ακούγεται δαπανηρό αλλά πραγματικά μετά απο μιά οικονομοτεχνική έρευνα που έκανα και κυρίως λόγο της μαζικής παραγγελίας εμφιαλωμένου νερού που κάνουμε πολλοί γείτονες μαζί μου έρχεται πολύ φτηνότερο να χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο νερό παρά συστήματα καθαρισμού του δημοτικού νερού......:cool:

Μάλιστα τα 200 λίτρα τα υπολόγισα με λογική ότι το μέγεθος είναι ΟΚ για το χώρο που διαθέτω και με 20-30 λίτρα την εβδομάδα αλλαγή νερού θα είναι ΟΚ (αν δεν κάνω λάθος) :)

Απο εκεί και πέρα μου αρέσουν τα φυτεμένα ενυδρεία περισσότερο απο τα πετρώδη και τα σχετικά ήρεμα ψάρια περισσότερο απο τα υπερδραστήρια -γιαυτό και άλλαξα ρότα απο τα μαλάουι που αρχικά σχεδίαζα.....
Μετά μου αρέσουν διάφορα ψάρια απο εμφάνιση αλλά ή είναι απαιτητικά ,όπως οι δίσκοι
ή δεν ταιριάζουν σε φυτεμένα ενυδρεία....
ή γεννάνε σαν κουνέλια :p όπως τα ζωοτόκα και δεν έχω ευκολο τρόπο να διαθέσω τα μωρά....

οπότε απο δώ κι απο κεί κατέληξα ,μέχρι στιγμής στα Κριμπς και τώρα ψάχνω για το στήσιμο ενός βιότοπου για αυτά....
τα φυτά απο όσο διάβασα δεν τα πολυτρώνε
για αρχάριους είναι σχετικά ευκολα
τι άλλα ψάρια όμως συμβιώνουν με αυτά?
και τι φυτά υπαρχουν στους βιότοπούς τους...?

πιο πολύ απο όλα μου αρέσουν τα πολυμελή κοπαδάκια μικρόψαρων όπως τα νέον τέτρα και άλλα παρόμοια .... αλλά αυτά είναι αμερικάνικα μαλλον.....

pagos4
29-12-10, 15:01
Γεγονός είναι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης αλλά εμφιαλωμένο

Τελικά έxουμε πολλούς τρελούς στο forum.
(εννοείται οτι κάνω πλάκα)

mikrosaquaristas
29-12-10, 15:10
και σοβαρά να το έλεγες φίλε μου....την σήμερον καλύτερα να σε χαρακτηρίζουν τρελό παρά οτιδήποτε άλλο.....

Κι όμως αν αναλογιστείς το αρχικό κόστος αγοράς Α.Ο. και την συχνότητα αλλαγής των υλικών της ενώ επεξεργάζονται νερό με πολύ TDS τρελλή αγωγιμότητα και κάργα Na Cl αλλά και Ca Mg θα ανακαλύψεις έκπληκτος ότι για 0,1 το λίτρο συμφέρει καλύτερα
+ ότι γλυτώνεις κι απο τα εργατικά της όλης φάσης και το νερό όντας σε 20λιτρη φιάλη διαχειρίζεται πιο ευκολα


ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όμως-όπως και να έχει

fishme1
29-12-10, 19:14
Αμα δεν βαζεις του δυκτιου και βαζεις εμφιαλωμενο τοτε μπορεις να βαλεις pelvicachromis pulcher ή Hemichromis lifalili που τα βρισκεις συχνα σε μαγαζια και αντεχουν σε λιγο σκληρο νερο

αν βαλεις σκληρα φυτα μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδακι congo tetra

δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43216

mikrosaquaristas
30-12-10, 01:29
:cool:
thanks!!!
-------------------------
υπέροχα ψάρια και κατατοπιστικότατο λίνκ!!!
-------------------------
οπότε μιλάμε για ένα ζευγάρι kribensis και 6 congo tetra σε 200 λίτρα νερό

όμορφο το βλέπω να γίνεται .... :)

Alex_Salonica
30-12-10, 01:42
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Γεγονός είναι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης αλλά εμφιαλωμένο....

θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πολλοί έχουν χάσει ψάρια από εμφιαλωμένο νερό, μαζι κι εγώ. Το πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά στο νερό αλλά στο τρόπο μεταφοράς και φύλαξης. Ειδικά το καλοκαίρι λίγο να μείνει στάσιμο και να το δει ο ήλιος θα έχεις πρόβλημα.

Εμφιαλωμένο νερό δεν πίνουμε πλέον ούτε οι ίδιοι.

QS-Plan
30-12-10, 01:54
θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πολλοί έχουν χάσει ψάρια από εμφιαλωμένο νερό, μαζι κι εγώ. Το πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά στο νερό αλλά στο τρόπο μεταφοράς και φύλαξης. Ειδικά το καλοκαίρι λίγο να μείνει στάσιμο και να το δει ο ήλιος θα έχεις πρόβλημα.
Εμφιαλωμένο νερό δεν πίνουμε πλέον ούτε οι ίδιοι.

Σωστότατο !!!
Αν πας για εμφιαλωμένο νερό, προτιμότερα είναι τα σκουρόχρωμα μπουκάλια και ακόμη καλύτερα τα σκουρόχρωμα γυάλινα μπουκάλια

mikrosaquaristas
30-12-10, 10:40
σημαντική παρατήρηση και ευχαριστώ πολύ :)

Να επισημάνω όμως ότι το νερό που αγοράζω είναι σε χαρτοκιβώτια τα οποία θεωρώ ότι δεν επιτρέπουν στο φώς να περάσει.
Το φώς είναι το πρόβλημα ή η θερμότητα?
... γιατί για αυτήν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν αποφευγεται

Και τι ακριβώς είναι το πρόβλημα? ουσίες του μπουκαλιού που περνάνε στο νερό?

---------------------------------------------------------------------------



Απο φυτά βρήκα ανουμπιες,βαλισνέριες, ferns και ελαιόχαρις - είναι όλα τους "σκληρά"
και βρίσκονται εύκολα?

QS-Plan
30-12-10, 10:55
Οι νομοθετικές απαιτήσεις, όπως αυτές παρουσιάζονται στον σχετικό Οδηγό του ΕΦΕΤ, όσον αφορά την αποθήκευση των εμφιαλωμένων νερών.

Έχω ανεβάσει όλο τον Οδηγό, μιας και δεν μπορούσα να κόψω το κομμάτι για τις απαιτήσεις κατά την αποθήκευση (μου έβγαζε αλαμπουρνέζικα ιερογλυφικά), οπότε μπορούμε να ανατρέξουμε και στα υπόλοιπα θέματα του Οδηγού σχετικά με το εμφιαλωμένο νερό.

Dimis
30-12-10, 11:13
Αφου πας για Δυτικη Αφρικη οι ανουμπιες,οι βαλλισνεριες,οι bolbitis heudeloti και η ελεοχαρις ειναι μια χαρα,επειδη τα λιτρα σου το επιτρεπουν βαλε και κανα κρινουμ,το calamistratum ειναι υπεροχο.

