PDA

Επιστροφή στο Forum : Lower PH with DIY CO2


fighterfish
25-02-03, 21:30
Για πέστε μου φίλτατοι,

Με KH 6
και χρησιμοποιώντας DIY CO2
πόσο χαμηλό PH έχετε ;

Πόσα μπουκάλια χρησιμοποιείτε ;
Επίσης γράψτε και αν χρησιμοποιείτε διαχυτήρα ή περνάτε απο το εξωτερικό φίλτρο...

(Αλήθεια το νερό στην Αθήνα πόσο KH σας βγάζει ; Εμένα μου φάνηκε κοντά στο 6 με τα τεστ της Sera (το διάλυμα όχι τα sticks)

Απλά θέλω να δω αν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ένα τετοιο συστημα με κανα δυο μπουκάλια τα οποία θα ρίχνουν τα Bubbles στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου για καλύτερη διάσπαση....

chris
26-02-03, 02:22
Eγώ το εφαρμόζω με επιτυχία χρησιμοποιόντας αυτή την πατέντα

http://www.geocities.com/softnm/newfish/320/bouble.html

και διοχετεύω τις απολήξεις των σωλήνων στην είσοδο του φίλτρου για διάχυση.Μαλιστα αν ο σωλήνας εισόδου του φίλτρου είναι ημιδιαφανής θα βλέπεις τις φυσαλίδες να εισχωρούν στο φίλτρο.Χρησιμοποιώ 2 μπουκάλες DIY με 2 φυσαλίδες ανα δευτερόλεπτο η κάθε μια περίπου.Αν το φίλτρο σου έχει spray bar πρέπει να είναι μέσα στο νερό για να μην έχεις απώλειες.

polleni
26-02-03, 02:34
Με ΚΗ=4 και 3 σταγόνες το δευτερόλεπτο / διάχυση σε εξωτερικό φίλτρο, σε 240 λίτρα, παίρνω pH=6,50

KH βρύσης = 8
GH= 8 επίσης.

fighterfish
26-02-03, 12:46
Chris
δεν μου έγραψες όμως τι KH έχεις και σε τι PH καταλήγεις...

Γιώργο,

να υποθέσω οτι μαλακώνεις το νερό κάπως.... αναρωτιέμαι αν το KH Που το βρίσκω 6 είναι λάθος και στην πραγματικότητα είναι και σε μένα 8....

polleni
26-02-03, 19:29
Κάνω καθημερινές αλλαγές με νερό από στήλη (ΚΗ=0, GH=0) περίπου 20%. Από την άλλη πλευρά έχω άμμο για υπόστρωμα οπότε διαλύονται διάφορα ασβέστια κ.λ.π.

Με τις αλλαγές αυτές είμαι σταθερός στο ΚΗ/GH=4

Το νερό της βρύσης όσες φορές το μέτρησα (σπίτι & γραφείο) βγήκε GH & KH = 8, με το test kit Tetra.

Είπα εγώ να φτιάξουμε 5-10 πρότυπα να τάχουμε για να μη μας λένε τα τεστ ό,τι θέλουνε αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

Θα δούμε .. θα σου στείλω pm όταν είμαι έτοιμος ή έχω καμμία ιδέα..

chris
26-02-03, 23:05
kh=4 έως 5(Δεν μπορώ να υπολογίσω με μεγαλύτερη ακρίβεια εφόσον έχω sticks της Tetra.
Το PH είναι σταθερό 7.2 έως 7.5

