PDA

Επιστροφή στο Forum : νεος στο χωρο


georgetzes
05-03-03, 23:15
γεια χαρα σε ολους παιδια θελω την βοηθεια σας. εχω ενυδριο εδω και ενα χρονο, εδω και εξι μηνες εχω φυγει απο τα ιωαννινα και εχω παει σε ενα χωριο λογω διορισμου. λοιπον εδω και ενα μηνα ειχα απογοητευτει απο αρρωστιες πληρωνε εδω πληρωνε εκει αστα να παν τελοσ παντον ...... ωσπου βρεθηκατε εσεις. εχω ενα ενυδριο 120L ,εχω εξωτερικο φιλτρο fluval 104, περιεχει 4 σφουγκαρια ιδια μεταξυ τους, εν. ανθρακα (ehfi),κατι πετρες (EHFI SUBSTRAT),και κατι λευκους κυλινδρους. τα ψαρια μου ειναι ζωοτοκα τα πεντε που μου εμειναν. διαβαζοντας την σελιδα σας εχω παθει πλακα, εκει που το αγορασα δεν μου ειπε τιποτα για στρωσιμο κ.τ.λ. εχω καποιες ερωτησεις:
1. πρεπει να κανω νεα αρχη με στρωσιμo;
2. πρεπει να κανω απολυμανσεις με τι;
3. πρεπει να βαλω φυτα;
4. και αν υπαρχουν βιβλια ποια; και καποια διευθ. απο pet shop να μπορει να μου στελνει υλικα ταχυδρομικος;
5. χρειαζομαι αλλα υλικα και τι φαρμακα;

ευχαριστω για την υπομονη σας.

newfish
06-03-03, 02:14
Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

1) Απ’ την στιγμή που το ενυδρείο σου δουλεύει έξη μήνες, (λογικά) θα έχει στρώσει ήδη,
2) Απολύμανση στο ενυδρείο ή στο νερό του δεν έχω ξανακούσει.
3) Φυτά καλώ είναι να βάλεις, θα κάνουν τον χώρο που μένουν τα ψαράκια σου πιο φυσικό για αυτά, αλλά δεν είναι (πάντα) απαραίτητα.
4) Για βιβλία ρίξε μια ματιά στο http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=635 και για υλικά στο http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=187 και στο http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=68
5) Πρώτα απ’ όλα πες μας τι ψάρια, πόσα και πόσα καιρό τα έχεις.
Έχεις κάνει κάποια τεστ (Gh Kh Ph Nh3 No2 No3) στο νερό του ενυδρείου σου, καθώς και του δικτύου ύδρευσης της περιοχής που μένεις;
Εκτός από τα ψαράκια σου τι άλλο έχεις μέσα στο ενυδρείο;
Δώσε μας και κάποια περιγραφή από τις ασθένειες που είχες.

fighterfish
06-03-03, 13:00
Καλωσήρθες

Φυτα μπορούμε να σου στέλνουμε και εμεις ταχυδρομικώς αρκει να αναλαμβάνεις τα έξοδα (τα οποία δεν νομίζω να είναι τραγικά, σίγουρα θα σε συμφέρει)

Ηδη αν προσέξεις υπάρχει ένα Post του pavlos για οποιον ενδιαφέρετε, και αμα ρωτήσεις τι φυτά θέλεις όλο και κάποιος θα έχει κλαδέματα.
Για να μην πούμε οτι σχεδόν πάντα υπάρχουν κλαδέματα.

Αν προσθέσεις φυτά εκτος απο ομορφιά, θα δημιουργήσεις απείρως καλύτερες συνθήκες για τους ψάρηδες που έχεις...

Γράψε τι λάμπες έχεις στο ενυδρείο, αν και υπάρχουν φυτά που και με μια λάμπα θα πηγαίνουν σαν τρελλά...

sot-zoe
06-03-03, 13:27
Ψυχραιμια ο Παύλος ειπε οτι τα φυτα που δινει θελουν υψηλες απαιτησεις , οπως ας πουμε presurised CO2 και ολα τα λιπασματα .
Τωρα βεβαια ολο και καποια ευκολα φυτα θα εχουμε να του στειλουμε αλα ας απαντησει πρωτα στις υπολοιπες ερωτησεις του newfish και βλεπουμε τι θα γινει .
Επισης να μας πει και τι αλλο κανει στο ενυδρειο του , οπως ας πουμε καθε ποτε και ποσο νερο αλλαζει τι ταϊζει και εαν βαζει αντιχλωριο ( μην ξεχναμε οτι και αυτο εχει συμβει κατα καιρους )

btw καλως ορισες :) georgetzes

Giorgos
06-03-03, 14:49
Καλωσόρισες georgetzes.