Πάνος
30-12-10, 12:25
και γιατι αντι για κριμπς που θελουν πιο μαλακο νερο δε βαζεις κιχλιδες κεντρικης αμερικης με παρομοια συμπεριφορα?? μαζι με φυτα κεντρικης αμερικης...το λεω για να μην εχεις εξοδα εμφιαλωμενου. 20 λιτρα τη βδομαδα σε 200αρι τα θεωρω λιγα για αλλαγη...

mikrosaquaristas
30-12-10, 15:42
Έχω ένα χρόνο περίπου που ψάχνω για το νερό- δεν γίνεται τίποτα σας λέω....είναι και πολύ σκληρό και πολύ υφάλμυρο (αντίσταση στον θερμοσίφωνα αλλάζω ανα 5 μήνες...:( )
και το αποκορύφωμα είναι ότι η μέτρηση του νερού αλλάζει αν 2-3 μήνες....δεν είμαι για τέτοια....δυστυχώς :(
έχουν κι άλλοι Α.Ο. στην περιοχή και τα αναλώσιμα πάνε σαν τα πουκάμισα
-οι αποσκληρυντές παράγουν πολύ διαβρωτικό νερό αφού για να αφαιρέσουν ασβέστιο προσθέτουν νάτριο το οποίο ήδη υπάρχει μαζί με πολύ χλώριο zwzwzw

Στα 200 λίτρα πόσο νερό είναι "καλή αλλαγή" ???
-------------------------
Οι νομοθετικές απαιτήσεις, όπως αυτές παρουσιάζονται στον σχετικό Οδηγό του ΕΦΕΤ, όσον αφορά την αποθήκευση των εμφιαλωμένων νερών.

Έχω ανεβάσει όλο τον Οδηγό, μιας και δεν μπορούσα να κόψω το κομμάτι για τις απαιτήσεις κατά την αποθήκευση (μου έβγαζε αλαμπουρνέζικα ιερογλυφικά), οπότε μπορούμε να ανατρέξουμε και στα υπόλοιπα θέματα του Οδηγού σχετικά με το εμφιαλωμένο νερό.

Πολύ χρήσιμο!!! αλλά...91 σελίδες :rolleyes::rolleyes::rolleyes:???

όταν έπαθες την ζημιά με τα ψάρια -απο τί το έπαθες?
εγώ σκεφτόμουν ότι θα ρίχνω στην φιάλη τα απαραίτητα χημικά θα περιμένω μιά δυό μέρες και μετά θα το ρίχνω στα ψαράκια...

Alex_Salonica
30-12-10, 19:01
Στα 200 λίτρα πόσο νερό είναι "καλή αλλαγή" ???
-------------------------

όταν έπαθες την ζημιά με τα ψάρια -απο τί το έπαθες?
εγώ σκεφτόμουν ότι θα ρίχνω στην φιάλη τα απαραίτητα χημικά θα περιμένω μιά δυό μέρες και μετά θα το ρίχνω στα ψαράκια...

Καλό είναι κάθε εβδομάδα να αλλάζεις το 1/3 του νερού σου.

Δεν ξέρω τι είχε μέσα το νερό πάντως με το που το έριξα ψόφησαν όλα! Ούτε σαλιγκάρια έμειναν ζωντανά, ε με την ιδέα ότι μπορεί να το είχα πιει εγώ αυτό νερό δεν ξαναπλησίασα εμφιαλωμένο

Πάνος
30-12-10, 19:09
Έχω ένα χρόνο περίπου που ψάχνω για το νερό- δεν γίνεται τίποτα σας λέω....είναι και πολύ σκληρό και πολύ υφάλμυρο (αντίσταση στον θερμοσίφωνα αλλάζω ανα 5 μήνες...:( )
και το αποκορύφωμα είναι ότι η μέτρηση του νερού αλλάζει αν 2-3 μήνες....δεν είμαι για τέτοια....δυστυχώς :(..
θα με τρελλανεις !! :D
παντα ηθελα ενα μεγαλο υφαλμυρο βιοτοπικο και με κρατουσε το κοστος του αλατιου.(βγαινει πιο πολυ απο το θαλασσινο ενυδρειο γιατι στο θαλασσινο οι αλλαγες ειναι μικρης ταξεως ενω το υφαλμυρο το χειριζεσαι σαν γλυκο σε αυτο το θεμα)..αν το νερο ειναι ετσι οπως λες ...ξερεις τι υπεροχα ψαρια εχει ο υφαλμυρος βιοτοπος??? :rolleyes:

mikrosaquaristas
31-12-10, 13:10
Τον χειμώνα όμως δεν έχει σχεδόν καθόλου θάλασσα στο νερό μας ένεκα οι βροχές που απομακρύνουν την διείσδυση της θάλασσας ....