kroud
26-02-03, 23:28
Το νερο της βρυσης εχει ph 8,ΚΗ 8 και GH12-14.H περιοχη ειναι ζωγραφου.Σε αλλες περιοχες εχει παρατηρηθει 1-2 μοναδες πιο μαλακο το νερο αλλα αυτο δεν τον ξερω με ακριβεια και σε ποιες περιοχες συμβαινει αυτο.
Οι παραγοντες ειναι πολυ και διαφοροι(σωληνες κτλ...) που εχουμε ξαναπει στο παρελθον γι'αυτο και υπαρχουν μικρες διαφορες ανα περιοχη.
Νερο στην αττικη με ΚΗ4-5 αποκλειεται να υπαρχει.
Εαν συμβαινει αυτο,μιας και εισαι κοντα μου κι εχω και εναν φιλο,θα παρω μερικα μπετονια για τις αλλαγες μου. :lol:
Οποτε κανε εναν ελεγχο στα test γιατι μαλλον εχουν ληξει. :wink:

chris
26-02-03, 23:38
Mόλις έκανα μέτρηση στο νερό του δικτύου και πήρα :
kh=4 :!: :?: :!:
gh=4 εως 5 :!:
Ή εσείς κάνετε λάθος κύριοι η το test μου είναι για πέταμα :!:

polleni
27-02-03, 04:01
Ο fighterfish χρησιμοποίησε κιτ της Sera, εγώ της Tetra, ο Chris sticks της Tetra (έχε υπόψη σου ότι είναι τα λιγότερο αξιόπιστα από όλα), εσύ kroud ??

kroud
27-02-03, 15:01
Εγω χρησιμοποιω της sera αλλα εχω και τις aquarium phar...
Δεν μπορει να ειναι KH4 και GH4 :?:
Εγω μενω πολυ κοντα στην ηλιουπολη.
Μηπως κανενας της ΕΥΔΑΠ ασχολειται με δισκους και εχει κανει κανενα ξεχωριστο δικτυο υδρευσης? :lol:
Μαλλον κατι συμβαινει με τα συγκεκριμενα test.
Εγω τα εχω διπλα διοτι πολλες φορες την εχω πατησει μιας και τα περισσοτερα δεν γραφουν οι ημερομηνιες(για να μην πω σχεδον ολα)οποτε δεν μπορεις να ξερεις εαν εχουν ληξει.

ASCCO1
27-02-03, 16:26
Εμενα με ΚΗ TEST Aq.Pharmaceytical μου δειχνει 6(( πετρουπολη))
και με DIY CO2 4΄λιτρων(( 1 μπουκαλι)) το ph ειναι στο 7,2
η διαχυση γινεται κατευθειαν στο εξ.φιλτρο, 1 buble / 2 δευτερολεπτα,.

kroud
27-02-03, 23:01
Η σκληροτητα στην αττικη/περιοχη πρεπει να ειναι ΚΗ6-8 και GH 12-14.
Επειδη φιλε chris πιστευω οτι εχει να κανει με τεστ που εχεις αρα η τιμες που δινεις πρεπει να ειναι πολυ μεγαλυτερες(ετσι εξηγηται και το 7,2-7,5 ph),δεν κανεις τον κοπο να παρεις ενα ακομα τεστ απο μια αλλη εταιρια για να μας λυσεις την απορια σχετικα με την ηλιουπολη?
Ετσι κι αλλιως χαμενο δεν θα παει.

chris
28-02-03, 00:53
θέλω να μου πείτε ένα αξιόπιστο :wink:

kroud
28-02-03, 08:43
Δεν νομιζω οτι μπορει να στο προτεινει κανενας 100%.Απλα παρε αλλο ενα μιας αλλης εταιριας και κανε την μετρηση.

pavlos
28-02-03, 12:22
Αγόρασε τεστ της Merc για GH, KH ειναι πιό ακριβά αλλά πολύ reliable.

chris
07-03-03, 01:25
λοιπον,
μετά την αγορά αξιόπιστου test ανακοινώνω τα παρακάτω
νερό ενυδρείου:
kh=6
gh=11!!!!!!
νερό δικτύου:
kh=6
gh=12!!!!
AYTA
περιμένω σχόλεια