Για πιο "εξειδεικευμένες" ερωτήσεις θα παρακαλούσα να ανοιχτεί σχετικό topic με συγκεκριμένο τίτλο για να αποφύγουμε να γράφουμε χρήσιμες πληροφορίες σε άσχετο topic.
Κάθε ερώτηση έχει την συγκεκριμένη κατηγορία της, το θέμα της, τον τίτλο της και τις απαραίτητες απαντήσεις της.

georgetzes
06-03-03, 17:11
πανω απο ολα να σας ευχριστησω θερμα.

Τα ψαρια που εχω ειναι;
μια ξυφοφορο, ενα ζευγαρη πλατη, ενα ζευγαρη γκαμπη,και ενα χρωματος μαυρο που δεν ξερω ονομασια.
Τα ταιζω tetramin complete food.
Νερο αλλαζω μια φορα το μηνα.
Μετρησεις εχω κανει με ενα στικς(esha aqua test) και ειναι ενυδρειο:
ph7,6-kh6-ch21-no2 0-no3 25
Το δικτυο:
ph7,6-kh10-ch16-no2 0-no3 0.
Καθε φορα που αλλαζω νερο ριχνω sera aqutan.
Τα συμπτωματα στα ψαρια ηταν μαζεμενες ουρες και πτερυγια αδυνατισμα χτυπιωνταν στα χαλικια στο στομαχια τους.
στο βυθο τι πρεπει να βαλω για τα φυτα;
αν εχει καποιος κλαδεματα ας στειλει ενα E-MAIL
και να μην ξεχασω λαμπα οσο φαινεται ειναι silvana aquariym.

τελος να σας ευχαριστησω ολους Ο ΝΕΟΣ

chris
07-03-03, 00:52
Aλλαγές νερου θα κάνεις 1 φορά το μήνα 1/5.Κάθε μήνα είναι πολύ μεγάλο διάστημα.
Μήπως έχεις παρατησήσει άσπρα στίγματα στο σώμα των ψαριών σου;
Oi μετρήσεις σου δεν είναι άσχημες.
Μήπως έχεις φίλτρο βυθού;
Το χαλίκι σου είναι ψιλό ή χοντρό και μέχρι σε πιο ύψος έχει φτάσει περίπου;

newfish
07-03-03, 01:06
Aλλαγές νερου θα κάνεις 1 φορά το μήνα 1/5.Κάθε μήνα είναι πολύ μεγάλο διάστημα.

Προφανώς ο φίλος chris ήθελε να γράψει μια φορά την βδομάδα. :wink:

και ενα χρωματος μαυρο που δεν ξερω ονομασια

Εάν μας δώσεις μια καλύτερη περιγραφή, ίσως να μπορέσουμε να βρούμε πιο είναι (μια φωτώ θα ήταν πιο χρήσιμη). :)

Η λάμπα σου πόσα watt είναι;;


ΥΓ Καλό (εάν όχι απαραίτητο) θα ήταν να προμηθευτής και κάποιο τεστ για αμμωνία (Νh3). :wink: :wink:

chris
07-03-03, 01:11
ευχαριστώ newfish για τη διόρθωση. :wink:

halvas69
07-03-03, 01:32
Aλλαγές νερου θα κάνεις 1 φορά το μήνα 1/5.Κάθε μήνα είναι πολύ μεγάλο διάστημα.


Προφανώς ο φίλος chris ήθελε να γράψει μια φορά την βδομάδα. :wink:

Kαι αυτό το 1/5 ? .......εγώ θα έλεγα το 25% με 30% την εβδομάδα.

Obelix(Reifen)
07-03-03, 02:05
Μήπως είναι αυτό;
http://www.algonet.se/~gberg/akvarium/blackm.jpg

Επίσης πες και την θερμοκρασία που διατηρείς τα ψαριά σου.
Καλό θα είναι να προμηθευτείς και άλλες τροφές τα ψαριά χρειάζονται ποικιλία .Τα συγκεκριμένα θα ήταν καλύτερα να ταΐζονται με κάποια τροφή με φυτική βάση όπως π.χ. Tetraphyll καλό θα ήταν να προμηθευτείς και <<ζωντανές>> τροφές οπός αποξηραμένα bloodworms.

georgetzes
07-03-03, 16:34
Σας ευχαριστω θερμα ολους.

το μαυρο ψαρι(6-7cm) ειναι με μεγαλο ανω πτερυγιο δηλ. ειναι περιπου οσο το σωμα του, η θυληκια ειναι μικρη οσο τα πλατη(plati) και τα ακρα της ουρας ειναι μυτερα.
Η λαμπα πρεπει να ειναι 18 w.

ASCCO1
07-03-03, 19:48
Σας ευχαριστω θερμα ολους.

το μαυρο ψαρι(6-7cm) ειναι με μεγαλο ανω πτερυγιο δηλ. ειναι περιπου οσο το σωμα του, η θυληκια ειναι μικρη οσο τα πλατη(plati) και τα ακρα της ουρας ειναι μυτερα.
Η λαμπα πρεπει να ειναι 18 w.
Ισως ειναι κανενα ballon mollie???
το καλυτερο θα ηταν καποια φωτο αν ειχες???
και καλος ηρθες στο board 8) [/b]