α
ξέχασα να σας πώ πως δεν έχω συναντήσει σε καμία μέτρηση ένδειξη χλωρίωσης του νερού απο τον δήμο-αυτό σας φαίνεται ασφαλές??????zwzwzwzw

Πάντως με στέλνεις για μιά "αναζήτηση" στα του υφάλμυρου....έστω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους :)
-------------------------
Καθώς συνεχίζω το διάβασμά μου ανακαλύπτω διάφορα ,όπως είναι λογικό


200 λίτρα νερό για θέρμανση θέλουν 200 watt ρευμα-για κυκλοφορία θέλουν 600 λίτρα την ώρα αντλία
και για φώτα άλλα 200watt ρευμα
και η οικονομική κρίση είναι εδω.......

Για ένα ζευγάρι kribensis και 6 congo tetra μήπως θα αρκούσαν και λιγότερα λίτρα νερό άρα και οικονομική επιβάρυνση???

εννοείται πως η φτηνότερη λύση είναι να μην βάλω καθόλου ενυδρείο :p αλλά δεν μου φαίνεται ώς και η βέλτιστη.....
και βέβαια δεν θέλω να στριμώξω τα ψαράκια αλλά στα υπονήματα και σε διάφορα σάιτ μελών του φόρουμ διαβάζω ότι και 80 λίτρα ίσως να είναι αρκετά...

ακούω απόψεις!!!!!!
-------------------------
αναλύοντας τις πιθανότητες ελάττωσης του μεγέθους θα ήθελα κάποιες συμβουλές

το φάρδος είναι σίγουρα σημαντικότερο του βάθους-αλλά, ποιό είναι ένα ελάχιστο βάθος για ένα ενυδρείο με τέτοια ψαράκια?
40 πόντοι μου ακούγονται οριακοί και για φάρδος και για βάθος,εσάς?
-------------------------
Αφου πας για Δυτικη Αφρικη οι ανουμπιες,οι βαλλισνεριες,οι bolbitis heudeloti και η ελεοχαρις ειναι μια χαρα,επειδη τα λιτρα σου το επιτρεπουν βαλε και κανα κρινουμ,το calamistratum ειναι υπεροχο.

αυτά τα φυτά δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα και CO2 απο μπουκάλα?

Dimis
31-12-10, 15:00
Ισως μερικες απαιτησεις εχει η ελεοχαρις.
Τα αλλα μπορουν να "τρεξουν" μονα τους.μια φορα την εβδομαδα μια ελαχιστη δοση γενικου λιπασματος μονο.Επισης το κρινουμ μια φορα το τριμηνο μια ταμπλετα στην ριζα του.

mikrosaquaristas
31-12-10, 19:58
Καλή χρονιά να έχουμε!!!

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια μέχρι τώρα!!!!!!

fishme1
31-12-10, 21:23
Εχε στον νου σου και την εικονα του ενυδρειου μεσα στο σπιτι σου πριν αρχισεις να παιζεις με τις διαστασεις

Για νανοκιχλιδες παντως και 20 και 40 ποντοι υψος καλα ειναι

mikrosaquaristas
31-12-10, 21:26
Καλή χρονιά και σε εσένα φίλε μου
εννοείται και στα σκυλιά σου(τα θεωρώ ένα μαζί σου έτσι κι αλλιώς :) )

fishme1
31-12-10, 21:33
Ευχαριστω , επισης :D

mikrosaquaristas
31-12-10, 21:35
:smt052
σε ευχαριστούμε 5 δίποδοι και 4 τετράποδοι :D:D:D:D:D