Υ.Γ.
μήπως 1φυσαλίδα /δευτερόλεπτο απο κάθε μπουκάλι είναι μεγάλη δόση :roll:

kroud
07-03-03, 06:39
Η σκληροτητα στην αττικη/περιοχη πρεπει να ειναι ΚΗ6-8 και GH 12-14.
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανενα ιδιαιτερο σχολιο.Απ'οτι φανηκε τα τεστ που ειχες ειχαν ληξει!
Τι ph εχεις αυτη τι στιγμη και για ποσα λιτρα μιλαμε?

chris
07-03-03, 22:56
τα tetra test 5in1 που χρησιμοποιούσα ΔΕΝ λεχουν λήξει.Λήγουν στις 15-09-2004.Αλλα τα χρώματα που προκύπτουν δεν συμπίπτουν με τα δείγματα στο μπουκάλι.Επομένως η μέτρηση είναι κατά προσέγγιση.Πάντως δεν μπορούμε να μιλάμε απόλυτα για KH και GH του δικτύου γιατί εξαρτώνται απο τις αλεπάλληλες βροχοπτώσεις των τελευταίων μηνών.
το PH=7.5


Υ.Γ.
δεν μιλησε κανείς για το CO2 που ρώτησα :roll:

annivas2000
08-03-03, 00:06
Οχι δεν ειναι μεγαλη δοση 1bub/sec............

kroud
08-03-03, 07:55
Δεν ειπε κανενας οτι ειναι απολυτες οι τιμες αλλα μεχρι τωρα τα δειγματα αυτες τις τιμες δειχνουν ανα περιοχη.

Cpagr
12-05-03, 00:02
Καλησπερα σε ολους Μια μικρη πληροφορια πως το gh apo 8 to κανουμε 4 οταν εχουμε ph 6.8 kai kh 3? Ευχαριστω εκ των προτερων και καλο κουραγιο.

tasos
12-05-03, 02:04
Με οποιαδήποτε ρητίνη απιονισμού η gh κατεβαίνει εύκολα!δοκίμασε της aquarium pharmakepticals to softener pillow!Κάνει καλή δουλεί και ανανεώνεται με αλάτι :wink:

polleni
12-05-03, 22:43
Αυτού του είδους οι ρητίνες κατεβάζουνε μεν το GH αλλά προσθέτουνε ίση ποσότητα αλατιού στο νερό. Πας για mixed bed και μόνον αν ενδιαφέρεσαι για φυτεμένα, δίσκους κ.λ.π.

johnny98130
13-05-03, 10:23
Δηλαδή οι ρητίνες απιονισμού από την μία κατακρατούν κάποια μέταλλα του νερού και από την άλλα απελευθερώνουν άλατι (ΝaCl) αυξάνοντας το buffer του νερού του ενυδρείου? Τότε σκληρότητα πως κατεβαίνει?
Sorry παιδιά αλλά δεν το ξερω καθόλου το κοματι "ρητίνες" και απλα αναρωτιέμαι πως λειτουργεί!

polleni
13-05-03, 13:56
Υπάρχουνε οι απλές και οι mixed bed (μεικτού υποστρώματος).

Οι απλές κατακρατούν όλα τα θετικά ιόντα (Ca++, Mg++, Fe++, Fe+++, Cu++ κ.λ.π.) και τα ανταλλάσουνε με ιόντα Να+ ενώ τα αρνητικά (F-, CO3-- PO4--- κ.λ.π.) με ιόντα Cl-. Για παράδειγμα, περνάει ένα ιόν ασβεστίου, η στήλη το κρατάει και απελευθερώνει 2 ιόντα Να+ (το ασβέστιο είναι δισθενές).

Το χλωριούχο νάτριο ΔΕΝ ανεβάζει την σκληρότητα αλλά και ΔΕΝ αυξάνει την ρυθμιστική χωρητικότητα του νερού μας. Απλά υπάρχει.. (αντε να πούμε ότι προφυλάσσει και κάπως από το ICK σε μεγάλες ποσότητες, είναι δε παντελώς άχρηστο για τα φυτά).

Η μεικτού υποστρώματος, αφού γίνει η πρώτη ανταλλαγή, κάνει και ΔΕΥΤΕΡΗ ανταλλαγή. Κρατάει όλα τα Na+ και τα ανταλλάσει με Η+ και όλα τα Cl- και τα ανταλλάσει με ΟΗ- κοινώς δίνει απλό νερό.

Η απλού υποστρώματος είναι ό,τι πρέπει για την βρύση αλλά δεν κάνει για το ενυδρείο μας.

Discos
13-05-03, 15:18
Και ποια προιοντα στην αγορα ειναι mixed bed - μεικτού υποστρώματος ?
Παλιοτερα που ειχα δισκους χρησιμοποιουσα στην αρχη το softener pillow της aquarium pharmakepticals και στην πορεια το tap water purifier της ιδιας εταιριας νομιζω.Ειδικα το water tap μου ειχε φανει και ποιο εξυπηρετικο.
Και για να συνεισφερω και εγω στην database σας,στην περιοχη που μενω τωρα ( Xαραυγη - Υμηττος) το νερο μου ειναι kh 7 και gh 10 οπως και στο πατρικο μου στην Ηλιουπολη.Τα test ειναι της SERA

Cpagr
13-05-03, 18:41
Παιδια παρα πολυ ωραια ολα αυτα αλλα θελεται να μου πειτε τι μπορω να κανω αμμεσα μια και εχω μεσα στο ενυδρειο μου δισκους και το gh επιμενει στο 8? Thanks για το ενδιαφερον.

johnny98130
13-05-03, 22:14
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Το δικό μου νερό παιδια ειναι χαλια. Επειδή αναμυγνύεται κοινοτικο με νερό της ΕΥΔΑΠ(όποτε δεν φτάνει το κοινοτικό) το KH=18. (το GH δεν το εχω μετρήσει τελευταία). Η λύση είναι RO με λίγο νερο της βρύσης(που ευτυχώς δεν έχει χλωρίνες και χλωραμίνες)

annivas2000
14-05-03, 00:11
Cpagr απ'οτι λες οι μετρησεις σου (ph=6.8 , kh=3 , gh=8 ) εισαι μια χαρα για δισκους ......Γιατι επιμενεις να κατεβάσεις το gh????
Eιναι πιο δυσκολο να κατεβασεις το gh χωρις να επηρεασεις το kh (που δεν πρεπει να παει πιο κατω απο 3), απο το να κατεβασεις το kh χωρις να επηρεασεις το gh....

polleni
14-05-03, 00:37
Λέγοντας εξαρχής ότι συμφωνώ με τον Anniva όσον αφορά την πρακτική χρησιμότητα αυτού που ζητάς (εγώ θα καθόμουνα με τις συνθήκες που έχεις) μπορείς να έχεις GH=0 και ότι ΚΗ επιθυμείς. Βάζεις R/O 100% και προσθέτεις ΝαHCO3 μέχρι το ΚΗ που θες.

Cpagr
14-05-03, 12:02
Διαβαζωντας για δισκους ολοι λενε οτι ο δισκος ειναι ευτυχισμενοσ με GH=<4

kroud
14-05-03, 14:12
Συμφωνω με τον polleni και τον Anniva.Δεν βλεπω τον λογω να το κατεβασεις αλλα δεν βλεπω και τον λογο να πας σε χρηση χημικων για να εχεις χαμηλοτερο GH.Μεγαλυτερη ζημια μπορεις να κανεις στους δισκους παρα καλο.
Οποτε αστο οπως ειναι και θα ειναι καλυτερα παρα να κανατε πειραματα.
Εαν θελετε να ρυθμιζεται τις παραμετρους του νερου σας,καντε χρηση του R/O και τελειωσε η υποθεση.